Палаци Калігули. Обговорення на LiveInternet


Гай Юлій Цезар Август Германік, також відомий під своїм агноменом (прізвиськом) Калігула - римський імператор, третій з династії Юліїв-Клавдіїв (c 18 березня 37)


Гай Юлій Цезар Август Германік, також відомий під своїм агноменом (прізвиськом) Калігула - римський імператор, третій з династії Юліїв-Клавдіїв (c 18 березня 37).

У 1444 році почалася нова сторінка в історії імператора Калігули і його палаців. У цей рік, як пише К. Смирнов, (ж-л "Чудеса і пригоди", 1995, № 2) кардинал П. Колона дізнався, що на дні озера Немі лежить остов величезного корабля. Ця місцевість, яка знаходиться в районі Альбано, здавна була оповита атмосферою таємниць і легенд, так як на березі озера, неподалік від місця стоянки кораблів, в давнину був збудований храм Діани.

Рибалки часто витягували сітками з дна шматки дерева і невеликі металеві предмети. Кардинал захоплювався античністю і тому організував на озеро експедицію. Водолази досліджували затонуле судно і навіть спробували підняти його, але від корабля вдалося відірвати тільки ніс. Через сто років ще раз були зроблені спроби підняти таємниче судно, але вони теж не увінчалися успіхом ...

У 1885-1889 роках британський посол в Італії лорд Сейвайл гаками обдер з загадкового судна майже всі бронзові орнаменти, мозаїки, прикраси з золота і мармуру. Надалі всі ці предмети стали надбанням британських музеїв і приватних колекцій. На початку XX століття підводні археологи виявили корпус ще одного судна.

реконструкція корабля реконструкція корабля

Воно лежало недалеко від берега і мало приблизно 60 метрів в довжину і 20 завширшки. Корабель же, виявлений колись кардиналом Колона, був більший: 73 метр в довжину і 24 завширшки. Реконструкція одного з кораблів Незважаючи на те, що ніяких письмових згадок про ці кораблях в античних писаннях не збереглося, більшість істориків відразу віднесли ці чудові споруди до епохи імператора Калігули, який нібито використовував їх як плавучі палаци

Вулканічне озеро Немі, на південь від Риму. З цього озера плавав імператор Калігула на своїх гігантських «човнах любові»

Деталь з ім'ям Калігули, знайдена на одній з човнів

А на одній з свинцевих труб малого корабля було виявлено напис: «Власність Кая Цезаря Августуса Германікуса» - повне ім'я Калігули. Дослідження, проведені в 20-х роках XX століття водолазами, показали, що кораблі були дійсно плавучими палацами з будівлями з мармуру, галереями, зеленими терасами з живими деревами і виноградом. А на одній з свинцевих труб малого корабля було виявлено напис: «Власність Кая Цезаря Августуса Германікуса» - повне ім'я Калігули

Дослідження, проведені в 20-х роках XX століття водолазами, показали, що кораблі були дійсно плавучими палацами з будівлями з мармуру, галереями, зеленими терасами з живими деревами і виноградом

На півдні Риму, поблизу озера Немі, де у імператора Калігули була вілла, поліція заарештувала розкрадача гробниць, який намагався вкрасти частину 2,5-метрової стародавньої статуї. Затримання відбулося, коли лиходій завантажував фрагмент скульптури в машину. Завдяки затриманню зловмисника вдалося знайти загублену гробницю Калігули.
За словами поліцейських, виявлена ​​«чорним археологом» статуя «взута» в армійські чоботи - калігі, улюблене взуття імператора.

За попередніми оцінками, вартість статуї складає близько мільйона євро. Вона виконана з рідкісного грецького мармуру. Цей матеріал, а також той факт, що монумент зображує Калігулу на троні в багатому вбранні, дають підставу думати, що статуя перебувала в імператорській гробниці. Після допиту заарештований привів поліцію на місце, де він знайшов статую. Сьогодні там почнуться розкопки ..

Сьогодні там почнуться розкопки

Примхливий імператор, який, кажуть, зробив свого улюбленого коня Інцитат спочатку громадянином Риму, потім сенатором і після цього заніс його до списку кандидатів на консула, мав звичай плавати під вітрилом на своїх захоплюючих судах по озеру Немі, недалеко від того місця, де стояла його статуя, потураючи своїм чуттєвим нахилам.

З перших днів царювання Калігулу тягло озеро Немі зі священним храмом Діани. Саме озеро відоме як «дзеркало Діани», її культ як Артеміда в Греції зародився дуже давно. Її пов'язують з ритуалом посвячення і перетворення. Цим чуттєвим культом опанував Калігула, він звелів побудувати палац для поклоніння біля святилища богині. Культ Діани дозволяв йому надаватися кровопролиття і перекручень під виглядом релігійного поклоніння.

Озеро Немі було для цього ідеальним місцем. Палацу було недостатньо, і він звелів побудувати два величезних корабля, гідних наймогутнішої людини на Землі. Згідно з його вказівкам перший корабель повинен був стати плавучим Храмом Діани, другий розкішним прогулянковим судном для розваг імператора і його гостей. Калігула хотів, щоб великі кораблі служили прикрасою озера. Письмових джерел про їх будівництві, експлуатації та загибелі немає; історики приписують кораблі саме Калігулу, виходячи з його репутації і з маркування знайдених на кораблях предметів.

Поблизу була побудована верф. У будівництві брали участь кращі з кращих інженерів. Вимоги до кораблям були вкрай складні: низька осаду, і в той же час повинні бути достатньо широкими, щоб тримати рівновагу під важкої надбудовою. Будівельна технологія була передовою.

Особливістю були серія голів тварин з бронзи - до них швартувалися невеликі судна, на яких імператор прибував з друзями
Особливістю були серія голів тварин з бронзи - до них швартувалися невеликі судна, на яких імператор прибував з друзями. Якість виконання було на висоті. Серед знахідок були глиняні труби, які підтримували підлогу і дозволяли його обігрівати. Це доводить, що великі кораблі були оснащені витонченою системою обігріву по всьому судну. Під час розкопок було знайдено бронзовий кран

труби

Він контролював надходження води в резервуари. Звідти вона надходила через свинцеві труби на різні потреби. Система була унікальна і працювала якісно, ​​різниця лише в тому, що крану було 2000 років. Також знайдено дуже багато цвяхів, за допомогою яких кріпилися дерев'яні елементи, вони були оброблені розчином, що захищало від корозії. У рух суду наводилися за допомогою сотні веслярів.

У рух суду наводилися за допомогою сотні веслярів

цвяхи

цвяхи

обшивка

Там були мармурові підлоги, водопровід з гарячою і холодною водою. Це були плавучі палаци з позолотою, мозаїчною підлогою, а з іншого боку вони відображали технічні можливості римських суднобудівників. На свинцевих трубах, які були знайдені на місці розкопок, вчені побачили дивні знаки, які означали ім'я деспотичного імператора Калігула.

Після реставрації дуже багато людей хотіли подивитися на корабель Калігули

Згідно римському історикові Светоній, «човни любові» були усіяні дорогоцінними каменями і мали достатньо місця для бань, портиків, їдалень, виноградників і фруктових дерев. Калігула міг пролежати весь день на улюбленому кораблі, слухаючи хоровому співу і насолоджуючись танцями.

Калігула міг пролежати весь день на улюбленому кораблі, слухаючи хоровому співу і насолоджуючись танцями

Деталі портик, мармурові колони

Суду були знищені після того, як 29-річний імператор був убитий в своєму палаці на пагорбі Палатин в Римі своєї власної охороною. Імперські кораблі були затоплені в рамках «damnatio memoriae» (лат. «Прокляття пам'яті» - особлива форма посмертного покарання в Стародавньому Римі для державних злочинців).

Після чотирнадцяти століть забуття остови кораблів були виявлені кардиналом Просперо Колона в 1444 році. Кардинал дізнався, що на дні озера Немі в 16 милях на південний схід від Рима в районі Альбаво лежить остов величезного корабля. Рибалки цієї місцевості, здавна оповитою атмосферою таємниці і легенд, часто витягували сітками шматки дерева і невеликі металеві предмети. Місцеві жителі використовували деревину як паливо, метал же йшов в переплавку на інструменти та зброя.

Кардинал, захоплений тодішньої модою на античність, організував на озеро Немі експедицію, на чолі якої поставив видного тодішнього архітектора Баттіста Альберті, який досліджував затонулий корабель за допомогою нирців і навіть зробив спробу підняти судно
Кардинал, захоплений тодішньої модою на античність, організував на озеро Немі експедицію, на чолі якої поставив видного тодішнього архітектора Баттіста Альберті, який досліджував затонулий корабель за допомогою нирців і навіть зробив спробу підняти судно. Для цього на безлічі дерев'яних бочок був споруджений настил, на якому встановили лебідки з канатами. Однак за допомогою цього нехитрого пристрою Альберти вдалося лише відірвати і підняти на поверхню шматок носа таємничого корабля.


Однак за допомогою цього нехитрого пристрою Альберти вдалося лише відірвати і підняти на поверхню шматок носа таємничого корабля

Століттям пізніше в 1535 році сеньйор Франческо де Марчі спробуй ще раз дослідити корабель, використовуючи примітивний водолазний костюм. Цей костюм, вірніше, дерев'яний дзвін, посилений металевими обручами, підвішувався на борту човна і прикривав верхню частину тіла водолаза. За допомогою такого пристрою відважний де Марчі спустився на дно і став одним з перших людей, які зазнали на собі Кесон хвороба.

За допомогою такого пристрою відважний де Марчі спустився на дно і став одним з перших людей, які зазнали на собі Кесон хвороба

На жаль, результати його досліджень були незначними. Він майже нічого не зміг побачити через маленький ілюмінатор в дзвоні, бо вода в озері була дуже каламутною. Масу неприємностей доставили йому сонми дрібних рибок, які плавали навколо нього, покусуючи її захищені дзвоном частини тіла. Так, само, як і Альберта, де Марчі спробував підняти корабель, але теж безуспішно: він завдав лише додаткові пошкодження корпусу.

У 1885-1889 роках британський посол в Італії лорд Сейвайл організував експедицію на Немі і звільнив затонулі кораблі від всього найціннішого, гаками обдурив з загадкового судна майже всі бронзові орнаменти, мозаїки, прикраси з золота і мармуру. Надалі всі ці предмети стали надбанням британських музеїв і приватних колекцій. У 1885-1889 роках британський посол в Італії лорд Сейвайл організував експедицію на Немі і звільнив затонулі кораблі від всього найціннішого, гаками обдурив з загадкового судна майже всі бронзові орнаменти, мозаїки, прикраси з золота і мармуру

На початку XX століття підводні археологи виявили корпус ще одного судна. Воно лежало недалеко від берега і мало приблизно 60 метрів в довжину і 20 завширшки. Корабель же, виявлений колись кардиналом Колона, був більший: 71 метр в довжину і 21 завширшки.

Незважаючи на те, що ніяких письмових згадок про ці кораблях в античних писаннях не збереглося, більшість істориків відразу віднесли ці чудові споруди до епохи божевільного імператора Калігули, який нібито використовував їх як плавучі палаци.

Дослідження, проведені в 20-х роках водолазами, показали, що кораблі були дійсно плавучими палацами з будівлями з мармуру, галереями, зеленими терасами з живими деревами і виноградом
Дослідження, проведені в 20-х роках водолазами, показали, що кораблі були дійсно плавучими палацами з будівлями з мармуру, галереями, зеленими терасами з живими деревами і виноградом. Після детального дослідження барок Калігули італійський уряд ухвалив рішення, що вони є національне надбання.

І в 1927 році Муссоліні розпорядився приступити до підйому
І в 1927 році Муссоліні розпорядився приступити до підйому.

У технічному відношенні операція підйому не здавалася особливо важкою. Сусіднє з Немі озеро Альбано лежить трохи нижче за рівнем. Передбачалося прорити канал від одного озера до іншого, злити в Альбано води озера Немі і витягнути кораблі Калігули на берег. Операція почалася в 1927 році і закінчилася в 1932-му. Для осушення Немі рити канал не довелося: археологи виявили стародавній дренажний тунель, який і був використаний для осушення.

перила корми
Відкачування почалася 20 жовтня 1928 року. Знахідкам належало потрясти світ. Обидва корабля постали вперше за 2000 років. Їх збереження вразила навіть археологів. Стало видно, як були побудовані античні великі кораблі.

Оригінальний механізм з кулею з корабля Калігули

На дні були знайдені добре збережені кістяки кораблів. Корабель з тараном досягав 234 фути (71,3 м) в довжину в цілому і 220,96 фути (67,35 м) по ватерлінії. Ширина корабля була 65,6 фута, осадка 6,2 фути (1,9 м). Інший корабель, без тарана, мав довжину 213,2 фута (65 м), ширину 77,4 фута (23,6 м), осаду його дорівнювала приблизно 6,5 фути (2 м). На більшій весла розташовувалися не в корабельних бортах, а в виступаючих за межі борту помостах - апостіках, на кожне весло доводилося 4-5 веслярів. На меншому судні не було ні апостіков, ні весел. По всій видимості, його буксирували великим судном або флотилією гребних човнів.

По всій видимості, його буксирували великим судном або флотилією гребних човнів

Опис механізму попередньої фотографії
Після того, як вода з Немі була спущена, на його мулистому дні проклали колії, і по ним на берег було витягнуто унікальні споруди, які вразили фахівців досконалістю форм і майстерністю виконання.

Ще один оригінальний механізм
Ще один оригінальний механізм

його опис
Було піднято і відреставровано дуже багато предметів того часу. Були знайдені насоси для відкачування води, яка надходила під час плавання, кілька бронзових виробів: голови звірів з причальними кільцями, статую сестри Калігули, голову медузи Горгони, руку-талісман, яка була прибита до корпусу судна, голову вовчиці Ромула.

Весло з човна


Так, наприклад, соснові борту одного з кораблів були захищені від згубної дії морської води просмоленому шерстю і потрійний свинцевої обшивкою. Багато металеві частини обох суден опинилися позолоченими, вироби з бронзи і заліза мали високу антикорозійною стійкістю. Але, хоча корпусу "барок Калігули" вціліли, надбудови були сильно пошкоджені і вагою самих мармурових виробів, і спробами підняти суду на поверхню. Наступні дослідження, проведені фахівцями вже на березі, показали, що швидше за все обидва судна були гребними галерами. На великому кораблі (його розміри 73х24 метри) весла розташовувалися не в корабельних бортах, а в апостіках - помостах, які виступали за межі борту. На кожне весло доводилося 4-5 веслярів.


Реставрація корабля після підйому


Однією з найдивовижніших знахідок стали дві обертові платформи, виявлені на малому кораблі. Під однією з платформ виявилося вісім бронзових куль, які рухалися в жолобі. Інша платформа лежала на восьми конічних дерев'яних роликах, які теж рухалися в жолобі. Обидві конструкції сильно нагадували підшипники кочення, прототип яких був винайдений великим Леонардо да Вінчі тільки в XV столітті.

Музей після пожежі
Музей після пожежі

Призначення ж платформ на "барках Калігули" вченими досі не встановлено, хоча є припущення, що вони використовувалися як обертові підставки для статуй. На "плавучих палацах" імператора Калігули вчені обнаружи чи кілька бронзових виробів, наприклад, голову лева з причалів ним кільцем, статую сестри Калігули, голову Медузи-Горгони, руку-талісман, яка була прибита до корпусу судна, голову вовчиці Ромул

На плавучих палацах імператора Калігули вчені обнаружи чи кілька бронзових виробів, наприклад, голову лева з причалів ним кільцем, статую сестри Калігули, голову Медузи-Горгони, руку-талісман, яка була прибита до корпусу судна, голову вовчиці Ромул



Заслуговує подиву і пристрій для підйому якорів, в його конструкції застосований кривошипно-шатунний механізм. Цілком ймовірно, це перший приклад використання кривошипно-шатунного механізму, якщо не брати до уваги ручного млина. На кораблях Калігули було два якоря. Один з них, виготовлений з дуба, - класична конструкція з залізними лапами і свинцевим штоком. Інший якір теж із заліза і дерева по конструкції нагадував якоря, що з'явилися в голландському флоті в XVIII столітті.
Будівельна технологія була передовою.



Особливістю були серія голів тварин з бронзи - до них швартувалися невеликі судна, на яких імператор прибував з друзями. Якість виконання було на висоті. Серед знахідок були глиняні труби, які підтримували підлогу і дозволяли його обігрівати. Це доводить, що кораблі були оснащені витонченою системою обігріву по всьому судну. Під час розкопок було знайдено бронзовий кран. Він контролював надходження води в резервуари. Звідти вона надходила через свинцеві труби на різні потреби. Система була унікальна і працювала беззаперечно, різниця лише в тому, що крану було 2000 років. Також знайдено дуже багато цвяхів, за допомогою яких кріпилися дерев'яні елементи, вони були оброблені розчином, що захищало від корозії.

Точно з'ясувати дату побудови суден не вдалося, але, з написів на орнаментах, археологи встановили, що кораблі були побудовані приблизно в середині II століття н
Точно з'ясувати дату побудови суден не вдалося, але, з написів на орнаментах, археологи встановили, що кораблі були побудовані приблизно в середині II століття н.е. На тринадцяти керамічних плитах в надбудовах виявили написи, які свідчили про те, що вони виготовлені якимсь Дейма - рабом Доміцікса Афера. Афер помер в 59 році, тому кораблі повинні були бути побудовані до цієї дати. Крім того, на одній з свинцевих труб малого корабля було знайдено напис: «Власність Кая Цезаря Авгуегуса Германікуса». Це повне ім'я Калігули, який царював до 41 року. Деякі інші написи вказують на те, що барки були побудовані за царювання наступника Калігули Клавдія (роки правління 41-54). Для істориків досі залишається таємницею, коли і за яких обставин затонули кораблі озера Немі. Можливо, вони були спеціально затоплені, щоб стерти пам'ять про ненависному імператорі.

Можливо, вони були спеціально затоплені, щоб стерти пам'ять про ненависному імператорі

Для істориків досі залишається таємницею, коли і за яких обставин затонули кораблі озера Немі. Можливо, це сталося в епоху правління Нерона. Під час громадянської війни, розв'язаної їм, кораблі були розграбовані і кинуті командами. Італійський уряд побудувало величезний музей на березі озера Немі, де кораблі Калігули експонувалися аж до 1944 року ...

Італійський уряд побудувало величезний музей на березі озера Немі, де кораблі Калігули експонувалися аж до 1944 року

Для незвичайною знахідки італійський уряд побудувало величезний музей на березі Немі, де барки Калігули експонувалися після консервації в 1944 році
Для незвичайною знахідки італійський уряд побудувало величезний музей на березі Немі, де барки Калігули експонувалися після консервації в 1944 році. 31 травня - 1 червня 1944, під час відступу німецьких військ, музей і кораблі були знищені пожежею. Слідство встановило лише непрямий зв'язок між пожежею і діями німецьких військ (німецька батарея, розташована в 150 м від музею, була названа імовірною причиною «випадкового» пожежі).

Фрагмент мозаїки з великих кораблів Калігули Фрагмент мозаїки з великих кораблів Калігули

Нині відвідувачі відновленого музею змушені задовольнятися оглядом напівпорожнього музею з макетами знаменитих кораблів, виконаних в масштабі 1: 5. Так були знайдені, а потім втрачені для історії найбільші і добре збереглися римські кораблі.

Втрата величезних кораблів воістину не можна виправити. На сьогоднішній день музей відновлений частково, але він все одно виглядає порожнім. У археологів є величезне бажання відновити в точності хоча б один з кораблів. І якщо їх плани здійснюватися, то кораблі-храми колись знову вийдуть в озеро.

У Палаціо Массімо в Римі в одному з залів експонуються бронзові прикраси з цих кораблів, кермові частини, кріплення балок
У Палаціо Массімо в Римі в одному з залів експонуються бронзові прикраси з цих кораблів, кермові частини, кріплення балок. Призначення деяких деталей невідомо.

Призначення деяких деталей невідомо

У північному заході від пагорба знаходяться руїни палацу Тіберія (Палацу Калігули), побудованого в першому столітті нашої ери

У північному заході від пагорба знаходяться руїни палацу Тіберія (Палацу Калігули), побудованого в першому столітті нашої ери

Про імператора Калігули ходили найрізноманітніші чутки. Перші його заходи були спрямовані на благо держави: він щедро наділив народ і солдатів, звільнив заточених Тиберієм в'язнів, повернув вигнаних, обіцяв керуватися настановами Сенату і правити разом з ним, простив всіх винних перед його батьком, матір'ю і братами. І тому спочатку сенатори і просто людина боготворили його, називали «голубком» і «Дитятко». Під час хвороби Калігули багато знатних римляни давали обітницю битися на арені і віддати життя заради його зцілення.

Під час хвороби Калігули багато знатних римляни давали обітницю битися на арені і віддати життя заради його зцілення

Хоча «човна любові» втрачені назавжди, Калігула повернеться в музей римських кораблів на озеро Немі. Його колосальна статуя, очищена від землі, яка покривала її протягом двох тисячоліть буде надовго показана в музеї.

Його колосальна статуя, очищена від землі, яка покривала її протягом двох тисячоліть буде надовго показана в музеї

Немає достовірних історичних відомостей, що імператор Калігула був божевільним, фантастично жорстокий і особливо сексуально розпущений
Немає достовірних історичних відомостей, що імператор Калігула був божевільним, фантастично жорстокий і особливо сексуально розпущений. Після фільму про «монстра» Калігулу з однойменної дешевки Тінто Брасса, у багатьох склалася думка, що так воно і було насправді. Фільм Тінто Брасса - це фільм для бидла, яке не знає і не хоче знати історії, яке беззастережно вірить всьому, навіть відвертої брехні. Сучасні дослідження показують, що це був вразливий, ліберально налаштований мрійник, поганий політик і нікудишній адміністратор. Калігула став жертвою епохи, яка була жорстокою і не прощала помилок навіть імператорам.

І навіть після його смерті

Палац імператора Калігули на Палатине був чудовий. Зал Німф, наприклад, представляв собою велику круглу кімнату. У центрі її розливався басейн, у воді якого розміщувалася ціла скульптурна композиція з мармуру - морський бог Нерей в оточенні своїх дочок-нереїди. І морський бог, і його дочки стискали в своїх мармурових руках великі раковини, які вивергали цілі фонтани води. Трохи осторонь від басейну, у великого столу розташовувалося широке ложе, усипане невеликими пурпуровими подушками: на цьому ложі Калігула дуже любив возлежать.По-імператорський великий і величний був і Зал дев'яти муз. Уздовж його стін стояли статуї дев'яти муз - покровительок музики, танців, поезії та інших мистецтв і наук.

Уздовж його стін стояли статуї дев'яти муз - покровительок музики, танців, поезії та інших мистецтв і наук

В глибині Залу на великому кріслі-троні сидів Калігула, а до трону вела килимова доріжка - та сама, під якою змовники ховали нож.Как весела була життя і як ганьбу був кінець ...

Використано матеріали:

korabley.net, kolizej.at.ua, j-times.ru



Серія Повідомлень " Древній Рим ":

Частина 1 - Римська релігія.
Частина 2 - Цікавинки про стародавньому Римі
...
Частина 11 - Пальміра - стародавнє місто в пустелі
Частина 12 - Культурна спадщина давнини: Римські терми
Частина 13 - Палаци Калігули
Частина 14 - Світова спадщина ЮНЕСКО: Давньоримський місто Геркуланум
Частина 15 - Улюблена Клеопатра.Часть 1.Цезарь.
...
Частина 23 - Як виглядали великі імператори Римської Імперії
Частина 24 - Олександр ДЮМА.ІСТОРІЯ застілля з АНТИЧНИХ ЧАСІВ. Частина 3-я.Грекі і римляни
Частина 25 - Фульвия - в історії Стародавнього Риму

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация