Огляд рідкісних місцевих порід коней: Вятская, Карабахська, Алтайська і інші

  1. Вятская порода
  2. Карабахська
  3. Ісландська
  4. Новоалтайского і алтайська
  5. Карабаірская
  6. Іомудская
  7. Азербайджанська
  8. Мугалжарская
  9. Кустанайська
  10. Кушумская і Адаевская
  11. Відео «Аборигенні конячки в Росії»

Місцеві або аборигенні породи сформувалися в умовах суворого клімату і рідко відрізняються особливою красою в порівнянні з верховими кіньми. Однак саме вони є частиною культури, а часом і всього життя цілих народів. Вятская кінь, Алтайська, Азербайджанська і інші породи, не просто витривалі і стійкі, але ще є джерелом незамінною продукції, наприклад, молока і м'яса.

Вятская порода

Залежно від місця формування все аборигенні коні діляться на північні, степові, лісові, гірські і пустельні південні породи. Кожен з цих типів відрізняється особливостями конституції і сферою використання.

Вятская кінь, мабуть, один з яскравих представників північного типу. Це досить давня порода, батьківщиною якої вважається сучасна Кіровська область (раніше Вятская губернія). Відомо, що її предками були давні лісові коні, які славилися своєю витривалістю і невибагливістю. Однак? їх використання в господарських цілях, а також домашнє розведення сприяло тому, що з плином часу тварини покращували фізичні дані і робочі якості.

Вятская порода тривалий час була незамінна в запряжних трійках ямський служби. Кажуть, що упряжки саме цих скакунів прославилися легендарними Валдайського дзвіночками. Сьогодні ця порода досить популярна в Удмуртії і в Кіровській області. Однак через відсутність будь-якої племінної роботи Вятская кінь скорочує свою чисельність.

Однак через відсутність будь-якої племінної роботи Вятская кінь скорочує свою чисельність

Карабахська

Як відомо, в гірських околицях хороша витривала коня на вагу золота. Тому у відомому Азербайджанському районі Карабах цих тварин розводять з 17 століття. Саме тут і сформувалася Карабахська кінь. Довгий час, аж до середини 19 століття порода зберігалася у виключній чистоті і береглася від експортування в інші райони і країни.

Однак, на початку 20-го століття Карабахська кінь зазнала не тільки скорочення поголів'я, але схрещування з іншими породами. Пізніше спробували відновити колишніх карабахцям шляхом залучення терських і арабських жеребців , Але чистота ліній була вже втрачено. Якщо спочатку Карабахська кінь мала золотисту або жовто-бурого забарвлення з ременем вздовж хребта, то сучасні бувають різних мастей: від сірих і буланих до гнідих і бурих.

Якщо спочатку Карабахська кінь мала золотисту або жовто-бурого забарвлення з ременем вздовж хребта, то сучасні бувають різних мастей: від сірих і буланих до гнідих і бурих

Ісландська

Ісландську породу дуже часто називають поні, так як їх зростання не перевищує 1,45 м в холці, а вага рідко більше 350 кг. Однак самі ісландці все ж вважають їх кіньми, які є нащадками древніх низькорослих коней, привезених на острів тисячу років тому. З тих часів ця порода розвивалася в дуже суворих умовах без будь-якої селекції і втручання людини. Навіть сьогодні, через стільки років, ці низькі міцні кремезні тварини нагадують скакунів вікінгів.

Завдяки тому, що Ісландська кінь жила в дуже холодному регіоні з убогими кормами, сьогодні порода одна з найбільш витривалих. І хоча сьогодні багато ісландців живуть в умовах дикої природи в вільних табунах, велика їх частина вже розлучається в теплих стайнях з хорошою годівлею. Однак це більше стосується не самої Ісландії, а таких країн, як Німеччина, Канада, США, де ці скакуни дуже популярні. На самому острові Ісландська кінь розлучається табун способами.

Новоалтайского і алтайська

Як зрозуміло з самої назви породи, Алтайські коні сформувалися на території Алтаю. Це місцева кінь гірського типу, яка добре пристосована до табунного вмісту на підніжному кормі. Звичайно, побачивши перший раз такого коня, відразу кидається в очі їх непоказність. Це малорослі конячки з кремезним подовженим тілом, досить великою головою і міцними сухими ногами. Однак саме такі скакуни без праці можуть пройти по найнебезпечнішим гірських стежках і є незамінними помічниками місцевого населення.

У чистоті і без особливих змін Алтайська коня існувала приблизно до 40-х років минулого століття. Однак сьогодні найчастіше можна зустріти вже поліпшені варіанти породи. Наприклад, при схрещуванні зі східними кіньми, а також з Англійської чистокровки новоалтайского скакуни виходять більш придатними для роботи під сідлом. Зберігаючи всю ту ж невибагливість і витривалість.

Зберігаючи всю ту ж невибагливість і витривалість

Для поліпшення продуктивного поголів'я і отримання молочка і м'яска Алтайських коней схрещують з ваговозами. А в 2000-му році була створена нова м'ясна помісь породи з використанням Російських, Радянських і Литовських ваговозів . Так відбулася місцева або «чумишская» новоалтайского порода коней.

Карабаірская

Карабаірская кінь дуже давня, виведена в Узбекистані шляхом схрещування місцевих кобил з жеребцями верхових східних порід (Персії та Арабські). В результаті селекції вдалося отримати покращений варіант витривалих, міцних джигитським коней. І в наш час Карабаірскіе тварини незамінні в гірських районах країни, де масово розлучаються в полутабунних і табуни умовах. Усередині породи розрізняють два типи: упряжними, більш потужний, і верхової, легкий по конституції.

Карабаірская кінь може пересуватися неквапливим особливим алюром - юргой. Це щось схоже між доданим кроком і зібраної риссю.

Це щось схоже між доданим кроком і зібраної риссю

Іомудская

Багато хто вважає, що першою конем туркмена є відомі ахалтекінцев. Однак в цій країні є ще одна порода, яка заслуговує не меншої уваги - Іомудская порода. Ці скакуни мають такі ж коріння, як і текінцев, проте виведені плем'ям іомути, вони розвивалися дещо інакше. Розведення коней відбувалося на просторих степах уздовж річки Атрек в великих табунах (більше 1000 голів) із залученням східних і казахських порід.

На відміну від Ахалтекінська Іомудская кінь дрібніше, не така жвава, але міцніша з коротким корпусом. За витривалості і стійкості вона мало чим відрізняється від своїх побратимів по батьківщині. Доказом цього стала участь Іомудская коней разом з текінцев в 1935 році у відомому пробігу Ашхабад-Москва. Тоді скакуни подолали 4300 км.

Тоді скакуни подолали 4300 км

Азербайджанська

Азербайджанська кінь досить рідкісна і маловідома, відноситься до верхової-в'ючних типу. Її історія створення дуже розмита, але є припущення, що порода формувалася під сильним впливом Перської і Карабахської кровей. Тривалий час Азербайджанська кінь був особливо популярна в Ірані і Сирії, де використовувалася в армії. Сьогодні багато джерел не виділяють породу в окрему, представляючи її двома лініями: Делібозской і Карабахської.

Що стосується зовнішнього вигляду, то Азербайджанська кінь досить росла - до 1,45 м в холці, що значно вище багатьох інших гірських порід. У неї висока шия, широкі груди, міцна широка спина, опукла поперек і часто шаблісти міцні ноги. Лінія Делібозов характерна вираженим верховим типом, у них суха конституція і найчастіше сіра масть. Азербайджанська порода може нести на собі в'юк вагою до 130 кг і проходити при цьому за добу до 55 км.

Азербайджанська порода може нести на собі в'юк вагою до 130 кг і проходити при цьому за добу до 55 км

Мугалжарская

Кочовий народ неможливо уявити без гарної витривалою коні. Саме такою є казахська Мугалжарская порода, здатна цілий рік жити на відкритому просторі і харчуючись пашею. Незважаючи на те, що в Казахстані подібних скакунів розводили з давніх-давен, як порода Мугалжарская була затверджена лише в 1998 році. Названа на честь кінного заводу, де велася племінна селекційна робота, спрямована на виведення високопродуктивних масивних коней. Сьогодні жеребці можуть важити до 600 кг.

Кустанайська

Верхово-упряжні Кустанайська порода коней, отримана в Кустанайській області, і офіційно затверджена в 1951 році. Виведена на основі місцевих казахських конячок для поліпшення рухів і зростання, при збереженні здатності жити цілий рік на кормі підніжному. Для цієї мети стали використовувати селекцію з Донськими, Стрілецька і навіть з чистокровного жеребця. В результаті сьогодні ми маємо середньорослі кінь з кілька подовженим корпусом, міцним тілом і масивною конституцією. Коні відрізняються високою працездатністю як в упряжі, так і під сідлом.

Кушумская і Адаевская

Це ще одні місцеві породи степового Казахстану. Кушумская більш відома в західному Казахстані, а Адаевская кінь - в південно-західній частині. Кушумская є результатом складної селекції, схрещування кобил місцевих з рисаками і кіньми Донський породи. Сьогодні в більшій мірі використовується як місцева верхова та для отримання молока: дає до 20 л на добу.

Що стосується Адаевской, то виведена вона на основі казахських коней із залученням туркменських порід. Такі коні більш пристосовані до степового жаркого клімату і також використовуються для отримання м'яса і молока. На відміну від Кушумской ці коні більш жваві і можуть легко і швидко долати тривалі відстані по пустельних барханів.

Відео «Аборигенні конячки в Росії»

У цьому відеоролику пропонуємо вам невеликий огляд наших місцевих аборигенних коней, а також в якому стані перебувають ці породи (udmtv24).

Однак?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация