Особливості внесення записів до розділу «Відомості про роботу» трудової книжки працівника

Зразки записів про роботу за сумісництвом, призначення на посаду за конкурсом, прийомі на роботу за контрактом, в порядку переведення з іншого підприємства, прийомі на сезонну, тимчасову роботу, про роботу у фізичних осіб; про звільнення з роботи в зв'язку з порушенням норм щодо обмеження роботи за сумісництвом, про спільну роботу близьких родичів, у разі смерті працівника; про позбавлення працівника права обіймати посади та займатися певною діяльністю; про час і місце підвищення кваліфікації; про стажування студентів, учнів і т. д.

Запис, що підтверджує право працівника на пенсію за віком на пільгових умовах

Відповідно до пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58), запис про право працівника на пенсію за віком на пільгових умовах, при наявності у нього такого права, роблять (номер і дату внесення запису не вказують) окремим рядком у графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки при прийомі на роботу. Вносять запис на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць (вказується найменування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення). Показники, зазначені в цих списках, обов'язково повинні бути підтверджені в карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках. Витяг з наказу додається до трудової книжки працівника.

Витяг з наказу додається до трудової книжки працівника

Запис про роботу за сумісництвом

Запис про роботу за сумісництвом (на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації) роблять за бажанням працівника за місцем основної роботи (п. 2.14 Інструкції № 58).

Запис вносять окремим рядком в графу 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки працівника на підставі копій наказів з місця роботи за сумісництвом про прийом і звільнення з роботи.

Запис вносять окремим рядком в графу 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки працівника на підставі копій наказів з місця роботи за сумісництвом про прийом і звільнення з роботи

Запис про призначення на посаду за конкурсом

Запис вносять на підставі наказу, виданого за результатами проведеного конкурсу за умови, що проведення конкурсу на заміщення вакантних посад врегульовано відповідним нормативно-правовим актом, наприклад, Положенням про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів третього і четвертого рівнів акредитації, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 24 грудня 2002 року № 744; Порядком проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 року № 777.

Запис про прийом на роботу за контрактом

Запис вносять на підставі наказу про прийом на роботу за контрактом, виданого лише при наявності такої умови трудового договору в законах України (частина третя ст. 21 КЗпП України).

21 КЗпП України)

Запис про прийом на роботу в порядку переведення з іншого підприємства

Запис вносять на підставі наказу (повинно бути відповідна заява працівника і лист підприємства, установи, організації про його звільнення з попередньої роботи в порядку переведення).

Звернути увагу. Відповідно до частини п'ятої статті 24 КЗпП особі, якій було запропоновано на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між їх керівниками, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Відповідно до частини п'ятої статті 24 КЗпП особі, якій було запропоновано на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між їх керівниками, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору

Запис про прийом на роботу з виконанням роботи на дому

Запис вносять на підставі наказу, виданого з урахуванням умови укладеного трудового договору (як правило, укладають в письмовій формі) про виконання роботи вдома.

Звернути увагу. Практичні питання щодо укладення трудового договору про виконання роботи вдома регулюються положенням про умови праці надомників, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29 вересня 1981 № 275 / 17-99 (діє, крім норм, що суперечать Конституції та законам України).

Практичні питання щодо укладення трудового договору про виконання роботи вдома регулюються положенням про умови праці надомників, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29 вересня 1981 № 275 / 17-99 (діє, крім норм, що суперечать Конституції та законам України)

Запис про прийом на сезонну роботу

Запис вносять на підставі наказу, виданого за умови, що трудовий договір укладено на роботи, що мають одночасно наступні дві ознаки:

1) робота в зв'язку з природними і кліматичними умовами буде виконуватися лише протягом певного періоду (не може перевищувати шести місяців / сезону);

2) робота вказана у Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278.

Запис про прийом на тимчасову роботу

Запис вносять на підставі наказу про прийом на тимчасову роботу (буде правомочним за умови укладення трудового договору терміном до двох місяців або чотирьох місяців, якщо прийом на роботу здійснюється для заміщення тимчасово відсутнього працівника).

Запис вносять на підставі наказу про прийом на тимчасову роботу (буде правомочним за умови укладення трудового договору терміном до двох місяців або чотирьох місяців, якщо прийом на роботу здійснюється для заміщення тимчасово відсутнього працівника)

Запис про звільнення з роботи в зв'язку з порушенням норм щодо обмеження роботи за сумісництвом

Запис вносять на підставі наказу, виданого в зв'язку з виявленими порушенням норм щодо обмеження роботи за сумісництвом (на тому ж або на іншому підприємстві). Такі обмеження встановлені, зокрема, для керівників всіх рівнів підприємств, установ, організацій державної форми власності в постанові Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 3 квітня 1993 року № 245 (обмеження щодо роботи за сумісництвом поширюються також на керівних працівників підприємств, установ та організацій комунальної форми власності).

Звернути увагу. Звільнення здійснюється з посиланням на пункт 4 вищевказаної постанови (спеціальна норма) і статтю 7 КЗпП (норма законодавства про працю).

Звільнення здійснюється з посиланням на пункт 4 вищевказаної постанови (спеціальна норма) і статтю 7 КЗпП (норма законодавства про працю)

Запис про звільнення осіб, яким заборонено укладати трудові договори (контракти) за певних умов

Звільненню підлягають особи, зазначені в пункті 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 7 квітня 2011 № 3206-VI, яким забороняється укладати трудові договори (контракти) з підприємствами будь-якої форми власності, якщо вони протягом року до припинення виконання ними функцій держави або місцевого самоврядування здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки або прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих підприємств (ст. 10 зазначеного Закону). Безумовно, звільнення оформляють наказом, на підставі якого вносять відповідний запис у трудову книжку.

Звернути увагу. Звільнення здійснюється з посиланням на статтю 10 вищевказаного закону і статтю 7 КЗпП.

Звільнення здійснюється з посиланням на статтю 10 вищевказаного закону і статтю 7 КЗпП

Запис про звільнення у зв'язку з порушенням встановлених правил прийому на роботу

Запис вносять на підставі наказу, виданого в зв'язку з порушенням правил прийому на роботу особи, яким вироком суду заборонено займати певні посади / займатися певною діяльністю протягом визначеного судом терміну (ст. 55 Кримінального кодексу України).

Звернути увагу. Звільнення здійснюється з посиланням на статтю 7 КЗпП.

Звільнення здійснюється з посиланням на статтю 7 КЗпП

Запис про звільнення у зв'язку з порушенням норм щодо обмеження спільної роботи близьких родичів

Запис вносять на підставі наказу, який повинен бути виданий в зв'язку з перебуванням працівника в безпосередньому підпорядкуванні близького родича (є порушенням норм п. 16 постанови Ради Народних Комісарів УРСР «Про суміщення посад і службу родичів в установах, підприємствах та організаціях усуспільненого сектора» від 4 червня 1933 року) з посиланням на цю норму і статтю 7 КЗпП.

Запис про позбавлення працівника права обіймати посади та займатися певною діяльністю

Запис про те, на якій підставі, на який строк і які посади працівник позбавлений права займати або яким видом професійної діяльності він позбавлений права займатися, відповідно до статті 32 Кримінально-виконавчого кодексу України роботодавець зобов'язаний внести до трудової книжки не пізніше трьох днів після отримання копії вироку суду разом із записом про звільнення працівника, засудженого до покарання у вигляді позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю.

Запис про те, на якій підставі, на який строк і які посади працівник позбавлений права займати або яким видом професійної діяльності він позбавлений права займатися, відповідно до статті 32 Кримінально-виконавчого кодексу України роботодавець зобов'язаний внести до трудової книжки не пізніше трьох днів після отримання копії вироку суду разом із записом про звільнення працівника, засудженого до покарання у вигляді позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю

Запис про звільнення в разі смерті працівника (визнання працівника безвісно відсутнім або оголошення померлим)

У разі смерті працівника або визнання його безвісно відсутнім, оголошення померлим (такий факт визнає суд) роблять відповідний запис на підставі наказу про припинення трудового договору. Дата звільнення повинна відповідати даті смерті або датою, зазначеної в рішенні суду.

Запис про час, термін і місце підвищення кваліфікації

Запис роблять в трудових книжках працівників працездатного віку, які звільняються за пунктом 1 статті 40 КЗпП у зв'язку з ліквідацією, банкрутством підприємства, скороченням чисельності або штату працівників (графа 3 розділу «Відомості про роботу»), за період роботи на підприємстві протягом останніх двох років перед звільненням.

Звернути увагу. Запис вносять разом із записом про звільнення.

Запис про стажування студентів, учнів

Згідно з пунктом 2.17 Інструкції № 58 запис про стажування студентів вищих, учнів професійно-технічних навчальних закладів, які отримали професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, вносять до трудової книжки підприємства, установи, організації, на яких вони проходили стажування, із зазначенням посади, періоду і місця проходження (структурний подразде ення) стажування, спеціальності (кваліфікації) або професії (кваліфікаційного рівня) стажиста. Підставою для таких записів є наказ про стажування (з основної діяльності).

Підставою для таких записів є наказ про стажування (з основної діяльності)

Записи в разі визнання незаконним звільнення працівника або прийом рішення про зміну причини або дати звільнення

При незаконному звільненні працівника, встановленого судом, а також у разі зміни судом формулювання причини або дати звільнення вносять відповідні зміни до трудової книжки працівника (проставляють дату внесення запису). Такі зміни вносять на підставі наказу, який видають на виконання рішення суду.

Автор: Рожнов Віктор

джерело: HR-Ліга

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация