Озеро Валдай, особливості та походження назви

  1. походження гидронима
  2. особливості водойми
  3. характеристики гидронима
  4. Походження назви водойми


Озеро Валдай - дивовижне і чудове диво природи. Воно розташоване в заповідній зоні національного парку на Валдайській височині. Площа цього водного об'єкта становить 19,7 км. Саме озеро знаходиться в 140 км від Новгорода. Згадки про Валдаї збереглися ще з давніх часів. Однак про походження його назви інформації дуже мало. Що ж послужило джерелом настільки дивного імені? Спробуємо проаналізувати наявну інформацію, щоб наблизитися до розгадки настільки дивної таємниці.

походження гидронима

Озеро Валдай розташовується на рівнині. Виходячи з цього, можна сказати, що воно стало результатом танення льодовиків. Завдяки чому ми можемо спостерігати похилі берега і чудові плеса. Є тут і рукотворний судноплавний канал, споруджений в 1862-му році. Він з'єднує Валдай з розташованим в 100 метрах озером Вечеря. Тут знаходиться знаменита президентської дача і Будинок відпочинку Валдай .

Сам канал був побудований місцевими монахами з Іверського монастиря . Водою озера насичують ключі і джерела. Завдяки цьому вони прозорі і чисті. Вода в водоймах холодна і освіжаюча. З озер «визирають» острівці різного розміру. Найбільші з них - патокового, Березовий, Горобиновий. Острови покриті смарагдовою рослинністю.

особливості водойми

Площа дзеркальної поверхні Валдаю поступається великим водойм краю. Ільмень (982м²) та Селігер (212 м²) набагато більшими. Якщо говорити про параметри Валдаю, то його максимальна ширина становить - 5 км, а довжина - 10 км. Але це не ті характеристики, які притягують туристів. Неповторна краса плес, мальовничих берегів, дзеркальної поверхні водойми з безліччю островів - ось що ставить озеро Валдай на перше місце серед інших «побратимів».

характеристики гидронима

Що стосується глибини Валдаю, то її середній показник дорівнює 12 метрам. Однак дно водойми має відчутні рельєфні перепади. Через це в деяких місцях глибина озера сягає 52 метрів, а десь і більше того. Якщо взяти його загальну площу, то 40% дна досягає глибини більше 14 метрів. Водойма ділиться на два плеса, серед яких знаходиться Горобиновий острів. Морозні зими покривають Валдай крижаним панциром. Водойма рясніє рибою. Завдяки чому цілий рік до берегів озера спрямовуються любителі «тихого полювання». За статистикою, щорічний видобуток риби становить 40 тонн.

Походження назви водойми

Думок з приводу походження назви Валдаю дуже багато. Кожен вчений-історик висуває свою теорію, вважаючи її вірною. Одні стверджують, що назва придумали фінно-угорські племена, першими прийшли на ці землі. Виходячи з їх діалекту, Валдай означає «світла, жива вода». Є думка, що назва озера дало молдавське слово «балте» або болото. Імовірно воно означало «озера в болотистому краї». Деякі думають, що за основу було взято слово «Волот», що означає у слов'ян «господар».

Є версія, що джерелом назви послужило прибалтійська слово «влад», перекладається як «володіння». А ще розповідають одну легенду про коваля Валдим. Молодий ставний хлопець жив колись на озері. Саме він дав своє ім'я озера, яке володіє дивовижною красою. В кінцевому підсумку не так важливо, що послужило основою для імені. Валдай продовжує радувати і захоплювати приїжджих туристів своєю красою і природними багатствами. Кожен знаходить тут те, що йому до душі. Шанувальники флори - природні багатства і краси, любителі «тихого полювання» - відмінну риболовлю, прихильники відпочинку на воді - найчистіші озера. Тим більше, що можливостей для туристів стає все більше.

Що ж послужило джерелом настільки дивного імені?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация