Онлайн-інтерв'ю з ректором Російської академії правосуддя Валентином Валентиновичем Єршовим

Як стати суддею? Якими якостями повинен володіти суддя? Яким повинен бути професійний шлях майбутнього судді? На ці та інші питання сайту edu.consultant.ru відповів ректор Російської академії правосуддя, д.ю.н., професор, заслужений юрист РФ Валентин Валентинович Єршов .

КонсультантПлюс: Професія судді в багатьох країнах, в тому числі і в Росії, вважається престижною і дуже відповідальною. Не дивно, що значна частина студентів юридичних факультетів мріє про кар'єру судді. Російська академія правосуддя відома як кузня кадрів судової системи, чи означає це, що випускникам академії відкрита дорога до суддівської мантії?

Єршов В.В .: Звичайно, ми хотіли б, щоб більшість випускників нашої академії працювали в судовій системі. За період з 2002 по 2013 рр. 15 579 випускників академії отримали диплом про вищу юридичну освіту, 3 326 - про середню спеціальну юридичну освіту, тобто всього 18 905 осіб отримали дипломи академії. З них понад 30% працюють в судовій системі в якості працівників апаратів судів, світових та федеральних суддів. В даний час в академії навчаються понад 18 000 студентів. Багато з них мріють працювати в судовій системі. З одного боку, наші випускники, як і випускники інших вузів, мають рівне право для отримання суддівської мантії. З іншого боку, навчання в Російській академії правосуддя є спеціалізованим, перш за все, для роботи в судовій системі. Це виражається в додатковому і більш поглибленому вивченні матеріального і процесуального права, що застосовується в судах, проходження тривалої практики в судах, регулярному професійному спілкуванні студентів з діючими суддями.

КонсультантПлюс: Розкажіть, будь ласка, як будується навчання майбутніх суддів в РАП? З якого року починається спеціалізація? Де проходить практика?

Єршов В.В .: До проведення навчальних занять в академії широко залучаються колишні і діючі судді. Студенти мають можливість брати участь в семінарах, конференціях, ділових іграх та інших заняттях, у тому числі що проходять в академії в рамках підвищення кваліфікації суддів і працівників апаратів судів. Все це забезпечує необхідну якість спеціалізованого навчання.

За напрямом підготовки "бакалаврат" в академії розроблено 4 профілю. Міжнародно-правовий профіль реалізується з першого курсу. Державно-правовий, цивільно-правової та кримінально-правової профілі - з другого курсу.

Ще одна сильна сторона навчального процесу в академії - це спеціалізована практика. Вона проходить, як правило, в судах загальної та арбітражної юрисдикції. Студенти позбавлені від необхідності самим шукати місце проходження практики, домовлятися про її зміст. Це відкриває перед випускниками академії великі перспективи в подальшому: вони надходять на роботу як в державні органи - суди, прокуратуру, слідчі органи, так і в великі юридичні компанії.

КонсультантПлюс: Чи існує сьогодні в Російській академії правосуддя розподіл випускників на роботу в судовій системі?

Єршов В.В .: З одного боку, в Росії відповідно до Конституції РФ скасована система обов'язкового розподілу випускників у всіх вузах, оскільки заборонений примусову працю. З іншого боку, наша академія, безумовно, сприяє працевлаштуванню випускників з їх добровільної згоди. З 2008 р в академії діє система сприяння працевлаштуванню випускників, яка дозволяє знайти їм роботу за фахом в цікавих для них органах і організаціях. В рамках сприяння працевлаштуванню випускників проводяться різні заходи: співбесіди з представниками кадрових служб судів, "Дні юридичної кар'єри", "круглі столи" з представниками судів, прокуратури, адвокатури, інших органів і організацій з питань професійної діяльності. Академія активно взаємодіє з Департаментом сімейної та молодіжної політики в рамках "Сприяння вузівських структур в працевлаштуванні студентів і молодих фахівців".

Формою спілкування майбутніх роботодавців та випускників академії є також презентації різних органів і установ, які проводяться на базі академії. Так, спільно з представниками відділів кадрів та державної служби Московського обласного суду, Федерального арбітражного суду Московського округу, Арбітражного суду м Москви і Московського гарнізонного військового суду проводяться "круглі столи" на тему "Особливості працевлаштування випускників в судові органи".

КонсультантПлюс: Чим відрізняється процес підготовки юриста для судової системи від навчання в інших юридичних вузах? Чи потрібно випускнику іншого вузу (НЕ РАП) проходити додаткову підготовку, щоб стати суддею?

Єршов В.В .: Російська академія правосуддя є єдиним навчальним закладом, призначеним для спеціалізованої підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників судової системи. Навчання студентів в академії здійснюється за спеціалізованими навчальними планами і програмами, що передбачають не тільки поглиблену теоретичну підготовку в сфері організації та здійснення правосуддя, а й набуття практичних навичок судової роботи. Все це дозволяє нам готувати фахівців, орієнтованих для роботи саме в судовій системі.

При цьому випускнику академії, так само як і випускникам інших юридичних вузів, які бажають стати суддею, необхідно відповідати вимогам, яким повинен відповідати кандидат у судді, в тому числі скласти кваліфікаційний іспит на посаду судді. Для цього, звичайно ж, необхідна серйозна додаткова (в тому числі і самостійна) підготовка, пов'язана з поглибленим вивченням міжнародного і національного права, судової практики та спеціальної літератури.

КонсультантПлюс: Чи є різниця в підготовці суддів для світових, арбітражних судів, судів загальної юрисдикції? У чому вона полягає?

Єршов В.В .: Різниця, безумовно, є. Вона пов'язана, перш за все, з різними категоріями спорів, які розглядають дані суди. У зв'язку з цим навчання суддів проводиться за окремими навчальними планами і програмами і в роздільних групах. Це відноситься і до навчання студентів.

КонсультантПлюс: Який професійний шлях, на Ваш погляд, повинен пройти юрист, щоб стати суддею? Якими знаннями, навичками, людськими якостями повинен володіти суддя? Яким, на Вашу думку, повинен бути ідеальний суддя?

Єршов В.В .: Думаю, справжній суддя, як правило, повинен пройти всі щаблі службової кар'єри: працівник апарату суду, суддя першої інстанції, суддя апеляційного суду, суддя касаційного суду, суддя Верховного Суду РФ. Суддя повинен бути об'єктивним, терплячим, організованим, дисциплінованим, глибоко моральною людиною і високо професійним фахівцем. Ідеальний суддя, на мій погляд, повинен в сукупності володіти всіма вищезгаданими необхідними людськими та професійними якостями.

КонсультантПлюс: Ви є головою Вищої екзаменаційної комісії по прийому кваліфікаційного іспиту на посаду судді. Розкажіть, будь ласка, в чому полягає кваліфікаційний іспит для суддів? Як він проходить? Які труднощі виникають у майбутніх суддів на іспиті? На яких питаннях або завданнях найчастіше трапляються провали?

Єршов В.В .: Іспит складається з трьох теоретичних питань і двох задач. Крім того, кандидат у судді повинен підготувати один процесуальний документ (судове рішення або визначення). Іспит проводиться один раз на місяць. На підготовку відповіді відводиться 3 години, потім кандидат в судді готується до відповіді і здає іспит екзаменаційної комісії.

Як правило, труднощі у кандидатів в судді викликають питання, пов'язані з проблемами правового регулювання та судової практики, співвідношенням міжнародного і національного права, прямого застосування Конституції РФ. Також багато хто відчуває труднощі в процесі вирішення завдань і написання процесуальних документів.

КонсультантПлюс: У Вашій академії працює факультет підвищення кваліфікації суддів. Як часто суддям треба проходити навчання і підтверджувати свою профпридатність?

Єршов В.В .: Згідно із законом федеральні судді зобов'язані проходити підвищення кваліфікації 1 раз в 3 роки у вищих судах і Академії. План підвищення кваліфікації затверджений головою Верховного Суду РФ В.М. Лебедєвим. Навчання проводиться за спеціалізованими програмами. У нас передбачені різні програми для суддів, що розглядають кримінальні та цивільні справи, голів районних і обласних судів і т.д.

КонсультантПлюс: Ви працювали протягом 11 років у судовій системі: суддею, а потім головою Залізничного районного народного суду м Москви. Як вийшло, що Ви залишили судову кар'єру і зайнялися викладацькою діяльністю і науковою роботою? Ректор і суддя - чи є в цих професіях схоже?

Єршов В.В .: По суті все своє професійне життя я працюю в єдиній судовій системі - суддя, голова суду, викладач освітнього закладу для суддів, ректор Російської академії правосуддя - багатопрофільної організації для суддів. Всі ці посади безпосередньо пов'язані з практичними і теоретичними проблемами правосуддя. Тому в цих професіях більше схожого, ніж відмінного. Думаю, що такий шлях становлення професіонала є найкращим і результативним. Від вирішення індивідуальних конкретних практичних питань до теоретичного аналізу загальних проблем, сутності і перспектив розвитку правосуддя. На мій погляд, це закономірний і логічний шлях становлення і розвитку будь-якого фахівця.

КонсультантПлюс: Чи відстежуєте Ви долі Ваших випускників? Чи багато хто з них працюють в судах і суддями? Можете навести приклади успішної кар'єри Ваших випускників?

Єршов В.В .: Заходи з працевлаштування випускників, які проводить наша академія, дають свої результати. За результатами анкетування, більше 90% випускників академії працюють за фахом, з них понад 30% в судовій системі Росії.

За нашими даними, тільки за останній час федеральними суддями стали більше десяти випускників РАП (наприклад, Архипов А.А. - Арбітражний суд м Москви; Єршов В.В - Пресненський районний суд м Москви).

Велика кількість випускників академії працюють секретарями, помічниками, радниками у Верховному Суді РФ, Вищому Арбітражному Суді РФ, інших федеральних і світових судах, в органах прокуратури, Слідчому комітеті, апараті Державної Думи, великих міжнародних юридичних компаніях. Багато випускників пов'язали свою кар'єру з науковою діяльністю, закінчили аспірантуру, залишилися викладати в стінах рідного вузу.

КонсультантПлюс: В цьому році академії виповнилося 15 років. За цей час в ній сформувалися свої освітні та культурні традиції, що дозволяють готувати висококласних фахівців, які входять в еліту судової системи країни. Які Ви бачите в наступні 15 років пріоритетні напрямки в освітній та науковій діяльності академії?

Єршов В.В .: Перші 15 років академії - це був період її первісного становлення, яке, думаю, успішно відбулося. Наступні 15 років - це період її подальшого якісного розвитку. По-перше, ми повинні повністю завершити створення матеріально-технічної бази академії, включаючи її 10 філій. По-друге, необхідно детально відпрацювати всі елементи єдиної системи освіти і науки академії - школу, коледж, вуз, фундаментальну наукову навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників судової системи. По-третє, слід якісно переробити фундаментальні теоретичні питання розуміння права, правотворчості і правозастосування.

КонсультантПлюс: Що б Ви порадили нашим читачам, студентам юридичних факультетів, в такій нелегкій справі, як вибір професійного шляху? Як домогтися успіху тим, хто вирішив стати суддею?

Єршов В.В .: Думаю, необхідно, по-перше, не шкодувати себе і не "розчинятися" в "дрібницях". По-друге, все життя регулярно підвищувати свої професійні знання. По-третє, бачити не тільки свої права, а й обов'язки. А головне - права і біль інших людей. В результаті такого життєвого підходу Ваші проблеми, повірте, здадуться не такими значними і стануть цілком можна вирішити.

Документи по темі інтерв'ю:

професія суддя


Як стати суддею?
Якими якостями повинен володіти суддя?
Яким повинен бути професійний шлях майбутнього судді?
Російська академія правосуддя відома як кузня кадрів судової системи, чи означає це, що випускникам академії відкрита дорога до суддівської мантії?
КонсультантПлюс: Розкажіть, будь ласка, як будується навчання майбутніх суддів в РАП?
З якого року починається спеціалізація?
Де проходить практика?
КонсультантПлюс: Чи існує сьогодні в Російській академії правосуддя розподіл випускників на роботу в судовій системі?
КонсультантПлюс: Чим відрізняється процес підготовки юриста для судової системи від навчання в інших юридичних вузах?
Чи потрібно випускнику іншого вузу (НЕ РАП) проходити додаткову підготовку, щоб стати суддею?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация