Падіння Третього Риму: конфлікт православних церков в питаннях і відповідях

  1. Хто головніший - Москва або Константинополь?
  2. Чи означає це розкол у світовому православ'ї?
  3. Чи означає це ізоляцію РПЦ?
  4. Замішана тут політика?
  5. Чи будуть російські танки захищати православних в Києві?
  6. Що ще може зробити Москва?
  7. Чому Україна поставила це питання саме зараз? Це передвиборний хід Порошенко?
  8. РПЦ втратить величезних доходів?

Image caption У Києві пройшло богослужіння в знак подяки Константинополю за визнання незалежності Української церкви

Рішення синоду Російської православної церкви розірвати канонічну єдність з Константинопольською церквою - це не тільки результат внутрішньоцерковних розбіжностей.

У конфлікті замішані не самі лише церковні матерії - потенційно він може вплинути і на розвиток відносин Росії і України, і на місце Росії в православному світі.

Давайте розберемося детально.

Хто головніший - Москва або Константинополь?

"Першість честі" патріарха Константинополя (правильно називати його Вселенським патріархом) в православному світі, що поєднує, за різними оцінками, від 200 до 260 млн віруючих на планеті, визнають практично всі інші помісні церкви - і, до недавніх пір, РПЦ .

Канонічне право, за яким живуть православні церкви в різних куточках світу, сформувалося за часів Візантійської імперії, і привілеї першості отримав тоді саме столичний патріарх.

Першість це багато в чому символічно, проте визнається всіма помісними церквами, хоча Москва і наполягає на тому, що титули тисячолітньої давності пора переглянути.

Церковні канони взагалі змінюються неквапливо, а для того, щоб внести зміни до загального правила, обов'язковий для всіх помісних церков, потрібен Вселенський собор, який православною церквою останній раз збирався в Константинополі в середині XIV століття.

На скликаний в 2016 році на Криті Всеправославний собор патріарх Кирило не поїхав. В принципі, автокефалію повинен надавати саме Вселенський собор, але в його відсутність цим займається Вселенський патріарх - на тій підставі, що претендують на автокефалію церкви колись були частиною Константинопольського патріархату, і понині вважає себе для них Матір'ю-Церквою.

Image caption Священик в Києві благословляє солдатів українського спецназу, що відправляються воювати з проросійськими формуваннями на сході країни (2015 рік)

Москва трактує це інакше.

Під час зустрічі Вселенського і Московського патріархів на Фанарі, в стамбульської резиденції константинопольських патріархів, Кирило пояснив позицію РПЦ: "Привілей Вселенського патріархату видавати томоси для установи автокефальних церков практикується не тому, що він володіє цією владою, а тому що місцеві православні церкви були створені в межах країн його звичайної юрисдикції. Україна є частиною російських земель Руської Церкви ".

Тим часом першість Вселенського патріарха визнають стародавні патріархати - Єрусалимський, Антіохійський і Александрійський, інші грецькі церкви, церква Кіпру і Елладська церква, Румунська, Грузинська і всі слов'янські церкви - Сербська, Болгарська, Польська.

Московський патріархат - єдиний, хто заперечує першість Константинополя.

Чи означає це розкол у світовому православ'ї?

Хоч на даний момент говорити про це передчасно, в разі закріплення або подальшого посилювання ситуації, що склалася подібна перспектива вимальовується досить виразно. Хоча і не в богословському сенсі, оскільки догматичних розбіжностей між Константинопольським і Московським патріархатом немає.

Станом на кінець жовтня 2018 року лише Російська церква Московського патріархату оголосила про припинення євхаристійного спілкування (тобто участі віруючих однієї церкви в літургіях, інших богослужіннях і таїнствах інший) з Константинопольської церквою. Вселенський патріарх продовжує поминати патріарха Кирила під час служби, і двері церков Константинопольського патріархату по всьому світу як і раніше відкриті для прихожан РПЦ.

Жодна інша самостійна православна церква поки не робила ніяких видимих ​​кроків, які б свідчили про намір приєднатися до тієї чи іншої сторони конфлікту, розірвавши спілкування з протилежною.

Проте слід враховувати, що за кількістю парафій і парафіян Російська православна церква більше, ніж всі інші помісні церкви разом узяті, підкреслює релігієзнавець Андрій Десницький. РПЦ об'єднує під своїм крилом близько 150 мільйонів православних.

Тому Москва завжди стверджувала, що за нею - більшість православного світу, і це твердження мало під собою певні підстави.

Якщо на Україні з'явиться власна помісна церква і до неї відійде велика частина парафій і пастви, ця картина відразу зміниться.

Що таке Константинопольська церква

Image caption Пост предстоятеля Константинопольської церкви з 1991 року займає Вселенський патріарх Варфоломій

  • Константинопольська православна церква, офіційно Вселенський патріархат Константинополя - одна з найдавніших і перша по честі автокефальна православна церква.
  • Згідно з правилом Другого Вселенського собору, архієпископ Константинополя має друге місце по честі в єпископаті після Римського єпископа. Після Великої схизми 1054 року, що привела до розколу з Римською церквою, має першість у православному світі.
  • Канонічна територія - Туреччина і частково Греція. Юрисдикція Константинопольського патріархату поширюється також на ряд єпархій в країнах Західної Європи, Північної і Південної Америки, в Австралії і Новій Зеландії, а також на Святу гору Афон; до юрисдикції Константинополя відносяться Фінляндська автономна і Естонська апостольська православні церкви.
  • Предстоятель: Варфоломій (Архондоніс), Святіший архієпископ Константинополя - Нового Риму і Вселенський патріарх. Народився на острові Імврос (Туреччина) 12 березня 1940 року. 22 жовтня 1991 року состялось обрання Варфоломія предстоятелем Константинопольської православної церкви.
  • Патріарша резиденція і кафедральний собор Святого Георгія Побідоносця знаходиться в Фанарі (район сучасного Стамбула).
  • Під управлінням церкви знаходяться 63 єпархії і 60 монастирів. Число віруючих оцінюється в 5,2 млн чоловік, більше половини з яких - в Північній Америці.

В основі цього конфлікту лежить суперечка про те, як влаштовано православ'я в XXI столітті.

"Грубо кажучи, це суперечка двох імперських церков, двох минулих імперій - Візантійської та Російської. Візантійська - більш почесна, і існувала довше, Російська існувала зовсім недавно і частково зберігається в якості великого державного утворення, Російської Федерації", - говорить Андрій Десницький.

Розуміння православ'я сьогодні неоднозначно, продовжує експерт. Цим словом позначаються різні речі. "Для кого-то це - віра в Христа, для кого-то - слідування євангельським заповідям в формах, звичних візантійської, давньоруської традиції. А для кого-то це - ідеологія" русского мира ", необхідність будувати Російську імперію", - вважає він .

Про це ж говорив Вселенський патріарх своєму високопоставленому московському гостю під час зустрічі в серпні цього року: "Ви, Святіший, говорите, що у вас є мільйони віруючих і що ви володієте через це політичною силою. Але скільки з цих мільйонів були хрещені? скільки з них ходять до церкви на богослужіння? Для православ'я число віруючих ніколи не було критерієм. Навпаки, критеріями завжди були святі правила, традиція і канонічний порядок ".

Image caption Священик РПЦ благословляє винищувач Су-27 в Криму (2014 рік)

У спробі відстояти своє бачення православ'я і вплив на територіях, які РПЦ споконвічно вважала своїми, Москва готова йти на рішучі кроки - так, Вселенського патріарха вже оголосили розкольником і мало не єретиком.

Те, що Москва і Константинополь перервали євхаристійне спілкування, теж показово, хоча потрібно пам'ятати, що такі випадки вже бували - зокрема, коли в 90-х роках вирішувалася доля Естонської православної церкви . Тоді сторони не розмовляли один з одним майже рік.

Чи означає це ізоляцію РПЦ?

Так, цього слід побоюватися. Андрій Десницький вважає, що в разі подальшої ескалації конфлікту "православ'я по-московськи" буде неминуче протиставляти себе "православ'я по-Константинопольський" і буде скочуватися в православ'я націоналістичний, або навіть імперське, дуже тісно пов'язане з російською владою.

Інші помісні церкви визнають авторитет і першість Константинополя і, швидше за все, підтримають його рішення, тим більше що багатьох з них цей конфлікт безпосередньо не торкнеться.

Наприклад, Болгарська і Сербська православні церкви практично незалежні від Москви, вплив РПЦ там невелика. Є, правда, Македонія, яка відокремилася від Сербії, але її помісну церкву ніхто не визнає. Цілком ймовірно, що Константинополь спробує зайняти цю нішу.

Цілком ймовірно, що Константинополь спробує зайняти цю нішу

Media playback is unsupported on your device

"Хочеться, щоб це вгамувалося": парафіяни грецької церкви про сварку РПЦ і Константинополя

Константинопольський синод скасував грамоту патріарха Діонісія 1686 року передала право рукоположення київських митрополитів патріарху Московському. Крім усього іншого, це означає повернення в орбіту Константинопольського патріархату не тільки України, але і значних частин Білорусі, які тепер формально можуть не підкорятися рішенням Московського патріархату. Теоретично Білорусь може почати домагатися автокефалії для себе.

Інші церкви в цій суперечці, швидше за все, не братимуть активну участь, вважає Андрій Десницький. Зазвичай в подібних випадках помісні церкви не втручаються в конфлікти: наприклад, в 2014 році Антіохійський патріархат розірвав відносини з Єрусалимським - патріархи не поділили Катар. Правда, кількість православних в Катарі і на Україні незрівнянно.

Для простих російських православних громадян ізоляція РПЦ означає лише неможливість здійснювати обряди і таїнства в храмах Константинопольського патріархату - але така можливість є у дуже обмеженого числа людей.

В першу чергу це торкнеться росіян, що живуть за межами батьківщини і далеко від великих міст, в яких є парафії РПЦ або з'єдналася з нею РПЦЗ, - багато вимушено стали прихожанами церков Вселенського патріархату , Продовжуючи усвідомлювати себе чадами Руської церкви, і розрив спілкування між Москвою і Константинополем поставив частина з них в скрутне становище.

Крім того, постанова синоду РПЦ від 15 жовтня зачіпає численних паломників і туристів, особливо в Греції і зокрема, на Святій горі Афон, настільки полюбилася в останні роки російським чиновникам, бізнесменам і іншим VIP-мандрівникам. Неясно, що буде тепер і з процесом привозу для поклоніння в Росію православних реліквій і святинь, на кшталт Пояси Богородиці, ікон або мощів святих, що зберігаються в храмах Константинопольської церкви.

Якщо Єрусалимський патріархат не підтримає Москву в нинішній суперечці, то під питанням виявиться і привіз Благодатного вогню, щорічна доставка якого з церкви Воскресіння Христового в Єрусалимі напередодні Великодня в Росію стала вже традицією.

Втім, заяви московських ієрархів в дусі "Ви, звичайно, можете молитися в чужих храмах, але повинні розуміти, що ваші бажання не збудуться" справжні православні навряд чи будуть трактувати буквально.

Замішана тут політика?

Певною мірою. Патріарх Кирило часто висловлював думку, що Російська православна церква - це церква "русского мира".

З відходом України ця конструкція руйнується, і РПЦ перетворюється в церкву Росії і ще кількох колишніх республік СРСР, де живе якась кількість росіян, і свої національні церкви ще не сформувалися.

А там і білоруси почнуть замислюватися, чому в України є своя церква, а у них - ні.

Image caption Енергійно відновлюваний і розширюється в останні роки Свято-Пантелеймонов монастир на Афоні - популярне місце паломництва російської політичної і ділової еліти

У бесіді патріархів під час їх останньої зустрічі в серпні Варфоломій посилався на бажання українського народу і його керівництва отримати незалежність від Москви в церковних справах, про яку його просили всі українські президенти, крім Віктора Януковича.

Кирило відповів: "Вони не є представниками народу. Захопили владу в результаті державного перевороту під час повстання Майдану. Вони хочуть автокефалію з метою зміцнення своєї влади, яку захопили незаконно".

"Народ буде їх скидати і виганяти з влади, тому вони прагнуть і хочуть автокефалію для того, щоб триматися при владі за підтримки авторитету Вселенського патріархату", - сказав патріарх Кирило, згідно зі стенограмою зустрічі, витяги з якої були розміщені на сайті othodoxia.info .

З іншого боку, як стверджують експерти, російська влада явно не рухається у фарватері церковної політики. "Я абсолютно не чекаю, що заради київських храмів і монастирів хтось буде вводити на Україну війська", - говорить Андрій Десницький.

Media playback is unsupported on your device

Що думають люди в Москві і Києві про розрив відносин РПЦ з Константинополем

РПЦ не слід сприймати як департамент при адміністрації президента Росії, вважає він і нагадує, що і в інших країнах держава і церква певним чином пов'язані. Наприклад, глава Англіканської церкви - британський монарх, а в Греції православ'я - державна релігія, що не заважає їй бути демократичною країною і членом ЄС.

Однак глава російського МЗС Сергій Лавров ще 12 жовтня висловився в тому дусі , Що дії Вселенського патріарха Варфоломія з надання автокефалії церкви на Україні - це провокація, підтримувана Сполученими Штатами.

Суперечка Руської та Української церков назрівав давно, але після 2014 року став розвиватися в прискореному режимі.

Зараз, на тлі політичного розриву і війни, для багатьох православних українців стало неможливим зберігати цей статус-кво, каже Десницький. А для багатьох по інший бік кордону будь-яка втрата чого б то не було, пов'язаного з Москвою, на території України - це поразка в протистоянні з новою українською владою, і тому сприймається вкрай гостро.

Релігієзнавець Сергій Чапнін зазначає, що розрив відносин РПЦ з Константинополем з богословської точки зору виглядає сумнівно: відмова від євхаристійного спілкування може відбуватися виключно за вероучітельним причин, коли якась частина церковної спільноти впадає в єресь і відмовляється повертатися до православного сповідання віри.

Чи будуть російські танки захищати православних в Києві?

До сих пір в розмовах про Україну церковної риторики було мало. Навіть те, що Херсонес - "колиска російського православ'я", в Кремлі згадувалося десь на полях.

Однак, якщо ситуація на Україні ускладниться до стану повномасштабної війни, можна очікувати, що релігійні аргументи - "захист руского міра", "захист храмів від розкольників" і тому подібні, - будуть витягнуті на поверхню.

Українська православна церква (Київського патріархату)

Image caption Патріарх невізнаної УПЦ (КП) Філарет Здійснює богослужіння у Володимирському Соборі в Києві

  • Українська православна церква Київського патріархату, скорочено УПЦ КП - НЕ візнаваті іншімі церквами православна церква, діюча з 1992 року на Україні.
  • Самопровозглашена в результате Дій колишня предстоятеля Української православної церкви (Московского патріархату), митрополита Російської православної церкви Філарета (Денисенка) и архієреїв Української автокефальної православної церкви, підтріманіх керівніцтвом незалежної України.
  • Предстоятель - Філарет (Денисенко), патріарх Київський и всієї Руси-України. Народився 23 січня 1929 року, з 1966 по 1990 рік - митрополит Київський и Галицький, патріаршій Екзархо всієї України, потім - предстоятель Української православної церкви (Московского патріархату). Був одним з кандидатів в ході избрания патріарха Московского и всієї Русі в червні 1990 року. У 1 992 году з частин кліру и мирян покинувши РПЦ, утворівші Українську православну церкву (Київського патріархату).
  • Головний храм - Володимирський собор у Києві.
  • У РПЦ МП церкву назівають раскольничьей, ее предстоятель в 1997 году БУВ підданій анафемі, скасованої в 2018 году Вселенський патріархом Варфоломієм в рамках процесса з надання автокефалії Української церкви.
  • Станом на 2010 рік, УПЦ КП мала 4281 Прихід, об'єднаний в 29 єпархій. Дані про Кількість віруючіх сильно різняться, становлячі, за різнімі данімі, від 7 до 15 млн осіб.
  • За данімі опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова напрікінці 2016 року, Православна собі назівають 64,7% українців. До УПЦ (КП) собі відносять 39,5% православних, до УПЦ (МП) - 23,3%; з УАПЦ собі ідентіфікують 4,8%, ще 25,4% вважають себе "просто православними". У тій же година інші дослідження навідні значний відрізняються дані (див. Нижчих).

У самій РПЦ стверджують, что парафії Московского патріархату неминучий почнут віселяті силою, а парафіяні Готові Постоята за віру зі зброєю в руках. Вселенський патріарх Варфоломій, відновлений в канонічний статус глава УПЦ КП Філарет і українські політики наполягають, що не допустять кровопролиття.

На практиці, зрозуміло, можливі різні сценарії, але навряд чи парафії УПЦ МП на Україні будуть насильно переводити в підпорядкування новоствореної помісної Української православної церкви. Інша справа, як це будуть трактувати в Кремлі.

Image caption Парафіяни церкви в Макіївці на кордоні з Донецьком, квітень 2018 р

Тим часом невизнана Українська православна церква Київського патріархату включила в повний титул свого предстоятеля Філарета Києво-Печерську та Почаївську лаври, які перебувають у віданні УПЦ Московського патріархату.

Прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря заявив, що лаври знаходяться в підпорядкуванні Київського патріархату згідно соборним рішенням 1991 і 1993 років, і закріплення їх в повному титулі патріарха - лише констатація факту.

Москва навряд чи погодиться з таким трактуванням, так само як і з передачею у відання Києва кількох десятків інших монастирів, в які, як зазначає Микола Мітрохін, УПЦ нікого поселити, але які є дуже привабливими з точки зору доходів від туризму.

В які форми виллється це незгода - ми поки не знаємо.

Що ще може зробити Москва?

"Тим фактом, що Константинопольський патріарх визнав розкольників, він сам приєднався до розколу. Так діють церковні канони. Відповідно, для нас зараз Константинопольський патріарх є розкольником. Ті рішення, які він приймає, ми не визнаємо", - заявив в інтерв'ю російському телебаченню глава відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон.

Цю лінію можна продовжувати і далі: піддати анафемі патріарха Варфоломія, наприклад. Член синодальної Біблійно-богословської комісії Московського патріархату протоієрей Андрій Новиков вже запропонував "піддав анафемі єресь східного папізму, включаючи лжевчення про право Стамбульського єпископа на скасування і перегляд анафем і заборон помісних Церков".

Протоієрей також пропонує оголосити, що Константинопольський патріархат вчинив розкол, увійшов в спілкування з анафемою і сам підпав під неї.

Однак це навряд чи буде визнано іншими помісними церквами, і призведе до ще більшої ізоляції РПЦ від решти православного світу.

Теоретично можна спробувати залучити до суперечки президента Туреччини Тайіпа Реджепа Ердогана. Однак Ердоган - прагматичний політик, і втручатися в конфесійний суперечка, швидше за все, не стане, вважає аналітик Турецької служби Бі-бі-сі Еніс Сенердем.

Українська православна церква Московського патріархату

Image caption У РПЦ не раз висловлювали тривогу про майбутнє Києво-Печерської Лаври

  • Самоврядна церква з правами широкої автономії в складі Московського патріархату.
  • УПЦ вважає себе правонаступницею древньої Київської митрополії (в межах України) і колишнього Українського екзархату Російської православної церкви.
  • Канонічна територія - Україна, анексовані Росією Крим.
  • Предстоятель - c 17 серпня 2014 року блаженніший Онуфрій (Березовський), митрополит Київський і всієї України. Народився 5 листопада 1944р., Пострижений в чернецтво в 1971 році з ім'ям Онуфрій, в 2000 році був зведений в сан митрополита.
  • Резиденція - Києво-Печерська Лавра.
  • Склад: за даними на 2017 рік, 53 єпархії, 12069 парафій, 251 монастир. Через високу політизованість питання, оцінити чисельність прихожан важко. Згідно з опитуванням, проведеним Ukrainian Sociology Service в листопаді 2016 року, 39,4% православних на Україні називають себе прихожанами УПЦ Московського патріархату (за тими ж даними, до УПЦ КП себе відносять 25,3%, до УГКЦ - 21,3%, до УАПЦ - 4,6%) - але інші дослідження наводять сильно відрізняються цифри (див. вище).

Історик церкви Микола Мітрохін вважає, що РПЦ буде намагатися відібрати паству у помісних церков в місцях, куди росіяни часто їздять на відпочинок - в Туреччині та Греції. Заодно Москва може спробувати сформувати альянси з іншими церквами з метою протистояти Константинополю на різних православних заходах і форумах.

Результати цих маневрів зараз передбачити складно, хоча ймовірність виникнення повномасштабного анти-константинопольського альянсу уявляється більшості експертів невисокою.

Можлива і подальша ізоляція Російської православної церкви, хоча прямого розриву з іншими помісними церквами московські ієрархи напевно постараються уникнути.

Деякі аналітики навіть прогнозують відставку Кирила з патріаршого престолу як провалив завдання по збереженню українського православ'я в орбіті Москви, і заміну його на Тихона (Шевкунова), що вважається духівником Володимира Путіна і нещодавно зайняв посаду Львівського митрополита.

Митрополит Тихон вважається представником "консервативного крила" РПЦ, і можна припускати, що під його керівництвом церква продовжить курс на самоізоляцію - в цілому узгоджується з російською політикою останніх років.

Чому Україна поставила це питання саме зараз? Це передвиборний хід Порошенко?

Ряд передумов з'явився в цьому році, однак проблемою формування помісної церкви в Україні в адміністрації президента Петра Порошенка займаються як мінімум три роки, нагадує український політолог Володимир Фесенко.

Деякі експерти вважають, що ключову роль зіграв патріарх Кирило і керівництво РПЦ ще в 2016 році, коли він не приїхав на Всеправославний собор на Криті, відмовившись від участі в ньому чи не в останній момент.

Слідом за Кирилом від участі в форумі, підготовка якого зайняла не один десяток років, відмовилися предстоятелі ще кількох церков. Це зачепило Вселенського патріарха, його ставлення до питання про надання автокефалії УПЦ стало змінюватися, і Порошенко це відчув і подвоїв зусилля.

Український президент кілька разів зустрічався з патріархом Варфоломієм.

Image caption Президент Порошенко близький до патріарха Філарета, глави невизнаної Української церкви Київського патріархату

"До Великодня цього року склалася необхідна сукупність передумов для того, щоб Варфоломій, якщо не сказав, то натякнув, що необхідно звернення про автокефалію, і тоді справа може зрушитися з мертвої точки", - говорить український експерт.

"Так що Порошенко займався цим не тільки перед виборами, і думаю, що головний мотив був залишитися в історії. Але і для виборів це буде не зайвим. Я не впевнений, що це буде вирішальним фактором на виборах, але в адміністрації президента сподіваються, що це може суттєво допомогти ", - вважає Фесенко.

РПЦ втратить величезних доходів?

Хоча бюджет Російської православної церкви закритий від громадськості і про його структуру можна лише здогадуватися, опитані Бі-бі-сі експерти вважають, що уявлення про те, що Українська церква істотно впливає на поповнення цього бюджету, помилково.

"Я не знайомий з бухгалтерією Московського патріархату, але, наскільки я знаю, це абсолютно невірна картина", - говорить Андрій Десницький. Українська церква в цілому автономна, вона сама збирає і витрачає свої кошти. За словами експерта, швидше за Московський патріархат витрачає якісь гроші на Україні, просуваючи свою політику.

Перехід деяких храмів або навіть цілих єпархій в управління створюваної Української православної церкви навряд чи завдасть непоправної або навіть серйозної шкоди РПЦ.

У невизнаного поки Київського патріархату під управлінням патріарха Філарета, на основі якого, головним чином, і буде створюватися Українська православна церква, в підпорядкуванні близько п'яти тисяч парафій - менше половини всіх українських церков.

Москва втратить набагато більше в категоріях престижу і свого впливу на "русскій мір" як в країнах колишнього СРСР, так і далеко за їх межами.

.

Хто головніший - Москва або Константинополь?
Чи означає це розкол у світовому православ'ї?
Чи означає це ізоляцію РПЦ?
Замішана тут політика?
Чи будуть російські танки захищати православних в Києві?
Що ще може зробити Москва?
Чому Україна поставила це питання саме зараз?
Це передвиборний хід Порошенко?
РПЦ втратить величезних доходів?
Хто головніший - Москва або Константинополь?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация