Палац Юсупових в Харітоньевском провулку. частина II

Продовження. початок тут Продовження

На початку XIX століття будинок, в якому жила сім'я великого російського поета (серед дослідників цей будинок прийнято називати "середнім"), а також колишні палати купця чиряків переходять у володіння князю А.І. В'яземському. На планах того часу видно два разновеликих двоповерхових будинки, що стоять уступами відносно один одного в глибині двору. У московському пожежі 1812 року палати сильно постраждали, всередині практично нічого не вдалося врятувати. Після вигнання французів палати відремонтували і відновили колишнє декоративне оздоблення. В середині XIX століття «середній» будинок перебудовується і набуває в плані П-образне обрис.

В середині XIX століття «середній» будинок перебудовується і набуває в плані П-образне обрис

Син Миколи Борисовича Борис Миколайович Юсупов - церемоніймейстер імператора Миколи I, дійсний таємний радник - жив в основному в Петербурзі і в Москву заглядав нечасто. Тільки в 1860-х роках життя в московському палаці Юсупових знову забила ключем. При новому власнику князя Миколу Борисовича Юсупова-молодшого палати були відремонтовані, а у надвірного радника Племянникова викуплений «середній» будинок. Микола Борисович мав почесний чин гофмейстера імператорського двору, був віце-директором Петербурзької публічної бібліотеки, почесним членом Римської музичної академії і Паризької консерваторії.

Микола Борисович мав почесний чин гофмейстера імператорського двору, був віце-директором Петербурзької публічної бібліотеки, почесним членом Римської музичної академії і Паризької консерваторії

Юсупов мав славу великим поціновувачем музики, сам прекрасно грав на скрипці і складав не позбавлений таланту музичні твори. На жаль, на цю непересічну людину обірвалася чоловіча лінія стародавнього дворянського роду Юсупових. Його єдина дочка княжна Зінаїда Миколаївна - перша красуня і спадкоємиця колосального стану - вийшла заміж за праправнука М.І. Кутузова графа Фелікса Феліксовича Сумарокова-Ельстона. Імператор Олександр III на прохання князя Миколи Борисовича, щоб не обірвалася ця знаменита на всю країну прізвище, дозволив графу Сумарокова-Ельстону іменуватися ще й князем Юсуповим.

Імператор Олександр III на прохання князя Миколи Борисовича, щоб не обірвалася ця знаменита на всю країну прізвище, дозволив графу Сумарокова-Ельстону іменуватися ще й князем Юсуповим

Мистецтвознавець І.В. Пілішек в статті, присвяченій Юсуповському палаці в Москві, пише: «В кінці ХІХ століття при Н.Б. Юсупова почалася великомасштабна реставрація будівлі, якому князь, не шкодуючи коштів, прагнув надати палацове пишність. Була перебудована західна частина палат, змінений декор фасадів, стилізований під XVII століття, виконана перепланування приміщень. Тоді ж до двоповерховим палатам був прибудований третій поверх. Відновили декор покрівлі - високі покриття з флюгерами і кам'яними димника. У вікна вставили скла з різноманітними малюнками переплутав, що імітують слюдяні віконця XVII століття ».

У вікна вставили скла з різноманітними малюнками переплутав, що імітують слюдяні віконця XVII століття »

У Юсуповському палаці влаштовувалися прийоми, які вражали іноземців своєю «візантійської» пишністю. З дозволу господарів оглянути багаті інтер'єри палацу міг кожен бажаючий. Особливо своїми розмірами і багатим оздобленням вражав гостей і відвідувачів парадний тронний зал. Високий куполоподібний стелю його був розписаний зодіакальними сузір'ями, стіни прикрашали райські квіти, зображення казкового птаха Сирин і дракона. До зали вели три чудові бронзові ажурні двері. Згідно моді того часу була облаштована китайська кімната з драконами, птахами, характерним орнаментом та стилізованими ліхтариками.

Згідно моді того часу була облаштована китайська кімната з драконами, птахами, характерним орнаментом та стилізованими ліхтариками

У портретній кімнаті висіли портрети всіх представників династії Юсупових, починаючи з самого правителя Ногайської орди Юсуф-Мурзи. У спеціально влаштованому гербовий залі знаходилися скульптурні медальйони з гербами роду князів Юсупових. Розкішна кришталева люстра, венеціанські дзеркала у важких різьблених рамах і старовинні меблі прикрашали цей зал. У палаці Юсупових розмістилася багата колекція творів мистецтва. Портрети Зінаїди Миколаївни Юсупової писали відомі художники того часу В.А. Сєров, В.Є. Маковський і Ф. Фламан. Княгиня прославилася своєю красою, багатством і гостинністю.

Княгиня прославилася своєю красою, багатством і гостинністю

Зінаїда Миколаївна була одним з найбільш відомий російських меценатів, на її гроші в Москві та інших містах будувалися школи, церкви і богоугодні заклади. У Зінаїди Миколаївни та Фелікса Феліксовича було двоє синів - молодший Фелікс Феліксович і старший Микола Феліксович, який носив титул князя, тому що цей титул переходив до старшого з синів. Вони обидва закінчили Оксфордський університет і були утворені молодими людьми. У 1908 році незадовго до свого двадцатішестілетія Микола Феліксович загинув на дуелі на Крестовському острові в Петербурзі. Родове прокляття Абдул-Мурзи збувалося в усіх поколіннях.

Родове прокляття Абдул-Мурзи збувалося в усіх поколіннях

Єдиним продовжувачем роду і спадкоємцем усіх юсуповских багатств став двадцятиоднорічний Фелікс Феліксович. У столичних салонах молодого князя називали Доріан Грей. Дійсно, якщо подивитися на портрет В.А Сєрова, на якому Юсупов зображений з улюбленим собакою, схожість з героєм Оскара Уайльда вловлюється. У своїх мемуарах Фелікс Феліксович згадував про це портреті: «Сєров як ніхто інший схоплював характер. Отрок на портреті переді мною був гордий, пихатий і безсердечний. Стало бути, смерть брата не змінила мене: все ті ж себелюбні мечтанья? І так гидота я стався собі, що мало з собою не покінчив! »

»

Ні військова, ні державна служба Юсупова не цікавила. Він був відомим гульвіси, легковажним повісив, першим красенем обох столиць і героєм скандальної хроніки з життя світської богеми. У 1914 році Фелікс Феліксович одружився на крихкій княжні імператорської крові Ірині Олександрівні Романовій - племінниці Миколи II. На урочистості з нагоди вінчання була присутня царська сім'я. Через рік у молодих народилася дочка. Здавалося, світський лев Юсупов заспокоївся і став сім'янином. Але радість затьмарилася страшною звісткою: Фелікс Феліксович взяв участь у вбивстві «Царського друга» - Григорія Юхимовича Распутіна.

Але радість затьмарилася страшною звісткою: Фелікс Феліксович взяв участь у вбивстві «Царського друга» - Григорія Юхимовича Распутіна

Распутін був однією з ключових фігур того часу, що вплинула на хід історичних подій. Таємниця смерті Распутіна до сих пір залишається однією з нерозгаданих загадок історії нашої країни. Сам Юсупов говорив про це наступне: «Коли Григорій Распутін чорною тінню стояв біля престолу, обурювалася вся Росія. Його темне вплив все більше і більше зміцнювалося, а поряд з цим все сильніше наростало невдоволення в країні, проникаючи навіть у найглухіші кутки Росії, де простий народ вірним інстинктом чув, що у вершин влади твориться щось недобре. І тому, коли Распутін був убитий, його смерть була зустрінута загальним радістю ».

І тому, коли Распутін був убитий, його смерть була зустрінута загальним радістю »

Після 1917 року Фелікс Феліксович з родиною виїхав до Європи. Все майно Юсупових, в тому числі і палац в Харітоньевском провулку, було націоналізовано. Колекція картин, антикварні меблі, збори рідкісної кришталевого та порцелянового посуду, інші предмети інтер'єру відправили в державні сховища, а багато речей просто безслідно зникли. У 1925 році в палаці виявили схованку з фамільними скарбами Юсупових. У стару зношену одяг були загорнуті коштовності (кольє, брошки, діадеми, браслети, кільця), вироби з золота і срібла, скульптура і навіть скрипка Страдіварі. Всього в тайнику знайшли близько тисячі предметів.

Всього в тайнику знайшли близько тисячі предметів

Вага одних тільки срібних речей в знайденому схованці склав більше тонни. Кажуть, більшовики, щоб дізнатися місце, де заховані княжі багатства, катували дворецького Юсупових Григорія Бужинського, який перед революцією ховав скарби разом з Фелікс Феліксович. Дворецький від тортур помер, але нічого не сказав. З 1928 року в Юсуповському палаці розміщувалися різні установи: Радгоспний інститут, Інститут планування, економіки та організації. За особистим розпорядженням наркома освіти А.В. Луначарського власником стає Всеросійська сільськогосподарська академія імені В.І. Леніна.

Леніна

У 1940-х роках була закладена проїзна арка під Столовою палатою, що спотворило вигляд будівлі. За радянських часів пам'ятник архітектури не реставрувався і до 1990-х років підійшов до вкрай поганому стані. У рік святкування двохсотріччя від дня народження А.С. Пушкіна була проведена реставрація фасаду, частковий ремонт покрівлі та кованої решітки. Лише в 2000-х роках почалися масштабні ремонтно-реставраційні роботи. У процесі реставрації було здійснено відновлення зруйнованої споруди XIX століття по північного фасаду, розбирання зовнішніх стін проїзний арки з подальшим склінням прорізів вітражами, зміцнення покрівлі.

У процесі реставрації було здійснено відновлення зруйнованої споруди XIX століття по північного фасаду, розбирання зовнішніх стін проїзний арки з подальшим склінням прорізів вітражами, зміцнення покрівлі

Відповідно до історичними матеріалами провели ремонт північного і південного ганку, кам'яних і паркетних підлог на першому і другому поверхах, відновили історичну забарвлення фасадів і всіх розписів в повному обсязі. Завдяки старанням Комітету з культурної спадщини міста Москви унікальний пам'ятник архітектури XVII-XIX століть був відроджений. Це відрадно, бо палац Юсупових у Великому Харітоньевском провулку - одне з найбільш легендарних будівель в Москві. Легендарність йому надають не тільки старовина споруди і архітектурні особливості, а й знамениті господарі, які володіли палацом без малого двісті років.

Легендарність йому надають не тільки старовина споруди і архітектурні особливості, а й знамениті господарі, які володіли палацом без малого двісті років

Після реставрації дверей Юсуповського палацу були відкриті для відвідувачів, які на власні очі змогли побачити ці унікальні палати - цілих десять залів, розташованих на трьох поверхах. У розписних сінях оголена стара білокам'яна кладка палат, в яких, за легендою, зупинявся сам Іван Грозний. Червона палата з ажурними бронзовими дверима, китайська та гербова кімнати, тронний зал були відновлені в тому вигляді, в якому вони були в кінці XIX століття. В даний час у зв'язку з черговими реставраційними роботами палац Юсупових закритий для відвідувачів на невизначений термін. Можливо, в масовому порядку відвідування вже не буде ...

Денис Дроздов

Стало бути, смерть брата не змінила мене: все ті ж себелюбні мечтанья?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация