П'ять років російських бебі-боксів: за і проти

  1. Що це таке
  2. Хто це придумав
  3. Чому це з'явилося в Росії
  4. Несподівані (і хороші) наслідки
  5. Чому цього не повинно бути в Росії

Сьогодні уряд Росії дало позитивний відгук на законопроект сенатора Олени Мізуліной про заборону бебі-боксів, повідомляє сама автор ініціативи на своєму офіційному сайті .

Телеканал «МИР 24» розбирався в тому, що таке бебі-бокси, чому за п'ять років про них так і не було опубліковано жодної офіційної статистики, хто незадоволений цією системою і чому, швидше за все, її все-таки заборонять.

Що це таке


Серед інших назв: «вікно життя», «дитяча пошта» або «колиска порятунку». У різних країнах світу, де вони визнані легальними, бебі-бокси називаються по-різному і мають своє технологічне виконання , Але принцип їх роботи практично скрізь однаковий.

Це скляний або металопластиковий «сейф» з подвійними дверцятами, ліжечком-колискою, опаленням і вентиляцією, встановлений при перинатальних центрах, пологових будинках, відділеннях для допомоги новонародженим або релігійні організації.

Встановлюється бебі-бокс таким чином, щоб не потрапляти під камери відеоспостереження - так забезпечують принцип анонімності жінки і її відхід від кримінальної відповідальності.

З боку вулиці - їх відчиненими, в яку людина може покласти принесеного малюка, а через 30 секунд після закриття вона блокується, і її стає неможливо відкрити зовні.

В цей час на пульт спостерігає за бебі-боксом подається сигнал про те, що в приймальнику перебуває дитина. У деяких регіонах Росії є відправка SMS-повідомлень керівнику проекту.

Відразу після цього на місце бебі-боксу відправляється група фахівців - вони проводять ретельний медичний огляд в присутності поліції.

Після цього дитина передається органам опіки, а в разі, якщо мати подає заявку і хоче його повернути, жінці доведеться проходити платну генетичну експертизу (прим. Ред - вартість від 14 тисяч рублів) для підтвердження спорідненості .

Фото: Олена Андрєєва, «Світ 24»

Хто це придумав


Про історію бебі-боксів можна сказати коротко: «Коляски для підкидьків» , Як називають їх в Німеччині, існували завжди.

Найчастіше позбавлялися від новонародженого через церкви або середньовічні притулки, де дитина майже гарантовано отримував якесь виховання. Зрозуміло, що в цей час не те що статистики кинутих дітей не велося - в Європі до XIX століття цим питанням взагалі практично ніхто не займався.

Саме через убогу прецедентної системи сучасне європейське і світове право до якогось спільного думку по подібним установам досі не прийшло.

Наприклад, в Чехії, Австрії, Італії, Індії та Франції, ще починаючи з 50-х років минулого століття, у жінок, відповідно до Цивільного та Сімейного кодексів, є можливість народжувати анонімно і тому відмовитися від дитини відразу після пологів.

У Німеччині до 2001 року та ж сама процедура вважалася кримінальним караною , І якщо до 8 тижнів після народження мати не повернулася за своєю дитиною, на неї заводилася кримінальну справу.

Комітет з прав дитини в Організації Об'єднаних Націй (ООН), який традиційно вважається експертом з питань дотримання прав людини, вказує на те, що анонімний відмова від дітей порушує статті 6 - 9 і 19 Конвенції про права дитини (прим. «Кожна дитина має право знати своїх батьків »). І рекомендує від подібної практики відмовитися.

І рекомендує від подібної практики відмовитися

Скріншот: «МИР 24»

Чому це з'явилося в Росії


Найперший російський бебі-бокс з'явився в Пермі в 2011 році. Тоді законопроект був підготовлений групою сенаторів, і саме він легалізував і обмовив правила установки і обладнання осередків, в яких мати може без шкоди для здоров'я малюка ... відмовитися від нього.

Сьогодні система функціонує вже протягом п'яти років - за цей час 22 «вікна життя» були встановлені в Московській, Курській, Тюменської, Ленінградської, Володимирській і Калінінградської областях, а також Краснодарському, Камчатському, Ставропольському краї і деяких інших регіонах.

Найбільш спірним залишається той факт, що ініціатори проекту (прим. А його підтримали громадські працівники «Матері Росії», волонтерська організація «Пошук зниклих дітей», АНО «Інститут соціального розвитку», Фонд «Захист дитинства» та ін.), Що володіють всією повнотою інформації , за цей час жодного разу не опублікували офіційної статистики - тієї, яка б в цифрах підтверджувала ефективність або неефективність установки боксів.

Для аналізу залишається використовувати тільки рівень злочинності - кількість кримінальних справ і матеріалів, порушених за статтею 106 Кримінального кодексу РФ «Вбивство матір'ю новонародженої дитини».

А ця цифра дійсно знижувалася в період з 2010 - 2015 роки: від 108 до 72 випадків щорічно.

За даними Міністерства охорони здоров'я, кількість дітей, від яких за цей час відмовилися у пологових будинках, знизилося майже на 20% - так, в 2014 році було зареєстровано 4675 випадків, а в минулому, 2015 року вже 3783 випадки. Крім того, за період з січня по грудень 2015 року на 12% знизилася малюкова смертність.

Трохи про правову історії питання. Протягом перших двох років «вікна порятунку» встановлювалися з ініціативи громадських діячів, а медики йшли їм назустріч навіть тоді, коли проти цього заперечували місцева влада.

У 2013 році проект Федерального закону № 603961-5, який передбачає можливість матері або іншої особи анонімно залишати дитину в спеціалізованих місцях, був відхилений Держдумою.

Головним каменем спотикання стала, як неважко здогадатися, відповідальність матері-зозулі , А точніше - її відсутність, і фактичний захист (прим. Ось чому зараз звучать думки про те, що бебі-бокси провокують на відмову від дітей) тих, хто відмовляється від власної новонародженої дитини.

Несподівані (і хороші) наслідки


На ділі з'ясувалося, що бебі-бокс допомагає виявляти жінок, які були готові на відмову від дитини через важких життєвих обставин . При кожному такому боксі в обов'язковому порядку були розклеєні інформаційні стенди не тільки із закликом повторно обміркувати своє рішення, але і контакти служб, до яких можна звернутися за допомогою.

І вони дійсно працюють: персонал кожної лікарні, при якій є «вікна життя», проінструктований про необхідність надавати допомогу всім жінкам, які до них звертаються. За п'ять років громадські працівники фінансово і матеріально допомогли 600 сім'ям (в 90% випадків - матері-одиночки).

Саме з обігу матері, що побачила телефони близько бебі-боксу , В 2011 році почалася історія створення спеціалізованого Кризового центру для жінок з дітьми і вагітних жінок в Пермі. Зараз в регіоні таких три. Звертаються туди матері отримують притулок, правову, юридичну та психологічну допомогу.

Ініціатива створення центрів швидко проникла і в інші області і регіони Росії. За п'ять років підтримку в них отримали 238 жінок і 192 дітей.

За п'ять років підтримку в них отримали 238 жінок і 192 дітей

Фото: Тетяна Константинова, «Мір24»

Чому цього не повинно бути в Росії


Перші гучні сумніви в ефективності системи прозвучали в березні 2015 року, коли колишній уповноважений при президенті Росії з прав дитини Павло Астахов та Громадська палата склали список пунктів «проти» установки бебі-боксів.
Серед них були такі положення:

Аналіз Фонду профілактики соціального сирітства показав, що жінки, які вирішили позбутися від дитини, не мотивовані на використання бебі-боксів.

Як показує практика, в бебі-бокси дітей несуть не матері-вбивці, а жінки, що знаходяться у відчаї, допомогти яким через анонімність відмови стає неможливо.

Зацікавленість окремих установ в бебі-боксах може бути викликана попитом на новонароджених дітей з боку потенційних усиновителів.

Процедура повернення дитини матері вимагає проведення дорогої ДНК-експертизи, яку призначає суд, що може тривати кілька місяців. Жінка, яка залишила дитину в Люберецком бебі-боксі через конфліктну ситуацію в родині, уже більше року намагається забрати його назад. Дитина відразу ж був відданий в прийомну сім'ю.

У бебі-бокс при храмі в Єкатеринбурзі постійно підкидають кошенят і порожні пляшки, як в сміттєвий ящик.

У Пермі 06.07.2015 26-річна жінка викинула дитину в сміттєвий ящик, раніше 28.06.2015 мертва дитина в пакеті був знайдений в сміттєпроводі одного з житлових будинків, незважаючи на те, що на сусідній вулиці встановлено бебі-бокс.

В цьому році ми знову почули про негативну оцінку «коробок життя», на цей раз - з законопроекту Олени Мізуліной.

«Держава не повинна заохочувати відмови від новонароджених. Практика країн, де в різний час вдавалися до бебі-боксів, показує, що після появи самої можливості анонімно залишити дитину кількість таких випадків стало зростати », - зазначає сенатор в пояснювальній записці.

Вона зазначила, що також самі бокси підвищують ризики торгівлі дітьми та інші «угоди», так як контроль над ними неможливий, в іншому випадку втрачається сам головний принцип - анонімність.

За версією Олени Мізуліной, для вирішення проблеми підкидьків потрібно замість створення комфортних умов для відмови від дитини змістити акцент на посилення підтримки жінок, який опинився у важкій життєвій ситуації.

Не дивно, що з самого моменту появи в Росії «Дитячі коробки» викликають протилежні почуття і висловлювання у представників різних громадських організацій і відомств.

Адже і сама Олена Мізуліна за цей час встигла двічі змінити свою точку зору : Якщо в 2011 році вона сама виступала за «можливість анонімно, не розкриваючи себе, відмовитися від дитини», то тепер таку практику вона перша називає хибною, небезпечної і провокує.

У зв'язку з можливою забороною на бебі-бокси ми попросили прокоментувати цю ситуацію майже десятьох чиновників, однак наші запитання так і залишилися без відповіді. Серед тих, хто виявився недоступний або відмовив у коментарі, - сенатор Вадим Тюльпанів , сенатор Лілія Гумерова , сенатор Олена Афанасьєва , Заступник голови комітету ГД з питань сім'ї, жінок і дітей Ольга Красильникова, голова комітету ГД з питань сім'ї, жінок і дітей Ольга Єпіфанова, перший заступник голови комітету ГД з питань сім'ї, жінок і дітей Ольга Борзова, начальник відділу нормативного регулювання в сфері захисту прав дітей Департаменту держполітики в сфері захисту прав дітей Міністерства освіти і науки РФ Ірина Романова.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация