Опис реформ Петра 1 коротко таблиця з датами особливості реформ Петра 1 їх значення

  1. Реформи управління державою
  2. Економічні реформи коротко
  3. Реформи Петра 1 в сфері науки і культури коротко
  4. Церковні реформи коротко

до реформ   Петра   в Росії була погано розвинена промисловість, торгівля залишала бажати кращого, система державного управління застаріла до реформ Петра в Росії була погано розвинена промисловість, торгівля залишала бажати кращого, система державного управління застаріла. Вища освіта була відсутня, і тільки в 1687 році в Москві відкрилася Слов'яно-греко-латинська академія. Не було книгодрукування, театрів, живопису, безліч з бояр і людей вищого стану не знали грамоти.

Петро 1 проводив соціальні реформи, які сильно змінили положення дворян, селян і міських жителів. Після перетворень, люди на військову службу набирають не дворянами як ополчення, а тепер уже на службу в регулярних полицях. Дворяни стали починати службу з таких же нижніх військових чинів як звичайний народ, їх привілеї були спрощені. Люди, що вийшли з простого народу, мали можливість дослужитися до вищих чинів. Проходження військової служби визначалося вже не положенням роду, а документом, виданим в 1722 році «Табель про ранги». Він встановлював 14 чинів військової і цивільної служби.

Це цікаво: табель про ранги Російської Імперії, таблиця з описом.

Всі дворяни і проходять службу повинні були навчатися грамоті, цифр та геометрії Всі дворяни і проходять службу повинні були навчатися грамоті, цифр та геометрії. Ті дворяни, які відмовлялися або не змогли отримувати це початкова освіта, позбавлялися можливості одружується і отримувати офіцерські чини.

Все-таки не дивлячись на суворі реформи, поміщики мали важливе службове перевага перед звичайними людьми. Дворяни після надходження на службу зараховувалися до елітних гвардійцям, а не до звичайних солдатам.

Змінився колишній режим оподаткування селян, з минулого «подвірного» на новий «подушний» де податки вилучалися з селянського двору, а з кожної людини.

Петро 1 хотів зробити міста по типу європейських. У 1699 Петро 1 дав можливість містам на самоврядування. Городяни обирали в своєму місті бурмистров, які входили в ратушу. Тепер жителі міст були розділені на постійних і тимчасових. Люди, які мали різний рід занять, стали входити в гільдії і цехи.

Основна мета, яку переслідував Петро 1 під час проведення соціальних реформ:

  • Поліпшення економічної ситуації в країні.
  • Зниження статусу бояр в суспільстві.
  • Перетворення всієї суспільної структури країни в цілому. І приведення соціуму до європейського способу культури.

Таблиця важливих соціальних реформ, проведених Петром 1, які вплинули на соціальний лад держави.

23 березня 1714 Проведено указ, про заборону на розподіл дворянський іменій.Теперь воно маєток повністю передавалося одному спадкоємцю. Був виданий указ, про обов'язкове навчання дітей дворянського роду, і заборона дворянам брати на себе офіцерські чини не служив в гвардії. 1718 Проведено реформа по скасуванню холопства. 1721 Реформа, що дозволяє офіцерам отримувати дворянство, в разі його відсутності. +1722 Реформа, в ході якої всі особи, які мають кріпосної статус, а також статус холопа і проміжні вільні люди, зараховувалися до однієї соціальної прошарку, яка зрівняла їх.

До Петра 1 в Росії вже існували в непоодинокі кількості, полки регулярного ладу До Петра 1 в Росії вже існували в непоодинокі кількості, полки регулярного ладу. Але вони набиралися на час війни, і після її закінчення полк розпускався. До реформ Петра 1 військовослужбовці цих полків поєднували службу з ремеслом, торгівлею і роботою. Жили солдати в своїх сім'ях.

Внаслідок реформ, роль полків збільшилася, а дворянські ополчення зовсім зникли. З'явилася постійна армія, яка розпускали після закінчення війни. Нижні чини солдат не вербувалися як в ополчення, вони набиралися рекрутами з народу. Солдати перестали займатися якою-небудь справою крім військової служби. До реформ козацтво було вільним союзником держави і служило за договором. Але після Булавінського бунту козаків зобов'язали організувати чітко визначену кількість військ.

Важливим досягненням Петра 1 було створення сильного флоту, який складався з 48 кораблів, 800 галер. Загальний склад екіпажу флоту становив 28 тисяч осіб.

Всі військові реформи в основній своїй масі, були спрямовані на підняття військової могутності держави, для цього було необхідно:

  • Створити повноцінний армійський інститут.
  • Позбавити бояр права на формування ополчення.
  • Внести перетворення в армійську систему, де вищі офіцерські чини давалися за вірну та тривалу службу, а не за родовід.

Таблиця важливий військових реформ, проведених Петром 1:

1683 1685 Проводився набір солдат, з яких в подальшому був створений перший гвардійський полк. 1 694 Проведено інженерні походи російських військ, організовані Петром. Це було вчення, метою якого було показати переваги нового армійського ладу. 1697 Випущений указ про побудову 50 кораблів для Азовського походу. Зародження військового флоту. 1698 Віддано наказ про знищення стрільців третього бунту. 1 699 Проведено створення рекрутських дивізій. 1703 року на Балтійському морі, за наказом, було створено 6 фрегатів. По праву вважається першою ескадрою. 1708 Після придушення повстання, введений новий порядок служби для козаків. В ході яких їх зобов'язали підкорятися законодавству Росії. 1712 В губерніях була проведена розпис про зміст полків. 1715 Була встановлена ​​норма для призову нових рекрутів.

Реформи управління державою

При реформах Петра 1 боярська дума втратила статус органу впливової влади При реформах Петра 1 боярська дума втратила статус органу впливової влади. Всі справи Петро обговорював з вузьким колом осіб. Важлива реформа управління проводилась в 1711 році, створення вищого державного органу - урядовий Сенат. Представники Сенату призначалися особисто государем, але не отримували права влади через своїх благородних родоводів. Спочатку сенат мав статус розпорядчого установи, який не працював над створенням законів. Нагляд над роботою Сенату вів прокурор, який призначався царем.

Всі старі накази були замінені під час реформи 1718 року за шведським зразком. Становила вона 12 колегій, які вели справи по морській, військової, іноземної області, облік витрат і доходів, контроль фінансів, торгівля і промисловість.

Ще однією реформою Петра 1 було розділення Росії на губернії, які дробилися на провінції, а далі на повіти. На чолі губернії стояв призначався губернатор, в провінціях главою вставши воєводи.

Важливою реформою управління, Петро 1 провів про спадщину престолу в 1722 році. Була проведена скасування старої черговості на престол держави. Тепер государ сам обирав собі спадкоємця престолу.

Таблиця реформ Петра 1 в сфері управління державою:

1 699 Проведена реформа, в ході якої міста отримували самоврядування на чолі з бурмистром міста. 1703 Засновано місто Петербург. 1708 Росія за указом Петра була розділена на губернії. 1711 Створення сенату, нового розпорядчого органу. 1713 Створення дворянських рад, які представляли губернатори міст. 1714 Затверджено рішення про перенесення столиці в Петербург 1718 Створення 12 колегій 1719 по реформі, з цього року, губернії почали стали включати в свій склад провінції і повіти. 1720 Проведено ряд реформ щодо поліпшення апарату державного самоврядування. +1722 Скасовано старий порядок спадщини престолу. Тепер государ сам призначав собі приймача.

Економічні реформи коротко

Петро 1 свого часу проводив великі економічні реформи. За його указом, на державні гроші, будувалося велику кількість заводів. Він намагався розвивати промисловість, держава всіляко заохочувала великими пільгами приватних підприємців, які будували заводи і фабрики. До кінця правління Петра, в Росії налічувалося понад 230 заводів.

Політика Петра була спрямована на введення високих мит на ввезення іноземних товарів, що створювало конкурентоспроможність для вітчизняного виробника. Застосовувалася регулювання економіки шляхом налагодження торговельних шляхів, будувалися канали, нові дороги. Всіляко проводилася розвідка нових родовищ корисних копалин. Найсильнішим сплеском економіки була розробка мінералів Уралу.

Північна війна спонукала Петра на введення численних податків: податок на лазні, податки на бороди, податок на дубові труни. У той час проводилася карбування більш легких монет. Завдяки цим введенням було досягнуто велике вливання коштів в казну країни.

До кінця правління Петра, була досягнута серйозний розвиток податкової системи. Була замінена подворная система податків, на подушне. Що згодом призвело до сильних соціальних і економічних змін в країні.

Таблиця економічних реформ:

1699 по указу Петра, були засновані заводи з виробництва заліза на Уралі. 1 701 Указом почалося будівництво каналу, що з'єднує Дон з річкою Окою. 1702 Створення каналу, що з'єднує Волгу і Неву. 1703 Споруда заводу на Онезьке озеро. Це поклало початок місту Петрозаводськ. 1 717 Для побудови Петербурга скасовувався примусовий набір робочий. 1718 Будівництво Ладозького каналу тисячі сімсот двадцять три Для управління величезною кількістю заводів було засновано місто Єкатеринбург

Реформи Петра 1 в сфері науки і культури коротко

Петро 1 хотів створити в Росії європейський стиль культури того часу Петро 1 хотів створити в Росії європейський стиль культури того часу. Повернувшись з поїздки за кордон, Петро почав вводити в ужиток бояр одяг західного зразка, в примусовому порядку змушував голити бороди боярам, ​​були випадки коли в пориві люті Петро сам рубав бороди людям вищого стану. Петро 1 намагався поширювати в Росії корисні технічні пізнання в більшій мірі, ніж гуманітарні. Культурні реформи Петра були спрямовані на створення шкіл, де викладали іноземну мову, математика, інженерна справа. Західна література перекладалася на російську мову і була доступна в школах.

Велике значення на освіту населення вплинула реформа заміни абетки з церковного на світський зразок. Була випущена перша газета, яка називалася Московские ведомости.

Петро 1 намагався впровадити в Росії європейські звичаї. Проводилися публічні свята з ухилом на європейську манеру.

Таблиця реформ Петра в сфері науки і культури:

1697 Петро 1 здійснив поїздку за кордон для ознайомлення з європейською культурою. 1698 Повернення Петра на Батьківщину. 1699 по указу вводиться нове літочислення від Різдва Христа. 1700 Бояр зобов'язали носити одяг за європейським стилем. 1703 Була заснована перша російська газета. 1708 Була введена полегшена азбука для громадян. 1714 Обов'язкове навчання дітей дворянського роду грамоті. 1716 по указу було створено 42 шкіл з викладанням математики. 1724 Створення Академії Наук.

Церковні реформи коротко

За Петра 1 церква, будучи раніше самостійної, стала залежна від держави За Петра 1 церква, будучи раніше самостійної, стала залежна від держави. У 1700 році, помер патріарх Адріан, державою було заборонено обрання нового, аж до 1917 року. Замість патріарха, було призначено служіння охоронця престолу патріарха, яким став митрополит Стефан.

До 1721 роки не було конкретних рішень з питання церкви. Але вже в 1721 році була проведена реформа управління церквою, в ході якої було визначено, що положення патріарха в церкві було скасовано, йому на зміну прийшло нове зібрання, зване Святійшим Синодом. Члени Синоду ніким не обиралися, а були особисто призначені царем. Тепер на законодавчому рівні церква повністю стала залежна від держави.

Основним напрямком в церковних реформах, що проводяться Петром 1, мало значення:

  • Послаблення влади церковників, на населення.
  • Створити контроль державою, над церквою.

Таблиця церковних реформ:

1700 Після смерті патріарха була накладена заборона на обрання нового. 1 701 Церковні володіння переходили під управління державою. 1714 Старообрядцям дозволялося сповідувати при сплаті податків у подвійному розмірі. 1720 Духовенству було повернуто нерухомість. 1721 Створення Священного синоду. Тисяча сімсот двадцять три Постриг в ченці був заборонений.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация