Олександр Бєлєнький: Те саме Ольгіно. Як виглядає лігво інтернет-тролів - блог - новини світ

Це в казках тролі живуть під мостом і їх можна замочити. У нашій реальності тролі кучкуються в місцях типу Ольгіно і мочити їх не рекомендує КК РФ.

"Ольгинське" так багато гадили під моїми постами (особливо про Україну), і так мене дістали, що я вирішив приїхати до них сам, пише в своєму блозі Олександр Бєлєнький.

1 "Фабрика тролів" ставить раком весь інтернет. Кілька десятків людей найняті на роботу спеціально для того щоб писати коментарі під популярними в інтернеті постами і новинами, створювати видимість "громадської думки" і гнути вигідну замовнику лінію.

Сперечатися з ними марно, вам будуть відповідати. Це не роботи, а живі люди, навчені вести листування зі спеціальних "методичками" і скриптів. Хтось скаже, що ця фабрика - міф, але хто з нас не стикався в інтернеті з упертим і навіть упоротимі персонажами з явно фейковий профілем? Саме явище пішло з Ольгіно - району Петербурга, де спочатку перебував офіс платних коментаторів. Звідси і назва

2 районообразующих підприємства Ольгіно це Північно-Західна ТЕЦ і розташована по сусідству станція аерації. Знаєте, що ховається за красивим словом? Очисні споруди. Половина Пітера паскудить в унітази і лайно по трубах мчить прямо сюди! Цікавий збіг, правда? :)

:)

3 Ще одна іронія долі - в селищі, звідки на весь світ розповідали про велич Росії, наші успіхи і прориви, про перевагу всього російського перед усім іноземним стоїть недобудована і покинута військова частина. Порожні коробки будинків у свій час облюбували страйкболісти, а територію навколо використовують в якості нелегального звалища.

Порожні коробки будинків у свій час облюбували страйкболісти, а територію навколо використовують в якості нелегального звалища

4на дахах уже височіє молода поросль дерев, а буйна зелень навколо нагадує Чорнобиль, де природа забирає своє у людини. Всередину я не пішов, обійшовся прольотом на квадрокоптера. Вандали і мисливці за металом вкрали все, що тільки було можна, тепер там навіть ходити небезпечно. Плюс, все завалено сміттям.

Плюс, все завалено сміттям

5 Може, саме тут розташовуючись "фабрика", а їдучи "кремлеботи" все розламали і старанно запаскудили? Простежується їх почерк! Сьогодні єдині мешканці покинутого району - бездомні собачки.

Сьогодні єдині мешканці покинутого району - бездомні собачки

6 У іншому, Ольгіно це звичайний дачне селище на північно-заході Петербурга, на шляху в Виборг і Фінляндію. Після того, як відкрили Західний швидкісний діаметр, цією дорогою майже не користуються. Заїдеш в глиб - звичайні дачі. Дорогі котеджі сусідять зі старими "деревинками".

Дорогі котеджі сусідять зі старими деревинками

7 Багато будинків покосилися і розвалюються, стоять покинутими і нікому не потрібними. Час від часу вони горять, і тоді у формальних господарів не залишається причин не продавати землю. Руїни зносять, на їхньому місці зводять заміські резиденції за високими парканами. Місце-то знатне. До революції було місцевої "Рубльовка" в її сучасному розумінні. Багаті жителі російської столиці відбудовувалися за першим розрядом і бували тут наїздами, відпочити серед сосен від міської суєти.

Багаті жителі російської столиці відбудовувалися за першим розрядом і бували тут наїздами, відпочити серед сосен від міської суєти

8 В якомусь сенсі Ольгіно можна порівняти з латвійської Юрмалою, ті ж різьблені дерев'яні будиночки серед сосен. Тільки у прибалтійських сусідів все не так запущено. Зате в Ольгине трапляються справжні шедеври - будинок Константинова вважається одним з найрозкішніших в окрузі. Повністю він в кадр не потрапив, праворуч залишилося чудове ганок з дерев'яним "кокошником"

Повністю він в кадр не потрапив, праворуч залишилося чудове ганок з дерев'яним кокошником

10 Лише деякі з нових господарів Ольгинська дач намагаються відновити старі будинки або побудувати щось архітектурно схоже.

10 Лише деякі з нових господарів Ольгинська дач намагаються відновити старі будинки або побудувати щось архітектурно схоже

11 Але й такі палаци трапляються нечасто. Цікаво, хто живе в цьому розкішному убозтві? Відомо лише те, що колись тут теж стояв різьблений дерев'яний будинок 1908 року побудови.

Відомо лише те, що колись тут теж стояв різьблений дерев'яний будинок 1908 року побудови

9 Загалом, хвалити Росію і лаяти Захід з Ольгіно виходило не дуже, керівництво "фабрики" вирішило змінити прописку.

9 Загалом, хвалити Росію і лаяти Захід з Ольгіно виходило не дуже, керівництво фабрики вирішило змінити прописку

12 Диванна веб-бригада перебралася в невеликий офісний центр між метро Старе село і Чорна річка, але кличка "Ольгинське" прилипла до них назавжди.

12 Диванна веб-бригада перебралася в невеликий офісний центр між метро Старе село і Чорна річка, але кличка Ольгинське прилипла до них назавжди

13 Ось ця вулиця, ось цей будинок - Савушкина 55. Адреса, який прославився на весь світ. Розслідування про лігві тролів проводив навіть журнал New York Times, що випустив свій репортаж у тому числі російською мовою!

Розслідування про лігві тролів проводив навіть журнал New York Times, що випустив свій репортаж у тому числі російською мовою

Я сидів в темному кафе в тихому куточку Приморського району Петербурга. Навколо знаходилися потворні радянські багатоповерхівки і не менш потворні офісні будівлі недавно побудовані. Серед них варто і будинок 55 по вулиці Савушкіна. Його сірий, ідеально симетричний фасад з прямокутними колонами під'їзду нагадує своєю неприступністю середньовічну фортецю. За скляними дверима стоїть пара металевих турнікетів, які охороняють вхід на невелику сходи, що ведуть в фойє. На дворі стояв квітень, була п'ятниця, 9 годині вечора, і вся будівля, за винятком сходів і фойє, було абсолютно темним.

Мою співрозмовницю це здивувало. Я сидів на зустрічі з колишньою співробітницею агентства по імені Людмила Савчук. Вона похитала головою і відсунула важку фіранку, щоб ще раз подивитися на темне будівлю. Савчук розповідала мені, як вона працювала в цій будівлі змінами по 12 годин, які завжди починалися о 9 ранку і закінчувалися о 9 вечора. Одна російська газета підрахувала, що в організації працюють близько 400 чоловік, а її бюджет становив як мінімум 20 мільйонів рублів на місяць. При Савчук в організації було безліч відділів, кожен з яких виробляв контент для певної соціальної мережі: в одному писали пости для Живого Журналa, в іншому - статуси для Вконтакте.Билі окремі підрозділи, які займалися Facebook, Twitter і Instagram. Цілий відділ писав коментарі на сайтах російських ЗМІ. За оцінками одного зі співробітників, організація займала як мінімум 40 кабінетів.

Кожен день в "Агентстві інтернет-досліджень", розповідала Савчук, проходив однаково. Насамперед на початку робочого дня кожен співробітник підключався до проксі-сервера, який приховував його справжній IP-адресу (іноді по такому цифровому адресою можна з'ясувати особу його власника). Савчук видавали список тем, які потрібно пропагувати. Кожен співробітник отримував "технічні завдання" - детально розписані інтерпретації найактуальніших подій. У кожному завданні важливе місце займала Україна, де йшла громадянська війна між сепаратистами, яких підтримувала Росія, і українською армією. Савчук і її колеги повинні були публікувати коментарі з образами на адресу президента України Петра Порошенка та описами звірств, скоєних українськими військовими. Багато доводилося писати і про російських внутрішніх справах. У минулому році в Росії трапився фінансова криза, рубль обвалився, і армія професійних тролів почала складати оптимістичні пости про те, як оперативно влади країни відновлюють економічний баланс.

По суті, Савчук була тролем. Термін "троль" з'явився на початку 90-х в якості несхвального позначення людей, які втручалися в бесіди в мережі. Вони заповнювали ефір нескінченної лайкою або потоком огидних фотографій, чому будь-яка дискусія захлиналася в потоці лайна. Інтернет ріс і розвивався, і проблема тролів ставала все більш актуальною, хоча їх тактика з часом зовсім не змінювалася. Троль в наші дні - це прихильник ІГІЛ, який під псевдонімом пише образи на адресу критично налаштованого журналіста або американський агітатор правих поглядів, який намагається дискредитувати демонстрацію проти поліцейського насильства, прикидаючись демонстрантом-хуліганом. По обидва боки будь-якого великого конфлікту в інтернеті воюють цілі армії тролів.

Але "Агентство", за словами Савчук, вивело мистецтво троллінгу на промисловий рівень. Керівництво було одержимо статистикою: перегляди сторінок, кількість постів, місце блогу в рейтингу ЖЖ. Робочий графік складався з двох поспіль денних змін, за якими слідували два вихідних. За одну таку зміну вона повинна була виконати норму в п'ять політичних постів, 10 неполітичних і від 150 до 200 коментарів до постів інших співробітників. Згодом робота почала викликати у неї нудоту: їй доводилося писати гидоти про лідерів опозиції, про які вона особисто не мала ніякої думки, або про українців - при тому, що українцями були її найближчі знайомі, включаючи колишнього чоловіка.

Середній вік працівників не перевищував 30 років, але відбувалися вони з усіх верств російського суспільства. Враження було таке, ніби в агентство набирали взагалі всіх, хто відгукувався на одне з численних оголошень про вакансії, незалежно від рівня освіти або політичної підготовки. Пости кишіли логічними і граматичними помилками. "Які ж вони тупі", - говорить Марат Буркхардт, який два місяці пропрацював у відділі, який займався інтернет-форумами. У день він повинен був запостити не менш 135 коментарів на одному з невеликих форумів, присвячених життю в віддалених російських містах. В офісних бесідах співробітники агентства відгукувалися про Петра Порошенка, використовуючи образливі позначення геїв, а Барака Обаму називали мавпою. Для ліквідації безграмотності керівництво намагалося проводити лекції для співробітників. Іншим співробітникам влаштовували уроки "політології" з метою роз'яснення позиції Росії з різних питань.

- ось що пише NYT про дістати навіть американців агентстві тролів.

14 Зараз легендарне будівля пустує і здається в оренду, тролів на Савушкіна більше не годують. Зате на тій же вулиці я зустрів дивного велосипедиста, схожого одночасно і на Дональда Трампа і на актора Сергія Селіна, який зіграв опера Дукаліса в серіалі про ментів.

15 Але самі інтернет-тролі нікуди не поділися, ви і самі бачите за кількістю лайна в коментарях. До кінця минулого року російська "фабрика" переїхала на вулицю оптики в тому ж Петербурзі, це всього пара кварталів по карті від минулого адреси на Савушкіна. У бізнес центрі "Лахта" ніби як і умови кращі, і приміщення просторіше: ЗМІ (правда українські) пишуть, що вони тепер займають в три рази більшу площу.

16 Он то непримітне будівлю у дворі (бізнес-центр "Лахта-2"), побудоване влітку 2016 року і є тепер новий офіс "агентства інтернет-досліджень". За інформацією з різних джерел, саме тут розташована і сама організація, і підконтрольні їй пропагандистські видання. Всередину не ходив, все одно не пустили б, та це й не потрібно.

Цікаво інше: кожен день співробітники "фабрики", платні пропагандисти їдуть на роботу. Невже їх не бентежить бардак навколо? Взяти хоча б повний бардак на парковці? Поставити машину нормально просто нікуди, кидають на тротуарах, газонах або просто на дорозі. Хоча звідки у них такі думки: тролями працюють невдахи, а гроші не пахнуть.

Вам-то як, пощастило зіткнутися з такими персонажами в мережі?

Чи не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

Хтось скаже, що ця фабрика - міф, але хто з нас не стикався в інтернеті з упертим і навіть упоротимі персонажами з явно фейковий профілем?
Знаєте, що ховається за красивим словом?
Цікавий збіг, правда?
Може, саме тут розташовуючись "фабрика", а їдучи "кремлеботи" все розламали і старанно запаскудили?
Цікаво, хто живе в цьому розкішному убозтві?
Невже їх не бентежить бардак навколо?
Взяти хоча б повний бардак на парковці?
Вам-то як, пощастило зіткнутися з такими персонажами в мережі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация