П'ять питань про піст

Минуло вже 2 тижні з початку Великого посту. І за цей час до редакції прийшла маса питань від тих читачів, які постять вперше. На них ми попросили відповісти Костянтина Корзу, доктора східних церковних наук Папського Східного інституту.

1. Якщо людина не змогла відразу ж почати постити, чи може він увійти в піст, скажімо, зараз?

У огласительному слові св. Іоанна Златоуста, яке читається на Великдень, йдеться: "Хто забарився до дев'ятої години, нехай приступить, анітрохи не сумніваючись, нічого не боячись. Хто встиг прийти тільки в одинадцяту годину, нехай і той не страшиться за своє зволікання. Бо щедрий Владика приймає і останнього, як першого; заспокоює прийшов в одинадцяту годину так само, як і працював з першої години, і останнього милує, і про перший печеться ... "так що почати постити можна в будь-який момент Святої Чотиридесятниці. Але перш ніж приступити до посту, необхідно примиритися з ближніми, пробачити їм всі образи і встановити мир у відносинах. Багато також запитують, де краще зробити потурання - в строгості поста або його протяжності? Велика частина духоносних старців, які залишили свої свідчення про духовне життя, вважає, що краще постити менше часу, але з дотриманням усіх можливих приписів, ніж постити більше часу, але не дотримуючись усіх правил.

2. Я пощу, але в березні у мене ювілей - 30 років і дні народження дочки і чоловіка. Як бути в цьому випадку? Чи можна під час посту організовувати застілля?

Застіль, в нашому повсякденному розумінні, під час Великого посту слід, безсумнівно, уникати. Але можна, наприклад, у неділю запросити близьких на урочистий обід, що складається з пісних страв, запропонувати їм келих виноградного вина, а по можливості замінити його, скажімо, узваром. Але подібного роду обід повинен бути не докором ближнім, що вони не дотримуються церковних традицій, а, може бути, першим для них звісткою, що, виявляється, можна і так все влаштувати, і так теж добре. У будь-якому випадку основне правило помірності полягає в тому, щоб кожен віруючий споживав стільки їжі, скільки необхідно для підтримки нормальної життєдіяльності організму, а не скільки захочеться.

3. До ідеї постити я поставилася з особливим завзяттям. Купила церковний календар, де чітко розписано, що в якийсь день потрібно робити. Але там вже дуже суворі вимоги. Я спробувала день провести на сухоеденіем, і ввечері у мене почала крутитися голова. Скажіть, на увазі сучасних реалій, як все-таки повинен постити людина, яка працює з 9 ранку до 8 вечора?

Правила посту складалися монахами і для ченців, в них представлено максимум, верхня межа строгості і подвижництва. Тому миряни в тій чи іншій мірі можуть полегшувати собі пост. Крім того, як говорив пустельник Никифор, Господь вимагає не голоду, а подвигу. Подвиг - це те, що може людина зробити найбільшого за своїми силам, а решта - по благодаті. Якщо ж людина постить настільки посилено, що вже не може молитися через слабкість тілесної, то це означає, що розумна межа залишилася далеко позаду.

4. Я пощу, чоловік - ні. При цьому він наполягає на сексуальні стосунки. Я відмовляю, пояснюю, що пост наказує стриманість. Він злиться і перестає зі мною розмовляти. Як правильно чинити в такій ситуації?

На людей сімейних пост дійсно накладає обмеження в шлюбному спілкуванні. Але, за словами св. Іоанна Златоуста, ні в якому разі не можна допустити, щоб пост зруйнував сім'ю. У якихось випадках людині треба жертвувати власним благочестям і своїми аскетичними правилами, щоб зберегти цілість сім'ї.

5. Лікарі прогнозують на березень другу хвилю епідемії грипу. Для сильного імунітету важливо їсти білкову їжу (м'ясо, рибу). Скажіть, якщо буде така ж складна ситуація, як в листопаді, можна буде на якийсь час вийти з посту і почати їсти м'ясо?

Стан хвороби православ'я розглядає з двох позицій. По-перше, як прояв недосконалості людини, по-друге, як Божий дар, прийнявши який, потрібно щось усвідомити, в чомусь покаятися, щось знайти. Крилата фраза "В здоровому тілі - здоровий дух" в Євангелії звучить навпаки: "Здоровий дух у здоровому тілі" (пор. Мк. 14:38). Регулярні молитви, сповідь очищають душу, знімають внутрішню тяжкість (а адже всі хвороби, як відомо, походять від поганих думок і емоцій). Крім того, дотримання постів, з одного боку, зміцнює дух, а з іншого - позбавляє організм від холестерину баласту, покращує роботу нирок і шлунка, спалює зайві кілограми. Якщо тіло загартоване постами, дух збалансований молитвою і читанням Святого Письма, душа регулярно очищається сповіддю і перебуває в Бозі за допомогою Святого Причастя, то організм буде працювати, як годинник. Спроба заздалегідь позбавити себе від подвигу поста, посилаючись на зміцнення імунітету, просто якась хитрість, щоб якось виправдати себе.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

1. Якщо людина не змогла відразу ж почати постити, чи може він увійти в піст, скажімо, зараз?
Багато також запитують, де краще зробити потурання - в строгості поста або його протяжності?
Як бути в цьому випадку?
Чи можна під час посту організовувати застілля?
Скажіть, на увазі сучасних реалій, як все-таки повинен постити людина, яка працює з 9 ранку до 8 вечора?
Як правильно чинити в такій ситуації?
Скажіть, якщо буде така ж складна ситуація, як в листопаді, можна буде на якийсь час вийти з посту і почати їсти м'ясо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация