Офіційний статус Webmoney.UA в Україні - крок назустріч фрілансерам

  1. Держава надає гарантії по угодах, укладених в WMU
  2. НБУ буде вживати заходів з фінансового моніторингу та валютного контролю WMU
  3. Податкове обкладання доходів в WMU здійснюється за ставкою 15%
  4. Спірні моменти в діяльності Webmoney.UA в Україні

21 травня 2015 року Національний банк України вніс систему платежів Webmoney.UA в Реєстр платіжних систем НБУ, тим самим забезпечивши легальний статус WMU (еквівалент гривні в системі Webmoney). Максим Пашковський, юрист з багаторічним практичним досвідом в області IT-права, засновник юридичної компанії «Брати Пашковський», розповідає, чим обернеться дане нововведення для тисяч громадян України, які застосовують у своїй діяльності розрахунки в системі Webmoney.UA.

Максим Пашковський,

Держава надає гарантії по угодах, укладених в WMU

Маючи офіційний статус, WMU знаходить додатковий захист з боку держави. На практиці це означає, що особи, які застосовують у своїй діяльності WMU, зможуть вказувати цей вид платежу в офіційних документах (договорах купівлі-продажу або позики, наприклад). У разі виникнення спірних ситуацій громадяни України зможуть звертатися за захистом до судових або правоохоронних органів.

Навряд чи для багатьох виявиться новиною, що система Webmoney.UA є одним з найпоширеніших в Україні інструментів розрахунків між фрілансерами, самозайнятими громадянами, які працюють переважно в Інтернеті. Відсутність офіційного статусу WMU значно підвищувало ризики користувачів при співпраці з системою, оскільки фактично були відсутні будь-які важелі контролю платежів: цим дуже часто користувалися шахраї, які не боялися залучення їх до кримінальної або адміністративної відповідальності через позаправового положення системи.

З червня 2015 роки держава надає повні юридичні гарантії користувачам Webmoney.UA.

НБУ буде вживати заходів з фінансового моніторингу та валютного контролю WMU

Беручи на себе зобов'язання, державні органи (в даному випадку - Національний банк України) також повідомляють і про нововведення в галузі фінансового моніторингу та валютного контролю WMU в Україні. Тобто НБУ на законних підставах може відправити до представництва Webmoney.UA запит і отримати дані про надходження WMU на рахунок користувача в системі. При цьому мова йде про звичайний запиті, без необхідності отримання будь-якого узгодження в правоохоронних або інших адміністративних органах.

Природно, даний пункт викликав особливе обурення у громадян України (особливо у представників IT-сфери), але варто відзначити, що надання юридичних гарантій в обмін на отримання можливості фінансового моніторингу - звичайна європейська практика. Щоб забезпечити захист, НБУ необхідно мати достатньо даних як про користувачів системи, так і про засоби, якими вони розплачуються в рамках цієї системи.

Податкове обкладання доходів в WMU здійснюється за ставкою 15%

Практично відразу ж після анонса НБУ про включення системи Webmoney.UA в Реєстр платіжних систем УАнет «вибухнув» сотнями обговорень (у тому числі і на форумі SearchEngines.GURU ), Де одним з основних пунктів, які хвилювали коментаторів, було питання оподаткування коштів, отриманих на свій рахунок в WebMoney.

Міністерство доходів і зборів України у своєму роз'ясненні від 15 травня 2014 року визначив такі принципи того, що прийнято вважати доходом в аспекті електронних платежів:

  • Дохід, отриманий фізичною особою на свій персональний рахунок в системі електронних платежів, вважається об'єктом податку (тобто з нього потрібно платити податок);
  • Дохід вважається отриманим в день зарахування коштів на гаманець користувача;
  • Дохід обкладається податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 15%.

Можна підвести невеликі підсумки. Якщо ви працюєте в режимі «фріланс», але не зареєстровані як суб'єкт підприємницької діяльності, необхідно зареєструватися, в іншому випадку варто в будь-який момент очікувати запрошення до податкової інспекції для пояснення походження коштів на вашому Webmoney-гаманці. У разі, якщо представники міністерства податків і зборів доведуть, що WMU-засоби - ваш особистий дохід, доведеться сплатити штраф, що становить не менше 15% суми доведеного несплаченого доходу. В принципі, все побудовано за аналогією і з традиційними методами боротьби з незаконним підприємництвом.

Громадяни, зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, сплачують податки за ставкою, передбаченою законодавством по їх формі реєстрації (ставка оподаткування - від 4% для суб'єктів підприємницької діяльності).

Громадяни, зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, сплачують податки за ставкою, передбаченою законодавством по їх формі реєстрації (ставка оподаткування - від 4% для суб'єктів підприємницької діяльності)

Спірні моменти в діяльності Webmoney.UA в Україні

Незважаючи на, здавалося б, очевидні переваги офіційного статусу Webmoney.UA в Україні, існує цілий ряд спірних моментів, які ставлять під сумнів зростання популярності «старої нової» платіжної системи. Очевидно, намагаючись прискорити отримання Webmoney офіційного статусу, ініціатори не встигли належним чином опрацювати законодавчу базу, що стосується обороту електронних засобів в Україні.

Наприклад, згадані раніше надані роз'яснення Міністерства доходів і зборів від 15.05.2014 визначають WMU як електронні гроші. У той же час глосарій НБУ, так само як і Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (п. 15.1 ст. 15 ЗУ), доповнює визначення інформацією про те, що випуском електронних грошей можуть виступати тільки банки. Webmoney на своєму сайті визначила себе як систему миттєвих інтернет-розрахунків, що оперує в своїй діяльності спеціальними титульними знаками, номінованими в різних валютах (WMU - гривня, WMR - російський рубль, WMZ - долар США). Виникає питання: чи є все-таки Webmoney банком і чи має ліцензії, що дозволяють займатися банківською діяльністю.

З великим бажанням користувачі також хочуть прояснити для себе, чи підпадає під фінансовий моніторинг та валютний контроль оборот коштів в системі Webmoney.UA в титульних знаках WMR і WMZ, адже, по суті, це вже оборот коштів в іноземній валюті. Більш того, НБУ обмежив число банків, які можуть випускати електронні гроші, номіновані в інших валютах, крім гривні.

В даний момент НБУ заявляє тільки про WMU як основному платіжному активі на території України, але в майбутньому цілком ймовірно, що так само буде регламентований і оборот електронної системи, виражений в WMR і WMZ.

Детінізація економіки України неминуче торкнеться IT-сектор.

До ініціативи легалізувати WMU в Україні багато представників IT-сектора ставилися негативно ще кілька років тому. Одна з найголовніших причин - небажання показувати свої доходи державі.

Проте, крок зроблений. Хтось уже розглядає цей крок НБУ, як черговий привід «заглянути в кишені» економічно активного населення, і відмовляється від розрахунків в системі Webmoney. Є ті, хто дивиться в майбутнє з оптимізмом, оцінюючи нові способи залучення WMU в свої бізнес-процеси.

З боку юридичної - подія позитивне. Звичайно, в складних економічних умовах населенню важко пояснити необхідність легалізації свого бізнесу, але в стратегічній перспективі офіційний статус будь-якої діяльності - це добре. Адже ми всі хочемо жити в правовій державі, де шанують закони, і де ці закони захищають, мотивують, дають впевненість в завтрашньому дні!

Дякую за увагу, успіхів у бізнесі!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация