олов'яне армія

Кожен хлопчисько в якийсь момент дитинства грав в солдатиків. Багато з вас, напевно, мріяли мати власну армію мініатюрних воїнів. Однак є люди, які не залишили цю мрію і зробили олов'яні мініатюри своїм хобі і важливою частиною життя. Для них це вже не дитячі ігри, а спосіб вивчення історії. Кожен хлопчисько в якийсь момент дитинства грав в солдатиків

У недавньому минулому олов'яні солдатики були долею багатих і заможних людей. Вони допомагали майбутнім полководцям і головнокомандувачем вивчати основи військового мистецтва. У наш час це захоплення стало більш доступним.

У наш час це захоплення стало більш доступним

Ернар Нурмагамбетов

Астанчанін Ернар Нурмагамбетов першим почав виробляти історичні мініатюри казахських воїнів. Вперше в історії олов'яні солдатики знайшли зовнішність батирів часів утворення Казахського ханства. Для Ернара все почалося з простого захоплення колекціонуванням історичних мініатюр.

- У дитинстві я часто приїжджав до брата. У нього була велика колекція радянських солдатиків, і він кожен раз дарував мені декількох. Тоді для мене це були просто іграшки. Через багато років, коли підріс мій власний син, я показав йому цих солдатиків. Потім ми почали разом купувати нових, але це були ігрові моделі. Років зо три тому перейшов на колекціонування військово-історичної мініатюри. Це були детально відтворені фігурки з епохи Наполеонівських воєн, солдати часів Стародавнього Риму і Греції. Набував їх на eBay і безпосередньо у виробників. Зараз в моїй колекції вже близько 4 тисяч солдатиків. Щомісяця я обмінюю і продаю 200-300 фігурок.

Щомісяця я обмінюю і продаю 200-300 фігурок

Солдатики з колекції Ернара

Середня ціна солдатиків у російських виробників - 200-600 рублів. Однак для будь-якого колекціонера велику частку витрат складають витрати на доставку фігурки поштою. Найчастіше разом з поштовими витратами ціна солдатика може вирости на 50%, а іноді і вдвічі. Покрити такі витрати можна тільки замовляючи великі партії солдатиків в одній посилці. Розмірковуючи над цим, Ернар вирішив перетворити своє захоплення в невеликий бізнес. Він став замовляти в Росії по 200-300 солдатів, продаючи їх колекціонерам в Казахстані зі своєю невеликим прибутком.

- Навіть з огляду на мій невеликий інтерес, солдатики виходять дешевше, ніж якби покупці замовляли їх по одній фігурці. Замовляють, в основному, колекціонери з Астани, Алмати і Павлодару. Доставка АТ «Казпочта» по Казахстану обходиться приблизно в 700 тенге. Солдатиків у мене купують не тільки казахстанські колекціонери, а й клієнти з України та країн ЄС.

Солдатиків у мене купують не тільки казахстанські колекціонери, а й клієнти з України та країн ЄС

Збираючи свою колекцію, Ернар згодом прийшов до того, що почав самостійно розписувати мініатюри. Не маючи художніх навичок, освіти, він опановував цим мистецтвом за допомогою статей і численних відеоуроків в мережі. На фарбування однієї фігурки, в залежності від її складності, у Ернара йде від 5 до 24 годин. Це дуже кропітка робота. Свої послуги з фарбування колекціонер оцінює досить демократично - від 2 тисяч тенге.

Свої послуги з фарбування колекціонер оцінює досить демократично - від 2 тисяч тенге

Згодом Ернар вирішив створити власну серію історичних мініатюр.

- Колекціонування подібних фігур допомагає глибше пізнати різні періоди історії. Мій син вже багато знав про те, як виглядали римські і грецькі воїни, але мені хотілося показати йому наших казахських Батиров. Я почав шукати в продажу військово-історичні мініатюри казахських воїнів, але ніде не міг їх знайти. Були гуни, скіфи, монголи, але казахів не було. Тоді мені й прийшла ідея вперше в історії мініатюри створити фігурки наших сарбазів часів заснування Казахського ханства, тим більше, що на носі була дата святкування 550-річчя утворення Казахського ханства. Я детально вивчив історичні джерела. Почерпнув багато інформації з праць таких істориків і сходознавців, як Михайло Горелик, Михайло Худяков і Леонід Бобров. Вони досить докладно описують озброєння і екіпіровку воїнів Середньої Азії того періоду.

Тираж серії солдатиків «Казахське ханство»

Вивчивши всі матеріали, Ернар приступив до створення ескізів для своїх мініатюр. Після цього він зайнявся ліпленням майстер-моделі - зразка, за яким будуть відливатися солдатики. Всього до роботи над майстер-моделлю були залучено п'ять чоловік, включаючи професійних скульпторів. Потім по виліпленої скульптурі була виготовлена ​​форма для відливання мініатюр з олов'яного сплаву. У серії «Казахське ханство» Ернар планує випустити десять різних мініатюр: 8 спішених воїнів і 2 вершника (Жанібек султан і Керей хан). Для створення кожної з них необхідні значні вкладення - близько 800-1 000 доларів.

Ернар вже випустив у продаж дві перші фігури із серії - казахського батира і Сарбази другої половини XV століття. Тираж кожної з них обмежений: всього буде вироблено по 1 000 примірників. Може здатися, що це багато, але для військово-історичної мініатюри такий тираж вважається невеликим. В даний час ціна одного солдатика в незабарвленому вигляді становить 2 500 тенге. Згодом творець серії розраховує, що завдяки обмеженому тиражу ціна на його роботи зросте.

Згодом творець серії розраховує, що завдяки обмеженому тиражу ціна на його роботи зросте

Солдатики Ернара: Сарбаз і батир

- Зараз вдалося вийти на вісім точок продажу - чотири в Алмати і чотири в Астані. Крім того, я сам розсилаю солдатиків поштою не тільки по Україні, але і в інші країни. В даний момент вдалося продати значну частину тиражу перших двох солдатиків. Найбільше здивувало, що їх активніше купують за кордоном, ніж у нас. Казахські воїни добре добре продаються в Росії, Болгарії, Чехії, Словаччини та навіть в Великобританії. Колекціонери замовляють у мене відразу по 10-50 примірників, а потім поширюють їх в своєму колі. Так за кордоном дізнаються більше про нашу історію. У Казахстані ж колекціонерів ВІМ (військово-історична мініатюра - прим. Ред.) Не так багато - близько 15 осіб. Решта набувають моїх солдатиків в подарунок або як сувенір. На замовлення розписую мініатюри з використанням родових знаків. Взагалі, у цих мініатюр є великий потенціал в якості оригінальної сувенірної продукції.

Нові солдатики з серії «Казахське ханство»

В даний момент у Ернара немає своєї майстерні і можливості повністю локалізувати виробництво фігурок в Астані. Згодом він планує орендувати і оснастити приміщення, створивши першу в Казахстані майстерню, яка здійснює повний цикл виробництва колекційних військово-історичних мініатюр. Найближчим часом, крім серії мініатюр «Казахське ханство», Ернар планує створити «мирну» серію, куди увійдуть фігурки казахських дівчат, акинів і інших персонажів з повсякденного життя казахів. Крім того, він хоче зробити кінні мініатюри найвідоміших казахських Батиров. Зараз йде робота над створенням кінної мініатюри Науризбай батира.

Автор серії журналів «Кочівники великого степу» Сакен Турганаліев

Якщо Ернар створює своїх солдатиків, як предмет колекціонування, то Сакен Турганаліев робить більш масовий і обивательський продукт. Він випускає журнал «Кочівники великого степу», до якого додаються воїни, цілком доступні за ціною навіть для школярів. На створення цього журналу його надихнули аналогічні зарубіжні видання. Сакен з юних років захоплювався історією.

- Я з дитинства любив історію, особливо військову. Навчався у військовій школі-інтернаті імені Бауиржан Момишули. Потім вступив до Новосибірського командне училище. До 2003 року служив в армії. Весь цей час не залишав захоплення особливостями уніформи та озброєння, особливо «наполеонікой». Сам робив з пластиліну фігурки солдатів воюючих армій, замальовував їх, читав багато відповідної літератури. Кілька років тому натрапив на журнал «Наполеонівські війни» з олов'яними слайдами солдатиків. Зібрав будинку невелику армію. Тоді вперше і прийшла думка: чому б не зробити такий журнал про воїнів Великої степу від саків до нашого часу?

Тоді вперше і прийшла думка: чому б не зробити такий журнал про воїнів Великої степу від саків до нашого часу

Солдатики із серії «Наполеонівські війни»

Сакен проводить нас до своєї кімнати. Він показує фігурки солдатів різних армій періоду правління Наполеона. Ідея створити власну серію подібних мініатюр не залишала Сакена. В першу чергу він бачив в ній не комерційний потенціал, а можливість познайомити молоде покоління з історією казахів та інших кочових народів, що проживають в регіоні. Спочатку Сакен хотів організувати власне ливарне виробництво, невелику друкарню і майстерню з розпису мініатюр, проте проект вимагав дуже великих вкладень - близько 25 тисяч доларів, - і він вирішив на якийсь час обмежитися випуском солдатиків за кордоном за своїми оригінальними ескізами.

Солдатики із серії «Наполеонівські війни»

Робота над створенням журналу почалася восени 2013 року. Сакен довго шукав відповідну студію, здатну задовольнити його вимоги до якості і доступній ціні олов'яних мініатюр. Він уклав договір з пітерської компанією, яка займається ліпленням майстер-моделей, виготовленням форм і відливанням фігурок. На кожному етапі робота затверджується з Сакен.

- Перший номер журналу вийшов у другій декаді серпня цього року. Другий з'явився в газетних кіосках тільки в жовтні. Спочатку я хотів видавати журнал щомісяця, але поки з-за того, що я сильно залежу від зарубіжної майстерні, вдається випускати не більше одного номера за два місяці.

Досить довго йшли переговори про поширення журналу. Більшість представників газетних кіосків виявилися дуже зацікавлені в такому продукті, так як їх клієнти, купуючи зарубіжні видання з додатком у вигляді історичних мініатюр, часто запитували про наявність казахстанського аналога. Однак спочатку розповсюджувачі зробили дуже велику накрутку, завищивши ціну виробника майже вдвічі. Після довгих переговорів Сакену вдалося знизити вартість до 1 200 тенге. Зараз журнал можна знайти у великій кількості газетних кіосків Алмати, Астани, Атирау, Караганди і Теміртау. Крім цього, Сакену періодично пишуть про бажання придбати журнал жителі сусідніх країн. Він готовий розсилати випуски поштою.

Аристократ часів Тамерлана

- Зараз з першого номера у мене продано не більше третини тиражу. Думаю, проблема в тому, що журнал поки мало хто знає. Потрібно більше часу і реклами. Це видання сприяє популяризації нашої історії, і про нього повинні знати. Коли будуть кошти, я хочу запустити рекламу журналу в громадському транспорті.

Саме видання «Кочівники Великого степу» складається з невеликої історичної мініатюри, виконаної і розписаної у відносно грубому сувенірному якості, а також самого журналу. У кожному номері зібрані статті про декілька періодах казахстанської історії, найчастіше безкоштовно написані молодими вченими та фахівцями спеціально для журналу. У першому номері до журналу додавався солдатик, який зображає тяжеловооруженного піхотинця з особистої гвардії Чингісхана. У другому журналі вийшов воїн-аристократ періоду завоювань Тамерлана. Сакен планує охопити в своїх мініатюрах все основні різновиди тюркських воїнів-кочівників, які проживали колись на території від Угорщини до Тихого океану.

В майбутньому Сакен планує все таки заснувати власну майстерню і друкарню для друку журналу. Він уже знайшов майстра, який готовий допомогти з виробництвом і фарбуванням фігурок. Крім того, Сакен хотів би все ж випускати журнал раз на місяць.

У Казахстані не так багато любителів військово-історичної мініатюри. Однак для деяких з них ВІМ є не просто захопленням, а й частиною життя. Одним з таких поглинених своїм хобі людей є Юрій. У нього свій столярний цех, де він робить на замовлення меблі. У вільний від роботи час майстер удосконалює фігурки зі своєї колекції, практично оживляючи їх.

- Мені з дитинства подобалися солдатики. Тоді у мене були звичайні радянські металеві солдати, а ще глиняні індіанці, яких виробляли в НДР. З цього ж часу почалося моє захоплення лицарської епохою. Ще в третьому класі я прочитав «Айвенго», і з тих пір історичні романи - особливо про лицарів - були моїми улюбленими книгами. У більш зрілому віці якось забулося це захоплення. Однак п'ять років тому знову звернув на нього увагу. Став купувати олов'яні фігурки в одному магазині. Потім відвідав виставку, де познайомився з іншими колекціонерами ВІМ.

Навички малювання і роботи з дрібними деталями Юрій також придбав з юних років. Коли він почав збирати мініатюри, у нього з'явилася можливість повністю реалізувати свої давні мрії.

- Я купував солдатиків різних виробників. Іноді навіть відносно недорогі мініатюри російського виробництв можуть не поступатися за якістю європейським фігуркам вартістю в 30 євро.

Збираючи мініатюри, Юрій став звертати увагу на дрібні виробничі недоліки. Він почав самостійно допрацьовувати фігури, прорізаючи недостатньо чітко виділені деталі і покращуючи їх форму.

Він почав самостійно допрацьовувати фігури, прорізаючи недостатньо чітко виділені деталі і покращуючи їх форму

Для тонкої роботи Юрій використовує саморобні інструменти, виготовлені зі звичайних заточених свердел і мітчиків. Майстер адаптує їх для різьблення мініатюрних олов'яних деталей.

Майстер адаптує їх для різьблення мініатюрних олов'яних деталей

- Мені не подобається якість озброєння, яке відливають для мініатюр. Найчастіше я просто відрізаю його і роблю з металу власне мініатюрне зброю. З невеликих смужок металу роблю мечі, для стріл заточую голки, а з дерев'яних паличок клею луки.

З невеликих смужок металу роблю мечі, для стріл заточую голки, а з дерев'яних паличок клею луки

загрунтована фігурка

Після того як робота над поліпшенням і корекцією фігурки завершена, настає час фарбування. Для початку майстер наносить на солдатика шар грунтовки, щоб згодом фарба краще лягла на нього. Для грунтовки Юрій використовує звичайну автомобільну фарбу.

Металеві частини броні та обладунків майстер залишає нефарбованими, відшліфовуючи їх. Окремі ділянки фігурки зафарбовуються темним кольором, щоб виділити рельєф.

Окремі ділянки фігурки зафарбовуються темним кольором, щоб виділити рельєф

Фігурка російського воїна, що завоювала третє місце на конкурсі мініатюр

Потім тонким пензликом наносяться базові кольори. Поверх них накладаються додаткові шари фарби різних відтінків, що освітлюють або затемняющие окремі ділянки фігурки. Це досить трудомісткий процес. Саме за рахунок світла і тіней створюється відчуття об'єму, завдяки якому солдатик стає більш живим.

При роботі над фарбуванням дрібних деталей, таких як особа солдатика, Юрій використовує збільшувальне скло.

При роботі над фарбуванням дрібних деталей, таких як особа солдатика, Юрій використовує збільшувальне скло

Для мініатюр майстер використовує в основному акрилову фарбу, проте для шкіри він користується масляної. Так вона набуває більш природний вигляд.

Так вона набуває більш природний вигляд

Красиві підставки для солдатиків Юрій робить з різних порід дерева - наприклад, карагача, - вирізаючи їх з допомогою пилки і фрезерного верстата. Підставка - не тільки елемент декору, але і важлива частина самого фігурки. Вона необхідна, щоб зайвий раз не чіпати пофарбованого воїна, що сприяє руйнуванню фарби.

Вона необхідна, щоб зайвий раз не чіпати пофарбованого воїна, що сприяє руйнуванню фарби

Сама підставка також оформляється. Щоб створити імітацію трави, грунту, каменів або снігу, любителі ВІМ йдуть на усілякі хитрощі, підключаючи такі побутові матеріали, як соду, чай і епоксидну смолу. При відповідній фарбуванні вони цілком можуть зійти за природні елементи місцевості.

При відповідній фарбуванні вони цілком можуть зійти за природні елементи місцевості

У колекції Юрія трохи фігурок - всього близько сорока. Він купує не більш двох солдатиків в місяць. Колекціонер пояснює це браком часу на їх доопрацювання та фарбування. Іноді, щоб домогтися поставленої для самого себе високої планки, Юрію доводиться працювати над однією фігуркою до півроку. Кращі свої роботи він відправляє на конкурси, що проводяться на тематичних форумах, де солдатики алматинцев періодично займають призові місця.

- Ці фігурки тільки на вигляд здаються іграшками, насправді, це далеко не так. Завдяки роботі над ними я постійно читаю історичні джерела, дізнаюся більше про озброєння і одягу тих часів. Багато ВІМ лицарів зроблені з справжніх дворян, що жили в Середньовіччі. Іноді, коли працюєш над мініатюрою реально існуючого людини, проводиш ціле розслідування, відновлюючи його особистість і біографію.

Збори колекціонерів історичних мініатюр

Раз на два тижні колекціонери ВІМ збираються на зустрічі, щоб в невеликому тісному колі любителів цього хобі обговорити останні новинки на ринку моделізму і свої нові придбання, обмінятися і продати один одному солдатиків.

Розмір більшості колекційних солдатиків - 54 міліметри (від заснування до рівня очей). Їх масштаб - 1:30 від розміру людини. Однак зустрічаються фігурки і більшого розміру, наприклад, 60, 75 і навіть 120 міліметрів.

Однак зустрічаються фігурки і більшого розміру, наприклад, 60, 75 і навіть 120 міліметрів

Збирачі олов'яних мініатюр в своєму колі називають себе «фігуристами», щоб відокремити від колекціонерів стендових моделей військової техніки.

Збирачі олов'яних мініатюр в своєму колі називають себе «фігуристами», щоб відокремити від колекціонерів стендових моделей військової техніки

Сергію в його захопленні ВІМ допомагає дружина Світлана. Вони разом розписують солдатиків і роблять завершення композиції з підставками. Роботи цієї пари займали непогані місця на конкурсах серед професійних любителів моделізму в масштабах всього СНД.

Роботи цієї пари займали непогані місця на конкурсах серед професійних любителів моделізму в масштабах всього СНД

Так само, як і Юрій, Сергій і його дружина приділяють увагу самим дрібним деталям. Наприклад, вони навчилися робити мініатюрні листочки з справжніх листків. Замість землі використовується чай, а траву замінює сантехнічний льон.

Замість землі використовується чай, а траву замінює сантехнічний льон

Римський полководець Караузій. Фарбування Сергія та його дружини

Реалізм деяких фігур просто разючий. Вони виглядають, немов мініатюрні шедеври скульптури.

Колекціонування ВІМ - захоплення не з найдешевших. Вартість нефарбованих фігур починається з 250 російських рублів і доходить до 100 євро. Ціна деяких мініатюр найвідоміших майстрів може доходити до декількох тисяч або навіть десятків тисяч доларів. Фарбування додає до ціни мініатюри значну суму, збільшуючи її в багато разів. Саме тому багато колекціонерів вчаться самостійно розписувати своїх солдатиків, не вдаючись до послуг професіоналів.

Саме тому багато колекціонерів вчаться самостійно розписувати своїх солдатиків, не вдаючись до послуг професіоналів

Михайло в колі місцевих любителів ВІМ вважається хорошим фахівцем з фарбування мініатюр. Як і у багатьох місцевих колекціонерів, коріння його захоплення йдуть в дитинство:

- Мій інтерес до військово-історичної мініатюрі почався - або, точніше кажучи, перейшов - з захоплення уніформою Російської імператорської армії (РІА). Почалося все дуже давно, ще в дитинстві - після переглядів історичних фільмом про А. В. Суворова, Ф. Ф. Ушакова, М. І. Кутузова та інших великих полководців. У дитинстві пройшов етап ліплення пластилінових солдатиків та ігор з ними. У підлітковому віці все частіше став виникати питання про те, як були одягнені солдати в тому чи іншому бої. Але за радянських часів інформації, а тим більше спеціалізованих книг по уніформі, було або вкрай мало, або вони були відсутні зовсім. Одного разу в руки потрапив журнал «Наука і життя», де я побачив справжній скарб для себе, а саме статтю нині вже покійного П. Космолінська, яку зберігаю досі, - «Шабля, Ташка, кінь гусарський ...», - і яка стала поштовхом для заняття уніформою вже всерйоз. Почав шукати книги, збирати по крупицях інформацію, якої користуюся донині.

Значно пізніше, побачивши в магазині пластмасові набори солдатів Другої Світової війни, зрозумів, що якщо їх «переодягнути» в інші мундири, вийде те, що я б хотів мати в своїй колекції мого улюбленого історичного періоду. Ось це і був мій перший крок до військово-історичної мініатюрі. Моя, як то кажуть, тема - це Російська імператорська армія з початку XVIII (від початку правління Петра Першого) і до початку XIX століття (до середини правління Олександра Першого). Цей період є розквітом, становленням і формуванням військового костюма РІА.

Зараз моя колекція налічує близько трьохсот фігур.

- Коли в голові народжується якийсь сюжет з використанням двох-трьох фігур, готовий до втілення, тоді створюється композиція, яка потребує хорошого підстави з імітацією грунту, грунту, рослинності або елементів вуличного декору. Така композиція називається віньєткою. Створюючи віньєтку, потрібно враховувати багато факторів, але найголовніше - щоб фігури були «зав'язані» сюжетом, а не стояли як би кожна сама по собі, - розповідає Михайло.

Створюючи віньєтку, потрібно враховувати багато факторів, але найголовніше - щоб фігури були «зав'язані» сюжетом, а не стояли як би кожна сама по собі, - розповідає Михайло

В Алмати періодично проходять виставки моделізму. За спостереженням колекціонерів, з кожним роком інтерес до них - особливо з боку молоді - зростає. На їхню думку, таке захоплення - не просто спосіб проведення часу, але і різновид культурного обміну і пізнання історії різних країн і епох. Залишається сподіватися, що казахстанські солдатики з часом займуть гідне місце на полицях цінителів ВІМ по всьому світу.

Фотогалерея

олов'яне армія

Дивіться також

Автор: Мухтар жирний

Если ви нашли помилки в тексті, віділіть ее Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter

Тоді вперше і прийшла думка: чому б не зробити такий журнал про воїнів Великої степу від саків до нашого часу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация