Одяг римлян була іншою, ніж прийнято вважати

Недавні дослідження німецьких і британських археологів показали, що одяг, який носили жителі Стародавнього Риму, всупереч усталеним стереотипам, була досить різноманітна. Судячи з усього, в імперії починаючи з першого століття нашої ери практикувався індивідуальний пошив. Крім того, вже в ті часи існувало таке поняття, як "бренд". Недавні дослідження німецьких і британських археологів показали, що одяг, який носили жителі Стародавнього Риму, всупереч усталеним стереотипам, була досить різноманітна

Фото: AP

Багато хто з нас ще зі шкільної лави знають, що одяг древніх римлян різноманітністю не відрізнялася. Зазвичай ми пам'ятаємо, що знатні римляни носили тоги, які представляли собою своєрідний довгий шматок полотна, який іноді досягав в довжину до шести метрів. Причому нещасні римські багатії були змушені кілька разів обгортати його навколо себе, що без сторонньої допомоги зробити, звичайно ж, було неможливо.

А прості громадяни імперії носили мішкоподібні шати з вирізами для рук і голови, анітрохи не підкреслювали, а, навпаки, приховували фігуру. Різниця полягала лише в тому, що жінки підперізувалися безпосередньо під бюстом, а чоловіки - на стегнах. Крім того, чомусь багато хто вважає, що в основному ці шати були білого або світло-сірого кольору. Напевно, дане оману створили численні художники-ілюстратори підручників історії.

Однак останні відкриття археологів говорять про те, що все було не так. Насправді одяг древніх римлян була досить різноманітною. І, що найцікавіше, судячи з усього, вже в ті часи існував так званий індивідуальний пошив.

Як ми знаємо, в основному в Римській імперії одяг виготовляли з вовняних тканин. Використовувалися також матеріали з бавовни, льону і кропиви, хоча набагато рідше, а шовк був зовсім вже екзотикою, оскільки його не проводили на місці, а привозили з далекого Китаю. Пік розквіту текстильної промисловості в Стародавньому Римі припадає на початок нашої ери, коли, захопивши Єгипет, римляни познайомилися з тамтешнім варіантом ткацького верстата. І незабаром завойовники забудували одежні "фабриками" всю країну, тобто більшу частину Європи і Малу Азію. Це було справжнє масове виробництво, яке після падіння імперії повернулося в Європу тільки тисячу років потому, в роки Високого Середньовіччя.

Читайте також: Стародавній Рим погубила посуха

Німецький історик Сільвія Мичко з Романо-Німецького центрального музею Майнцат (ФРН) недавно зробила одне цікаве відкриття. Досліджуючи місцеву колекцію римського нижньої білизни вона виявила ластовіци, тобто трикутні вставки вздовж швів для зміцнення і розширення одягу. До цих пір вважалося, що розмір і форма римської одягу визначалися виключно розмірами верстата і під фігуру одяг ніяк, не підганяли. Дане відкриття, однак, говорить про те, що римляни все-таки знали толк в модному дизайні.

Також нещодавно було встановлено, що в імперії, судячи з усього, існувало таке поняття, як "бренд". Так, наприклад, в кельнськом музеї "Колумба" зберігається туніка, у верхній частині якої червоною ниткою вишита буква "каппа". До останнього часу вважалося, що це монограма імені господаря. Однак зараз історики схильні припускати, що це все-таки логотип дизайнера, оскільки речі з такою ж вишивкою зовсім недавно були знайдені при розкопках римської фортеці Віндоланд на півночі Англії. Час виготовлення цих предметів одягу різний, і навряд чи вони належали одному і тому ж людині. Та й вельми сумнівно, щоб римлянин, у якого, як правило, було кілька імен, підписував свій одяг всього лише однією літерою.

Крім того, розкопки цієї фортеці спростували міф про те, ніби все легіонери імперії носили однакову форму. Не тільки нижню білизну, але і панцири давніх римлян, судячи зі знахідок, виготовлялися за індивідуальним замовленням. Двох однакових предметів одягу та обмундирування серед виявлених речей просто немає.

До речі, був також остаточно розвіяно міф про те, ніби-то воїни Стародавнього Риму хизувалися в червоних плащах. Знахідки свідчать про те, що улюбленим кольором даної одягу був світло-сірий, тобто колір землі. Це було не тільки дешево (червона фарба, що видобувається з морських молюсків, що мешкають в Середземному морі, тоді коштувала шалених грошей), але і практично - легіонеру, одягненому в подібний плащ, було легше замаскуватися. Плащі же офіцерів були темно-коричневого кольору, а зовсім не багряного.

Та й, судячи за даними вчених, одяг червоного кольору в імперії носили в основному жінки. Є відомості про те, що багаті дами одягалися в непомірно дорогі сукні (причому найрізноманітніших фасонів, іноді навіть з рукавами) і плащі, пофарбовані в усі відтінки червоного. Цікаво, що, коли йшов дощ, цим модницям терміново доводилося шукати притулок, бо в намоклі стані чарівне вбрання починало моторошно віддавати рибою - адже барвник-то, як ми вже говорили, добувався з тіл молюсків.

Однак сукні й плащі були далеко не єдиною жіночим одягом. Судячи з мозаїці, виявленої на підлозі Вілла-Романа-дель-Казале на Сицилії, относящаейся до пізньої римської епохи, іноді дамочки носили ... бікіні! На тілах жінок, зображених там, є щось на кшталт пляжних трусиків і бюстгальтера, причому цей костюм, як і належить справжньому бікіні, роздільний. Швидше за все, припускають вчені, це все-таки був не класичний купальник, а просто два шматки тканини, один з яких обмотували навколо стегон, а інший - навколо грудей. Примітно, що на зображенні в цих костюмах жінки зовсім не купаються, а займаються гімнастичними вправами (або, можливо, беруть участь в якійсь містерії).

Що стосується класичної тоги, то вона, звичайно ж, була присутня в гардеробі знатних римлян, але, судячи з усього, не була повсякденним одягом. Її надягали лише в особливо урочистих випадках (можливо, саме тому всі дійшли до нас зразки дуже добре збереглися). А такі навіть в Римі траплялися не кожен день, тому, судячи з усього, більшу частину часу тоги не використовувалися.

Читайте також: У шахті кам'яного віку добували фарбу

Цікаво, що в більшості своїй вся римська одяг був дуже хорошої якості. Про це говорить той факт, що єгипетські та сирійські селяни в XVIII столітті все ще грабували римські могили в пошуках одягу. Виходить, навіть півтори тисячі років по тому її можна було носити ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Читайте також:

Стародавні римляни привозили деревину з Франції

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация