Острів Хортиця. Всі пам'ятки острова Хортиця, Запоріжжя.

  1. Історія Хортиці
  2. княжа доба
  3. козацька доба
  4. Історія острова після Козацтва
  5. Острів Хортиця в цифрах і фактах
  6. Пам'ятки на Хортиці
  7. Чим можна зайнятися на острові
  8. Де оселитися на Хортиці
  9. Як доїхати

Острів Хортиця в Запоріжжі - найбільший на Дніпрі. Тут є багато пам'яток історії, культури та архітектури. До затоплення територій Дніпровської ГЕС , Біля північного берега був останній дніпровський поріг. У порогів, згідно з переказами, загинув київський князь Святослав Ігорович. Століттями Хортиця була важливим стратегічним об'єктом. Історичне минуле Хортиці зумовлено її розташуванням і численними природними багатствами. Острів оточений скелями, порогами, більш дрібними островами.

Історія Хортиці

Перші поселення з'явилися тут в епоху палеоліту і мезоліту. Деякий час (з 7 по 3 століття до н. Е.) Острів Хортиця належав скіфам. Про це свідчать численні знахідки, кургани. Було велике поселення, на території якого археологи знайшли фрагменти житла, вал і оборонний рів.

княжа доба

Перша згадка про Хортицю датується серединою 10 століття. Візантійський імператор Костянтин VII Багрянородний називає його островом Святого Георгія в листі до свого сина Романа. В 9 столітті по Дніпру проходив торговий шлях з варяг у греки. На Хортиці мандрівники зупинялися перепочити.

козацька доба

Перші козацькі укріплення з'явилися на острові Мала Хортиця в 1556 році. Побудував їх князь Дмитро «Байда» Вишневецький, він же став і першим гетьманом Запорізької Січі. Козацтво є найяскравішим періодом в історії Хортиці. Острів був огороджений частоколом, тут розташовувалися козацькі курені (приміщення для ночівлі та зимівлі), височіла дерев'яна Покровська церква - 14 жовтень вважали головним святом козаків. Жінки на острові не жили взагалі. На Хортиці в 1630-тих роках бував французький картограф Гійом Левассер де Боплан, який створив карту України. У 1775 році Запорізьку Січ ліквідувала російська імператриця Катерина II.

Історія острова після Козацтва

У 1775 році острів став власністю російського князя Григорія Потьомкіна. За його наказом на Хортиці розбили розкішний сад. Однак в 1789 році Потьомкін передав острів державі. У тому ж році його заселила колонія німців-менонітів. Ці люди займалися вирощуванням лісу і продавали його. Однак після хвилі браконьєрських рубок в 1876-1877 роках колоністи покинули Хортицю. У 1927 році неподалік від острова побудували Дніпровську ГЕС, яку в 1941 році підірвали працівники НКВД, щоб зупинити наступ німців. Величезна хвиля знесла українські села, в дніпровських водах тоді потонули не тільки німецькі солдати, а й червоноармійці. Підрахували, що під час цієї операції загинуло від 20 000 до 180 000 чоловік. Після війни, в 1944 році, ДніпроГЕС почали відновлювати.

Острів Хортиця в цифрах і фактах

  • Площа острова - 23,59 квадратних метрів.
  • Відомо, що на острові багато старих дубів. Однак, на жаль, не всі вони залишилися до наших днів (активна вирубка була протягом 19-20 століть). Вчені припускають, що найстаріший дуб на Хортиці росте тут близько 300 років.
  • У північній частині Хортиці знайдені так звані «чорні камені». Найбільший важить приблизно 600 кілограм, всі вони покриті незвичайними розписами.
  • У 1958 році острів Хортиця став пам'ятником природи місцевого значення.
  • Національний заповідник «Хортиця» створили в 1965 році.

Пам'ятки на Хортиці

  • На Хортиці обов'язково потрібно відвідати історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» , Де відновлені житло і господарські споруди козаків, зміцнення з гарматами, курені і багато іншого, що, безсумнівно, допоможе відчути атмосферу тих часів. А панорами боїв козаків виконані до дрібниць.
  • У південно-східній частині острова розташований фольклорно-етнографічний кінний театр «Запорізькі козаки» , Де демонструють чудові кінні уявлення, козацькі оздоблення, ремесла, бої на шаблях та багато іншого.
  • В Музеї запорізького козацтва також є залишки автентичних укріплень, предмети побуту, монети, зброя, знаряддя, а також меч, який більш відомий як «Меч Святослава».
  • Також можна розглянути на острові старовинні кургани . На жаль, багато хто з них були або розграбовані, або розорані під час сільськогосподарських робіт. На базі найбільш добре збережених курганів створили меморіально-туристичний комплекс «Скіфський стан» .
  • На півночі острова є старовинне кам'яне святилище . Археологи знайшли його відносно недавно - в 1992 році.
  • На території острова знаходиться оглядовий майданчик , Звідки можна помилуватися потужними водами Дніпра.

Чим можна зайнятися на острові

На Хортиці можна відвідати музеї та детальніше ознайомитися з історією острова, козацтва, оглянути важливі знахідки, наприклад, виявлений в 2011 році меч каролингского типу (10 століття). Пропонують також взяти участь у козацьких забавах - їзді на конях, реконструкції бою тощо. Є можливість взяти велосипед напрокат, здійснити сплав по Дніпру навколо острова. Також можна відвідати якусь цікаву екскурсію, купити сувеніри.

Де оселитися на Хортиці

На Хортиці є кілька готелів ( «Хортиця», spa-готель «Пектораль» ). Крім того, тут працюють оздоровчі установи, які в основному належать місцевим підприємствам: санаторії-профілакторії «Запоріжсталь», Запорізького трансформаторного заводу, «Дніпроспецсталь», Запорізького національного університету, Запорізького заводу феросплавів, ВАТ «Укрграфіт», база відпочинку «Дніпро». Також можна поселитися в наметах в спеціально відведеному місці.

Як доїхати

Острів Хортиця розташований нижче Дніпрогесу. Дістатися до нього можна маршрутними таксі №46, 15, 50, 93, тролейбусом №3 (зупинка «Магазин Молодіжний»), а також електричкою. До острова проводять два мости - арочний і Преображенського.

Вам також може бути цікаво

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация