Оптимістична бухгалтерія

  1. Бюджет як чудовий горщик
  2. децентралізація

Невизначеність подальшого розвитку подій на Донбасі змушує офіційний Київ ігнорувати економічні ризики, пов'язані з продовженням війни, втратою територій і діяльністю розташованих там великих промислових підприємств.

Відповідно до закону про держбюджет, до 15 вересня п. Р уряд вносить до Верховної Ради проект такого документа на наступний бюджетний рік. В цьому році Мінфін супроводжував проект Держбюджету-2015 змінами до Податкового та Бюджетного кодексів, назвавши їх спрямованими на реалізацію програми уряду «Оновлення України».

Однак аналіз впливу подій в східних областях на ситуацію в економіці в ньому відсутня. А сам документ вийшов напрочуд ультраоптімістічним. Складається враження, що його укладачі живуть на іншій планеті.

Немає в ньому і негативного і позитивного сценаріїв розвитку економіки. Є просто «сценарій 1» і «сценарій 2». І обидва припускають економічне зростання. Більш високі темпи - з урахуванням реалізації урядових ініціатив щодо змін законодавства, пов'язаних з податковою реформою і децентралізацією влади. Менш високі - без таких.

Навіть найменш позитивний погляд уряду на розвиток економічної ситуації говорить про зростання в 2015-му номінального ВВП на 1,1%, а більш оптимістичний - про плюсі ​​в 1,5%. Зміни реального ВВП - на рівні 0,3 - 2%. Хоча навіть за офіційною версією за підсумками нинішнього року ці показники скоротяться як мінімум до 6 - 6,5%. Міжнародні ж спостерігачі і в наступному році пророкують Україні занепад.

Проте за гіршою версією уряду, індекс промислової продукції в наступному році складе не менше 0,7%, а за кращою - 1,9%. Хоча за підсумками січня - липня в країні зафіксовано 5,8% -ве падіння виробництва. А за підсумками року воно збільшиться до 7%.

Індекс споживчих цін, що відображає темпи зміни вартості товарів споживчого кошика, який на початку вересня був відкорегований з 12 до 19%, за задумом Кабміну, в наступному році повинен повернутися до позначки 10,9-13%.

Фонд оплати праці найманих працівників і військовослужбовців, за різними сценаріями, складе 478,8-497,6 млрд. Грн., Що відображає його зміни на 5,6-9,7% в порівнянні з п. Р

Станом на 1 січня 2015 р проектом бюджету встановлений розмір прожиткового мінімуму для працездатних громадян в розмірі 1257 грн. в місяць, а для втратили це якість - 979 грн. Для дітей до 6 років цей же показник складе 1065 грн., Для більш старших - до 18 років - 1327 грн.

Чи збережуться темпи зростання мінімальної зарплати і посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС, які складуть відповідно 1284 і 918 грн. Мінімальний розмір пенсій в наступному році піднімуть на 32 грн. - до 981 грн. у місяць.

Бюджет як чудовий горщик

У порівнянні з бюджетом-2014, затвердженим в т. Р зі змінами в розмірі 487,5 млрд. Грн., В наступному році влада збирається наповнити казну до позначки 525-549,5 млрд. Грн.

При цьому дефіцит бюджету в порівнянні з нинішніми 4,5% ВВП скоротиться до 3,5-3,7%. А витрати на оборону і безпеку в порівнянні з попередніми роками будуть збільшені на 35-40%, до 63,7 млрд. Грн.

У документі не зазначено курс долара США, прийнятий за основу при підготовці проекту. Однак міністр фінансів Олександр Шлапак заявив, що бюджетні ініціативи Кабміну розраховувалися виходячи з середньорічного курсу в 12,9 грн ./$.

Таким чином, громадянам доведеться змиритися зі зниженою купівельною спроможністю нацвалюти. А з огляду на нинішні тенденції до все більш глибокої девальвації гривні, курс менш ніж в 13 грн ./$ також можна вважати цілком «оптимістичним».

У нинішньому році уряд Яценюка багато говорило про скорочення чиновників і пов'язаної з цим бюджетної економією. У проекті нового бюджету 600 млн. Грн. адмінвитрат влада планує скоротити за рахунок об'єднання в один трьох фондів соціального страхування - на випадок безробіття, від нещасних випадків на виробництві та від тимчасової втрати працездатності. Витрати на утримання цих установ після їх об'єднання зменшаться більш ніж на чверть.

Але в зв'язку зі збільшенням комунальних енерготарифів влада змушена буде помітно збільшити різні види допомоги та субсидій для пільговиків та малозабезпечених. У порівнянні з 2013 р ця стаття витрат збільшиться на 43%, до 10,75 млрд. Грн.

Зовсім інше прочитання тепер у рядки «витрати на реабілітацію інвалідів», з якої будуть фінансуватися лікування і протезування ветеранів АТО і мирних жителів східних територій, які постраждали під час військових дій. Влада обіцяє в наступному році додати на інвалідів понад 238 млн. Грн., Виділивши понад 1,1 млрд. Грн.

Однак податкові надходження в нинішньому році вже впали до тривожної позначки. За підсумками першого півріччя надходження від податку на прибуток підприємств скоротилися на 19%, ПДВ - на 5%, а акцизів і мита від імпорту стало менше на 13,3%. Виконати бюджет за півріччя вдалося за рахунок друкарського верстата.

Проте в Кабміні очікують, що в наступному році вдасться реалізувати самий позитивний сценарій за рахунок змін податкового законодавства. З їх допомогою влада планує додатково отримати в цілому 24,5 млрд. Грн. податків, більше 70% яких направлять на зміцнення місцевих бюджетів.

Тільки від збільшення відрахувань з податку на доходи фізосіб в наступному році мають намір додатково виручити 9,7 млрд. Грн. Зробити це припускають за рахунок легалізації заробітної плати за допомогою зміни ставок єдиного соціального внеску (ЄСВ). Висока планка ЄСВ не дозволяє багатьом підприємцям відображати реально оплачений працю своїх співробітників. Тому, за оцінками Мінфіну, приблизно 30% зарплати в Україні видається в конвертах.

Для зарплат розміром до двох мінімальних, т. Е. До 2436 грн. / Міс., Розмір ЄСВ не зміниться і складе в середньому 41% доходу. На великі суми нараховуватиметься внесок в розмірі 15%. Це має простимулювати збільшення зростання легальних доходів громадян.

Так, при щомісячної зарплати в 12 тис. Грн. розмір відрахувань на ЄСВ в порівнянні з існуючим повинен зменшитися в 2 рази, а загальна ставка ЄСВ становитиме близько 17%.

При цьому масової детінізації зарплат в наступному році все ж не передбачається. Влада цілком задовольняться, якщо з тіні вийдуть 11 млрд. Грн., Що в масштабах економіки складе лише 2,2% фонду оплати праці.

Однак за рахунок зниження розміру ЄСВ, фінансових санкцій до підприємств за допуск до роботи без оформлення трудових відносин та штрафів за несвоєчасну оплату ЄСВ в Кабміні планують додатково залучити в казну і фонди соцстрахування 4,6 млрд. Грн.

Переконати підприємців платити більше податків уряд обіцяє поруч новацій, в тому числі зменшенням подається до податкових органів бланків звітності (9 замість 22), електронним адмініструванням ПДВ, зниженням на 50% ставок єдиного податку для малого бізнесу, дворічним мораторієм на перевірки бізнесу з річним доходом до 20 млн. грн. на рік.

Мінфін України Мінфін України

Реформування податкового законодавства передбачає скасування 6 «малоефективних податків», в тому числі збору за провадження підприємницької діяльності, цільової надбавки до тарифу на газ, рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та транзиту трубопроводами природного газу та аміаку, а також зборів на розвиток садівництва і виноградарства, туристичного та паркувального.

Ще 13 податків збираються по групах в 5. Таким чином, з 22 податків залишиться 9.

Для спрощення обліку податку на прибуток пропонується скоротити з 49 до 3 кількість податкових різниць - різночитань при обліку активів, витрат і доходів підприємств. Залишать тільки амортизацію, резерви і фінансові операції (цінні папери, відсотки та ін.).

З 6 до 4 зменшиться кількість груп платників єдиного податку, платити який зможуть підприємці та підприємства з річним доходом до 20 млн. Грн. і з необмеженою кількістю працівників. В окремій групі виявляться сільгоспвиробники, яким планка доходу не встановлена, а він не перевищуватиме 1% нормативної вартості землі, задіяної у виробництві.

Уже в наступному році заможним громадянам запропонують заповнити «нульову декларацію» про належне їм майно, яка стане відправною точкою для декларування наступних змін.

Доходи від 500 тис. До 1 млн. Грн. будуть оподатковуватися за ставкою 20% від суми перевищення, а понад 1 млн. - 25%. Всім, хто добровільно задекларує раніше не враховані активи, влада обіцяє «податкову амністію».

децентралізація

До затвердження держбюджету на наступний рік ВР повинна прийняти вже схвалений урядом законопроект про бюджетної децентралізації (№ 4435а), який нинішній склад парламенту розглянути відмовився.

Цей документ передбачає новий механізм бюджетного регулювання і вирівнювання, зміна трансфертної політики і збільшення відповідальності міністерств за реалізацію держполітики в своїх секторах.

Згідно з новою схемою бюджетного розподілу 60% зібраного на конкретній території податку на доходи фізосіб залишатиметься в розпорядженні районних і міських бюджетів, 25% - йти до держбюджету, а ще 15% - в обласні. Для столиці законодавці залишили норму 25% - в казну Києва, а 75% - до державного.

Крім того, з держбюджету на місця повинна повністю перераховуватися плата за адміністративний збір, держмито і 10% податку на прибуток підприємств приватного сектора. А норма відрахувань на місця збору за забруднення навколишнього середовища збільшиться з 35 до 80%.

Додатково місцеві влади отримають право ввести на своїй території акцизний збір до 5% вартості проданих у роздріб підакцизних товарів.

Передбачено також перерозподіл з бюджету розвитку спецфонду в загальний фонд - єдиного податку підприємців і податку на комерційну нежитлову нерухомість.

У порівнянні з існуючою моделлю це дасть місцевим бюджетам 26,5 млрд. Грн. Найбільшу прибавку - 8,2 млрд. Грн. повинен дати новий місцевий акцизний податок, під який підпадають пальне, алкоголь, пиво і тютюнові вироби, ще 6,2 млрд. грн. - передача з держбюджету на місця частини податку на прибуток підприємств і екологічного збору. Від оподаткування нерухомості (комерційні об'єкти і офіси можуть обкладатися за ставкою до 24,36 грн. / Кв. М) місцеві бюджети зможуть виручити ще 3,8 млрд. Грн.

У Кабміні вважають, що нова модель бюджетування на місцях буде виглядати набагато виїгришней, ніж стара. Киян, наприклад, переконують, що вже в наступному році бюджет столиці можна буде наростити більш ніж на 40% - до 17,8 млрд. Грн.

У Дніпропетровській області ресурс для збільшення місцевих бюджетів становить 35,6%, а в Чернігівській - 16,6%.

Сільських районах варто очікувати збільшення доходів на 5-12%. А скарбниця Новоукраїнський (Миколаївська обл.), Для якого містоутворюючим підприємством є однойменна АЕС, при новій моделі виросте більш ніж в 2 рази.

Серед напрямків податкової реформи значиться навіть такий пункт, як «валютна лібералізація». Хоча якщо під цим розуміти скасування постанови НБУ, прийнятого в кінці серпня, яке забороняло громадянам України і приїжджим отримувати валюту з-за кордону, то лібералізацією це назвати дуже складно.

В цілому ж вивчення проекту бюджету на 2015 р показало, що документ - не більше ніж декларація за все хороше проти всього поганого і якісна PR-ілюстрація реформаторських зусиль Кабміну.

Проблема ж у тому, що міжнародні фінансові організації та іноземні інвестори на цю привабливу картинку не клюнуть. Для них куди більш істотним є припинення бойових дій і встановлення стабільного і довготривалого миру в Україні, нормалізація економічних зв'язків з Росією і ставлення цієї держави до підписаного Україною Угоди про асоціацію з ЄС, а також відновлення макроекономічної стабільності, без якої в Україні, як в чорній дірі, буде пропадати вся виділена їй допомогу.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация