Одеса | Музей-меморіал героїчної оборони Одеси

Місцезнаходження:

м Одеса, вул. Дача Ковалевського, 150

У роки Великої Вітчизняної Війни одесити проявили мужність і героїзм, захищаючи місто від німецько-фашистських військ У роки Великої Вітчизняної Війни одесити проявили мужність і героїзм, захищаючи місто від німецько-фашистських військ. З 1 травня 1945 року Одесу назвали містом-героєм, а в 30-ту річницю Перемоги над Німеччиною у місті був заснований Музей-меморіал героїчної оборони Одеси.

Місце, де розташований музей (вул. Дача Ковалевського, 150) є історичним пам'ятником і займає територію близько 16 га. У роки війни тут розташовувалася 411 батарея, протягом 73 днів захищала місто від натиску німців.

411 батарея почала будуватися в травні 1934 року і була готова до червня 1936 р .. Основний обсяг робіт, як земляних, так і залізобетонних, здійснювався вручну двохтисячним колективом будівельників УНР-87. 411 батарея почала будуватися в травні 1934 року і була готова до червня 1936 р Одночасно йшло навчання особового складу оволодінням складною бойовою технікою, злагодженості і взаємодії всіх підрозділів батареї.

Батарея складалася їх трьох 180-мм гармат з дальністю стрільби до 40 км. Крім них тут знаходився окремий зенітний взвод: відділення зенітних пушек- 3 знаряддя 45 мм і відділення зенітних пулемётов- 3 зчетверених кулемета 7,62 мм. Особовий склад батареї налічував 356 чоловік.

В цілому батарея представляла собою складний комплекс споруд з безліччю служб. Споруди, побудовані на глибині від 10 до 23 м, оперізувались двома шарами броньованої сталі товщиною 30 мм, а товщина залізобетону в окремих місцях сягала 1 м 75 см. У той час не було зброї, здатного зруйнувати подібні споруди. В цілому батарея представляла собою складний комплекс споруд з безліччю служб Під товщею землі, заліза і бетону знаходився ціле містечко зі своєю електростанцією, радіотелефоном, складною системою вентиляції, відкачування грунтових вод, котельні установкою, водопроводом, артезіанською свердловиною, паровим опаленням, приміщеннями для особового складу, складами для палива, продовольства і боєприпасів.

На поверхні, в залізобетонних канонірам знаходилися лише знаряддя з надбудованими зверху металевими будиночками, що імітують селянські хати для маскування. Всі 3 гарматних дворика були з'єднані між собою підземним проходом, крім того, батарея мала центральний пост наведення, який знаходився на командному посту на березі моря, з'єднаному підземним ходом через силову станцію (триповерхова будівля під землею і бетоном з трьома потужними дизелями) з гарматами.

Для дезінформації противника в 500 м в сторону Чорноморки була споруджена помилкова батарея з макетами знарядь з колод Для дезінформації противника в 500 м в сторону Чорноморки була споруджена помилкова батарея з макетами знарядь з колод.

Перший залп по фашистам 411-я батарея завдала о 9.00 5 серпня 1941р. У той час наше командування отримало розвіддані про те, що в Акерманської фортеці скупчилася велика кількість гітлерівців. Командир батареї капітан Іван Миколайович Нікітенко отримав наказ: вогнем гармат головного калібру знищити вороже угрупування.

Висота траєкторії польоту снаряда при стрільбі на граничну дальність становила 18 км, тому, коли перші снаряди, що падали майже прямовисно, вибухали на території фортеці, фашисти вирішили, що їх бомбить радянська авіація. Висота траєкторії польоту снаряда при стрільбі на граничну дальність становила 18 км, тому, коли перші снаряди, що падали майже прямовисно, вибухали на території фортеці, фашисти вирішили, що їх бомбить радянська авіація Був відкритий загороджувальний вогонь з усіх видів протиповітряних засобів, але снаряди продовжували рватися, сіючи паніку і смерть в стані ворога. Операція, яку намічено фашистами була зірвана. Командир батареї капітан І.Н.Нікітенко отримав подячну телефонограму від Командувача Південним сектором оборони Одеси.

У період оборони Одеси великих військово-морських сил ворога на Чорному морі не було, а наші сухопутні війська мали мізерно мало артилерії (трохи більше трьох знарядь на 1 км фронту), тому берегові батареї перенесли вогонь для підтримки сухопутних військ, з метою знищення живої сили , артилерії, танків, командних пунктів та інших об'єктів супротивника.

411 батарея берегової артилерії за період оборони Одеси справила 220 бойових стрільб, в тому числі по:   - скупченню живої сили і техніки-108,   - командним і наглядовою пунктам- 24,   - артилерійським батареям- 72,   - автомашинам і танкам- 16, 411 батарея берегової артилерії за період оборони Одеси справила 220 бойових стрільб, в тому числі по:
- скупченню живої сили і техніки-108,
- командним і наглядовою пунктам- 24,
- артилерійським батареям- 72,
- автомашинам і танкам- 16,

Витрачено 2119 снарядів, на голову ворога було скинуто понад 200 тонн смертоносного вантажу і знищено більше 3000 ворожих солдатів і офіцерів і багато бойової техніки. Витрачено 2119 снарядів, на голову ворога було скинуто понад 200 тонн смертоносного вантажу і знищено більше 3000 ворожих солдатів і офіцерів і багато бойової техніки У ніч на 16 жовтня батарея вогнем гармат прикривала відхід наших військ з Одеси. В ту ніч було витрачено 230 снарядів. У 4 ч ранку 16 жовтня 1941р. за наказом командування батарея була підірвана (для знищення батареї було витрачено 2т толу), особовий склад евакуйований в Севастополь. Так закінчила своє існування 411 батарея, внісши гідний внесок в семідесятітрёхдневную оборону Одеси.

Сьогодні Музей героїчної оборони Одеси є унікальним історичним комплекс. У цей комплекс входять виставка під відкритим небом, що представляє військову техніку часів Великої Вітчизняної війни, меморіал «Сумна пам'ять століття», парк, в якому відновлена ​​лінія оборони з вогневими позиціями мінометних і артилерійських батарей, окопи, відкритий в 2009 році Храм Георгія-Побідоносця, Сьогодні Музей героїчної оборони Одеси є унікальним історичним комплекс а також будівля самого музею. Біля входу на територію музею встановлена ​​бетонна стела «Катюша»

Виставка під відкритим небом представляє відвідувачам цікаві експонати, в тому числі відомий одеський танк «На переляк». Танк є звичайним трактор з гарматним або стрілецьким озброєнням, обшитий бронею з котлового заліза. Також тут можна побачити ходив по маршруту Одеса-фронт трамвай, на ділянці залізничної колії встановлено бронепоїзд. Величезний інтерес для любителів техніки є підводний човен «Малютка», танк Т-34, торпедні установки, міномети, гармати і багато іншого, що можна побачити у військовому музеї під відкритим небом в Одесі.

У 1989 році в північно-західній частині меморіалу батьками загиблих в Афганістані військових була створена Алея Пам'яті. Спільно зі скульптурною композицією цей комплекс був названий «Сумною пам'яттю століття». У 1989 році в північно-західній частині меморіалу батьками загиблих в Афганістані військових була створена Алея Пам'яті Алея, висаджена дубами, має протяжність близько 500 метрів, уздовж неї розташовуються металеві емблеми міст-героїв.

Прогулюючись по парку, завдяки відновленій лінії окопів, вогневих позицій артилерії і мінометних батарей можна побачити, яким це місце було майже 70 років тому, коли одесити героїчно захищали від ворога свою батьківщину.

У будівлі музею, що складається з чотирьох залів експозиції можна ознайомитися з «душею» військового часу - особистими речами героїчно захищали Одесу солдат, побачити їх зброю, військові карти. Також тут представлені важливі документи, фотографії, моделі військової техніки: У будівлі музею, що складається з чотирьох залів експозиції можна ознайомитися з «душею» військового часу - особистими речами героїчно захищали Одесу солдат, побачити їх зброю, військові карти авіації, танків, судів Чорноморського флоту з розповідями про екіпаж, діорами «Командний пункт 411 батареї» і «Бій за населений пункт».

Тематична експозиція в будівлі музею була названа «Все далі йдуть углиб історії роки Великої Вітчизняної війни, але час не владний віддати їх забуттю, вивітрити з пам'яті народної». Меморіал героїчної оборони Одеси - це місце, покликане зберігати пам'ять про важкі роки війни, про хоробрість і відвагу людей. Тут можна побачити багато цікавого, згадати про предків, завдяки яким німці не змогли підкорити собі вільних людей. Саме тому в Музеї-меморіалі героїчної оборони Одеси завжди можна побачити не тільки ветеранів та їхні родини, але й студентів і туристів, охочих побачити важливі пам'ятки Одеси , Що зберігають в собі частинку її душі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация