Олександр Хорошавін. біографія

Ім'я: Хорошавин Олександр Вадимович Дата народження: 26 листопад 1959 года Місце народження: Вільний, СРСР

Дитинство і освіта

Олександр Вадимович Хорошавин народився в Амурській області, але справжньою його батьківщиною, безумовно, став Сахалін. Туди сім'я переїхала, коли хлопчику виповнився рік.

У 1981 році Хорошавин закінчив Далекосхідний економічний інститут. У 2000 році отримав ще один диплом - Далекосхідної академії державної служби.

У міськком і назад

Після закінчення інституту Олександр Хорошавін надійшов на роботу в виробниче об'єднання «Оха Нафтогазвидобування». Він отримав посаду старшого майстра. А ще, за відомостями ряду ЗМІ, познайомився з таким собі Сергієм Богданчиковим - пізніше той з 1998 по 2010 рік був президентом компанії «Роснефть».

На виробництві Хорошавин пропрацював близько шести років, а потім пішов в управлінці, ставши інструктором в Охінском міськкомі КПРС. Там він пробув до 1991 року, який став фатальним і для СРСР, і для КПРС.

Там він пробув до 1991 року, який став фатальним і для СРСР, і для КПРС

Wikimedia.org

Однак Хорошавин не розгубився і перекваліфікувався в бізнесмени. До 1993 року він керував асоціацією «Агромерат», а з 1993 по 1997 рік був директором ТОВ «Компанія ІВА» в місті Оха.

З Охі в Південно-Сахалінськ

Як складалися відносини в бізнесі у Хорошавина, невідомо. Однак в 1997 році він знову повернувся на держслужбу. Його запросили обійняти посаду першого віце-мера міста Оха і Охінском району. У 2001 році Олександр Хорошавін очолив муніципальне утворення Охинський район. Там він пробув 4 роки, а потім виграв вибори і в 2005 році став головою муніципального освіти міської округ «Охинський».

А в 2007 році достроково був відправлений у відставку губернатор Сахалінської області Іван Малахов. Федеральна влада не влаштувала надто слабка організація робіт по ліквідації наслідків землетрусу, що стався 2 серпня. Без даху над головою залишилися понад 3,2 тисячі осіб. І на зміну Малахову прийшов Хорошавин.

Багато політологів вважають, що справжньою причиною відставки стали аж ніяк не організаторські здібності Малахова. Просто на Сахаліні розширювалося присутність нафтогазових компаній, і гігантам знадобився своя людина на чолі регіону. Хорошавин під це визначення цілком підходив.

Як відзначають деякі експерти, протягом першого терміну Хорошавин налагодив систему звітів глав муніципалітетів, які тепер особисто відповідали за виконання соціально-спрямованих програм, створив комфортні умови для малого і середнього бізнесу, налагодив стійкі контакти з православною церквою і частково вирішив проблеми з житлом для військовослужбовців .

Як відзначають деякі експерти, протягом першого терміну Хорошавин налагодив систему звітів глав муніципалітетів, які тепер особисто відповідали за виконання соціально-спрямованих програм, створив комфортні умови для малого і середнього бізнесу, налагодив стійкі контакти з православною церквою і частково вирішив проблеми з житлом для військовослужбовців

Kremlin.ru

У центрі, схоже, главою Сахаліну були задоволені. У серпні 2011 року за пропозицією тодішнього президента Росії Дмитра Медведєва повноваження Хорошавина були продовжені ще на один термін.

господар комори

Сахалінська область заслужено користується славою однієї з комор Росії. Регіон займає 4 місце в країні за обсягом розвіданих запасів газового конденсату, сьоме - за обсягом газу, 12- вугілля і 13 - нафти. При цьому населення території невелика.

Освоювати багатства складно, але можна. Основою економіки острова стали видобувні проекти - «Сахалін-1» і «Сахалін-2». Вони працюють на основі угоди про розподіл продукції (УРП) - замість ПДВ оператор платить роялті з видобутої нафти і газу. До моменту «воцаріння» Хорошавина проекти контролювали «Роснефть» (на пару з Exxon Mobil) і «Газпром».

Хорошавин успішно «дотягнув» область з обмеженими ресурсами до того моменту, коли на регіон обрушився дощ нафтодоларів. Далі можна було спочивати на лаврах і намагатися більш-менш розумно витрачати гроші. Що Хорошавин і робив, збільшуючи будівництво, переселяючи громадян з аварійних будинків, зводячи нові спортивні та медичні об'єкти ... втім, частина експертів вважає, що за такі гроші будь-хто міг би займатися творчою і вигідною для іміджу діяльністю.

начальник острова

За два роки бюджет сахалінської області зріс удвічі - до 150 мільярдів рублів. І ось тоді почалися проблеми. Не у регіону - у губернатора. Як висловилася професор МГУ Наталія Зубаревич, «коли у людини немає великої політичного« даху »і він сидить на великих грошах, в Росії це рівнозначно вироку: тебе з'їдять, і досить швидко».

Не в захваті від діяльності Хорошавина був повпред президента в Далекосхідному федеральному окрузі Юрій Трутнєв. У грудні 2014 року він кинув, що уряд Сахалінської області не може придумати, як якісно поліпшити життя населення, незважаючи на що дісталися кошти.

Політологи говорили, що від звалилися в регіон багатств у керівництва, грубо кажучи, знесло дах. За словами керуючого директора з макроекономічного аналізу та прогнозування «Експерт РА» Антона Табаха, Хорошавин уявив себе «начальником острова, досить незалежним від центру».

Жорстко критикували витрати адміністрації Хорошавина і активісти Загальноросійського народного фронту.

імідж все

На початку грудня 2013 на форумі ОНФ оприлюднили інформацію про те, що в найближчі три роки на поліпшення іміджу губернатора планується виділити гігантську суму в 680 мільйонів рублів. Президент Росії Володимир Путін тоді зазначив, що може бути, через невдалу формулюванням немає нічого поганого і є цілком здорові пропозиції, але краще б їх провели «хоча б за іншою статтею», а в ідеалі направили на будівництво дитячих садків.

«Це найбільший удар по його рейтингу. Нічого дурнішого придумати неможливо! », - обурився глава держави.

Прес-секретар Олексій Баяндин від причіпок ОНФ відмахнувся, назвавши представників організації «хлопцями в костюмах від Brioni». Він заявив, що такого рядка в бюджеті Сахалінської області немає, а гроші підуть на утримання місцевих ЗМІ.

Ні в чому собі не відмовляв

Останню на сьогоднішній момент декларацію про доходи Олександр Хорошавін подав в 2014 році. Дохід глави Сахаліну склав майже 9 мільярдів рублів. Внесок подружжя в сімейний бюджет мінімальний - близько 112 тисяч рублів. Зате за нею значилися дві квартири по сто квадратних метрів, «Лексус» і «Мерседес». (У самого Хорошавина «Лексус» і ГАЗ 21).

Як з'ясувалося, в декларації було прописано аж ніяк не всі Як з'ясувалося, в декларації було прописано аж ніяк не всі. У грудні 2015 року Генеральна прокуратура РФ оприлюднила дані про справжнє добробут сім'ї Хорошавіним. Як з'ясувалося, за п'ять років родина витратила близько 1 мільярда 100 мільйонів рублів. Офіційний дохід Хорошавіним ця цифра перевищує в 22 рази.

Слідство виявило три елітні квартири в Москві і заміський будинок в Московській області (на ремонт і облаштування заміської резиденції сім'я витратила близько 130 мільйонів рублів). А в ході обшуків були виявлені готівкові в різних валютах - всього близько мільярда - 800 дорогих прикрас, сотня годин ... Особливо уяву слідчих і журналістів вразила ручка, інкрустована діамантами - її вартість оцінили в 36 мільярдів рублів. «Цифри, незбагненні для розуму нормальної людини», - зазначив офіційний представник СК РФ Володимир Маркін.

Погуляв так погуляв

Крім серйозних вкладень в нерухомість і ювелірні вироби, Олександр Хорошавін не відмовлявся і від більш легковажних витрат. Широкої популярності набула історія, що сталася в лютому 2015 року, на економічному форумі в Красноярську. Хорошавин і його радник, Андрій Ікрамов, орендували люксові апартаменти в одному з найдорожчих готелів міста, але так до номерів і не дійшли. Обідали та вечеряли в найкращих закладах, орендували дорогий лімузин.

В цілому на "красиве життя" за три дні пішло близько 15 мільйонів рублів. Хорошавин навіть скористався послугами ескорту. Його супутницею в Красноярську стала 27-річна Олександра Медведська, її компанія обійшлася чиновнику в півмільйона рублів. А ще, як писали деякі ЗМІ, у вартість новенького «Лексуса», який Хорошавин чогось подарував дівчині, якій платив за проведене з ним час ...

Сам Хорошавин, втім, від знайомства відхрестився і дівчину не впізнав. Або зробив вигляд, що не впізнав.

під слідством

До терміну закінчення повноважень - серпня 2015 року - Хорошавин не дотягнув кілька місяців.

4 березня 2015 року голову Сахаліну затримали і відправили в Москву. 25 березня 2015 року президент Росії відсторонив Хорошавина з посади губернатора Сахалінської області. На той час екс-чиновник вже знаходився в СІЗО.

Хорошавина запідозрили в отриманні відкату при укладанні держконтракту на будівництво одного з блоків Южно-Сахалінської ТЕЦ. Розмір хабара склав 5, 6 мільйона доларів.

У підсумку в справі фігурували 9 епізодів. Олександру Хорошавін і його спільникам - колишньому заступнику голови сахалінського уряду Сергію Карепкіну, колишньому раднику екс-губернатора Андрію Ікрамова і екс-міністру сільського господарства, торгівлі і продовольства регіону Миколі Борисову пред'явили звинувачення за частиною 5 і 6 статті 290.

За версією слідства, екс-чиновники отримували відкати буквально з кожного великого проекту. З 2011 до 2013 року Хорошавин і Ікрамов отримували хабарі за своєчасну оплату робіт по держконтракту на будівництво об'єкта енергетики через офшор. Ікрамов передавав вимоги губернатора бізнесменові, забезпечував надходження коштів до Росії і їх переведення в готівку. Хабарі передавали в пакетах і портфелях, іноді навіть прямо в будівлі адміністрації. Готівкові поміщали в спеціальний сейф, а потім витрачали на поточні витрати - наприклад, переводили на банківські карти членів сім'ї Хорошавіним.

Готівкові поміщали в спеціальний сейф, а потім витрачали на поточні витрати - наприклад, переводили на банківські карти членів сім'ї Хорошавіним

Vk.com

Фігуранти справи винними себе не визнали.

Особисте життя

Одружився Хорошавин дуже рано - і йому, і обраниці було по 18 років. Сталося це в 1978 році.

Ірина Анатоліївна вчилася з Олександром Вадимовичем в одному вузі, зараз вона домогосподарка.

У Хорошавіним двоє дітей. Старша, Кіра, народилася через рік після весілля. Про неї практично нічого не відомо, крім того, що у неї є син.

Різниця у віці між Кірою і її братом Іллею значна - десять років. Про нього відомо більше. В юності він захоплювався в баскетболом і був досить помітним спортсменом на регіональному рівні. Середню школу Ілля Хорошавин закінчив в місті Оха, коли його батько працював мером. Вступив в Сахалінський державний університет, але перевівся до столичного Університет нафти і газу імені Губкіна, диплом якого отримав в 2008 році.

На момент арешту батька 28-річний Хорошавин-молодший займав посаду головного спеціаліста управління регіонального розвитку та взаємодії з органами влади суб'єктів Федерації в корпорації "Роснефть". Коли почалася вилучення майна, екс-губернатор обурювався - мовляв, син отримує прекрасну зарплату і може собі таке дозволити! Але відстояти квартиру сина ні йому, ні Ірині Анатоліївні не вдалося.

До того моменту вони вже діяли нарізно. Після 37 років шлюбу Хорошавина подала на розлучення.

розлучення

Ірина Хорошавина подала заяву до суду на розірвання шлюбу 15 червня 2015 року та отримала розлучення, незважаючи на незгоду її чоловіка. Журналісти висунули кілька версій події. Перша, найочевидніша, - спроба врятувати майно від вилучення (слідство дійшло висновку, що дохід сім'ї Хорошавіним, включаючи їх сина Іллю, не дозволяв їм придбати майно на суму, що перевищує мільярд рублів). Друга - що чашу терпіння Ірини Анатоліївна переповнила та сама історія з Красноярському і дівчиною з ескорту, якій дістався «Лексус» (як писали деякі ЗМІ, машину після арешту губернатора Медведська продала).

Адвокат вже колишньої дружини колишнього губернатора пояснив, що подружжя не жило разом вже кілька років і зараз виникла необхідність «юридично підтвердити те, що де-факто вже існувало протягом певної кількості часу».

Якщо розлучення був затіяний з метою уберегти хоч частину майна, то це, схоже, не вдалося. Ірина Хорошавина скаржилася, що у них з сином, що втратили роботу, відібрали все, в тому числі і квартиру на Ленінському проспекті, куплену в той час, коли Олександр Хорошавін ще не зайняв пост губернатора.

Винним себе не визнав

Суд на Хорошавіним і його колишніми колегами розпочався 6 березня 2017 року Південно-Сахалінську. 9 лютого 2018 року суд виніс рішення про визнання екс-губернатора винним. Хорошавина засудили до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, оштрафували на півмільярда рублів і позбавили держнагород. Сергій Карепкін відправився в колонію на вісім років, а Андрій Ікрамов - на 9,5 років.

Ще один фігурант, екс-міністр сільського господарства Сахалінської області, відбувся штрафом - йому належить виплатити 2,5 мільйона рублів.

Як вважають адвокати, саме на свідченнях Миколи Борисова ґрунтується обвинувальний вирок. Причому іншими показаннями вони не підтверджуються.

19 лютого 2018 року Адвокати Хорошавина і його колишніх підлеглих повідомили про оскарження вироку Південно-Сахалінського міського суду.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация