Ох вже ці француженки!

Спочатку, розглядаючи ці два предмета, мені в голову нічого не лізло, крім старого анекдоту, який спливає фразою: «О, месьє знає толк в збоченнях!» На такий грайливий лад налаштовували клейма і незвичайний вид зброї. Спочатку, розглядаючи ці два предмета, мені в голову нічого не лізло, крім старого анекдоту, який спливає фразою: «О, месьє знає толк в збоченнях

Всі визнають, що браконьєрство - це зло, але в той же час мало не сприяють кримінальній справі.

Переді мною лежали рушниці, виготовлені у Франції в позаминулому столітті і пройшли випробування на знаменитій Сент-Етьенской мануфактурі. Зазвичай вироби цього підприємства мають вигляд серйозний і навіть грізний. Це і мушкети часів Наполеона і Кримської війни, і дуельні пістолети, і велика різноманітність звичного мисливської зброї.

Але те, що я побачив, не піддавалося однозначному визначенню. Лише через деякий час я міг з деякою часткою впевненості сказати, що переді мною лежали комбіновану рушницю і рушницю-тростину.

Лише через деякий час я міг з деякою часткою впевненості сказати, що переді мною лежали комбіновану рушницю і рушницю-тростину

Наявність Пристібний приклада однозначно ідентифікує цю зброю як мисливське. Важко уявити, що хтось буде пристібати приклад при самообороні, на це просто немає часу.


На перший погляд здавалося, що, крім клейм про місце і час виробництва (друга половина XIX століття), «француженок» нічого не пов'язує. Але, не дивлячись на різницю в зовнішньому вигляді, вони володіли одним незвичайним для цивільної зброї властивістю - можливістю прихованого носіння.

На думку відразу ж приходила шпигунська тема, ввижалися і укол парасолькою, і стріляють портсигари, та інша атрибутика лицарів плаща і кинджала. Але оскільки ці рушниці були доступні на цивільному ринку, їх зв'язок з секретними службами була малоймовірна.

Ідея використовувати тростину в вигляді зброї не нова. Вона з'являлася в різний час в різних країнах. Часто це було відповіддю на розгул злочинності або реакцією на бажання влади управляти беззбройним народом. Особливо багато варіантів було придумано з використанням холодної зброї. І це не дивно, оскільки історія холодної зброї старше історії вогнепальної.

Але перша зброя на чорному поросі, де система займання була примітивною (з використанням палаючого губки або розпеченої голки), що не допускало прихованого носіння. Правда, ця система вже дозволяла робити комбінована зброя, яке зовні виглядало як холодну, але в тому чи іншому вигляді містило вогнепальну зброю. Лише поява колесцового і крем'яного замка дозволило створити зразки, замасковані під нешкідливі предмети.

Лише поява колесцового і крем'яного замка дозволило створити зразки, замасковані під нешкідливі предмети

Незважаючи на спірність подібної зброї, воно було досить поширене і продавалося через каталоги.

Але навіть тоді, розуміючи, що перезарядити швидко не вийде, власники вогнепальної зброї часто комбінували його з холодним. Втім, поява капсульне системи запалення, а потім і унітарних патронів не змогло змусити зброярів назавжди відмовитися від поєднання вогнепальної зброї з холодним.

Типовими прикладами такого підходу є меч, поєднаний з колесцовим пістолетом, шпилькові пістолети з багнетами і стріляє ніж десантника, який, втім, до цивільної зброї не відноситься.

Але повернемося до предметів нашої розмови. З упевненістю можна сказати, що їх призначення не стільки самооборона, скільки полювання. Причому не звичайна, а браконьєрське. Судіть самі. Якби зброярами розглядалася тільки самооборона, то всі їхні зусилля зводилися б до створення компактного зброї без будь-яких прицільних пристосувань, в розрахунку на те, що з 3-5 метрів ви не промахнетеся. Якщо ж брати звичайні мисливські рушниці, то, як правило, крім довжини стовбура, у них були і нормальний приклад, і прицільні пристосування, і можливість зручного носіння протягом тривалого часу.

Якщо ж брати звичайні мисливські рушниці, то, як правило, крім довжини стовбура, у них були і нормальний приклад, і прицільні пристосування, і можливість зручного носіння протягом тривалого часу

На перший погляд рушницю-тростину виглядає просто, але, якщо придивитися, ви відзначите високий технічний і конструкторський рівень.


Рушниці, що лежать переді мною, мали приклади і прицільні пристосування вельми умовні, а їх перенесення у вигляді мисливської зброї не передбачалася зовсім. Зброя у вигляді тростини передбачало не просто приховане його носіння, воно за своєю суттю було «особливо цинічним», «замаскованим», як пишуть в судових вироках, його варіантом. Хоча, звичайно, відкрито цього ніхто не визнавав.

Ось що написано в рекламному оголошенні дореволюційного російського збройового магазина при продажу рушниці-тростини: «Новина! Стріляючий тростину! Це дробовое рушницю незамінне для лісників, лісничих та господарів маєтків при обході своїх угідь ». Далі йде опис і пристрій роботи рушниці.

Дивовижна, здавалося б, ситуація: всі визнають, що браконьєрство - це зло, але в той же час мало не сприяють кримінальній справі. Втім, подібне в історії людства зустрічається часто. Взяти хоча б дуелі. Офіційно в Росії вони були заборонені і каралися законом аж до смертної кари. А в реальному житті викликали мовчазна згода і схвалення, аж до монаршого.

Згадаймо Катерину Велику, яка брала участь в дуелях, Олександра I, покровительствовавшего поєдинків і донезмоги пом'якшує або зовсім скасовувати вироки судів. З браконьєрством, на мій погляд, склалася наступна ситуація. Споконвіку полювання займала найважливіше місце в житті людини і була захопленням, а засобом виживання і продовження роду. Але з часом вона стала привілеєм людей вищого світу і коронованих осіб - власників великих земельних володінь.

Простолюдинам строго-настрого, аж до смертної кари, полювати заборонили. Додамо сюди величезної шкоди, яку завдають селянам потравами під час мисливських виїздів панів (іноді в кілька тисяч чоловік), тяжкі повинності (корм для собак і коней та ін.) Жорстокі покарання за самовільну полювання і тоді зрозуміємо, чому полювання в очах народу вважалася ненависної примхою багатих.

У такій ситуації ким би не був браконьєр: збіднілим чи дворянином, як Робін Гуд, або селянином Жаном з сусідньої села, - він, як правило, користувався симпатією місцевого населення (в зв'язку з цим пригадується приказка: «Ворог мого ворога мій друг») . І навіть подальше пом'якшення мисливського законодавства (у Франції в кінці XVIII століття, в Британії в середині XIX століття) не позбавило браконьєрів від ореолу благородних розбійників.

Треба визнати, що схоже ставлення до браконьєрства існує і в наші дні. Полювання можновладців, часто браконьєрську, засуджують 99% користувачів соцмереж, а ось на місцевих браконьєрів вони дивляться крізь пальці. Звичайно, шкода від сановної полювання багаторазово перевищує збиток, нанесений місцевими браконьєрами. Але якщо кінцевою метою полювання є нажива (мова йде не про промисловиків) або бездумна стрілянина з порушенням правил мисливської етики, то ніяких виправдань цьому бути не може. Незважаючи на суму збитку ...

Комбінована рушниця передбачає широкий спектр застосування. Основою його конструкції по суті справи є капсульний пістолет з прихованим спусковим гачком, схожий на кишенькові моделі, але збільшеного розміру і пристосований для «навішування», «накрутки» додаткових частин, таких як довгий або короткий ствол з розтрубом і приклад. Казна пістолета коробчатая, сталева.

Казна пістолета коробчатая, сталева

ОГНЕННАЯ Палиця. Ймовірно, найбільш найдавнішим зі збережених предметів, в яких замасковано вогнепальну зброю, є так зване «кропило святої води», що належало королю Генріху XVIII (датується XVI століттям). Зовні воно схоже на палицю з жахливими шипами, всередині якої розташовані, як правило, 3-4 стовбура, спереду приховані відкидною кришкою. Оскільки для підпалювання треба було використовувати гніт, то про прихований, несподіваному застосуванні мова не йшла.

У передній частині скарбниці знаходиться зарядна камора, що переходить в невеликий стовбур, що має гвинтову нарізку для подовжувача стовбура. Зверху в зарядну камору вгвинчена брандтрубка. Ударно-спусковий механізм змонтований усередині короба. S-подібний гачок проходить крізь виріз у верхній кришці. Спусковий гачок складаний, плоский, потайного типу, забирається в паз нижньої кришки, з'являється при взводі курка.

Казенна частина кріпиться до дерев'яної рукояті трьома гвинтами. На тильній частині рукояті є паз, в який вставляється відповідна частина приклада, фіксація відбувається поворотом приклада на 90 °. На стовбурі пістолетної частини збереглися клейма: одне, з цифрою 15,8, означає калібр в міліметрах, інше вказує на виробництво збройової фабрики в Сент-Етьєн.

Ймовірно, подібна конструкція зброї призначалася для людей невисокого статку. Наприклад, небагатий фермер з коротким стволом міг здійснювати поїздки на ринок або вночі обходити своє господарство, почувши підозрілий шум. Вийшовши за околицю села, він міг використовувати довгий ствол і приклад для полювання.

Наявність стовбура з розтрубом - це, швидше за все, маркетинговий хід виробника, оскільки до цього часу (середина XIX століття) вже було розвінчано перевага таких стовбурів при ураженні цілі. Але і говорити, що дане рушницю-пістолет призначений тільки для самооборони, не доводиться. Довгий ствол укупі з пістолетної рукояткою цілком міг зійти за прогулянкову палицю (по крайней мере, здалеку), причому в розібраному вигляді зброю можна було сховати під одягом.

Довгий ствол укупі з пістолетної рукояткою цілком міг зійти за прогулянкову палицю (по крайней мере, здалеку), причому в розібраному вигляді зброю можна було сховати під одягом

Стародавня зброя відрізняється химерністю конструкції і великим спектром оригінальних рішень.

Якщо комбінована рушниця і допускає різні варіанти використання, то рушницю у вигляді тростини однозначно передбачає браконьєрський варіант застосування. Палиця загальною довжиною 840 мм має гладкий ствол 740 мм і калібр 12,5 мм. Стовбур поміщений всередині бамбуковою палиці, що відображає моду того часу на колоніальні товари. Дулова частина знизу під час ходьби захищена заглушкою, яка легко знімається. Стовбур з'єднаний з руків'ям за допомогою різьблення.

Рукоять зазвичай робили з твердих порід дерева, іноді прикрашали різьблений фігуркою якоїсь тварини (частіше його голови). Для приведення тростини в бойове положення треба було витягнути дульну заглушку. Судячи зі збережених зразків, робити це забували, і заглушка відлітала з першим пострілом. І тоді металеву заводську заглушку замінювали дерев'яної. Цілком можливо, саме через це в більш пізніх зразках курок зводився тільки за допомогою гачка, який розташовувався на зворотному боці заглушки.

Для заряджання рушниці треба витягнути стопор в задній частині стовбурної коробки і висунути затвор назад. Після цього необхідно вставити патрон в патронник і закрити затвор. Коли при зведенні курка знизу з'явиться прихований спусковий гачок, зброя готова до пострілу. Крім того, в задній частині рукоятки тростини є отвір з різьбою для приєднання дротяного приклада, який продається за додаткову плату. Незважаючи на несерйозний вид, г-подібний приклад робить стрілянину комфортною.

У рушницю використовується шпильковий патрон конструкції Лефоше. Дані патрони набули широкого поширення в другій половині XIX століття і використовувалися до початку Першої світової війни, в основному в мисливському та цивільну зброю. Спроби використовувати такі патрони військовими швидко припинилися в силу певних недоліків даного боєприпасу.

Але для мисливців це було неважливо, тим більше що ціна шпилькових патронів була нижче звичайних того ж калібру, і їх теж можна було перезаряджати. Якось на місцевій мисливської виставці в Фінляндії ми розговорилися зі знаменитим фінським «Буффало Біллом» - найстарішим мисливцем і пристрасним колекціонером Пентті Катаючи.

Кількість видобутої їм різноманітної дичини обчислювалася тисячами особин, і тільки поважний вік зупинив смертельний рахунок. Як і більшість успішних мисливців, Пентті з віком змінив ставлення до полювання і більше часу став проводити на стрільбищі, навчаючи молодь секретів стрільби чорним порохом, і збирати колекцію дульнозарядного зброї.

Ігор Вербовський 11 квітня 2016 о 12:57

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация