Один (або Вотан), верховний бог в германо-скандинавської міфології.

17 вересня 2014 • 5 443 огляд. 17 вересня 2014 • 5 443 огляд

Один (або Вотан на прагерманском) вважається верховним богом в германо-скандинавської міфології. Будучи сином Бора і Бестлі, онуком Бурі, він був ватажком і батьком всіх асів, знавцем оповідей і рун, мудрецем і шаманом. У той же час він був покровителем військової аристократії, був повелителем валькірій і богом війни. Тільки він один міг привести дружинників в лють під час битв і боїв, позбавити їх почуття страху і змусити перестати відчувати біль. Саме ім'я Один перекладається як одержимість військовими діями, шаманський екстаз. Той факт, що Один був зведений в ранг верховного бога, вказує на те, яку першорядну роль в житті стародавнього скандинавського народу грала війна. Парадоксально, але сам бог войовничому екстазу схильний не був. Його можна, скоріше, вважати сіячем військових суперечок і дій.
Один так само вважався богом магії і мудрості. І хоча його можна вважати призвідником всіх воєн того часу, звинуватити його в кровожерливості і підступність, не варто забувати, що він був дуже освічений. Тому всередині нього завжди йшла боротьба між добром і злом.
Один (або Вотан на прагерманском) вважається верховним богом в германо-скандинавської міфології

Культ бога Одіна був на піку популярності у вікінгів в VIII і IX століттях. Пірати і мореплавці беззаперечно поклонялися цьому богу, такого небайдужого до битв і боїв.
Один часто був до простих смертних людям однооким старим, загорнутим в синій плащ. Його обличчя завжди ховалося під капюшоном або під широкими крисами капелюха. Бог позбувся ока, віддавши його господареві джерела великої мудрості Міміру. Натомість йому було дозволено зробити всього один ковток з цього джерела. Але цього не вистачило для того, щоб роздобути магічні руни. Одину довелося прикувати себе до світового дереву, встромивши в себе власне спис. Провисівши на дереві 9 діб, він зміг осягнути силу рун і стати носієм великої мудрості. Озброєний списом, Один завжди з'являвся в супроводі двох вовків або двох воронів. І було зле кожному, хто, забувши про закони гостинності, відштовхував від свого будинку потворного карлика або бідного старого, бродившего по світу. У такому образі, будучи майстром перевтілення, Один перевіряв людей, караючи поганих або допомагаючи хорошим перемогти в битвах.
Один був одружений на богині Фригг, яка мешкала в Асгарді. На правах подружжя вона завжди сиділа поруч з ним на престолі глідск'яльв. Саме звідти божественна пара спостерігала за подіями сьогодення і майбутнього в усіх дев'яти світах. Один знав про все, що відбувалося в цих світах завдяки допомозі двох братів-воронів - Хулігу ( «думка») і Мунін ( «пам'ять»). Облетівши всі світи, ворони поверталися до Одіну, сідали йому на плечі і пошепки розповідали про все, що змогли дізнатися.
Культ бога Одіна був на піку популярності у вікінгів в VIII і IX століттях З наближенням загальної загибелі богів древнескандинавского пантеону і зникненням усього світу (Регнарёк), яке повинно було трапитися після останнього бою між богами і хтоническими чудовиськами, ясновидець і мудрий Один ставав все більш стурбованим. Провісником Регнарёк стала смерть одного з асів - бога весни і світла Бальдра. Брати-ворони нашептали верховному божеству, що в долині Вігрід, де буде відбуватися останній бій, від сил хтонических чудовиськ загинуть всі люди. А самого Одіна проковтне Фенрир - син бога вогню Локі і велетки Ангрбоди в образі жахливого вовка. У Одіна не було стільки сил і влади, щоб запобігти катастрофу, що насувається і власну смерть. Однак він знав, що Бальдр відродиться і посяде його місце в новому світі, який з'явиться з морської безодні. Це знання служило йому єдиною розрадою.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация