Олена Нетецька: Ми відстоюємо у Верховній Раді стратегічні інтереси автономії

Олена Нетецька - досить нетиповий для України політик

Олена Нетецька - досить нетиповий для України політик. Її нечасто можна побачити в політичних ток-шоу, вона не женеться за медійної популярністю, що не світилася в скандалах. Вона - з тих, хто прийшли в парламент працювати. У Верховній Раді Олена Нетецька представляє кримську команду Партії Регіонів. Вона - один з ідейних натхненників і авторів недавно прийнятого за основу Закону «Про основи розвитку АРК та особливості здійснення інвестиційної діяльності на її території». Ми зустрілися, щоб поговорити про те, що дасть Закон Криму і про перспективи розвитку республіки.

- Україні як державі - більше двадцяти років. Весь цей час політики ведуть дискусії про необхідність створення умов для економічного розвитку Криму. Однак стратегічних рішень, здатних змінити ситуацію, не було. Чому гостро необхідний Криму і кримчанам законопроект з'явився тільки зараз?

- Не буду оцінювати попередників. Те, що вони зробили, або не зробили - на їхній совісті. Сьогодні ми констатуємо простий і сумний факт. 20 років Кримом ніхто не займався. Так, вирішувалися дрібні завдання, реалізовувалися локальні проекти, але системної роботи не було.

Стратегія розвитку Криму з'явилася лише рік тому зусиллями нашої нинішньої кримської команди. А до цього двадцяти років про системний розвиток півострова ніхто і не думав. Системна робота почалася рік тому, коли жителі автономії на місцевих виборах довірили владу кримській команді Партії регіонів.

Наша кримська команда отримала переважну більшість у всіх органах влади АРК і це дозволило Криму вперше проводити ефективну, злагоджену політику. Без протистоянь і порожніх дискусій. Безумовно, до цього моменту було втрачено багато часу. Але ми не опустили руки, а взялися виконувати Стратегію розвитку АРК.

Поки рано говорити про відчутні результати. Зміни на краще тільки почали проявлятися в соціально-економічній, інфраструктурній, гуманітарній сферах. Але навіть наші політичні опоненти не заперечують системної модернізації Криму. В автономії будуються і ремонтуються дороги, вирішується проблема води, реалізуються масштабні проекти в курортній та енергетичній сферах, заплановано відкриття двох сучасних медичних центрів. І це - мала частина перетворень, які відбуваються на території Криму.

У той же час, очевидно, що зусиль однієї лише кримської команди Партії регіонів недостатньо для дійсно масштабних реформ в АРК. Центральна та й місцева влада довгі роки вбивали Крим споживацьким ставленням. Його розглядали як територію для літнього відпочинку, а не як економічний локомотив країни і Причорномор'я. Тільки останні рік-два це відношення стало змінюватися.

- Але все одно півострів продовжує залишатися регіоном з обмеженим бюджетом ...

- Це правда. Кардинальна модернізація всіх сфер життя півострова можлива лише за підтримки і розуміння з боку центральної влади. Мова йде не стільки про фінансові вливання з центру. Їх все одно недостатньо для відчутного підвищення соціальних стандартів кримчан і інфраструктурного оновлення. Перерозподіл коштів - не вихід. Впевнена, що півострів може і повинен заробляти на свій розвиток сам. І важливим кроком на шляху до економічного процвітання Криму став законопроект «Про основи розвитку АРК та особливості здійснення інвестиційної діяльності на її території». Він розроблений Радою міністрів Криму разом з Національним інститутом стратегічних досліджень та іншими структурами.

- Що дасть економіці Криму даний Закон? У чому його основне завдання?

- Крим має всі можливості стати локомотивом соціально-економічних перетворень в країні. Це - територія з величезними інвестиційними можливостями. Завдання влади - створити в Криму сприятливе поле для економічного розвитку та залучення інвестицій. І для цього потрібен закон. Він створить умови для поступального і системного розвитку півострова, визначить принципи бюджетних і економічних взаємовідносин з центром, юридично посилить і закріпить повноваження органів влади АРК. Саме такі принципи дадуть шанс кримської перспективі. Створення механізмів для модернізації Криму - гарантія загального успіху.

У автономії є все, щоб досить швидко покращити економічний потенціал і в рази збільшити збори як в республіканський бюджет, так і з часом в центральний. Крим вже сьогодні готовий запропонувати інвесторам більш 200 інвестиційних проектів в інфраструктурній, туристичної, аграрної та інших сферах. Для того, щоб їх максимально ефективно реалізувати, потрібні юридичні механізми, які створює новий закон. З їх створенням унікальні економічні та природні можливості Криму стануть працювати на благо всіх кримчан.

- Інвестиції в розвиток півострова - це, безумовно, перспективно. Однак, рівень життя кримчан не можна назвати високим. Безробіття, низькі зарплати, високі ціни, розбита інфраструктура - це кримські реалії. Чи можливо виправити все це одним Законом?

- Закон - лише один з механізмів (хоча і найбільш вагомий) модернізації півострова. Для поліпшення життя людей потрібно створити умови для економічного зростання. Як тільки почнеться зростання кримської економіки - це відразу ж відчують люди. Це - ключова формула успіху.

І в цьому аспекті прийнятий Закон дає відповіді на ряд соціальних питань. Інвестиції в нові або вже існуючі виробництва створюють робочі місця, підвищують доходи і загальний рівень життя людей. Це - найперші і швидкі зміни.

Якщо ж говорити про перспективу, то у нас є шанс не просто внести істотний внесок в розвиток півострова. Слід вести мову про перетворення Криму на плацдарм геоекономічного лідерства в Причорноморському регіоні.

Закон про розвиток Криму відкриває нам шлях до створення на півострові міжнародного курорту європейського рівня. Перша черга цього масштабного проекту в Західному Криму буде здана в районі Євпаторії вже до 2014 року. Цей інвестиційний проект стане одним з найбільших в Європі за останні 10 років. Планується залучити близько 5 млрд. Дол. Інвестицій, з яких тільки 1,2 млрд. З Держбюджету. І це - тільки один приклад залучення інвестицій.

- Які ще галузі кримської економіки Ви вважаєте перспективними для інвестицій?

- Я сформулюю інакше: в АРК складно знайти галузь, яка не в змозі дати віддачу вкладених інвестицій. Скажімо, сільське господарство - один з базисів розвитку автономії. Ми в змозі повністю забезпечити кримчан і всіх українців якісними продуктами, а також овочами та фруктами за доступними цінами. У перспективі Крим зобов'язаний стати найважливішим аграрним центром країни і Чорноморського регіону. Сьогодні в Криму часто продукти коштують дорожче, ніж в інших регіонах України. Цю проблему треба вирішувати, як регуляторними механізмами, так і залученням інвестицій.

Далі візьмемо альтернативну енергетику. У Джанкойському і Красноперекопському районах скоро буде побудовано дві вітряні електростанції загальною потужністю 400 МВт. Для цього проекту будуть залучені інвестиції в сумі 1 млрд. Доларів. У проекті - ще 6 таких електростанцій. Спільно з французькою стороною розглядається проект з розвитку вітроенергетики в Кіровському районі. Тут будуть побудовані вітроелектростанції потужністю 50 МВт з можливим збільшенням потужності до 200 МВт. Обсяг інвестицій складе близько 80 млн. Дол. Виробництво власної енергії дозволить Криму зменшити енергетичну залежність від материка.

Існують величезні можливості для інвестування в курортну сферу. З 244 кримських санаторіїв тільки 40 відповідають сучасним вимогам. Ми відкриємо Криму нове економічне дихання, перетворивши ці здравниці в цілорічні центри оздоровлення та відпочинку. Адже розвиток туризму - це модернізація інфраструктури, поліпшення сектора громадського харчування, послуг і розваг.

Не менш перспективним інвестиційним полем є виробництво ефірних масел, дитячого харчування, сфера послуг і розваг.

- Як депутат українського парламенту, чи вважаєте Ви ефективним кримське представництво у Верховній Раді України?

- Його, безумовно, потрібно посилювати. Криму гостро необхідна сильна представництво в парламенті. Те, що не розчиниться в загальній масі і не забуде про дані кримчанам обіцянки. Представники півострова в Києві повинні зберігати кримське вимір в своїх діях. Його суть в тому, що ми повинні приймати політичні рішення, виходячи з їх відповідності стратегічним інтересам АРК. Ми, як кримчани, ставимо на перше місце стратегічні інтереси Криму. Тільки така стратегія змусить депутатський корпус зважати на позицію АРК.

Посиливши на наступних парламентських виборах кримське представництво в українському парламенті, ми посилимо позиції автономії на центральному рівні. А це в свою чергу - вирішення найважливіших проблем півострова - водо- і газопостачання, модернізація інфраструктури і т.д.

Чи є в Криму політичні лідери, здатні на ділі відстоювати інтереси автономії?

У кримській команді досить багато сильних особистостей. Але, на мою думку, безумовний політичний лідер в автономії - кримський прем'єр Анатолій Могильов. Він же є і лідером кримської команди Партії Регіонів. Могильов відстоює інтереси Криму на будь-якому рівні, незважаючи на авторитети. Йому дозволяє це політична вага і доля нерозривно пов'язана з Кримом. Перші результати його діяльності в Криму підтверджують його ефективність на посаді прем'єра. У нього є мета, підтримка органів державної влади, команда. А це - основа успіху.

- Олена, і наостанок питання особистого характеру ... Ви працювали в уряді АРК, уявляєте автономію у Верховній Раді України, особисто відстоювали прийняття Закону про розвиток автономії. Чим Вам так близький Крим?

-Перш за все мені близькі кримчани. Це мудрі, добрі і небайдужі люди, які мають власну позицію, і вміють її відстоювати. Мені здається, жителям інших регіонів часто не вистачає такої принциповості в захисті власних інтересів.

Крім того, Крим - один з найкрасивіших регіон України. Поєднання моря, гір, кипарисів не залишає нікого байдужим. Не дарма в Крим були закохані Маяковський, Чехов, Айвазовський. А Пушкін присвятив відомі рядки:

«Пагорби Тавриди, край чарівний,

Я знову відвідую вас,

П'ю жадібно повітря сладострастья,

Неначе чую близький голос

Давно загубленого щастя »

Я не можу встояти перед чарами Криму. І я хочу, щоб цей край розвивався, був доглянутим, багатим і красивим. Повірте, це можливо. Хочеться, щоб він викликав захват у кожного, хто приїжджає сюди. Маючи багатий природний потенціал і величезне бажання змінити життя Криму на краще, ми обов'язково доб'ємося позитивних змін. Крим повинен розквітати і зберігати свою чарівність. І я буду докладати для цього всіх зусиль.

Розмовляла Надія ВАЛУЄВА, «Кримська правда»

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Чому гостро необхідний Криму і кримчанам законопроект з'явився тільки зараз?
Що дасть економіці Криму даний Закон?
У чому його основне завдання?
Чи можливо виправити все це одним Законом?
Які ще галузі кримської економіки Ви вважаєте перспективними для інвестицій?
Як депутат українського парламенту, чи вважаєте Ви ефективним кримське представництво у Верховній Раді України?
Чи є в Криму політичні лідери, здатні на ділі відстоювати інтереси автономії?
Чим Вам так близький Крим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация