Особняк Матильди Кшесинской

100 років тому, в ніч з 3 (16) на 4 (17) квітня 1917 року, В. І. Ленін на броньовику попрямував в особняк Матильди Кшесинской, де прочитав свої знамениті «Квітневі тези». Після Лютневої революції в особняку Кшесинской розмістилися керівні органи РСДРП (б).

Безумовно, В. І. Ленін, неодноразово виступаючи з промовами з балкона особняка Кшесинской, значно підвищив товарну вартість цього об'єкта. Але перипетії життя власниці особняка теж сприяли підвищенню його ціни. «Підлив масло в вогонь» і поет В.В. Маяковський, написавши поему «Володимир Ілліч Ленін»: «Будинок Кшесинской за дригоножество подарований ...». Маяковський був неправий. Микола II не дарував їй будинок і ніякого відношення до нього не має. Нинішні екскурсанти, які відвідують особняк Кшесинской, де зараз розташований музей політичної історії Росії, часто просять показати їм підземний хід, що з'єднує його з Зимовим палацом, і розчаровуються, коли дізнаються, що такого ходу немає.

Микола II був однолюбом. Він любив тільки свою дружину - царицю Олександру Федорівну, уроджену принцесу Алісу Гессен -дармштадтською. Це той самий випадок, коли неправа Алла Пугачова, та, яка співає: «Одружується по любові // не може ні один, ні один король». При російською царському дворі це почуття не заохочувалося. Майже всі попередники Миколи II мали зв'язок на стороні. Його дід Олександр II навіть одружився на своїй коханці і хотів передати дітям від 2-го шлюбу право престолонаслідування, але народовольці, які вбили царя, не дали йому це зробити. Звичайно, закон Павла I про престолонаслідування не дозволяв Олександру II цього, але плани такі у нього були.

Майбутній Микола II побачив принцесу Алісу в 1884 році на весіллі її сестри Елли (в Православ'ї - Єлизавети Федорівни) і великого князя, дядька Миколи, Сергія Олександровича. Алісі було тоді 12 років. Другий раз він побачив її в Петербурзі через 5 років і закохався. Він просив батьків благословити його на шлюб. Але царствена подружжя недолюблювала Німеччину і у них були інші плани на Ніки. Цариця Марія Федорівна не любила Німеччину тому, що, коли вона була Датської принцесою Дагмар, Німеччина анексувала у Данії провінцію Шлезвіг (своєрідний Данська Крим). Її чоловік Олександр III вважав, що Німеччина зрадила Росію на Берлінському конгресі в 1878 р, коли Росія була змушена під тиском Англії відмовитися від своїх завоювань в Туреччині, закріплених в Сан-Стефанський договір з Туреччиною. Тільки що закінчилися важкі переговори про союз з Францією і Олександр III був змушений, зустрічаючи французьку делегацію, слухати звуки «Марсельєзи», за виконання якої в Росії засилали в Сибір. Це тільки для красного слівця Олександр III говорив, що «у Росії тільки 2 союзника - армія і флот» (1941 р вони виявилися поганими союзниками. Гітлера розбило інше: СРСР, США, Великобританія). Насправді Олександр III шукав союзників. І знайшов. Їм стала республіканська Франція. Відповідно, в плани Олександра III входило одруження спадкоємця на дочці графа Паризького (з королівської династії Франції) принцесі Олені. Але Олена спадкоємцю не сподобалася. Він продовжував наполягати на Алісі. Тоді батько вирішив підкласти спадкоємцю жінку, щоб він забув про Алісу. До того ж, дружина часто скаржилася чоловікові, що Нікі не звертає уваги на жінок і взагалі зростає телепень телепнем. Хід думок царственого батька був приблизно такий: «Адже не купчик який-небудь, а майбутній глава великої держави. Чи не в бордель ж йому йти. Що робити?". Підказку несподівано дав Олександр Сергійович, що не Грибоєдов, а Пушкін, в поемі «Євгеній Онєгін»: «Там, там під захистом лаштунків» (гл. 1, строфа VIII). Олександр III викликав для відвертої розмови директора імператорських театрів.

Цей пост тоді займав таємний радник і обер-гофмейстер Іван Всеволожский. Основним його завданням було задоволення культурних запитів першої особи країни. Він це робив з розумом і відмінним смаком. Зокрема, замовив Петру Іллічу Чайковському музику для балетів «Спляча красуня» і «Лускунчик». У той час серед істориків активно обговорювалася версія, що подвиг Івана Сусаніна - це міф, що вбили його НЕ поляки, а свої козаки-розбійники, зграї яких у безлічі бродили тоді по Росії. Грунтувалася ця версія на те, що ніяких польських військ в районі Костроми тоді не було. А «розкручений» цей нібито подвиг був під час візиту в Кострому Катерини II в 1767 р Нібито місцевий губернатор, побоюючись відставки, «розкрутив» перед царицею «подвиг» Івана Сусаніна. Підтримували цю версію не якісь маргінали з, як би зараз сказали, п'ятої колони, а цілком шановні люди - історики-державники: академік Імператорської академії наук, ректор Московського університету Сергій Соловйов; член-кор. Імператорської академії наук, професор Санкт-Петербурзького університету Микола Костомаров; літератор Михайло Погодін. Тим часом, в Маріїнському театрі йшла опера Михайла Глінки «Життя за царя», в якій прославлявся подвиг Івана Сусаніна. Але Іван Всеволожский розумів, що мистецтво і історія - це різні області. І йому ніколи не спало б на думку обзивати цих благородних людей словами типу: «мерзоти кінчені» або якимись іншими лайливими словами. Але краще його ні з ким не порівнювати, щоб не робити честі тому, з ким порівнюєш цієї благородної людини.

Іван Всеволожский був досвідчений царедворець і відразу зрозумів, що хоче від нього Олександр III. Ситуація була сприятливою. Наближався випускний іспит в імператорському театральному училищі. На випускному іспиті блищала студентка Матильда Кшесинская. Царю вона сподобалася і він підморгнув своєму директору імператорських театрів. Потім він покликав юну Кшесинську і голосно сказав їй: «Будьте прикрасою і славою нашого балету». Увечері того ж дня царська сім'я дала обід на честь випускників, на якому зустрілися молоді Микола і Матильда. Через деякий час між ними закрутився роман. А Іван Всеволожский виконав свою частину плану. Відразу після закінчення театрального училища Матильда Кшесинская стала прима-балериною Маріїнського театру. Авторитет її ріс. До того ж, вона виявилася талановитою балериною. Так, через кілька років, у неї стався конфлікт з наступним директором імператорських театрів Сергієм Волконським, онуком декабриста. Волконський змушений був піти у відставку.

Тим часом, Микола не забув принцесу Алісу і продовжував дошкуляти батька. Зрештою батько «здався» і благословив сина на шлюб з Німецької принцесою. Всякі зустрічі Миколи з Матільдою тут же припинилися. Сталося це в квітні 1894 р Побралися молодята 26 листопада 1994 р через 24 дні після смерті Олександра III. Тут, Микола II здійснив великий гріх з релігійної точки зору. За релігійними канонами він повинен був почекати 40 днів, а потім вінчатися.

Матильда Кшесинская розлучилася зі спадкоємцем, але не розлучилася з царською сім'єю. Її коханцями послідовно були великі князі: спочатку - Сергій Михайлович, потім - Андрію Володимировичу. У 1902 р вона народила сина, імовірно, від Сергія Михайловича. У 1904 р вона купила ділянку землі в центрі Санкт-Петербурга, біля Троїцької площі, за 88 тис. Рублів, щоб побудувати будинок собі і синові. Ця сума була їй по кишені, вона багато заробляла на сцені. Грошей Миколи II там не було. Чи були гроші когось із великих князів - невідомо. Відомо, що архітектора для будинку їй «посватав» великий князь Андрій Володимирович. Ним став зодчий Олександр фон Гоген. Незважаючи на німецьке прізвище, він був російською людиною. У 1906 р Матильда Кшесинская в'їхала в двоповерховий особняк, побудований в стилі «північний модерн». З цього моменту особняк став свого роду Меккою для художньої інтелігенції Санкт-Петербурга. Так тривало до 1917 р

Напередодні Лютневої революції в Петроградської пресі була розв'язана брудна кампанія проти Матильди Кшесинской. Її називали «царською підстилкою». Вона стала отримувати листи з погрозами фізичної розправи і, завбачливо, поїхала з сином до друзів. Як виявилося, вчасно. 28 лютого розлючений натовп увірвався в особняк. Зі сторожки вискочив двірник. Його взяли за керуючого і хотіли розтерзати. Двірника врятував солдатський «Георгіївський хрест» на грудях. Але без жертв не обійшлося. Від переляку померла дружина двірника. Натовп, грунтовно пограбувавши особняк, пішла. Після лютого 1917 року і кімнатах 1-го поверху порожнього особняка заселилися солдати майстерень запасного автобронедівізіона. У 2-му поверсі оселилися підрозділу більшовиків: ЦК РСДРП (б), ПК РСДРП (б), редакції газет «Правда» і «Солдатська правда». Приїхавши до столиці з еміграції, Ленін з Фінляндського вокзалу відразу оговтався в особняк Кшесинской, де зачитав свої «Квітневі тези». Пізніше, до 5 липня, він часто бував там.

Матильда Кшесинская намагалася домовитися із загарбниками, щоб вони покинули особняк добровільно, але безуспішно. Тоді вона подала позов до суду про виселення загарбників. Судовий процес відкрився 5 травня 1917 р Кшесинську захищав присяжний повірений Володимир Хесин, більшовики виставили Мечислава Козловського - людини, помітного серед соратників Леніна. Перебуваючи в еміграції, він працював юрисконсультом в заснованої Олександром Парвусом експортно-імпортної фірмі «Фабіан Клінгслянд» і разом Яковом Ганецьким перекладав більшовикам німецькі гроші. Після невдалого виступу більшовиків 5 липня 1917 він був названий Тимчасовим урядом «німецьким шпигуном» і оголошений в розшук. Загалом, більшовиків захищав «німецький шпигун». Захист позивачки наполягала на «священне право приватної власності», захист РСДРП (б) - на священних інтересах революції.

Справа Матильда Кшесинская виграла, але виконувати рішення суду ніхто не поспішав. Більшовики не з'їхали. Міністром юстиції тоді був Олександр Керенський. Він, м'яко кажучи, недолюблював пані Кшесинську, теж вважаючи її «царської підстилкою». Ця нелюбов незабаром проявилася з новою силою, після 5 липня 1917 року, коли більшовики були змушені покинути особняк. Замість того, щоб передати особняк законній власниці, Керенський розмістив там 1-ий самокатний батальйон 5-ої армії Північного фронту. Так, що нехтували приватною власністю не тільки російські комуністи. Після цього випадку Кшесинская зрозуміла, що з цією владою «каші не звариш» і назавжди покинула столицю. Потім вона поїхала з Росії із залишками денікінської армії і влаштувалася у Франції. Там, 30 січня 1921 в Каннах, вона зареєструвала шлюб з великим князем Андрієм Володимировичем.

А особняк перейшов в розпорядження Петроради. І чого там тільки не було: будинок політосвіти; дитячий будинок для розумово відсталих дітей; інститут громадського харчування; суспільство старих більшовиків; музей Сергія Мироновича Кірова. У 1955 р в особняку розмістився музей Великої Жовтневої соціалістичної революції, перейменований в 1991 р в музей політичної історії Росії.

Матильда Кшесинская померла в 1971 р в Парижі, у віці 99 років. Її син Володимир не залишив законних нащадків. Теоретично, на особняк можуть претендувати нащадки її брата Фелікса Кшесинську, який помер у блокадному Ленінграді в 1942 р Його онук - відомий політик з Санкт-Петербурга, колись бал депутатом Держдуми від КПРФ, Юрій Севенард. У нього є два сини. Обидва бізнесмени - Андрій і Костянтин. Але навряд чи вони отримають особняк. Ось якби Матильда Кшесинская була членом Святійшого урядового синоду, а не примою-балериною Маріїнського театру, тоді інша справа.



НАДІСЛАТИ: НАДІСЛАТИ:




Статті по темі:

  • Диктатори, римські папи і одна маленька дівчинка.
    Кого і навіщо бальзамували в XX столітті.
  • Різдво в Країні Рад.
    Як забороняли і дозволяли християнське свято.
  • «Почекаємо, православні, коли Бог змінить Орду».
    Мова Буніна перед російськими емігрантами.
  • «У Росії кожен говорить про свою душу».
    Спогади американського журналіста.
  • «Алло, це КДБ?».
    Радянські підпільні анекдоти, пародії та памфлети.
  • «Так, я несамовитий, але я не сліпий, я - не політик, але - не дурний».
    Лист А. М. Горького В. І. Леніну. 19 вересня 1919 р
  • «Я відразу закохалася в Спадкоємця».
    Спогади про зустріч.
  • Сім'я Ульянових і сім'я Романових.
    Якби Олександр III міг передбачити, яке майбутнє чекає його сина, він би, безумовно, помилував Олександра Ульянова. Але нажаль….
  • Французька кухня з російським відтінком і кімнатні квіти.
    Готьє про життя Петербурга 1859 р року.
  • Опубліковано список 10 загиблих в метро Петербурга.

Що робити?
«Алло, це КДБ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация