Олександр Рудазов - Володар

Олександр Рудазов

Володар

Людина, якого ніхто не знав, приплив в село по річці. Плив він не на човні і не на плоту, а просто за течією, та ще й обличчям вниз. Спочатку його прийняли за труп. Але коли цей «труп» витягли на берег і перевернули, він відкрив очі і виплюнув ціле відро води.

Ще він виплюнув маленьку плотвичку, але це вже несуттєво.

У селі Озерні Ключі подібні події відбувалися нечасто. Вже через півгодини біля будинку старости зібралася велика частина населення. Чотириста з невеликим жителів стовпилися на вулиці і у дворі, а окремі щасливці примудрилися пролізти навіть всередину, скромно розсівшись по крамницях.

Дивовижну людину розглядали всім світом - ахали, перешіптувалися. Дуже вже він відрізнявся від усіх, кого добрі жителі Озерних Ключів коли-небудь бачили. Навіть коробейник Морзюн ніколи не зустрічав нікого схожого - а вже він-то побачив світ. Бував і в Дубках, і в Червоній Сосні, і на Храмовій Горі, і в самій столиці - величезному місті, до якого навіть верхи їхати більше трьох днів.

Що ж такого незвичайного було в цій людині? Зовнішність. Перш за все - зовнішність. Широкоплечий, з неосяжне біцепсами сталевий твердості і шкірою кольору старої бронзи. Особа теж запам'ятовується - риси різкі, наче вирубані з граніту, надбрівні дуги дуже потужні, погляд чорних очей гострий і пронизливий, брови дивно густі, підборіддя важкий, сильно видатний вперед, а чорнильно-чорне волосся такі довгі, що схожі скоріше на кінську гриву. Сільські - майже суцільно русяве, стригучий під горщик, - дуже дивувалися таким волоссю.

Але особливо вражав зростання незнайомця. Неймовірний зростання. Майже сім з половиною ліктів [1] - йому довелося навіть пригнутися, щоб увійти в будинок старости. Навіть сільський коваль Валюх вже на що рідкісний здоровило, а й то виявився на півголови нижче.

До того ж на грудях врятованого з річки виявився великий застарілий рубець, схожий на слід від опіку. Таке могло статися, якщо на шкіру щедро плеснули киплячої олії. Все добре розглянули цей рубець, оскільки одягу на незнайомцеві не було взагалі.

Однак зовнішність виявилася не найдивовижнішим в цій людині. Він, як з'ясувалося, ще й нічого про себе не пам'ятав! Абсолютно нічого - не пам'ятав, хто він такий, звідки взявся, як його звуть, чим він займається.

- Але невже ти зовсім нічого не пам'ятаєш? - наполегливо допитувався староста Бурзюк. - Зовсім-зовсім нічого?

- Зовсім нічого, - винувато посміхався незнайомець.

- Але хоча б ім'я?

- Ні, не пам'ятаю навіть імені. Вибачте.

- Що має статися, щоб людина забула своє ім'я? - пробурчала старостиха Халка.

- І те і те! - покивав дід Лобрюх. - Ось мене хоч серед ночі розбуди, запитай - як тебе звати! Відповім ж в ту ж мить, і правильно відповім, без запинки! А тут…

- Погане справа, видно, з тобою сталося, - поспівчував незнайомцю староста. - Але якщо вже ти не пам'ятаєш навіть імені, ми поки що будемо тебе називати ... е-е-е ... Ніхто. Ти не заперечуєш?

- Будь ласка, - розвів руками новонареченний Ніхто.

У селі Озерні Ключі жили добрі, привітні люди. Ледве вони переконалися, що по річці до них приплив не розбійник, що не злісний тать, а відкине моя голова бідолаха, як відразу ж почали про нього піклуватися.

Старостиха посадила гостя за стіл, налила величезну миску борщу і сунула в руку дерев'яну ложку. Тим часом інші жалісливі тітки нанесли ганчірок і сварганили здоровенному Ніхто таку собі одяг. Коваль Валюх теж поділився непотрібними речами - він виявився в селі єдиним, чия безрукавка і порти припали Ніхто майже впору. Їх лише зовсім небагато довелося розширити.

Поки ніхто делікатно сьорбав наваристий борщ старостихи, її чоловік і інші старі розповіли, що він знаходиться на північному заході королівства РІВЕНЬ, яким править добрий король Кайнаретралій Одинадцятий. РІВЕНЬ - найкраще місце на світі. Тут вже сто років не було жодної війни, розбійники - величезна рідкість, врожаї щороку рясні, а податки стягують зовсім маленькі.

- РІВЕНЬ? ... - наморщив лоб Ніхто. - Ніколи не чув. Де вона знаходиться?

- На північному сході Кармінгара, - відповів Мурюз, найрозумніша людина в селі, який поєднує обов'язки жерця, лікаря і вчителя.

- Кармінгара? ...

- Це такий континент, - пояснив Мурюз. - Ти знаєш, що таке «континент»?

Ніхто кивнув. Це він дійсно знав.

- А читати ти вмієш?

- Точно не знаю. Треба спробувати.

Старостиха тут же дістала з полиці пухку книжку, заляпану жирними плямами, - зачитану до дірок «Домогосподарку». Ніхто розкрив її на першій сторінці і став впевнено читати - це виходило у нього легко і швидко.

- А рахунок знаєш? - продовжував цікавитися жрець. - Скільки буде дванадцять помножити на п'ятнадцять?

- Сто вісімдесят, - трохи зволікаючи, відповів Ніхто.

- Молодець, правильно, - похвалив Мурюз, як якщо б перед ним був один з дітей, що відповідають урок. - Значить, що є «континент», ти знаєш. А які в світі є континенти, знаєш?

Тут ніхто похитав головою. Він не пам'ятав жодного імені, жодного назви - тільки звичайні слова, які пишуться з малої літери.

Та й то не всі.

- А як називається сам світ, пам'ятаєш?

- Не пам'ятаю. Як?

- Паріфат. Світ називається Паріфатом. А який сьогодні день, знаєш?

- Не знаю.

- Місяць? ... Рік? ...

- Не знаю. Який?

- Сьогодні день Глиняного Вепра тисяча п'ятсот десятого року, - повчально промовив Мурюз. - Ти взагалі календар знаєш? Який день буде завтра?

- Ну все, все, залиш бідолаху! - замахала на жерця старостиха. - Пристав тут! Дай поїсти спокійно!

- Думаю, я вже ситий, - утер губи Ніхто. - Дякую вам, тітонька.

- Ну і йди тоді спати! І ви все расходитесь, пізно вже! Що вам мій будинок - двір прохідний ?! Ідіть в харчевню, там мовами чешіть!

Гостю постелили на сіннику - ні на одному ліжку в будинку він просто не помістився. Втім, ніхто не заперечував. На лежанці з торішнього сіна спалося м'яко і затишно, а погода стояла така тепла, що ночувати можна було хоч на вулиці.

Вранці Ніхто прокинувся раніше всіх. Навіть сонце ще не встало - лише над горизонтом виднілася слабке мерехтіння, що сповіщає про прийдешнє світанку. Намагаючись не розбудити господарів, їх величезний гість навшпиньки пройшов по двору і почав умиватися біля діжки.

У темній воді відбивався все той же велетень з могутніми ручищами, карбованим особою і копицею чорного волосся. Расстегнув сорочку, він задумливо дивився на кляксообразний рубець, що займає добру половину грудей. Ніхто й гадки не мав, звідки у нього це взялося. В голові смутно щось світиться - якийсь страшний гуркіт, спалах ... потім начебто падіння ... Ніхто наморщив лоб - йому здавалося, що він ось-ось пригадає ...

- Уже прокинувся, гість дорогий? - гукнув ззаду староста. - Молодець, рання пташка. Теж, мабуть, сільський. Ось про минулий рік гостював у нас один халат з великого міста, так цей спав кожен день мало не до третього світанкового! Ось ти уявляєш, щоб людина могла стільки спати?

Ніхто мовчки похитав головою. Він не уявляв.

- А як сам-то? - Не вгамовувався балакучий староста. - Добре спалось? Ти вже вибач, що сенца мало було - весна все-таки, скотина за зиму все попід'їдали ... Нічого про себе не згадав?

- Нема нічого. Ні імені, нічого. Не пам'ятаю навіть, ким я був ...

- Ну, зростання у тебе велетенський, ручищи широченні, та ще опік цей ... Може, ти ковалем був?

Ніхто спробував уявити себе в ковальському фартусі, у ковадла, з молотом і кліщами в руках. Не вийшло. Якщо до втрати пам'яті він щось і кував, то зараз цього вперто не згадувалося.

- Може, ти тоді був орачем? - припустив староста.

Ніхто спробував уявити себе що йде за плугом по свіжій борозні. Знову нічого не вийшло. Селянське життя взагалі не знаходила в пам'яті ніяких відгуків.

- А може, ти був пастухом?

Ніхто спробував уявити себе з батогом, поганяти отару ... і ось тут в голові зажевріла щось знайоме. Долоню сама собою зімкнулася, як ніби стискаючи невидиме пужално.

- От і добре, - задоволено кивнув староста. - Раз вже так вийшло, будеш поки що овечок пасти. Чого дарма хлібець-то є, чи не так? У нас пастуха зараз якраз немає - Дєдков Музюх цієї зими помер, так що поки абияк перебиваємося ... та й вовки щось розпустувалися, життя від них немає. Підсобити, хлопець?

Ніхто знизав плечима. Він все одно не знав, чим зайнятися і куди піти. Брести у випадковому напрямку і сподіватися, що пам'ять раптом повернеться, не дуже хотілося - ну так чому б не залишитися поки в селі Озерні Ключі, серед цих гостинних людей? А жити нахлібником, староста вірно говорить, що не дуже-то добре.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Олександр Рудазов   Володар   Людина, якого ніхто не знав, приплив в село по річці
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Що ж такого незвичайного було в цій людині?
Але невже ти зовсім нічого не пам'ятаєш?
Зовсім-зовсім нічого?
Але хоча б ім'я?
Що має статися, щоб людина забула своє ім'я?
Ти не заперечуєш?
РІВЕНЬ?
Де вона знаходиться?
Кармінгара?
Ти знаєш, що таке «континент»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация