Палац Потоцьких. Інститут геології, палац одруження і музей під французької дахом.

  1. офіційно: Адреса: м.Львів, вул. Коперника, 15 Експозиція «Європейське мистецтво XVI-XVIII ст."...

Потоцькі набудували палаців по всій Україні (в Польщі теж звели вони чимало). Пальців на руках (та й на ногах) не вистачить, щоб порахувати всі їхні палаци і садиби. Навіть після російських репресій (за участь у польському повстанні) Потоцькі не надто збідніли.

Навіть після російських репресій (за участь у польському повстанні) Потоцькі не надто збідніли

П алац Потоцьких

Найрозкішніший львівський палац Потоцьких з'явився в 80-і роки 19 століття. Хоча його будівництво планувалося набагато раніше, але різні причини заважали здійсненню цих планів.

Ділянка, на якій розташований палац, належав Альфреду ІІ Потоцькому і його дружині Марії Сангушко. Альфред займав високі пости в Галицькому сеймі, був відомим дипломатом, а з 1875 по 1883 рр. був намісником Королівства Галичини і Лодомерії (Львів тоді називався Лемберг і був столицею цієї адміністративно-територіальної одиниці). Резиденція Потоцького була розташована у Львові. Це була така собі мисливська садиба (навколо тоді були болота заплави Полтви). У 1861 році її розібрали і незабаром повинні були будувати нову, але будівництво почалося лише в 1880 році.

У 1861 році її розібрали і незабаром повинні були будувати нову, але будівництво почалося лише в 1880 році

Альфред Потоцький був цінителем французької архітектури, тому замовив собі палац у стилі французького класицизму. Звичайно, це вже був не справжній класицизм, а лише його подобу. Таке явище (або стиль) в архітектурі називають історизмом - сумішшю елементів архітектурних стилів, які домінували раніше. Інша іпостась історизму - еклектика.

Проект палацу був замовлений у французького архітектора Луї Овернье (або Довернь). Також в будівництві брав участь польський архітектор Юліан Цибульський. А розкішним декоративним оздобленням (ліпниною) будівля зобов'язане Петру Герасимовичу. Правда ліпнина з'явилася вже після смерті замовника палацу. Помер Альфред II Потоцький в 1889 році. Палац перейшов до його сина Романа, а пізніше до онука - Альфреду III.

У 1919 році під час бурхливого святкування перемоги поляків над українцями в битві за Львів на палац впав ... американський літак. Пілота найняли продемонструвати елементи авіавіртуозності, але йому це не зовсім вдалося. Після падіння вибухнув паливний бак і в палаці почалася пожежа.

Реставрація палацу тривала до 1931 року. А через вісім років до Львова прийшла радянська влада.

Після війни в 1945 році палац передали на баланс Інституту геології і геохімії горючих корисних копалин АН УРСР.

З 1972 року в колишньому палаці Потоцького розмістили Палац урочистих подій - міський ЗАГС. Шлюби реєстрували тут до розпаду СРСР. Кажуть, що чиновники-реєстратори шлюбів змінили палац значно більше, ніж геологи. За той період палац багато втратив в розкоші декору.

У 90-ті роки тут думали розмістити резиденцію Президента України. Передумали. Раніше палацу загрожувала значно більша небезпека - під ним повинна була розташуватися станція підземного трамвая. Але не з'явилася ні станція, ні трамвай - завадили львівські геологічні умови.

Львівський палац Потоцьких - дуже розкішна будівля. Його називають самим французьким палацом України. Він повторює французькі палаци 17 століття. Хоча це не зовсім копія, адже копія не може бути шедевром.

Уже в 21 столітті палац передали Львівській галереї мистецтв. Тут розмістили експозицію «Європейське мистецтво XVI-XVIII ст.". Хоча крім експозиційних залів тут ще є приміщення для прийому важливих гостей. Так часто роблять і в Європі, поряд з експозиціями - конференц-зали та віп-готелю.

Що я можу сказати про експозицію? Цікава, якісна ... Ну, взагалі я не фахівець і не великий любитель. Та й фотографування варто окремих грошей (у Львові так часто). Дорого. Але палац і музей класні. Навіть серед усіх львівських пам'яток ця серед перших.

Текст Романа Маленкова, фото Ольги Маленкова

офіційно:
Адреса: м.Львів, вул. Коперника, 15
Експозиція «Європейське мистецтво XVI-XVIII ст." (Філія Львівської галереї мистецтв).
Тел. +38 (032) 261 37 99
+38 (032) 261 41 45
Графік роботи: щодня, крім понеділка з 11.00 до 17.00, неділя з 12.00 до 16.00
Вхід - 5 грн. - дорослий, 2 грн. - студенти, учні, пенсіонери, учні і студенти мистецьких вузів безкоштовно, щоп'ятниці для учнів і студентів - безкоштовний вхід (вартість огляду одного поверху).

- студенти, учні, пенсіонери, учні і студенти мистецьких вузів безкоштовно, щоп'ятниці для учнів і студентів - безкоштовний вхід (вартість огляду одного поверху)

фото інтер'єрів поцуплено ось тут

Що я можу сказати про експозицію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация