Одеські катакомби: історія, легенди і таємниці

Фото: shutterstock

Середа, 28 червня 2017

Катакомби Одеси - це місто під містом. У підземних тунелях є площі, проспекти, тупики та вулиці, відвідування яких залишить найяскравіші враження.

Історія одеських катакомб починається в 30-х роках минулого століття, саме в цей час в місті ведуться активні будівельні роботи, і виникає гостра потреба в будівельних матеріалах, особливо вапняку. Спочатку його добували на схилах балок, потім почала зароджуватися ціла індустрія. За 30 років розвинулася система вапнякових шахт. На місці сьогоднішніх катакомб знаходилися каменоломні, в яких добували будівельний камінь.

У післяреволюційні роки почастішали випадки з осіданням будівель та руйнуванням архітектурних комплексів міста. Через це була накладена заборона на видобуток каменю в межах деяких вулиць.

Фото: shutterstock

Експрес-інфо по країні

Україна - держава в Східній Європі.

Столиця - Київ

Найбільші міста: Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Донецьк

Форма правління - Парламентсько-президентська республіка

Територія - 603 549 км2 (44-я в світі)

Населення - 42,6 млн чол. (32-я в світі)

Офіційна мова - українська

Релігія - православ'я, католицизм

ІЛР - 0,747 (81-я в світі)

ВВП - $ 131,8 млрд (59-я в світі)

Валюта - гривня

Межує з: Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою, Росією

До системи катакомб відносяться різні порожнини, наприклад, загадкові печери, бункери і довгі тунелі. У 90-х роках довжина катакомб досягала 2,5 тис. Км. Сьогодні підземні порожнини розтягуються на сотні кілометрів під землею. Найдовша з них налічує майже 1000 км.

Вивчення одеських катакомб почалося в 1846 році, і триває донині. У радянські часи було досліджено майже 50 катакомб і сфотографовано 45 об'єктів. На стінах у підземних печерах були знайдені незвичайні малюнки, яким більше 100 років. Ці зображення робили гірники, за допомогою червоної охри і зеленого крейди. Військові і побутові написи і зображення наносилися графітом, крейдою та вугіллям. Каменоломні йдуть углиб на 35 м. Велика частина каменоломень - це одноярусні вироблення, зустрічаються також дво- і триярусні. Перепади між ярусами, як правило, до 2 м. Найвищими зонами вважаються галерея «Пасаж» і зал «Сергія Березового». З роками, частина ходів через обвали і осипів перетворилася в лази.

Фото: shutterstock

За часів Другої Світової Війни катакомби в Одесі служили укриттям для радянських солдатів, особливо для партизан.

За часів холодної війни на території катакомб були споруджені протиатомні бункери.

Одеські катакомби зберігають цікаві і суперечливі легенди. Згідно з однією з них, в каменоломнях під Нерубайським живе невисокий чоловічок, покритий шерстю. Він харчується кажанами.

Друга легенда говорить, що в 30-40 роках минулого століття, житель Нерубайського, капітан суховантажу, врятував біля берегів Іспанії португальський корабель, який зазнав аварії. Португальська влада віддячили капітана, подарувавши йому макет корабля, вилитий з чистого золота. Скарб чоловік сховав в катакомбах. З початком Другої Світової війни капітан відправився на фронт, де загинув. Скарб відповідно забрати він не зміг.

Ця історія має й іншу інтерпретацію: один купець був пасажиром рейса «Титанік». Після аварії корабля він вижив і в пам'ять про це замовив золоту модель відомого пароплава. У революційні роки, купець емігрував з України, а скарб заховав в підземних тунелях.

Фото: shutterstock

Не менш популярна історія про одеський бандита Михайла Вінницькому на прізвисько «Япончик». Він прийняв рішення допомогти уряду і організував «радянський полк», що складається із злодіїв, грабіжників і анархістів. Згідно з легендою, він сховав у одеських катакомбах скарб з награбованих скарбів і нагород за контрабандні операції.

Краєзнавці вважають, що в скарбі М. Вінницького було золото, викрадене з міського банку. Вінницький був розстріляний чекістами, за скарбами він так і не повернувся. У процесі дослідження катакомб, неодноразово були виявлені потаємні приміщення бандитів, в яких зберігалася зброя. Варто відзначити, що вся територія катакомб ще не досліджена, а доступ до багатьох ходам обмежений, через численні обвали і вибухів.

Вигадка все це, або правда, а бажаючих знайти скарби в одеських катакомбах дуже багато.

У місті працює тематичний музей «Таємниці підземного Одеси». Гості музею зможуть відвідати систему підземних лабіринтів каменоломні, побачити, де добували камінь для будівництва Одеси.

Через протиатомні бункери гості музею потрапляють в каменоломні. У підземних лабіринтах можна побачити унікальні бази партизан - місця які вони використовували в якості стоянок. Окремими блоками представлений масонський зал і музей гірничої справи, в якому можна побачити інструменти шахтарів і предмети їх побуту.

Маршрут екскурсії прокладений тільки з безпечних зон колишніх каменоломень. По ділянках, які раніше були затоплені, дорога пролягає по сухій і обладнаної стежці. Відвідувачам розкажуть про видобуток каменю, тісно переплетену з історією зведення міста, геологію Одеси, історію катакомб. В середньому екскурсія триває від двох до трьох годин. Гості проходять більше двох км під землею і спускаються на 25 м під землю.

за матеріалами UkraineIs

Читайте також:

Приголомшлива Печера гігантських кристалів

В Україні знаходиться найдовша гіпсова печера в світі

Мармурові печери: царство води

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация