Орда: спасибі за те, що у фільмі немає Бога

Я майже випадково дізнався про те, що на екрани виходить «Орда» Андрія Прошкіна, і так як історичне кіно люблю і ціную, вирішив фільм подивитися. Незважаючи на гучні окрики, мовляв, не вміють у нас нічого робити, знову тяп-ляп знімуть.

Можу сказати точно, я абсолютно не розчарувався. Навіть більше того - отримав справжнє задоволення. Це красиве, розумне кіно, яке, може, і не тягне, як у нас люблять говорити, «на Оскар», але своє місце в числі хороших вітчизняних фільмів зайняти гідне.

Передісторію переказувати не буду, сюжет, якщо його передавати лінійно, досить простий і навіть місцями банальний
Передісторію переказувати не буду, сюжет, якщо його передавати лінійно, досить простий і навіть місцями банальний. У столиці Золотої Орди захворює мати хана, в числі безлічі всіляких способів, якими хан намагається її зцілити, він посилає людей в Москву до тамтешнього «чаклуна» митрополиту Олексію: зцілиш государині - буде нагорода, немає - покараю і тебе і твого міста. Класика східної деспотії.

Цікаво і цінно в фільмі не те, що відбувається, а те, якими деталями наповнювали його автори. Як влаштований двір самого хана, як страждає мати, яка змушена в інтересах держави терпіти те, що один її син вбиває іншого, як будуються відносини ординців з російськими, яким наївним до дитячості буває сам хан в одних справах, і яким мудрим і досвідченим він виступає в інших.

Фільм не позбавлений іронії, яка начисто вбиває пихатість традиційних образів батьків засновників Русі. В результаті московський князь обговорює з митрополитом його поїздку в орду, коли обидва вони парять ноги в ялиновому відварі, сидячи у дворі на сонечку. І в це віриш, тому що в цьому видна саме життя. І митрополит Олексій показаний живою людиною, що страждають, хто сумнівається.

Коли князь Московський вмовляє митрополита їхати в Орду, тому що інакше монголи пожгут Москву (а він його саме вмовляє, при цьому митрополиту їхати не хочеться, і йому явно страшно!), Князь звертається до нього:
- Пам'ятаєш, чума була у Володимирі, ти з хресним ходом все двори обійшов, і хвороба відступила? І тут допоможе.
На що митрополит, що не дивлячись на князя, відповідає тихо так:
- Пощастило, може.
Або ось ще. Помічник митрополита, коли вони обговорюють, як зцілити мати хана:
- А давайте скажемо хану, що треба і його, і його мати хрестити, інакше чудо не вийде?
- Не говори дурниці, - відповідає Олексій.

Я так вдячний сценаристам за ці слова! За те, що вони зробили фільм про людину, а не про фанатика, сліпому знарядді чиєїсь вищої волі.

Але найголовніше, за що я готовий сказати спасибі авторам, - за те, що у фільмі немає такого явища, як Бог в безпосередньому його вираженні. Ніяких небесних вогнів, розступаються вод і умиротворяє по одному слову ворогів.

За те, наскільки точно показано, що будь-які камлання над біблією і читання псалмів, будучи обряжение в золоті одягу, не дадуть нічого без подвигу, який повинен зробити сама людина. І через особистий подвиг людина знаходить право на диво, коли виснажений і стікаючи кров'ю на краю загибелі просить не за себе, а за інших.

Багато що пояснює діалог одного знатного ординця і хана. Правитель Орди говорить, що не розуміє, навіщо Олексій прирікає себе на страждання. На що знатний воїн відповідає:
- А може він хоче, як його Бог, пройти через страждання і знайти Віру.
- Не розумію, який в цьому сенс, - відповідає хан. - Але давай йому допоможемо ...
І наказує стратити кожного третього раба з числа полонених на очах Олексія.

Показавши Олексія саме таким, автори «Орди» проявили куди більше поваги до віри, ніж якби вони змусили половину фільму весь ханський двір на колінах стояти перед чудотворцем і навіть якщо б за сценарієм кожен, хто хоч хвилину спілкувався з митрополитом, тут же б приймав християнську віру
Показавши Олексія саме таким, автори «Орди» проявили куди більше поваги до віри, ніж якби вони змусили половину фільму весь ханський двір на колінах стояти перед чудотворцем і навіть якщо б за сценарієм кожен, хто хоч хвилину спілкувався з митрополитом, тут же б приймав християнську віру.

Я побачив у фільмі Чудо, за що і кажу Андрію Прошкін спасибі.
Обговорення фільму на форумі Кіно

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация