Олексій Герман: Я склав цю планету

Помер великий російський режисер. Олексій Герман помер у четвер, 21 лютого, на 75-му році життя в Петербурзі. Важко переоцінити місце Германа в російській кіномистецтві. Він - майстер, творець прекрасних фільмів: «Мій друг Іван Лапшин», «20 днів без війни», «Перевірка на дорогах», «Хрустальов, машину!» І ін. За словами його давнього друга історика кіно Любові Аркус, Герман був для нашого кінематографа тим же, чим були для російської літератури Толстой і Достоєвський. А на думку кінокритика Андрія Плахова , З Германом «пішла ціла епоха, і навіть не одна епоха російського кінематографа».

Останньою, так і не завершеною роботою майстра став фільм «Історія арканарской різанини» за повістю Стругацьких «Важко бути богом». Робота над стрічкою йшла довго і складно. Олексій Юрійович планував знімати цей фільм ще в кінці 1980-х, але зйомки почалися лише в 1998 році. Фільм вже кілька років з нетерпінням чекають глядачі. За словами сина режисера, картина майже закінчена, залишилося лише перезаписати звук.

Олексій Герман не любив публічність, але іноді все ж розповідав про свою роботу. Пропонуємо вашій увазі інтерв'ю з режисером, в якому він розповів про своєму останньому фільмі.

Помер великий російський режисер

- Кожен, хто знайомий з повістю братів Стругацьких, по-своєму представляє середньовічне Арканарском держава, де і розвиваються головні події книги. Тирани, реформатори, філософи і лиходії, герої і антигерої і благородний дон Румата. Олексій Герман на основі прози придумав свою планету.

- Не знаю, була така планета, був такий час, не було такого часу. Я її написав, і я абсолютно вірю, що ось така вона була. Я довго дивився на Босха, довго дивився на Брейгеля, потім виникло щось таке середнє. Придумали життя, придумали людей, придумали релігію. Ми знаємо, де вони пісяють, ми знаємо, як вони сплять, ми знаємо їх збочення, їхні сни, ми придумали, і ми в цей світ повірили. У нас же це як - інша планета, яка повторює історію Землі, дуже схожа в чомусь, в чомусь схожа. І туди прилітають історики з Землі, які повинні бути графами, маркізами, міністрами і спостерігати, робити висновки, робити якісь рекомендації, але нічого іншого, тому що прекрасно зрозуміло, що змінити хід історії не можна, може, трохи прискорити, але майже непомітно, інакше скінчиться великою кров'ю. І не витримує мій герой, тому що в якийсь страшний момент, кривавий пік історії цієї країни, він бере меч і починає всю цю погань рубати ... Але ми настільки придумали цю епоху, що ми не знаємо, це Земля чи ні. Це Земля, але якась інша. Ми не можемо її перевернути тільки тому, що ми придумали релігію, схожу на християнську, але не християнську.

- Вибір артиста Леоніда Ярмольника на головну роль в картині «Важко бути богом» здивував багатьох. Шоумен, веселун, популярний телеведучий, в далекому минулому актор Таганки потрапив в поле зору Олексія Германа абсолютно несподівано?

Шоумен, веселун, популярний телеведучий, в далекому минулому актор Таганки потрапив в поле зору Олексія Германа абсолютно несподівано

- Я взагалі не знав, що він кіноартист. А на телебаченні він вів якусь досить дурну кіно-гру, де хтось в результаті отримував якісь гроші, подарунки і так далі. Я подивився - досить міцний, досить носатий, що не артист. Він мені сподобався зовні. Але я так звернув на нього увагу і забув. Є такий артист Ликов. Він грав в «Менти», такий носатий, гідний артист, що не стрибучий нікуди. Я артистів взагалі не люблю. Справа в тому, що у нас в країні дуже погано з кіноартистами. З кіноартісткамі краще. Американські артисти - навіть в цих жахливих фільмах якимось чином, як-то їх вміють накачувати, вони грають очима все-таки. Вони грають різними частинами тіла, але в суму цих частин тіла вони вставляють очі. У них є напруженість очей. У наших артистів, навіть у самих знаменитих, у них коров'ячі очі, вимкнені очі. Вони очима не займаються. І я взяв Ликова, сказав, що ми будемо знімати Ликова, я буду з ним працювати і буду домагатися очей, але Ликов підписав, приховавши від мене, договір з якимось довгим телевізійним серіалом, що мені здалося неможливим, тому що був потрібен артист , який точно в цю справу вопьyoтся, тоді я спробував ось цю людину з телебачення, не знаючи, що він артист, і він добре зіграв маленький шматочок. Я його затвердив, ми шили на нього костюми ... Приїхавши до Чехії, в експедицію, від чеського копродюсерів я з'ясував, що Ярмольник знявся в 65-ти фільмах. Я втратив свідомість.

- І все ж хочеться зрозуміти, про що буде картина такого великого майстра, як Олексій Герман. У яких ракурсах постане в фіналі його Арканарском держава?

- Це картина про нас, про наші перспективи, не найкращі. Мені цікаво, ви говорите, чому - мені здається, це найсучасніша картина з тих, які я знімаю. Це буде наш земний сюжет, як ми намагалися побудувати демократію в країні, яка цього не піддається. А там світ цього не піддається. Потрібні десятки і сотні років. Я їх не бачу. У Росії було кілька років відсутності рабства. І коли раптом з людей зняли колодки, вони взялися одні красти, а інші бідувати.

Розмовляв Мумін Шакіров

джерело: «Радіо Свобода»

Шоумен, веселун, популярний телеведучий, в далекому минулому актор Таганки потрапив в поле зору Олексія Германа абсолютно несподівано?
У яких ракурсах постане в фіналі його Арканарском держава?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация