Опозиціонерів залишили без Марсового поля

Губернатор Петербурга підписав постанову, що забороняє на Марсовому полі проводити акції без узгодження. На тому, щоб заборонити незгодним мітингувати в центрі міста, наполягали муніципали і громадські працівники. Губернатор Петербурга підписав постанову, що забороняє на Марсовому полі проводити акції без узгодження

Георгій Поляков / Інтерпресс

17 серпня губернатор Георгій Полтавченко підписав постанову, що виключає Марсове поле зі списку спеціально відведених місць, які передбачають особливий порядок проведення публічних заходів. Таким чином Петербург залишився без «гайд-парку» в центрі міста. Останніми, хто встиг скористатися дарами демократії, були ЛГБТ-активісти, яким в Смольному не змогли заборонити вийти на мітинг.

Через два місяці після антикорупційної акції штабу Олексія Навального на Марсовому полі в Смольному все-таки зважилися відмовитися від можливості організовувати мітинги без узгодження в центрі міста.

Так звані «гайд-парки» з'явилися ще в 2012 році. Згідно міському закону, захід у таких місцях можна провести, не питаючи дозволу у влади, а тільки повідомляючи їх про свій намір. Без санкцій чиновників можна влаштувати акцію чисельністю до 200 чоловік. Одним з найбільш затребуваних гайд-парків і єдиним в Центральному районі було Марсове поле.

До недавнього часу Смольний, незважаючи на діючий закон, знаходив причини, за якими активістам відмовляли в проведенні демонстрацій. Щоразу чиновники використовували один і той же аргумент: в цей же час в цьому ж місці вже заплановано інше численне захід. Альтернативна акція звичайно влаштовувалася наспіх, в результаті замість натовпу учасників гайд-парку опозиціонери зустрічали одного-двох активістів «Нода», в погожі дні - з десяток. Винятком стала антикорупційна акція Олексія Навального 12 червня, коли на Марсовому полі дійсно організували військово-історичний фестиваль, звезли військову техніку, встановили польові кухні і влаштували концерт патріотичної пісні. Учасників фестивалю проте все одно було не більше кількох сотень, і опозиційні активісти цілком би знайшли місце для своєї акції по сусідству, якби не були розігнані поліцією .

Після мітингу прихильників Навального Громадська рада при ГУ МВС по Петербургу і Ленобласті звернувся до місцевої влади з проханням прибрати Марсове поле з переліку гайд-парків . Пояснюючи свою позицію, члени ради в розмові з «Фонтанка» використовували два основних аргументи: по-перше, перед туристами незручно, що тут мітингують постійно, а по-друге, з одного боку стрибати і кричати гасла на могилах революціонерів 1917 року недобре.

Коментуючи таку пропозицію, опозиційні депутати стверджували, що Марсове поле - одна з найбільш зручних майданчиків для мітингів, але готові були поміняти її на будь-яку іншу в центрі міста. Поміркувавши, міські чиновники погодилися, що іншого місця в центрі годі й шукати, і навіть заявили, що не мають наміру нічого змінювати . Тоді до влади звернулися повторно - уже муніципальні депутати . Вони запропонували зовсім заборонити проводити мітинги без узгодження в центрі Петербурга.

Документ про виключення з переліку гайд-парків Марсового поля був підписаний 17 серпня - через 5 днів після мітингу прихильників ЛГБТ, що закінчився нападом на активістів і журналістів молодих людей правих поглядів . За фактом інциденту порушено кримінальну справу. Безперешкодно провести захід гей-активістам вдалося завдяки ухвалою суду. Після відмови в узгодженні гей-прайду борці за рівноправність звернулися в Смольнинский районний суд, який постановив, що заяви чиновників не обмежує їх у праві провести акцію. Таким чином фактично міське уряд позбавили можливості регулювати проходять в центрі міста мітинги.

Прес-секретар губернатора Андрій КІБІТ «Фонтанці» повідомив, що основною причиною зміни статусу Марсового поля стали "масові звернення громадян, які незадоволені проведенням мітингів на братській могилі". Чи буде надана бажаючим альтернативний майданчик в центрі міста, в комітеті Смольного про законності пояснити не змогли, попросивши відправити офіційний запит.

Як вважає глава фракції «Єдиної Росії» в петербурзькому парламенті Олександр Тетердінко, опозиційні рухи зловживали лазівкою в законі під назвою «гайд-парк».

За його словами, організовувати в центрі Північної столиці нове мітингової місце не треба: «Це доставляє незручності гуляють по центру гостям міста і жителям, а права одних повинні закінчуватися там, де починаються права інших».

Його опонент в петербурзькому Закса, член фракції «Партії Роста» Максим Резник, навпаки, впевнений, що відмова від формату гайд-парку в центрі міста фактично перекриє міській владі можливість оцінювати настрої населення.

Відзначимо, що на даний момент в міському законі в переліку гайд-парків все ще числяться Питома, Полюстровскій, Південно-Приморський парки і сад 30-річчя Жовтня. За статистикою , Ними майже не користуються, тоді як в центрі Петербурга в рік проходять близько 50 мітингів.

Ксенія Клочкова, «Фонтанка.ру»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация