Палац Олексія Михайловича в Коломенському

У XVII столітті дерев'яна житлова архітектура досягає воістину небувалого розквіту. Яскравий приклад її - царська садиба в селі Коломенському під Москвою. Не випадково Коломенський палац сучасники вважали «одним з чудес світу».

Іноземці, побувавши в Московській державі, захоплено говорили про вражаючому мистецтві. Яків Рейтенфельс, що жив в Росії в 1671 - 1673 роках, писав, що московитяне володіють особливим властивістю - спадковим умінням будувати витончені дерев'яні будинки. Він бачив Коломенський палац і залишив такий опис: «Коломенський заміський палац, який, крім інших прикрас, представляє дуже достойна огляду рід споруди, хоча і дерев'яною, так як весь він здається точно тільки що вийнятим зі скриньки, завдяки дивним чином майстерно виконаним різьбленим прикрасам виконаним позолотою »(« Сказання Я. Рейтенфельса про Московію », 1680 г.« Читання в Товаристві історії та старожитностей російських », кн. 3 М. 1905 стор. 93.)

Палац Олексія Михайловича в Коломенському
Палац Олексія Михайловича в Коломенському. реконструкція

Палац розташовувався на красивому, підвищеному березі Москви-ріки. Він складався з семи хором - для царя, царевича, цариці і чотирьох для царівен. Хороми мали 270 кімнат. Окремі частини будівель з'єднувалися між собою переходами, сіньми, а деякі з них мали обхідні галереї і ганку. Хороми відрізнялися надзвичайно різноманітними покриттями: шатрами, поставленими нерідко по два і по три, простими хрещатими бочками і кубами.

У покритті окремих хором позначилося помітний вплив церковної архітектури, що виробила абсолютно особливі прийоми спорудження будівель більш складних і красивих форм, ніж у звичайній селянській архітектурі. Обробка фасадів палацу відповідала мальовничості і складності композиції будівлі. Багато були прикрашені різьбленням облямівки, покрівель, ганку, галереї та лиштви вікон. Особливою красою і багатством відрізнялося внутрішнє оздоблення царських приміщень, де різного виду різьблення поєднувалася з розписом яскравими фарбами і позолотою. Всі разом це створювало майже казкове враження. Такого багатства форм. і будівельної фантазії не знала російська житлова архітектура.

Народна архітектурна різьблення і її оздоблення знайшли своє яскраве вираження в палаці Олексія Михайловича в селі Коломенському. Плоскорельефная і рельєфне різьблення чергувалася з наскрізною, блакитні та зелені покрівлі поєднувалися з синьо-чорною і золотий різьбленням подзор. Позолота та яскраві кольори фарб покривали лиштви вікон і дверей, решітки, ковзани і багато інших елементів архітектури.

Особливим багатством різьблених прикрас відрізнялися приміщення. Різьбленням були прикрашені лиштви і полотна дверей, вікна, стіни і стеля. Різьба на дверних і віконних лиштви розташовувалася головним чином на прічеліни у верхній частині прорізів. Різьблені багети, або, як їх називали, дорожники, прикріплялися в верхній частині стін, біля стелі. Прикраси стелі завжди відповідали декору вікон і дверей кімнати.

Різьба приміщень була розписана яскравими фарбами і частково густо покрита сухозлітним золотом або сріблом. У кімнатах, призначених для виходу царя, двері були оброблені найбагатше. Двері інших кімнат розписані «мальовничим листом»; на них зображені квіти, трави, звірі і картини російської природи. Два роки велися роботи по обробці палацу, який вражав сучасників візерунчастою різьблення, блиском золота і химерністю своїх фарб.

Столярних і різьблених справ майстра, що працювали протягом 1667 - 1668 років на будівництві Коломенського палацу, за вказівкою царя були представлені до нагороди. Серед нагороджених були майстри Арсеній, Климка Михайлов, Давидко Павлов, Андрійко Іванов, Параска Окулов, Андрушко Федоров, Фока Федоров і їхні учні Евтюшка Семенов, Митька Сидоров і Івашка Федотов.

До другої половини XVlll століття палац в Коломенському прийшов до повного занепаду, і в 1767 році урядом було зазначено, щоб знаходиться в селі Коломенському старий дерев'яний палац, весь був розібраний, з палацу все вивезено, а місце очищено. Після столітнього існування зник один з найбільш видатних пам'яток російської дерев'яної архітектури.

Палац Олексія Михайловича в Коломенському
Палац Олексія Михайловича в Коломенському. сучасна споруда

Сучасне ж «відродження» складно назвати дійсно справжнім, будівництво велося за сучасними технологіями, та й відверто декоративно-глянсовий стиль обробки, недотримання історичних і стилістичних особливостей перетворило палац в Коломенському в типовий "новодел", безумовно цікавий і навіть привабливий, але в рамках вже нашої ери, як приклад копіювання минулого.

Матеріал підготовлений спільно з сайтом Строй-контора.ру На сайті представлена підбірка статей, присвячених російській архітектурно-історичної та культурної спадщини. Особливості будівництва монастирів і палаців, секрети майстрів-каменярів і теслярів, традиції декору та оздоблення представлені як в професійно-лаконічною, так і в популярній формі.


І.В.Лямін. Друге життя дерева


Наступна сторінка: Різьблені інтер'єри будинку Демидова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация