Особисті відносини з Богом. Як їх побудувати?

  1. На сайті журналу «Фома» вже довгий час існує постійна рубрика «Питання священику» . Кожен читач...
  2. - Які ознаки особистих відносин людини і Бога?
  3. - Коли ми вибудовуємо особисті відносини з Богом, як не впасти в зайвий романтизм або розхлябаність?...
  4. - А що можна вважати плодом особистих відносин з Богом?
  5. - Чи повинні бути у особистих відносин між людиною і Богом якісь межі?
  6. - А що ж тоді є нормальним, правильним форматом відносин?
  7. - А давайте на конкретному прикладі розберемо? Ось ми говоримо, що ранкове і вечірнє молитовне правило...
  8. - Але часто же буває таке, що ми вичитуємо правило абсолютно автоматично, неуважно, неуважно, і це...
  9. - Ми з Вами говоримо про вибудовування особистих відносин з Богом, але ж багато міркують так: «У мене...
  10. Читайте також:
  11. Протоієрей Павло Велетнів: Божественна іскра між мною і іншою людиною і є Церква (програма "Парсуна")

На сайті журналу «Фома» вже довгий час існує постійна рубрика «Питання священику» . Кожен читач може задати своє питання , Щоб отримати особисту відповідь священика. Але на деякі з питань не можна відповісти одним листом - вони вимагають грунтовної бесіди. Нещодавно в рубрику прийшов лист з питанням, як управляти гнівом .

Читала у деяких священиків, що дуже важливо вибудувати особисті стосунки з Богом. Як це розуміти? У чому ці відносини полягають, і як їх побудувати? Дякуємо.

Інна

Відповідає протоієрей Павло Велетнів:

Відповідає протоієрей Павло Велетнів:

- Отець Павло, що б Ви перш за все відповіли нашої читачці?

- Я б відповів так. Мета будь-якої релігії - це порятунок людини. Інше питання, яким чином в тій чи іншій релігії це порятунок досягається. Християнство стверджує, що порятунок ми знаходимо тільки через зв'язок з Христом, бо в Ньому відбулося примирення між усім людством і Богом. Примирення не як відмова від пред'явлення тих чи інших претензій, а примирення саме як відновлення відносин, повноцінного спілкування людини і Бога.

Не просто так в Біблії, коли мова заходить про відносини між людиною і Богом, використовується образ шлюбу. У Старому Завіті пророки звинувачували Ізраїль в тому, що він «блудодіє» з чужими богами, тобто використовувався образ подружньої зради. А в Новому Завіті апостол Павло говорить про відносини між Христом і Його Церквою як про відносини між нареченим з нареченою.

Чому так активно використовується образ шлюбу? Саме тому що ніщо так глибоко торкається всі сторони людського життя, як шлюбні відносини. У шлюбі люди з'єднуються не тільки зовні, але і утворюють єдність тіла, душі, духу. Особисті відносини чоловіка і дружини неможливо вибудовувати за чиїм би там не було наказу, їх неможливо регламентувати якимись зовнішніми правилами. І, наприклад, неможливо собі уявити, щоб якась натовп чоловіків і якась натовп жінок хаотично перемішалися і кожна пара з цього натовпу утворила б сім'ю. Зрозуміло, що процес знаходження другої половини для кожної людини дуже непростий, іноді довгий, іноді швидкий, але в будь-якому випадку це питання особистого визначення людини, особистого переживання.

Говорячи про відносини між людиною і Богом, ми припускаємо, що ці відносини тим більш є особистими, інтимними - в цьому немає нічого поганого, адже в кінцевому підсумку для кожної людини є тільки два безперечних факти: те, що є сама ця людина, і то , що є Бог.

- Які ознаки особистих відносин людини і Бога?

- Перш за все ці відносини характеризуються тим, що вони живі. Ось давайте подумаємо, з якими складнощами найчастіше стикаються подружжя, і спробуємо провести паралель з відносинами людини і Бога. Давайте візьмемо такий приклад: один чоловік може пред'являти ряд вимог, з якими іншого члена подружжя буде некомфортно, і на тлі цього можуть виникнути непорозуміння, конфлікти і так далі.

Чи можна застосувати подібна ситуація до відносин людини і Бога? Частково так, адже Церква, можна сказати, пред'являє людині ряд вимог у вигляді цілої системи обрядів і правил. Елементарно: якщо ти православний людина, то ти повинен як мінімум два рази на тиждень приходити в храм на богослужіння - на вечірню службу в суботу і на літургію в неділю. Це начебто само собою зрозуміле, і якщо людина з якихось причин не приходить на служби, то виникає питання, а чи має він взагалі право іменуватися християнином. Начебто все тут зрозуміло: у людини, якій доріг Христос, якому важливо причащатися, бути на службі, бути частиною церковної громади, навіть думки не виникне пропустити недільну службу.

Але якщо ми спробуємо подивитися на цю ситуацію з точки зору особистих відносин між людиною і Богом, то іноді ми можемо побачити моменти, які сильно відрізняються від нашої універсальної, прекрасно працює моделі. Наприклад, я знаю одну людину, яка ходить в храм вкрай рідко, тільки тоді, коли його «припече» так, що він вже не може туди не піти. Коли я запитав у нього, чому, він мені пояснив, що між ним і тим середовищем, з якої він стикається на його прихід, не шикуються добрі, довірчі відносини, і тому він відчуває себе там небажаним гостем, чужою людиною і виходить з храму НЕ наповненим, а навпаки, спустошеним. Мабуть, в даний момент міра його віри недостатня для того, щоб піднесеться над цією ситуацією і спокійно ходити в храм. Тоді я задав людині наступне питання: «Але без Бога ж погано жити. А що ж ви тоді робите у вихідні? »-« Я ходжу в ліс ». Він іде в ліс від своєї сім'ї, від своїх справ. Ні, не як язичник - шукати там якісь джерела енергії: просто в лісі його душа настільки розчиняється і зливається з навколишньою природою, з творінням Божим, що саме там він відчуває реальність і близькість Божественного дії.

Ні, не як язичник - шукати там якісь джерела енергії: просто в лісі його душа настільки розчиняється і зливається з навколишньою природою, з творінням Божим, що саме там він відчуває реальність і близькість Божественного дії

Я ні в якому разі не протиставляю знаходження в храмі такому ось природному дії. Але для конкретної людини на даному етапі його духовного зростання таке проведення часу виявляється більш дієвим. І я думаю, було б глибоко помилковим ламати цю людину через коліно і змушувати ходити в храм так само часто, як це роблять люди з багаторічним церковним стажем, які отримують від служби реальну духовну допомогу.

Тому коли ми говоримо про вибудовування особистих відносин людини з Богом, то перш за все, ми говоримо про наш умінні відчувати присутність Бога і знаходити ті засоби, які допомагають це відчуття підтримувати.

Святитель Феофан Затворник багаторазово говорив, що найголовніше - це «всередину-перебування», стан, коли розум опускається в область серця і стежить, щоб воно завжди перебувало в мирному стані і щоб в ньому завжди було місце для пам'яті про Бога і про внутрішній предстоянии перед ним.

Треба розуміти: все інше виконує лише інструментальну функцію. Всі наші молитовні правила, всі наші обряди цінні лише остільки, оскільки допомагають людині розвивати і утримувати цей стан. А ось коли вони, навпаки, заважають нам, коли в результаті жорсткого, формального виконання цих правил всередині нас виникає напруга, коли ми відмовляємося розуміти наших близьких, йти на якісь поступки, мотивуючи це своїми високими релігійними вимогами - гріш ціна такому слідування правилам .

Тому я б хотів звернути увагу на два важливих моменти: треба навчитися слухати і чути самого себе і свій контакт з Богом. І треба розуміти, який інструментарій допомагає саме тобі знаходити Бога в більшій повноті, більш чисто.

- Коли ми вибудовуємо особисті відносини з Богом, як не впасти в зайвий романтизм або розхлябаність? І чи немає небезпеки почати нехтувати встановленими Церквою правилами?

- Я думаю, треба мати всередині себе чіткий критерій, керуючись яким ми можемо не впасти в стан принади, самообману або такого духовного самозбудження, коли почуття благодаті, приємного перебування поруч з Богом перетворюється на справжній морок, під дією якого людина нічим не буде відрізнятися від будь-якого релігійного фанатика. Апостол Павло багаторазово закликає християн до того, щоб вони перевіряли самі себе, в Дусі вони ходять. В його посланнях ми можемо побачити слова: хто не має Христового Духа, той [і] Не Його (Рим 8: 9) або вже не я живу, але живе в мені Христос (Гал 2: 20).

Ці слова іноді здаються нам якоюсь недосяжною висотою, доступною лише обраним одиницям - святим або чернецтву. Нічого подібного! Таке твердження рівносильне думки про те, що зіграти твір Моцарта може лише один з мільйона музикантів, і тому максимум, якого може досягти людина, яка починає грати на піаніно - це вивчити гами, а ось якщо йому крупно пощастить, на схилі своїх років він зможе зіграти і якусь просту п'єску. Якби так було насправді, то ніхто б навіть не намагатися цьому вчитися. І якщо дитина після семи років в музичній школі не може зіграти хоча б начорно будь-який твір, то питання: а чому його взагалі вчили в музичній школі?

Але чомусь, коли ми говоримо про нашого духовного життя, нас ні скільки не дивує, що, пробувши в церкві десятки років, ми не бачимо ніяких конкретних плодів духовного зростання. Хоча, здавалося б, за спиною стільки служб, стільки дієприкметників - так з нас благодать повинна так і точиться! І виходить така ситуація: ми роками, десятиліттями з побожним виглядом ходимо в храм, а на ділі ми настільки формально, автоматично сповідаємося і молимося, що ніякого реального відношення з Богом за весь цей час ми не встановили.

- А що можна вважати плодом особистих відносин з Богом?

- Все те, що набуває людина, коли в його житті з'являється хтось ще. Ось жив чоловік один, як-то більш-менш зрозуміло, звично, але не щасливо - і раптом в його житті з'явився хтось інший. Що змінюється? По-перше, в його душі з'являються зовсім інші переживання, яких раніше не було. По-друге, життя його стає більш складною, адже тепер він думає не тільки про те, як догоджати собі, а й про те, як догоджати тому, хто є об'єктом його уваги, його закоханості. Йому доводиться в чомусь себе обмежувати, урізати, але в той же самий час він отримує від об'єкта своєї любові і зворотний відповідь у вигляді душевного тепла, розташування, ласки, ніжності і так далі.

Йому доводиться в чомусь себе обмежувати, урізати, але в той же самий час він отримує від об'єкта своєї любові і зворотний відповідь у вигляді душевного тепла, розташування, ласки, ніжності і так далі

Те ж саме відбувається і в релігійному житті.

З одного боку, коли людина знаходить Бога, він знаходить досить багато нових завдань, які треба вирішувати. Але в той же час Бог, всі ці, з дозволу сказати, трудовитрати людині компенсує. Перш за все, звичайно, не якимись матеріальними, життєвими благами. Зворотний відповідь Господь дає нам у вигляді Свого Духа - як певної тональності, певного настрою, при якому все інше починає представлятися в новому вигляді.

У людини, який здобув Бога, зовнішні обставини можуть взагалі ніяк не помінятися. Але якщо змінюється тональність його власного серця, якщо людина налаштовується на дію в ньому Духа Святого, то світ навколо нього перетворюється і розквітає. І тоді людина розуміє, що навіть в самій непростій життєвій ситуації він може бути щасливий, тому що знаходиться з Богом.

- Чи повинні бути у особистих відносин між людиною і Богом якісь межі?

- Це дуже важлива тема. Зрозуміло, ці кордони мають бути. Дуже часто відбувається так, що людина, воцерковлена, відмовляється від самого головного і одночасно найважчого дару - свободи. Адже якщо Бог є, то йому самому тепер ні про що піклуватися не треба. Не треба приймати важливі рішення, не треба нести відповідальність за свої вчинки - тому що є Бог, на Якого все це можна спихнути. Але оскільки Бога ніхто не бачив, а от зате батюшка поруч, то вся відповідальність за своє життя дуже швидко і легко перекладається на духівника .

Ось перша помилка, яка відбувається в плані порушення кордонів: людина відмовляється від самого себе і віддає себе повністю, без залишку, цілком в руки того, хто не є ні самим цією людиною, ні Богом. Благо, якщо цей духівник насправді повний Духа Святого і Господь підказує йому, як правильно чинити, як наставляти своїх духовних чад. Але біда, якщо за таке керівництво береться людина молода, недосвідчена, а часто ще й з великими амбіціями, який здійснює відверто дурні і неправильні вчинки, але сподівається, що Господь все компенсує, покриє, виправить. На жаль, бувають дуже сумні, трагічні наслідки такого духівництва.

Протилежна крайність - це коли людина вибудовує занадто жорсткі, непроникні, незмінні кордону, по суті витісняючи Бога зі свого життя в маргінальну область: я весь тиждень або весь місяць живу так, як хочу, але є один день, який я присвячую Богу, я в цього дня приходжу в храм і на певну кількість годин стаю православною людиною. Тим самим я віддаю Тобі, Господи, то, що Тобі від мене треба. Але за межі цього, будь ласка, лізти не смій: я живу в тому режимі, в якому хочу, і навіть не збираюся прислухатися до Тебе, мені це все нецікаво. Так що не треба втручатися, інакше я взагалі від Тебе піду.

Так, це теж певний формат особистих відносин людини і Бога, але цей формат не творчий, не живий.

- А що ж тоді є нормальним, правильним форматом відносин?

- Щоб відповісти на це питання, я б запропонував подивитися на образ художника. Який художник є найуспішнішим, правильним? Той, в якому поєднується кілька навичок. Перший і найголовніший навик - це здатність сприймати світобудову, зовнішній світ, зберігаючи свій власний погляд на нього. Коли художник береться за пензель, то він зображує світ таким, яким він проходить через його особистість. І ми цю личностность неминуче бачимо на картині, саме вона додає той самий смак, ту саму сіль зображенню, без цієї особистісності ця картина нічим не буде відрізнятися від фотографії.

Точно так само і християнин повинен вчитися дізнаватися Бога у всьому тому, в чому він живе. Це зовсім не обов'язково має бути прямо пов'язане з богослужіннями, з дотриманням або недотриманням постів, з якимись іншими зовнішніми постановами. Бог діє і присутній скрізь, і для людини все що завгодно може ставати джерелом цього божественного натхнення.

Можна знаходити цю дію Духа в спілкуванні зі своїми близькими, в домашній роботі, та й просто в радості від того, які зелене листя зараз, хоча скоро вже осінь. Все просякнуте Богом - все буття, все наше життя! Навіть біди, навіть прикрості - у всьому діє один і той же Бог. І коли людина навчається впізнавати Бога, то між ним і Господом починається дуже цікавий діалог: людина спілкується з Богом своїми вчинками, своїми думками, своїми побажаннями, а Бог відповідає людині всім тим, що посилає йому в житті. Богу не треба вчитися підлаштовуватися під нас, тому що Він займається цим постійно. А ось нам слід вчитися підлаштовуватися під Господа.

Повертаємося до нашого художнику. Другий найважливіший навик - це володіння технікою. На одному тільки натхненні далеко не заїдеш. Якщо художник не вміє тримати кисть, не розуміє, як правильно змішувати фарби, якщо у нього не відпрацьований окомір, нічого видатного він не зробить. Якщо говорити про духовне життя, то «технології» наших відносин з Богом нас вчить Церква. Це і є Її поле роботи, тому все те, до чого Церква нас привчає - зовнішні обряди, статут життя, вимоги в харчовому раціоні, в ранкових і вечірніх молитвах, у відвідуванні храму і так далі - це і є та сама «технологія» порятунку , яка допомагає людині вибудувати правильні відносини з Богом, а не займатися якоюсь самодіяльністю.

- А давайте на конкретному прикладі розберемо? Ось ми говоримо, що ранкове і вечірнє молитовне правило сприяє правильним стосункам з Богом. Чому це так? Чому не молитви своїми словами?

- Тому що це - класичні твори. Точно так же дитині, який надходить в музичну школу, не дають імпровізувати: навіть самого геніального дитини спочатку вчать і дають займатися з класичними творами, адаптованими для конкретного класу. Тому що таким чином розвивається його слух, відпрацьовується техніка гри, і учень починає розуміти відтінки, гармонію, особливо музики, все, що раніше він не чув, не розумів. Точно так же, коли ми читаємо молитви, написані колись святими людьми, славослів'я, в яких закладені глибокі смисли, в яких є правильна тональність, то ми теж отримуємо якийсь новий навик і розуміння того, про що ми взагалі, виявляється, можемо молитися.

А якщо людина почне наповнювати своє духовне життя особистим змістом до того, як набуде цей багатовіковий молитовний навик, це мистецтво духовного життя, то його наповнення неминуче буде носити потворні, гротескних форм, він буде просто заново винаходити велосипед, знову і знову стикаючись з типовими помилками , яких можна було б уникнути, знаючи елементарну «технологію».

- Але часто же буває таке, що ми вичитуємо правило абсолютно автоматично, неуважно, неуважно, і це може тривати взагалі місяцями, роками.

- Так Так Так. Ось якщо людина помічає за собою, що молитва перетворилася для нього на формальність, я б такій людині порадив на якийсь час припинити молиться статутними молитвами з молитовника. Повернемося до тієї ж самої музики. Буває, що дитина не хоче займатися, і батькам доводиться змушувати його найрізноманітнішими хитрощами і маніпуляціями. Все це має сенс тільки в тому випадку, якщо ви бачите, що в результаті вашого батьківського тиску в дитині все-таки прокидається бажання займатися, і хоч він і не хотів сідати за піаніно, але потім захопився так, що замість обговорених 30 хвилин самозабутньо просидів за музицированием цілу годину. Значить, дитині просто було ліньки працювати, хоча насправді, ця праця йому і подобається. Але якщо ви бачите, що дитина постійно займається лише від дзвінка до дзвінка і потім з величезним полегшенням кидає інструмент - значить, ніякого сенсу в цьому немає і не буде. І ми знаємо безліч прикладів, коли люди, виростаючи, все життя потім ненавидять той інструмент, на якому його змушували грати в дитинстві.

Так ось, якщо молитва для нас перетворилася виключно на формальність, то вона не потрібна ні нам, ні тим більше Богу. Молитва перестає бути марною тратою часу тільки тоді, коли в нас все одно, незважаючи на всю формальність і зовнішність молитви, відбувається хоч якесь відтавання, відігрівання нашого серця.

Я думаю, що у кожної людини в тому чи іншому періоді його духовного дорослішання обов'язково трапляються періоди, коли він переживає певний криза, в тому числі і в своїй молитовній практиці. Якраз, якщо цього немає, якщо людина прийшла до Церкви і нічого крім ранкового, вечірнього правила, правила до причастя в його житті немає, то мені здається, цей варіант не цілком життєздатний. Це точно так само, як якби подружжя жорстко дотримувалися тільки тих ритуалів, які сформувалися у них за дні їх першого весільної подорожі, ні більше, ні менше - і ось ми з вами прийшли до того, з чого починали. Значить, люди не люблять один одного, а їх відносини - це просто форма, за якою нічого не стоїть.

- Ми з Вами говоримо про вибудовування особистих відносин з Богом, але ж багато міркують так: «У мене особисті відносини з Богом, мені Церква для цього не потрібна» ...

- Так, особисті відносини з Богом дуже важливі, але давайте не забувати, що у нас проблеми з особистістю. Як я вже сказав, як тільки починається самість, нас постійно кидає в крайнощі: ми то повністю відмовляємося від себе, своєї волі, переносячи всю відповідальність на духовного батька, то намагаємося заново винайти велосипед, йдучи від багатовікового церковного досвіду. Деякі люди настільки впевнені у власній правоті: їм видніше, вони краще знають, як треба спілкуватися з Богом, а всі ці ваші молитовні правила, багатогодинні служби, обряди - це так, віджиле, непотрібне. Помилка такого мислення полягає в тому, що людина, вважаючи, що вибудовує з Богом особисті відносини, насправді сам усуває, витісняє Його зі свого життя.

У священносповідника Романа (Медведя) є такі слова: головне завдання пастиря - так виховати людину, щоб він міг самостійно стояти Христу.

Особисті відносини людини з Богом зовсім не в тому, щоб самостійно вибирати, читати йому сьогодні вечірнє молитовне правило або не читати, йти в суботу на всеношну або не йти. А в тому, щоб стояти Христу. Здорові особисті відносини - це коли людина, виховуючи в собі особистість, відкриває себе для сприйняття Бога.

Розмовляла Дарина Баринова

Читайте також:

Як правильно і як неправильно молитися

Протоієрей Павло Велетнів: Божественна іскра між мною і іншою людиною і є Церква (програма "Парсуна")

Царство Небесне: Де воно знаходиться і як туди потрапити?

Які ознаки особистих відносин людини і Бога?
Коли ми вибудовуємо особисті відносини з Богом, як не впасти в зайвий романтизм або розхлябаність?
А що можна вважати плодом особистих відносин з Богом?
Чи повинні бути у особистих відносин між людиною і Богом якісь межі?
А що ж тоді є нормальним, правильним форматом відносин?
А давайте на конкретному прикладі розберемо?
Як це розуміти?
У чому ці відносини полягають, і як їх побудувати?
Чому так активно використовується образ шлюбу?
Які ознаки особистих відносин людини і Бога?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация