Остробрамської Віленська ікона Божої Матері

Остробрамської (Віленська) ікона Божої Матері є головною святинею Вільни Остробрамської (Віленська) ікона Божої Матері є головною святинею Вільни.

Збереглося кілька переказів, що розповідають про історію походження образу. Відповідно до одного з них, ікона була принесена з Корсуні великим князем Ольгердом і подарована першої дружини Марії. Друга дружина великого князя, Іуліанія, передала ікону в Троїцьку церкву, звідки образ потрапив до каплиці у гострих воріт.

Інший переказ говорить про те, що ікона була надіслана Ольгерду грецьким імператором Іоанном Палеологом, коли той дізнався про прийняття Ольгердом християнства.

По третьому джерела, чудотворна ікона сама чудово з'явилася на гострих воротах 14 квітня 1431 р Безсумнівно одне - в 1431 році ікона вже перебувала в каплиці біля Троїцької церкви в російській (або гострому) кінці міста Вільни і іменувалася Корсунської.

У 1498 р у Вільні в зв'язку з виниклою небезпекою нападу татар були закладені нові міські кам'яні стіни, споруджені ворота з вежею, над якою була влаштована каплиця. На цю каплицю (зовні) і була поміщена Корсунська ікона, звернена лицем до вхідних в місто. Так як каплиця була споруджена в «гострому» кінці міста над воротами, то і назва ікони поступово замінилося новим: вона стала іменуватися Островоротной або Остробрамської (брама - ворота).

За часів унії образ Пресвятої Богородиці перейшов спочатку у власність базиліан, а потім, приблизно в 1624 році, кармелітів, які захопили і каплицю і ікону в свої руки. У 1671 р кармеліти влаштували замість колишньої (старої) каплиці нову і, встановлюючи в ній ікону, звернули її ликом до костелу і місту, тобто всередину.

Після страшної пожежі Вільни в 1714 р ікона була перенесена в Терезинська костел, але в 1744 р, коли каплиця була знову відбудована, знову поміщена над воротами. На початку XIX століття базіліанов намагалися повернути ікону в свою власність, суперечка дійшов до Рима, і тато звелів залишити ікону під опікою обителі кармелітів, так як вона перебувала ближче до каплиці, в якій перебував святий образ.

У 1812 р ікона була трохи пошкоджена французами, а в 1829 р відреставрована. Після закриття в 1832 р кармелітського монастиря, Терезинська костел був перейменований в Остробрамської та залишився у віданні римсько-католицького духовенства.

Ікона написана на дубовій дошці, зображення поясний. Пречиста Діва зображена в момент Благовіщення.

Ікона однаково шанується і православними, і католиками.

Святкування Д. 26

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация