Одесу в різний час відвідували царі, бандити, письменники і революціонери

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

18 августа 2012, 9:30 Переглядів: 18 августа 2012, 9:30 Переглядів:   Одеса

Одеса. Миколаївський бульвар.

"Сегодня" з'ясувала, що за всю історію Одеси в ній побувало безліч знаменитостей - письменників, політиків, правителів і революціонерів. Для більшості знаменитих гостей Південна Пальміра запам'яталася назавжди своїм колоритом і специфічним гумором. Для кого-то стала другою домівкою і навіть ... стартовим майданчиком для неймовірних пригод, авантюр і революцій. З початку XIX століття Одеса стала своєрідною південній візитною карткою Російської імперії.

Перші туристи відзначали, що в місті панує атмосфера вільнодумства і терпимості, дивувалися незвичайному мови, на якому спілкувалися між собою одесити, і з задоволенням куштували місцеву кухню. До слова, під виглядом туристів в Одесі на повну потужність працювали агенти іноземних розвідок, міжнародні злодії і бандити, а також бунтівники самих різних мастей і національностей. Багато перевороти, путчі і гучні афери (зокрема початок звільнення Греції) були задумані в Одесі під чашечку кави в кафе "Фанконі" або в пляжному ресторанчику під келих "одеського сухаря".

Імператор таємно їхав в гості до масонів

Один з перших туристів Одеси - імператор всеросійський Олександр I. У 1817 році його запросив до Одеси колишній генерал-губернатор Новоросії, прем'єр-міністр Франції герцог де Рішельє. Дюк заманив імператора в своє улюблене місто в 1818 році. Вдруге Олександр I навідався сюди через два роки. Але його візит був напівсекретних - самодержець відвідав масонів в найбільшій ложе Росії - "Понте Евксинському". Тоді імператор провів секретні переговори з представниками грецької опозиції у вигнанні, давши їм "зелене світло" для підготовки антитурецкого повстання в Греціі.Пісателі їли в одесі морозиво і працювали в порту Один з перших туристів Одеси - імператор всеросійський Олександр I

Першим знаменитим літератором, який відвідав Одесу, по праву вважається Олександр Пушкін. Однак одеський тур поета був вимушеним - в Південну Пальміру він виїхав за наказом імператора Миколи 1. До того ж Олександр Сергійович не тільки гуляв по кав'ярнях і ресторанах Одеси і охмуряти місцевих красунь. Поет встиг послужити в канцелярії одеського генерал-губернатора графа Михайла Воронцова. До цього періоду відносяться знаменитий звіт про нашестя сарани в Новоросії: "Саранча летіла, летіла. І села. Сиділа, сиділа, все з'їла. І знову полетіла".

А в 1867 році Одесу відвідав американський письменник Марк Твен. Він прибув в місто на пароплаві "Квакер-Сіті". Місто письменнику нагадав його рідну Америку - плануванням і "ділової суєтою", однак пам'яток, крім двох пам'ятників і майбутньої Потьомкінських сходів, Марк Твен в Одесі так і не виявив. Зате вдосталь наївся смачного одеського морозива.

У 1889 році в Одесі побував письменник Антон Чехов зі своїм братом Іваном. Місто настільки сподобався літератору, що пізніше він приїжджав до Одеси ще кілька разів і навіть називав себе "одеським гастролером". До слова, в своїх спогадах Чехов із задоволенням згадував одеське морозиво і численні винні погреби, в яких він разом з московськими акторами відзначав вдалі постановки своїх п'єс. А в 1891 році в Одесі побував "пролетарський" письменник Максим Горький (Олексій Пєшков). Майбутній співак революції був тоді ще жебраком молодою людиною, тому на життя доводилося заробляти роботою портовим вантажником. Через брак грошей Олексій Пєшков жив у нічліжці на Ланжеронівському узвозі, 2.

Шах жив на вул. Гоголя

У 1909 році в Одесу прибув ще один коронований турист - колишній шах Ірану Мохаммед Алі. До Росії опального главу держави привіз російський пароплав "Скобелєв" в супроводі імперського військового корабля. В Одесі Мохаммед Алі, якого в газетах називали "Мамет-Алі-шахом", оселився разом з гаремом, головним євнухом, придворної челяддю і сім'єю в палаці польського аристократа Бржозовского, на вулиці Гоголя, 2. У 1920 році екс-шах втік з Одеси перед наступом Червоної Армії за кордон.

Микола III проводжав війська на далекий схід

Останній російський імператор - Микола Другий - був постійним одеським туристом - цар відвідував місто 6 разів! У листопаді 1892 року Миколу Романов приїхав в Одесу ще в якості принца - згідно з традицією царської сім'ї, спадкоємець повинен був об'їздити всю імперію для знайомства з побутом і культурою своїх підданих. Однак крім ознайомчої мети спадкоємець мав індивідуальне завдання від батька (імператора Олександра III) - проінспектувати порт і залізницю. Другий раз цар Микола II відвідав Одесу напередодні російсько-японської війни 1904-05 року. З Одеси на далекий Далекий Схід відправлявся перший військовий ешелон.

17 вересня імператор провів огляд військ в районі "2-й Застави". Після війни імператор разом з родиною приїжджав до Одеси ще 4 рази - в 1909 році, 1914-му, 1915-му і 1916-му. До кожного його приїзду Одесу прикрашали і підмітали вулиці. На балконах вивішували ... килими і державні прапори Росії, а до самого царя стояла черга з прохачів і делегацій. Імператор намагався прийняти кожного і доручав свитских чиновникам розбиратися по кожному скарг.

Революційні тури: мінували і сиділи

Революціонери і терористи облюбували Одесу мало не з самого її заснування - одними з перших тут побували аристократи-декабристи. А знаменитий винахідник перших ракетних двигунів і космічних апаратів народоволець Микола Кибальчич в жовтні 1879 року готував в Одесі замах на Олександра II. Йому допомагала революціонерка Віра Фігнер - молода пара робила пекельну машинку для імператора в орендованій квартирі на Катерининській, 66. Кибальчич розробив спеціально для підриву царя принципово нову вибухівку під назвою "гримучий холодець".

Однак замах не відбувся. Через рік - в 1880 році - за справу взялася легендарна терористка Софія Перовська. З будинку на Пушкінській, 47, народовольці прорили підкоп, заклали міну під бруківкою. Але імператор не приїхав до Одеси, а одному з невдалих терористів запалом відірвало три пальці на руці. Бував в Одесі і легендарний Лев Троцький (Бронштейн). У 1898 році юний революціонер сидів тут у в'язниці. Спогади про темниці були настільки яскравими для майбутнього лідера революції в Росії, що він навіть взяв собі псевдонім на прізвище одеського тюремного наглядача.

Гуляв в катакомбах

У 1981 році в Одесі проїздом побував кубинський лідер Фідель Кастро. Він прибув в Одеський порт раннім березневого ранку - Кастро прямував до Москви на XXVI з'їзд Компартії СРСР. Зійшовши з трапа пасажирського судна енергійний кубинець проігнорував вимоги приставленої до нього охорони КДБ і кинувся в народ. На Приморському бульварі Фідель прогулявся до Воронцовського палацу і був зустрінутий захопленими піонерами - жодній дитині кубинець не відмовив у автографі. Після цього він відвідав Нерубайські катакомби і зустрівся з кубинськими студентами, які навчалися в Одесі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Одесу в різний час відвідували царі, бандити, письменники і революціонери". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация