Опитування «Молоді Півночі»: Чи треба повернути в школу різки? «БНК

Вчителі в царській Росії були в статусі державних службовців з високим заробітком і великим колом повноважень. До числа останніх можна віднести і право карати учнів. У «Шкільному укладення» 19-го століття, наприклад, було передбачено 85 провин, за які можна було висікти. В одних освітніх установах порка «процвітала» і часто виходила за рамки розумного, в інших покарання різками допускалося лише у виняткових випадках. У сучасній школі практично будь-яка дія вчителя щодо учня може бути розцінено як насильство і порушення прав дитини. Дітям дані необмежені права. А, може, все-таки варто повернути в школи систему покарання? З цим питанням « молодь Півночі »Звернулася до експертів, приводом для опитування послужила ситуація в іжемскіх районі, де відносно вчительки порушено кримінальну справу. Місцеві жителі і колеги педагога виступили на її захист.

Малюнок Максима Борисова

Володимир Шарков, міністр освіти Комі:

- Виховання під різками - це повернення до тоталітарної держави. Я проти будь-якого психологічного або фізичного впливу на дітей, тому що це проектується на їх майбутнє життя, на їх дітей. А ось як бути в ситуації, коли вчителі часто більш безправні, ніж учні, - питання складне. Часом ситуація, як її представляють діти і батьки, не відповідає дійсності. В цьому плані вчителі не захищені. Що робити? Відразу на це питання ніхто не відповість, і я в тому числі, на жаль. Треба думати, як вибудувати можливість захисту і вчителі, і учні, щоб уникнути обмеження чиїхось прав.

Питирим, єпископ Сиктивкарський і Воркутинський:

- Ні, звичайно, але має бути відрахування учнів зі школи, якщо їх поведінка завдає шкоди іншим учням, дезорганізує освітній процес.

Олена Малишева, учитель початкових класів Комі національної гімназії Сиктивкара, переможець конкурсу «Самий класний класний-2010»:

- Різки повертати не треба. Якщо вчитель повністю викладається на уроці, цікаво дає тему, весь клас слухає, а хто-то з учнів заважає, - це проблема виховання. Але в цьому винна не тільки школа. Сьогодні треба вчити батьків, як правильно виховувати дітей, і прописувати їх відповідальність, наприклад, в статуті школи. Щоб не було такого, що у вчителя прав менше, ніж у учня.

Василь Андрєєв, лідер громадського руху дітей та молоді «дитячі республіка», член Громадської палати Комі:

- Важке питання. Фізично карати не треба. Потрібно ввести відповідальність для учнів. У вчителів вона і так вже є, а ось діти повинні вчитися оцінювати наслідки своїх вчинків. Покаранням може стати, наприклад, відсторонення від уроків, а за системні або грубі порушення (по відношенню до вчителів чи однокласникам) - переклад на платне навчання по якому-небудь предмету. Ці заходи змусили б і батьків задуматися про те, чи правильно вони виховують своїх дітей.

Михайло Матвєєв, директор Академічного театру драми імені Віктора Савіна:

- Повертати різки в школу потрібно. Але різки - це скоріше збірне поняття. Це звід правил, який би допоміг відновити повагу учнів до вчителів і навпаки. За останні два десятиліття школа істотно змінилася зсередини. Люди, які отримали фінансову незалежність, відчули себе багатими. Тепер в їх свідомості вкоренилася думка, що виховання і навчання їх дітей повністю лягає на школу, а самі батьки нічого не зобов'язані робити. Але ж школа без участі мами і тата не може повноцінно виховати дитину. Зараз учень може обматюкати педагога, і йому за це нічого не буде. Саме такі крайнощі часом і викликають агресію вчителів. Треба повернути в школу чіткі правила і закони поваги. А ще є момент, який також з'явився в 90-і роки минулого століття. Ситуація, коли педагог на тлі багатих батьків отримує 10-15 тисяч рублів, і викликає перекоси.

Дмитро Коданев, заступник директора ТОВ ЧОП «Конфидент-2»:

- Різки повертати в школу не треба. Сьогодні є багато засобів, які дозволяють бачити те, що відбувається на уроках. Є системи відеоспостереження. Чому б не обладнати ними всі школи, всі класи? Тоді можна буде переглянути відеозапис і зрозуміти, що насправді відбувалося на уроці.

Аліса Козлова, жрналіст, мати двох дітей:

- Сьогодні вчителі в порівнянні з учнями знаходяться в безправному становищі. І підлітки часто користуються цим, провокуючи своїх педагогів на прояв агресії, хамлять їм, викликаючи нервові зриви. Я про це знаю від своїх друзів-освітян. За їх словами, в ліцеях і гімназіях справи з поведінкою учнів йдуть ще непогано, а ось в сільських школах, які, на жаль, почали деградувати ще в 90-х роках, все дуже складно. В інтернеті можна знайти масу таких історій, коли школярі цілеспрямовано доводили вчителів до зривів.

Звичайно, різки повертати в школи не варто (ходіння строєм ми пережили ще за радянських часів), а ось посилити відповідальність батьків за поведінку синів і дочок потрібно. Разом з цим, мені здається, потрібно посилити контроль за ситуацією з боку соціальних служб та в крайніх випадках поліції. Звичайно, ми повинні говорити про права дітей і виховувати вільних людей. Інша справа, що Росія, можливо, не зовсім до цього готова - нам властиві крайнощі. Як говорилося у Пушкіна, російська людина - це дерево, з якого можна вирізати і ікону, і дубину. Тому вважаю, що в справі виховання потрібно шукати золоту середину і посилювати відповідальність батьків за своїх нащадків.

Неллі Струтинська, уповноважений при голові Комі з прав дітей:

- Повертати в школи різки не можна ні в якому разі. Це недопустимо. За конкретної іжемскіх ситуації, поки не будуть готові висновки слідства, трохи неправильно буде що-небудь коментувати. В цілому можу зауважити, що проблема взаємин «вчитель - учень» дійсно стоїть гостро. Сучасні діти добре знають, що таке «права», але часто забувають про свої обов'язки. Потрібно пам'ятати, що вчитель - це перш за все людина, що вибрала професію педагога. І в будь-якій ситуації він повинен залишатися професіоналом своєї справи, дорослим, відповідальним людиною, що не допускає занадто емоційних моментів у своїй роботі. Є проблема, яку потрібно обговорювати, і увагу в цьому слід звертати, в тому числі, і на престиж професії вчителя.

Олександра Макєєва, одинадцятикласниця:

- Різки? Ви, напевно, жартуєте? Тоді вже й давайте про стояння на горосі згадаємо. Я вже закінчую школу і за 10 з гаком років встигла побачити багато. Так, буває, що вчителі агресивно поводяться по відношенню до учнів і дають волю своїм «тарганам в голові», але таке трапляється рідко. Набагато частіше діти (навіть вісімнадцятирічні) поводяться просто образливо. Але хіба в такому віці фізичні покарання щось змінять? Я думаю, така поведінка йде з сім'ї, від виховання. Якщо у кого-то і є право на різки, то тільки у батьків. А вчителів дійсно шкода.

А, може, все-таки варто повернути в школи систему покарання?
Що робити?
Чому б не обладнати ними всі школи, всі класи?
Ви, напевно, жартуєте?
Але хіба в такому віці фізичні покарання щось змінять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация