Олександра Пахмутова: біографія, творчість, фотографії, особисте життя композитора.

  1. «Півні співають»
  2. «Пісня про тривожну молодість»
  3. «Човник моторна»
  4. Пісні для фільмів
  5. Пісні-присвяти
  6. Пісня - як сувенір на пам'ять
  7. Більше ніж пісні

«Ніжність» і «Надія», «Біловезька пуща» і «Команда молодості нашої». «Мелодія» і «Старий клен». Пісні-історії. Пісні епохи. Навіть однієї вистачило б для всесоюзної слави. Олександра Пахмутова написала понад чотириста. Пісні Пахмутової прикрашають улюблені фільми і допомагають здійснювати музичні подорожі - від Куби до Іспанії, від Камчатки до Воронежа. У кожної пісні - своє життя, у їх творця - життя в пісні. Детальніше про творчу біографію композитора - Наталя Летникова.

«Півні співають»

«Ніжність» і «Надія», «Біловезька пуща» і «Команда молодості нашої»

Композитор Олександра Пахмутова. 1961 рік. Фотографія: kompozitor.su

su

Олександра Пахмутова, Микола Добронравов (за нею), Йосип Кобзон (другий праворуч), Фред Юсфін (ліворуч) на будмайданчику майбутньої Усть-Ілімськ ГЕС. 1961 рік. Фото з сімейного архіву Пахмутової і Добронравова. Фотографія: trud.ru

ru

Олександра Пахмутова. Фотографія: pakhmutova.ru

Вперше за фортепіано Аля Пахмутова села, коли їй не було ще й чотирьох. Пробувала підібрати почуті в кіно мелодії і навіть складати. Першим учителем обдарованої дівчинки став батько, музикант-любитель. Працював на лісозаводі під Сталінградом, де жила сім'я, і ​​самостійно освоїв фортепіано, балалайку, скрипку, арфу. Привчав до музики і дочку. Після першого року занять народилося перший музичний твір - п'єса для фортепіано «Півні співають».
Коли Альо було дев'ять, вона вже грала з татом в чотири руки першу частину Сороковий симфонії Моцарта в бекетовском клубі. наступила незабаром війна доповнила репертуар. Для підняття бойового духу в військових частинах і госпіталях 13-річна дівчинка виконувала на акордеоні військові пісні .

У 1943 році Олександра Пахмутова вступила до музичної школи при Московській консерваторії, а через два роки як краща учениця виконала скерцо з сонатини для фортепіано власного твору в документальному фільмі «Юні музиканти».

«Пісня про тривожну молодість»

Принесла Олександрі Пахмутової славу композитора-пісняра. Автор тексту - Лев Ошанін. «І сніг, і вітер, / І зірок нічний політ ...» - затягла вся країна слідом за героями фільму «По той бік» в 1958 році. Не тільки в Радянському Союзі. Свою мелодію Олександра Пахмутова почула в Японії, на великому святі. Знайомі рядки заспівав популярний ансамбль «Співаючі голосу Японії», а в 2002 році патріотичну пісню радянського часу виконала німецька група Rammstein.

«Човник моторна»

Особлива пісня у творчій біографії композитора. Початок творчої спілки, який 60 років тому став союзом сімейним. Олександра Пахмутова та Микола Добронравов познайомилися на радіо в студії дитячого мовлення. Пахмутова писала музику до радіопостановок, Добронравов, працюючи в Театрі юного глядача, читав свої вірші в «Піонерській світанку». Композитору та поету доручили творче завдання - написати пісню до майбутніх канікул. Так з'явилася «Човник моторна» і нова сім'я, яка, як і співається в цій пісні - «об'їдемо весь рідний край», об'їхала всю країну. Почали зі весільної подорожі - до Абхазії.
Як колійного щоденника творчої пари - пісні. «Біловезька пуща» - музичні враження про відвідини унікального заповідника. Пісня породила легенду - про сльози на очах італійського посла під час виконання Великим дитячим хором Всесоюзного радіо. Вразливий італієць сказав, що нічого кращого цієї пісні і «Ave Maria» дитячого Міланського хору в житті не чув. Мелодія полюбилася всій країні.

Пісні для фільмів

Схожа доля чекала сотні творів композитора. Повні особливої ​​гармонії пісні стали невід'ємною частиною безлічі кінокартин. фільм «Дівчата» неможливо уявити без рядків Михайла Матусовського і завзятою мелодії Пахмутової. Звичайно, «було б нудно, напевно, на світі без дівчат», а «Старий клен» часто помилково зараховують до розряду народних.
«Три тополі на Плющисі» - це і пісня «Ніжність». Хоча спочатку Олександра Пахмутова була не надто налаштована писати пісню для «тітки, яка приїхала на ринок м'ясом торгувати». але побачила Доронину і очі Єфремова ... Мелодія народилася буквально за кілька кроків - від Студії Горького до стоянки таксі. Пісню полюбили і глядачі, і космонавти, які не з чуток знали, як «дарують зірки свою ніжність».

Пісні-присвяти

Юрій Гагарін був одним Олександри Пахмутової, і до першого польоту в космос була написана пісня «Орлят вчаться літати». Першовідкривач космосу композитор присвятила вокальний цикл з п'яти творів - енергійних і ліричних. «Сузір'я Гагаріна». Розповідь про космонавтів-героях і просто людей. «Знаєте, яким він хлопцем був», - зворушливі рядки про людському чарівності і запалі першого космонавта.
«Мелодія» - музичне посвята для Мусліма Магомаєва - Тамарі Синявської , Яка в той момент перебувала на стажуванні в Італії. Магомаєв дзвонив кожен день і навіть посилав квіти. Саме в цей момент в репертуарі співака з'явилася пісня Пахмутової і Добронравова ... Тамара її почула по телефону.

Пісня - як сувенір на пам'ять

Олександра Пахмутова буквально з кожної подорожі привозила нові пісні. Особливо якщо поїздки за завданням. Наприклад, в Сибір - від ЦК комсомолу. На початку 60-х «в цей край тайговий» вирушила творча група: композитор Олександра Пахмутова, поети Микола Добронравов і Сергій Гребенников, співак Йосип Кобзон. Підтримували молодь на комсомольських будівництвах від Іркутська до Братська. В результаті народився цілий цикл героїко-романтичних пісень «тайгові зірки» і в їх числі легендарна «Головне, хлопці, серцем не старіти».

Більше ніж пісні

Ще в консерваторії Олександра Пахмутова писала твори для симфонічного оркестру. В кінці 50-х років ХХ століття німецький музичний критик Карл Фріц Бернхардт відзначав оригінальність і змістовність Концерту для труби з оркестром молодого композитора. В великому театрі на музику Пахмутової поставили балет «Осяяння».

Олександра Пахмутова - автор багатьох інструментальних творів: «Російської сюїти», увертюр, концертів для оркестру, музики для ансамблю дзвонів та оркестру Ave Vita, музичних циклів до кінокартин «Битва за Москву», «Про спорт, ти - мир!».
Картина про радянських спортсменів з музикою Пахмутової зберігається в особливій відеотеці Міжнародного олімпійського комітету. А пісня «До побачення, Москва», повна лірики і ностальгії, надала московської Олімпіади особливо зворушливі нотки. Як і практично кожна пісня Пахмутової. Навіть якщо мелодії на вірші про комсомол - в цій пісні неодмінно виявиться і любов, і весна.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация