Олександр фон Гумбольдт біографія

Олександр фон Гумбольдт - біографія

відомий: географ , мандрівник

Країна: Німеччина

Категорія: наука

Знак зодіаку: Діва

Дата народження: 14 Сентября 1769г.

Дата Смерть: 6 Мая 1859р. (89 років)

Біографія додана: 1 Квітня 2014.

Гумбольдт (Humboldt) Олександр (14.9.1769, Берлін, - 6.5.1859, там же), німецький натураліст, географ і мандрівник. Член Берлінської АН (1800), почесний член Петербурзької АН (1818). Народився в сім'ї придворного саксонського курфюрста.

Брат В. Гумбольдта. У 1787-92 вивчав природознавство, економічні науки, право і гірнича справа в університетах у Франкфурті-на-Одері та Геттінгені, в Гамбурзької торговельної та Фрейбергской гірської академіях. У 1790 разом з Г. Форстером, які надали на нього глибокий вплив, подорожував по Франції, Нідерландам і Англії.

Наше щастя залежить більшою мірою від того, як ми зустрічаємо події нашого життя, ніж від природи самих подій.

Гумбольдт Олександр фон

Перша наукова робота, написана Г. з позицій що панував тоді нептунізму, була присвячена базальтам (1790). У 1792-95 Г. служив по прусському гірському відомству. У 1793 було опубліковано його ботаніко- фізіологічне дослідження «Підземна флора Фрейберга», в якій Г. узагальнив свої спостереження про тайнобрачних рослинах. Його досліди над подразливістю нервових і м'язових волокон описані в монографії 1797.

У 1799-1804 ГГ. разом з французьким ботаніком Е. Бонпланом подорожував по Центральній і Південній Америці. Повернувшись до Європи з багатими колекціями, він понад 20 років обробляв їх в Парижі разом з іншими видатними вченими.

У 1807-34 вийшло 30-томне «Подорож в рівноденні області Нового Світу в 1799-1804 рр." (Рус. Пер., Т. 1-3, 1963-69), більшу частину якого складають описи рослин (16 тт.) , астрономо-геодезичні та картографічні матеріали (5 тт.), іншу частину - зоологія і порівняльна анатомія, опис подорожі і ін. За матеріалами експедиції Г. опублікував ряд інших робіт, в тому числі «Картини природи» (1808, рос. пер. , 1855 і 1959).

Будь-яка істина проходить в людському розумі три стадії: спочатку - яка нісенітниця !; потім - в цьому щось є; нарешті - хто ж цього не знає!

Гумбольдт Олександр фон

У 1827 переїхав з Парижа в Берлін, де виконував обов'язки камергера і радника прусського короля. У 1829 здійснив подорож по Росії - на Урал, Алтай і до Каспійського моря. Природа Азії була освітлена їм в роботах «Фрагменти по геології і кліматології Азії» (т. 1-2, 1831) і «Центральна Азія» (т. 1-3, 1843, русявий. Пер., Т. 1, 1915).

Пізніше Г. спробував узагальнити всі наукові знання про природу Землі та Всесвіту в монументальній праці «Космос» (т. 1 - 5, 1845-62, русявий. Пер., Т. 1-5, 1848-63; 5-й том залишився незавершеним). Ця праця Г. - видатний твір передової матеріалістичної натурфілософії 1-ій половині 19 ст. Твори Г. справили великий вплив на розвиток природознавства (Ч. Дарвін, Ч. Лайель, Н. А. Северцов, К. Ф. Рулье, В. В. Докучаєв, В. І. Вернадський і ін.).

Розроблені ним методологічні принципи про матеріальність і єдність природи, взаємозв'язки явищ і процесів, їх взаємообумовленості і розвитку були високо оцінені Ф. Енгельсом (див. «Діалектика природи», 1969, с. 166). Він називав ім'я Г. в ряду ін. Вчених, творча діяльність яких послужила розвитку матеріалістичного напрямку в природознавстві, пробивала пролом в метафізичному способі мислення.

В горі, в нещасті втішають себе мріями.

Гумбольдт Олександр фон

Виходячи із загальних принципів і застосовуючи порівняльний метод, Г. створював фізичну географію, покликану з'ясувати закономірності на земній поверхні, в її твердої, рідкої і повітряної оболонках. Погляди Г. послужили основою загального землезнавства (загальній фізичній географії) і ландшафтознавства, а також географії рослин і кліматології.

Г. обґрунтував ідею закономірного зонального поширення рослинності на поверхні Землі (широтна і вертикальна зональність), розвивав екологічний напрям в географії рослин. У зв'язку з останнім приділяв велику увагу вивченню клімату і вперше широко застосував для його характеристики середньостатистичні показники, розробив метод ізотерм і склав схематичну карту їх розподілу для Сівши. півкулі.

Г. дав детальну характеристику континентального і приморського клімату, вказав на причини їх відмінностей і процеси формування.

Ніколи мандрівник не отримував такої необмеженої свободи дій, ніколи іспанське уряд не надавав такої довіри іноземцю

Гумбольдт Олександр фон

Коло наукових інтересів Г. був настільки широкий, що сучасники називали його «Арістотелем 19 ст.». Він був пов'язаний дружбою і науковими інтересами з І. В. Гете, Ф. Шиллером, П. Далласом, Д. Ф. Араго, К. Гауссом, Л. Бухом, в Росії - з А. Я. Купфером, Ф. П. Дітко, Н. І. Лобачевским, Д. М. Перевощикова, І. М. Симоновим, В. Я. Струве.

Г. був поборником гуманізму і розуму, виступав проти нерівності рас і народів, проти загарбницьких воєн. Іменем Г. названий ряд географічних об'єктів, в тому числі хребти в Центральній Азії (хребет Улан-Дабан) і Північній Америці, гора на о. Нова Каледонія, льодовик на північному заході Гренландії, річка і кілька населених пунктів в США, ряд рослин, мінерал і кратер на Місяці. Ім'я братів Олександра і Вільгельма Г. носить університет в Берліні (ГДР).

Олександр фон Гумбольдт - фото

Рекомендований контент:

Олександр фон Гумбольдт - цитати

Кількість переглядів: 7331

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация