«ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕАТР ОПЕРИ ТА БАЛЕТУ»

Одеський національний театр опери та балету є найстарішим міським культурним закладом







Одеський національний театр опери та балету є найстарішим міським культурним закладом. Сьогодні це - перлина в колекції пам'яток Південної Пальміри і місце паломництва туристів. Вважається, що якщо ви не були в одеській опері, то ви не бачили Одесу. Будівля театру, побудоване в 1887 році, є пам'яткою архітектури і визнано одним з найкрасивіших споруд Європи.

Історія Одеського національного театру опери та балету
Право на будівництво театру було отримано містом в 1804 році, і в 1810 році перше, дерев'яне, будівля Одеської опери розгорнуло свої двері перед цінителями театрального мистецтва. Автором проекту театру виступив відомий французький архітектор Тома де Томон, а першу театральну трупу очолив Порфирій Фортунатов. Спочатку на сцені театру виступали запрошені венеціанські, італійські і французькі виконавці. Однак з середини ХІХ століття тут все частіше звучала музика українських та російських авторів.
У 1873 році через витік газу, за допомогою якого висвітлювалися театральні годинник над входом, будівля Одеської опери практично повністю згоріло. Муніципальна комісія, яка побувала через кілька днів на попелище, винесла вердикт - будівля відновленню не підлягає.
Нова будівля опери одесити отримали лише через 14 років - в 1887 році віденські архітектори Фельнер і Гельмер завершили будівництво театру, який сьогодні є гордістю і окрасою Одеси. На його зведення знадобилося довгих 11 років.

архітектура
архітектура    Будівля театру виконана в стилі віденського «бароко», який був основним в європейському мистецтві з кінця XVI і до середини XVIII століття Будівля театру виконана в стилі віденського «бароко», який був основним в європейському мистецтві з кінця XVI і до середини XVIII століття. Над фасадом підноситься скульптурна група, що зображає одну з муз, - покровительку мистецтва Мельпомену. Вона сидить в колісниці, запряженій чотирма розлюченими пантерами, які підкорені нею. Трохи нижче розташовані скульптурні групи, також на сюжети з давньої міфології. Внизу, біля центрального входу, на високих постаментах встановлено дві скульптурні групи, що втілюють Комедію і Трагедію: зліва - фрагмент трагедії Евріпіда «Іполит», праворуч - епізод з комедії Арістофана «Птахи». По фронтону будівлі, в нішах верхнього ярусу, встановлені бюсти геніальних творців російської літератури і мистецтва: Пушкіна, Глінки, Грибоєдова, Гоголя. І це не випадково, так як доля театру безпосередньо пов'язана з іменами російських музикантів і літераторів. Зокрема, під час заслання до Одеси Олександр Сергійович Пушкін був завсідником одеської опери, про що згадував у листах до друзів, і увічнив театр в поемі «Євгеній Онєгін». Микола Васильович Гололь, кілька разів бував в Одесі, в 1850 році допомагав трупі театру ставити власні п'єси «лакейського» і «Ревізор».
Найкрасивіша частина будівлі - це зал для глядачів. Архітектура його витримана в стилі французького «рококо». Він розкішно прикрашений різними ліпними орнаментами з тонкою позолотою. Особливий інтерес викликає стеля. В основу його композиції покладено чотири картини художника Лефлера у вигляді медальйонів. На них зображені сцени з творів Шекспіра: «Гамлет», «Сон в літню ніч», «Зимова казка» і «Як вам це сподобається». Вражає витонченістю ажурних деталей велика люстра в центрі стелі. У залі і у всіх ярусах багато різноманітних ліпних прикрас. З особливою витонченістю виконане ліплення в ярусах, бічних вестибюлях і уздовж сходів, що ведуть до лож. Оригінально і винахідливо зроблені всілякі світильники, канделябри і орнаменти бронзових інкрустацій. Мабуть, ні в одному театрі немає виготовленої з таким смаком завіси, ескіз якої створив найбільший театральний художник А. Головін. Площа сцени 500 кв. м. Унікальна акустика дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени в будь-який куточок залу.

Театр цікавий не тільки своєю архітектурою, але і багатою творчою біографією Театр цікавий не тільки своєю архітектурою, але і багатою творчою біографією. Йому належить заслуга в розвитку музичної культури на Півдні нашої країни. Тут виконували свої твори П. І. Чайковський, Н. Ф. Римський-Корсаков, С. В. Рахманінов, Е. Ізаї, П. Сарасате та інші. Виступали артисти, чиї імена прославили вітчизняне мистецтво. Тут співали великий Ф. Шаляпін, С. Крушельницька, А. Нежданова, Л. Собінов, Т. Руффо, Баттістіні, Джеральдоні, танцювала перша балерина світу - А. Павлова. У 1926 році театру було присвоєно звання «Академічний».
У радянські часи оперний театр користувався величезною популярністю не тільки у городян, а й у гостей Південної Пальміри. Старожили пам'ятають часи, коли дістати квитки в одеську оперу було настільки складно, що черга біля кас вибудовувалася з самого ранку, а вільні місця були розкуплені на кілька тижнів вперед. У цей період театр тричі реконструювався, однак основна проблема, пов'язана з розмиванням фундаменту грунтовими водами і постійними просіданням будівлі, так і не була вирішена. В результаті в середині 90-х років минулого століття будова фактично розкололася на дві частини - тріщина пройшла через зал для глядачів, поставивши під загрозу долю одеської опери, так як фахівці не вирішувалися братися за реконструкцію будівлі. Однак в 1996 році на урядовому рівні було прийнято рішення зберегти унікальну пам'ятку архітектури, і почалася його реконструкція, що тривала майже 11 років. При цьому трупа оперного продовжувала активно гастролювати і ставити спектаклі на сценах одеських театрів. 22 вересня 2007 року театр знову відчинив двері перед одеситами і гостями міста. З нагоди відкриття і в зв'язку з 120-річчям йому було присвоєно статус національного.

Театральна трупа
Театральна трупа   Сьогодні балетна трупа театру складається з 50 чоловік Сьогодні балетна трупа театру складається з 50 чоловік. Серед них виділяються заслужені артисти України А. Мусорін і Е. Каменських, які брали участь в «Прощальному турне» Р. Нурієва. На рахунку артистів балету - гастролі в Канаді, Японії, В'єтнамі, Цейлоні, Китаї, Угорщині, Болгарії, Фінляндії, Південної Кореї, Італії, Іспанії, Португалії, Індонезії, Швейцарії, Швеції та інших країнах. В даний час в репертуарі Одеського національного театру опери та балету налічується понад 20 постановок, серед яких - балети «Лускунчик», «Спляча красуня», «Лебедине озеро», «Жизель», опери «Катерина», «Лючія ді Ламмермур», « Богема »,« Бал-маскарад »,« Трубадур », а також дитячі спектаклі.

реконструкція
За 120-річну історію будівля Одеського національного театру опери та балету реконструювалося 5 разів. Остання реконструкція, що тривала майже 11 років, обійшлася в 200 млн грн. - в театрі був укріплений фундамент, проведена реставрація фасаду та внутрішніх приміщень. Також фахівці відреставрували унікальний завісу, який постраждав під час пожежі в 2003 році, коли в реконструйованому театрі відбулося коротке замикання електропроводки. Найбільші складності викликало відновлення старовинної ліпнини, що прикрашає фасад і стелі внутрішніх приміщень. Для цих робіт були запрошені кращі українські реставратори. Крім цього, завдяки двом аукціонам адміністрації театру вдалося зібрати гроші на придбання нових музичних інструментів.

Одеський національний театр опери та балету
є структурним підрозділом Міністерства культури України.
65025, Україна, м Одеса, пров. Чайковського, 1
Тел. (048) 722-51-06, (048) 725-24-08
www.opera-ballet.tm.odessa.ua

Вартість вхідних квитків:
- на денні сеанси - від 10 до 50 грн .;
- на вечірні сеанси - від 25 до 100 грн.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация