Олексій Венедиктов: "Кремлю приблизно однаково хто у вас буде президентом"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

4 лютого 2010, 7:38 Переглядів: 4 лютого 2010, 7:38 Переглядів:   Фото: С

Фото: С. Миколаїв.

- Олексій, хто в Росії і що очікує від президентських виборів в Україні?

- У Росії у різних груп є різні інтереси на Україні. Очевидно, існує інтерес на вхід російського капіталу сюди. Тому у нас є розуміння того, що ваші бізнесмени, орієнтовані на металургію і підтримують Януковича, наших "металургів" Олексія Мордашова або Володимира Лісіна сюди не пустять. А ось росіяни, які працюють в напрямку газових трубопровідних систем, хочуть, щоб до влади прийшов Віктор Федорович, тому що останній заявив, що хоче газовий консорціум. Тільки цих прикладів досить, щоб зрозуміти: не можна говорити, що вся Росія стоїть за Януковича або вся Росія стоїть за Тимошенко.

- Ну, а якщо взяти політичний аспект?

- Головний інтерес в Росії щодо українських виборів - це інтерес Кремля або Білого дому (резиденція прем'єр-міністра Володимира Путіна. - Авт.). Ніякі бізнес-групи НЕ попруть поперек цих інтересів. Тому, як мені здається, на першому етапі у російської влади стояла задача, не допустити відтворення команди Віктора Ющенка. Тому що було зрозуміло, що при ньому ні російська політика, ні бізнес сюди не зайдуть. Ця задача вирішена.

- В такому разі виникає питання, а хто зараз вигідний Росії - Тимошенко чи Янукович?

- Приблизно однаково. І той, і інший президент - це табула раса. З кожним з них Росія почне роботу з чистого аркуша, вирішуючи свої економічні і політичні проблеми. Наприклад, Янукович говорить: так, газовий консорціум, так, "Північний потік". Тимошенко займає прямо протилежну позицію. Однак Віктор Федорович каже: переглядаємо ціни на газ для України, а Юлія Володимирівна - немає. Тому Кремлю і Білому дому зараз приблизно однаково, хто з них буде президентом - і з тим, і з іншим буде складно.

- А ось Березовський каже, що Путін розвів Тимошенко ...

- Я завжди уважно читаю все, що говорить Борис Абрамович і вважаю його людиною великого розуму, але зараз змушений сказати, що відірваність від Росії його підвела. Мені здається, що це Тимошенко розвела Путіна. Просто перша спритніша, ніж Володимир Володимирович.

- А чому?

- Просто Тимошенко перебуває у вертикальному зльоті. Вона атакуюча, а Володимир Володимирович заспокоївся. Він зараз прем'єр-президент. Сидить міцно в кріслі, йому не треба рватися, а їй треба. За своєю силою, активності, спритності і багатофакторності, звичайно ж, Юлія Володимирівна зараз дасть 20 очок вперед будь-якому політикові на території СНД. Їй є що втрачати. Нагадаю, вона спочатку домовилася щодо газу з ВВ, а потім помчала в Брюссель. І ВВ був в люті, тому що, мовляв, ми так не домовлялися. Але вибачте, сказала Юлія Володимирівна, я ж не обіцяла не їхати в Брюссель. Ось така історія.

- Ну, а історія з так званими грузинськими "спостерігачами" і розмова Тимошенко з Саакашвілі ...

- Це різні ситуації. Спостерігачі - це одне, а розмова - це інше. Я не хочу коментувати розмову, тому що сам, працюючи на радіо, знаю, як можна його змонтувати, наприклад, під приїзд спостерігачів.

- Ну, добре, а як ви вважаєте, як до цього поставився Володимире Володимировичу?

- Він вважає Ющенко головним союзником Саакашвілі і свого часу сказав, що ми не забудемо і не пробачимо ту допомогу, яку перший надав другому під час грузинської війни. Але ось що стосується взаємин Тимошенко і Саакашвілі, то я ніколи від Путіна щось подібного не чув, хоча з ним на цю тему і розмовляв. Передвиборну боротьбу між Тимошенко і Януковичем я відношу до полудворовой змагання, яке зводиться до того, хто скільки шапок в юності зняв і у кого хто з родичів був під час війни колабораціоністом. Ось до цього ряду і відноситься історія з грузинськими спостерігачами.

- Хто Кремлю більш вигідний з точки зору вирішення проблеми з перебуванням Російського Чорноморського флоту в Севастополі і після 2017 року?

- Ми, радіо "Ехо Москви", замовили і провели в Росії опитування: росіяни і українці - це один народ? У підсумку вийшло - 55% росіян вважають, що це один народ! Тому питання Севастополя вторинний. Це ж не військовий питання. Це питання символу і знака. Мені видається, що буде новий Великий договір, який включить в себе і питання бази, і питання газу, і питання демаркації кордонів, питання все, за все і за все.

- Це точно?

-Я знаю, що в Росії готові до будь-якого варіанту розвитку подій навколо Севастополя. Це неприємно, але у нас готові навіть до того, що флот змушений буде піти. Навіть шукають місце для бази.

- Ви думаєте, що він піде?

- Ні, я не знаю, піде або не втече. Я просто говорю, що у нас до цієї можливості ставляться серйозно. Але ось дивіться, ми запропонували американцям спільне ПРО. Чому в такому разі не задіяти Чорноморський флот. В такому випадку, ми можемо розглядати флот, як одиницю в рамках загальноєвропейської системи безпеки, яка відслідковує південний напрямок. Але це вже буде спільне рішення європейців, американців, України та Росії. Навіщо тоді перебазувати російський флот?

- Добре, в разі приходу Януковича до влади буде створено газовий консорціум. Що тоді буде з проектами "Північний потік" і "Південний потік"?

- Вони все одно будуть. Інша справа, що станеться після того, як вони відбудуться. Трубопроводи на Україні, балтійський і чорноморський, між собою будуть якось пов'язані. До речі, включаючи і "Набукко" теж. Виникне якась сітка, накроющая Європу, у якій з'являться лівий і правий рукава. В такому разі не буде конфлікту інтересів.

- Чи вірите ви в те, що протягом найближчих 10 років буде реалізований проект створення сил колективної безпеки в Європі, які будуть включати в себе і Україну, і Росію, таким чином, припинивши остаточно протистояння в Європі?

- Зараз ми вже бачимо взаємодію миротворчих сил Росії і Євросоюзу в Африці. Спільні європейські поліцейські сили з'являться. Відразу хочу зауважити, що ніякої загальноєвропейської безпеки без американців на Європейському континенті не буде. Це добре розуміють в Москві. Тому НАТО збережеться, як основна військова міць.

- Перейдемо до нового посла Михайла Зурабова. Але спочатку хочеться розібратися зі старим послом - Віктором Черномирдіним. Кажуть, його раптом відкликали до Москви через те, що провалилася четверта спроба створення широкої коаліції між ПР і БЮТ. Це так?

- Ні. Ніякого "раптом" не було. Це через проблеми зі здоров'ям. І другий момент полягає в тому, що швидко змінюється ваша еліта. У віковому плані. У Віктора Степановича був плюс - він добре знав психологію радянських директорів. Це допомагало йому в стосунках з Кучмою. Тепер же це перестало грати свою роль.

- Чого очікувати від Зурабова?

- Я знаю його дуже добре. Михайло Юрійович дуже технологічний людина. Уявіть собі, що у вас є якась задача, скажімо, долетіти до Місяця. Ось він почне збирати ресурси, вибудовувати схеми, знаходити фінансування. І ви полетите, врешті-решт, на Місяць. Але якщо буде поставлено завдання летіти на Марс, він і це забезпечить. Якщо ж буде поставлена ​​задача перешкодити долетіти до Марса, він завадить. Він дуже талановитий в цій справі людина.

- Добре, а яке завдання йому поставив Кремль?

- Зараз українсько-російські відносини перебувають у точці замерзання. Вони навіть падіння припинили. Значить його завдання - побудувати сходи, тобто знайти ті позиції, на яких можна почати швидке зближення, повільне зближення і зафіксувати ті позиції, на яких наше зближення неможливо. Йому зараз потрібно розібрати досьє, і у мене немає ніяких сумнівів, що він це зробить.

- Багато російських тележурналісти - Савік Шустер і Євген Кисельов - успішно працюють на Україні. А в Олексія Венедиктова є бажання завезти сюди "Ехо Москви"?

- Є, але через українських законів немає можливості. Просто 50% часу ми повинні були б вести мовлення українською мовою. А я законослухняна людина. Мені цей закон не подобається, тому що він заважає розвиватися моєму бізнесу тут, але він подобається вашим журналістам, тому що ми їм конкуренти. Тому, якщо ми прийдемо на цей ринок, то невідомо, хто кого поборе. Ось прийшов сюди Кисельов. У нього рейтинг під 30%. Це ж можна з глузду з'їхати. Таких рейтингів і в Росії немає. І ви думаєте, що це комусь подобається з тих, хто тут працює довгі роки? Варяги, кажуть ...

- Нещодавно виповнився рівно рік з моменту інтронізації Патріарха Кирила. Як, по-вашому, він вирішує проблему українського православ'я?

- Зараз має відбутися візит Константинопольського Патріарха Варфоломія в Москву і це питання буде знаходитися в центрі переговорів. Мені здається, що розкол між тими українськими православними, які хочуть автокефалії, і тими, хто її не хоче, буде поглиблюватися. Однак, наскільки я знаю, офіційна позиція РПЦ по відношенню до президентських виборів на Україні наступна - новий президент України не повинен втручатися в проблему автокефалії. Я думаю, що РПЦ буде відчувати загрозу в тому, якщо майбутній президент по політичним, а не релігійним мотивам буде підтримувати незалежність УПЦ від Московського Патріархату.

- Давайте тепер перейдемо до Росії. Це демократичний або авторитарну державу?

- На сьогоднішній день це, безумовно, авторитарну державу. Тому що демократична передбачає змінюваність влади на чесних і відкритих виборах, але у нас такого не відбувається. У нас панує адмінресурс.

- А свобода слова є?

- Її мало в Росії.

- Ну, добре, а чому тоді ви, Олексій, не в казематах досі?

- Відсутність свободи слова зовсім не означає каземати. Вона визначається іншими речами. Перше, самоцензурою. У нас же за останні 10 років з 2000 року вбили 17 журналістів, причому тільки один злочин розкрито. Чи буде в цьому випадку журналіст проводити розслідування? Ні, він скаже, що йому життя і сім'я його дорожче. Коли вбивають бізнесмена чи політика, то влада все кидає на розкриття злочину, а коли гине журналіст, то немає.

- А чому?

- Та тому що ставлення до журналіста, як дівчинці за викликом. Нехай гине, нових народять. Другий момент. У нас прийнято 43 поправки до різного роду законами, які залишилися стосовно медіа носять репресивний характер. Третє - влада за допомогою партії "Єдина Росія" веде наступ на Інтернет.

- Скажіть, Путін має відношення до смерті Політковської?

- Думаю що ні. Він такого наказу не віддавав. Володимир Володимирович до журналістів ставиться з презирством. Це все чеченські справи, тому що вона спеціалізувалася на Чечні. Як можна знайти її вбивцю, якщо Путін каже, що Кадиров в її смерті не винен. Ми не знаємо, винен він чи ні. Ну, як який-небудь капітан міліції буде вести розслідування, хоча б покопати в цю сторону, якщо він отримав такого роду сигнал від Верховного. У мене після смерті Політковської звільнилося три людини з радіостанції. Просто пішли в інший бізнес взагалі. І я на них не ображаюся.

- Хто у 2012 році стане президентом Росії?

- Мені здається, що Путін Володимир Володимирович.

КОЛИШНІЙ ЛИСТОНОША І ВОРОГ ПУТІНА

Ім'я: Олексій Венедиктов
Народився: 18.12.1955 в Москві (Росія)
Кар'єра: Главред "Ехо Москви" (з 1998)

Його батько, офіцер-підводник, загинув за тиждень до його народження. Бабуся Ніна Диховічна спроектувала готель "Україна" (одна із знаменитих сталінських висоток) в Москві. Її брат Володимир Диховічний писав тексти пісень для Шульженко і Утьосова. Венедиктов за освітою історик. Під час навчання на вечірньому відділенні в МГПИ працював листоношею. 20 років після закінчення вузу працював простим вчителем історії. У 1990 році прийшов на "Ехо Москви", з 1998 року - його головний редактор. Ця радіостанція вважається з одного боку опозиційної до Кремля, а з іншого - велика частина акцій належить "Газпрому". Сам Венедиктов неодноразово піддавався критиці з боку Путіна, який назвав його за позицію в грузинському конфлікті ворогом.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Олексій Венедиктов:" Кремлю приблизно однаково хто у вас буде президентом "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Чаленко Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Олексій, хто в Росії і що очікує від президентських виборів в Україні?
Ну, а якщо взяти політичний аспект?
В такому разі виникає питання, а хто зараз вигідний Росії - Тимошенко чи Янукович?
А чому?
Ну, добре, а як ви вважаєте, як до цього поставився Володимире Володимировичу?
Хто Кремлю більш вигідний з точки зору вирішення проблеми з перебуванням Російського Чорноморського флоту в Севастополі і після 2017 року?
Ми, радіо "Ехо Москви", замовили і провели в Росії опитування: росіяни і українці - це один народ?
Це точно?
Ви думаєте, що він піде?
Навіщо тоді перебазувати російський флот?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация