Ольга Сургучева, бізнес, переселенці, Донбас

Ольга Сургучева - уродженка Макіївки. У 2014 році вона змушена була залишити будинок і разом з чоловіком і донькою переїхала в Харківську область, а потім до Києва.

У столиці Оля відкрила книжковий магазин для дітей. Це не найприбутковіший і не самий передбачуваний бізнес, але господині подобається, вона дивиться в майбутнє з оптимізмом.

Ольга розповіла "Оглядачу", як їй прийшла в голову ідея почати свою справу, які інвестиції знадобилися, щоб почати торгівлю книгами, і чому саме дитяча книга - найвдячніший товар.

Далі від першої особи.

своєю чергою

У Донецьку я працювала в компанії, яка надавала послуги супутникового ТБ - у відділі продажів. Сиділа на телефоні, зателефонувала клієнтів. Робота мені подобалася, зарплата влаштовувала, все йшло своєю чергою, і в голову не приходило щось міняти.

Коли терористи захопили Краматорськ і Слов'янськ, я, як і більшість оточуючих, була впевнена, що все це закінчиться так само швидко, як почалося. І навіть коли "війська ДНР" зайшли в Донецьк, теж здавалося, що ще тиждень - і вони зникнуть, як з'явилися. Але потім почалися артилерійські обстріли аеропорту, а наш будинок в Макіївці - кілометрах в 5-7 від аеропорту, по прямій через лісосмугу. Коли почало гуркотіти перший раз, я як раз вийшла на ринок, і дочка, Маша (їй тоді було 10), сильно перелякалася. Ми вирішили відвезти її до родичів у Харківську область, в селище, де живе моя троюрідна сестра. Везли, знову ж таки, "на тиждень", з одним пакетом речей.

Повернувшись з чоловіком додому, до Макіївки, ми зрозуміли, що справи кепські, обстріли посилюються, не сидіти ж у очікуванні, поки в будинок догодить снаряд. За день зібралися і поїхали до Маші.

Прожили ми в цьому селищі майже рік, витрачаючи свої заощадження. У селищі була робота тільки на ринку, ну або потрібно було їздити до Харкова, витрачаючи мінімум три години на день на дорогу.

нове місце

Вирішили перебратися до Києва, де з роботою краще. Чоловік за пару годин знайшов на OLX оголошення: за тисячу грн в місяць здавали будинок в Бородянському районі. Ми й гадки не мали, наскільки це далеко від Києва, але поїхали, не роздумуючи. Чоловік в цей час був у відрядженні, так що переїздом займалася я сама: черговим "рейсом" привозила частина речей, клеїла шпалери, робила косметичний ремонт і шукала роботу.

Перше оголошення, за яким мене запросили на співбесіду, було місце продавця в книжковому наметі в Бучі.

І працювала там кілька місяців, розібралася, як все влаштовано, і зрозуміла: хочу власний магазин. Хоча раніше ніколи не думала про свій бізнес.

Чому саме книги? Я завжди любила читати, пам'ятаю, як вечорами в дитинстві мама відбирала у мене книгу і вимикала світло, щоб я не проспала в школу. У книжковій наметі мені подобалося спілкуватися з покупцями, божевільними Книгоманія, які нюхали книги, як ніби це щось смачне. Подобалося спілкуватися з дітьми, дивитися, як вони реагують на хороші книги, просять батьків купити, а ті стогнуть, що книжки будинку вже дівати нікуди. Я їм заздрила білою заздрістю, бо Маша читати не любить.

Загалом, це був бізнес для душі, і я так це і сприймала. Знайомі відмовляли - мовляв, прибули тут не буде, це справа для фанатів. Але я і є фанат. Уже наторгували продуктами і спиртними напоями, був такий період в моєму житті, - і більше не хочу. А ось до книг душа лежить.

На дітях не економлять

Втім, були тут і суто практичні міркування. Я розуміла, що дорослі на собі економлять, книги купують мало, в основному читають електронні - це дешево. Але дитині гарну книжку куплять обов'язково.

Я стала збирати інформацію, шукати місце для магазину. Надія Філімонова-Скрипка, волонтер "Фундація добрих справ", підказала, що є можливість отримати грант на відкриття бізнесу Програми розвитку ООН. Залишалося два тижні на те, щоб подати заявку. Я написала бізнес-план - і виграла грант! Він був на 75 тисяч, з умовою, що ще 25 тисяч грн ми додамо з власних заощаджень.

Ми перебралися жити в Ірпінь, ближче до Києва. Знімаємо частина будинку.

На 100 тисяч ми: оплатили оренду магазину в Ірпені, купили металеві стелажі (вони дешевше дерев'яних), і, звичайно, самі книги. Ще працюючи за наймом в книжковій наметі, я дізналася, книги яких видавництв і яких напрямків користуються попитом. Засіла в Інтернеті, обдзвонила всі українські видавництва, обговорила можливості співпраці. Нічого складного. Десь готові були віддавати з відстрочкою платежу, десь немає. Багато видавництв, з огляду на економічну кризу, погоджуються приймати на обмін або повернення, аби товар не залежувався.

ярмарки фарби

Я змінила два приміщення під магазин за півроку і в підсумку закрила обидва, тому що був дуже маленький потік покупців. Займаюся продажем книг на виставках і ярмарках, які відбуваються в різних місцях: в Києві, Бучі, Ірпені; на вулицях або в торгових центрах. Це можуть бути будь-які ярмарки - шкільних товарів, дитячих товарів, хендмейд; іноді Міністерство культури проводить свої заходи. Всю інформацію я шукаю в інтернеті, в основному в Facebook. Участь варто до 3 тис., Буває і безкоштовно для учасників - наприклад, на свято для дітей організатори можуть запросити продавців книг в якості додаткового розваги.

Крім грошей, за які, природно, треба звітувати перед грантодавцями, програма надає консультації: консалтингова компанія допомагає мені в юридичних питаннях, бухгалтерії, маркетингових тонкощах - наприклад, як себе презентувати і рекламувати на виставці.

Ми з чоловіком обоє працюємо продавцями, а дочка іноді допомагає, якщо ярмарок у вихідні дні. Закупівлями займаюся я, я в цьому вже добре розбираюся.

Завдяки ярмаркам я розширюю базу не тільки одноразових, а й постійних клієнтів - вони знають асортимент, дзвонять, коли потрібна чергова книга. Націнки у мене невеликі, набагато менше, ніж у відомих магазинах, які платять високу орендну плату.

У майбутньому хочу знайти приміщення для магазину в хорошому місці, щоб не дарма платити оренду. А ще ми думаємо відкрити магазин одягу для маленьких дітей.

Втрат не боїмося

Зараз наш бізнес фактично нас годує - є ще доходи чоловіка, який працює в таксі, але навіть якщо б не працював, ми все одно змогли б нормально жити.

Я страшенно рада, що коли у мене виникла ідея магазину, багатьом здавалася божевільною, чоловік встав на мою сторону. Він сказав: раз тобі хочеться, раз душа лежить, значить, треба пробувати. Ну втратимо гроші, не страшно, як-то заробимо.

Історія раптового втечі з Макіївки, переїзду в Харківську область, а потім в Київську - все це навчило нас набагато спокійніше ставитися до будь-яких втрат. Тепер ми не боїмося невідомості, не боїмося приймати рішення. Тепер нам нічого не страшно.

Ти ще не підписаний на наш Telegram ? Швидко тисни!

Чому саме книги?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация