Палаццо Медічі-Рікардо / Архітектура Відродження / Історія архітектури / www.Arhitekto.ru

архітектура Відродження / Італія / Ранній Ренесанс

Палаццо Медічі-Рікардо, Флоренція

У розвитку ренесансної архітектури першочерговим завданням є будівництво палаців для старої і нової торгової аристократії.

Міські палаци спочатку мали вигляд фортець, так як виконували і оборонні функції. Їх загальною ознакою була простота композиції, потужний руст стін, послідовне поділ поверхів карнизами. По суті, можна говорити про єдиний блок, що має горизонтальне членування. Верхня частина завершувалася особливо сильним карнизом, іноді значно виступаючим (палаццо Пітті у Флоренції, тисячі чотиреста п'ятьдесят вісім р .; палаццо Строцці, 1489 р .; палаццо Гонді, 1490 г.). До раннього періоду відноситься і палаццо Кводані у Флоренції, останній з ренесансних палаців, що несе сліди готики.

Існуюче на початку переважання горизонтальних членувань пізніше врівноважується вертикальними вставками на фасаді у вигляді пілястр (швидше за образ пілонів або колон), як в палаццо Ручеллаи. Надалі відбувається все більше пластичне збагачення фасадів.

У палаццо Медічі-Рікардо (1444-1452), побудованому у Флоренції архітектором Микелоццо, присутні всі головні ознаки стилю Відродження, що зберігають своє значення в архітектурі всіх країн; це - симетрія композиції, ділення будівлі за допомогою горизонтальних тяг на поверхи, чіткий метричний порядок в розміщенні віконних прорізів і архітектурних деталей - розподіл їх на однаковій відстані один від одного.

На фасадах палаццо Медічі - суворих і стриманих, «оскованних» поступово вибувають від поверху до поверху рельєфом великих рустованих каменів, - мотив, характерний для флорентійського раннього Відродження, - ордера застосовані лише у вигляді невеликих колонок, які поділяють парні вікна (тема подвійних вікон перейшла в архітектуру Ренесансу з романо-готичного зодчества). Але зате всі профілі будуються на використанні античних обломів, а в обробку вінчає карниза введені модульони.

Як і інші італійські палаци, палаццо Медічі-Рікардо містить замкнутий колодязеподібний двір. Типова галерея першого поверху, обмежена аркадою, що спирається на колонки з капітелями. У другому і третьому поверхах над галереєю - обхідний коридор, до якого примикають прямокутні приміщення без чіткого розподілу функцій. Стіни другого і третього поверхів, що обмежують двір, містять віконні прорізи, в даному випадку парні, арочні.

Існує значна різниця в образі зовнішніх - вуличних і дворових фасадів палаццо Медічі-Рікардо та інших, сучасних йому палацових споруд. У порівнянні з суворими і замкнутими зовнішніми кам'яними фасадами, дворові здаються більш привітними. Гладкі поверхні стін доповнюються тонко знайденими деталями. Аркада першого поверху повідомляє вигляду двору відому легкість. Ця різниця між вуличними і дворовими фасадами визначалася тим, що зовнішні фасади виходили на вулиці, і тут необхідно було забезпечити замкнутість - в прямому і переносному сенсі слова, двір же знаходився в центрі будівлі і безпосередньо був пов'язаний з житловими та службовими приміщеннями, суворість вигляду тут вже не була потрібна.

Риси, що характеризують палаццо Медічі-Рікардо, визначають вигляд більшості інших споруд цього типу. Навіть в кінці XV століття у Флоренції створювалися палацові споруди з рисами майже кріпосної замкнутості і суворості. Прикладом може служити відоме палаццо Строцці (архітектор Бенедетто-да-Майано) (мул. 113), сприймається у вигляді величезного куба, завершуємо карнизом великого виносу.

Список використаної літератури

На головну

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация