Палац перської династії

В Азербайджані знайшли величезний палац імперії Ахеменідів - найбільший за межами Ірану.

Династія Ахеменідів правила на території стародавнього перського держави в VI-IV ст. до н.е. За часів Дарія I (522-486 рр. До н.е.) архітектурний комплекс у сучасного села Гараджамерлі в Азербайджані був колійним палацом з садом і мисливськими угіддями, оборонною спорудою від настирливих скіфів і центром сатрапії (військово-адміністративного округу). До такого висновку прийшла міжнародна команда археологів з Азербайджану, Німеччини, Грузії та Росії, яка виявила палац.
Такі палаци за межами столиці імперії - велика рідкість. «По площі палац у села Гараджамірлі перевищує розмір палацу Ксеркса в Персеполе (Іран), правда, якщо не враховувати, що примикає до палацу Ксеркса гарем. Розміри палацу говорять про те, що тут був центр військово-адміністративного округу, царської сатрапії. З письмових джерел відомо про існування 20 сатрапій імперії Ахеменідів », - повідомив учасник міжнародної експедиції Арчіл Балахванцев, науковий співробітник Інституту сходознавства РАН.
Перші знахідки на околиці села Гараджамерлі біля річки Кури - ахеменидские колони - зроблені ще в 1970-ті роки. З 2006 року тут почалися планомірні археологічні дослідження. За п'ять польових сезонів вдалося скласти загальний план палацу і зрозуміти загальну структуру пам'ятника.
На околиці села видно чотири пагорба. Один з них приховував під собою ахеменідський палац, інші - садибу, парадний вхід і інші споруди. Палац орієнтований по сторонах світу. Його розміри 60х60 м свідчать про статус місця. Згідно ієрархії, що існувала в ахеменидской державі, такого розміру палац могла дозволити собі лише царська сатрапії. Швидше за все, він використовувався і як шляховий палац. Мабуть, цар сюди ніколи не приїжджав, інакше палац згадувався б в письмових джерелах.
Подібні палаци були оточені мисливським парком і перською мовою такі комплекси називалися «парадиз». Парадізи перебували в різних куточках величезної імперії. З письмових джерел відомо, що Олександр Македонський полював під Самаркандом і забив лева. Але леви в тих місцях ніколи не водилися. Отже, тварина було завезено спеціально для царського полювання. Тому вчені припускають, що під Самаркандом знаходився парадиз, проте археологам ще не вдалося його виявити.
У ахеменідський державі було побудовано багато палаців, але лише одиниці вивчені археологами. Тому архітектура парадизу стала головним об'єктом вивчення. Дослідження виявили, що стіни палацу були покриті товстим шаром білого гіпсу. Дах зроблено з очерету і землі. Підстава і верх колон виготовлені з білого каменю, а самі колони були дерев'яними, покритими червоною штукатуркою.
У великому залі, навпроти входу до палацу, знайдено тронне місце - його виявили в 2006 році за плекання в центральній частині будівлі. (Перше тронне місце імперії Ахеменідів в палаці в Пасаргадах в Ірані знайшла в 1960-х роках команда англійських археологів під керівництвом Д. Стронаха). Від парадного входу до палацу у села Гараджамерлі, утвореного портиками і колонами (пропилеи), виявлена ​​йде на північ і південь зовнішня огорожа. При розкопках палацу знайшли керамічний посуд, скляні чаші і частина керамічного зливу для води (водовідведення). На окремих фрагментах зливу виявили два знака, можливо, написані на мові міжнародного спілкування тієї епохи - арамейською. Археологи тепер чекають знахідок письмових джерел - клинописних написів на колонах. Можливо, написи будуть на трьох мовах: давньоперсидської, акадській, Еламська. Не виключено також, що тут може перебувати архів на глиняних табличках.
Судячи з археологічних знахідок, палац проіснував близько 200 років, а після був покинутий і довгий час стояв порожній. Всі цінні речі були зібрані і вивезені з палацу заздалегідь. (Держава Ахеменідів припинила своє існування після битви при Гавгамелах, яка відбулася 1 жовтня 331 р до н.е.). Після відходу персів в залах палацу оселилися місцеві жителі, про що свідчать знахідки столового посуду місцевого виробництва. Починаючи з II століття до н.е. люди виламували камінь із залишків палацу для будівництва житлових будинків.
Сьогодні археологи знають про шести ахеменідських палацах на Південному Кавказі. Відомий палац Бенджамін в Вірменії, Царітепе і Гараджамерлі в Азербайджані, ще один безіменний палац знаходиться на кордоні Азербайджану і Грузії. Найпівнічніші пункти цього шляху знаходяться в Грузії: палац у села Самадло і ще один - біля села Гумбатов. Відстань між палацами близько 30 км. Коли ще не було відомо і половини цих знахідок, азербайджанський археолог Ідеал Нариманов припустив, що ланцюжок палаців йде до Дербента. Можливо, ці палаци звів Дарій I для протистояння скіфам і сакам.
Археологи планують розкопати весь палац і прилеглі до нього приміщення, відреставрувати його і зробити доступним для туристів.
На знімках (зверху вниз): центральна частина ахеменидского палацу в селі Гараджамерлі; загальний вид на центральну частину палацу; підставу колон з білого каменю; підставу однієї з 36 колон Великого залу.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

>

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация