Палаци Палацовій набережній

Головна набережна Петербурга виправдовує свою назву: тут знаходиться майже десяток великих палаців, в яких жили найважливіші діячі російської історії XVIII - XIX століть: нащадки дому Романових, великі вельможі, діячі культури. Ми вибрали найпопулярніші.

1. Літній палац Петра Першого

Дуже скромний двоповерховий палац в Літньому саду, де Петро Перший жив з травня по жовтень протягом дванадцяти років, з 1712 по 1725 роки. За часів Петра від Фонтанки до входу до палацу прорили невеликий канал, так що царська резиденція знаходилася на півострові. Імператор любив, коли гості прибували до нього на човнах.

Імператор любив, коли гості прибували до нього на човнах

Скромність взагалі була властива Петровським будівлям. Наприклад, в палаці Марлі зовсім не було головного залу, а Літній палац мало чим нагадував резиденцію імператора величезної країни. Розкіш - це у Меншикова. Петро намагався уникати надмірностей і користувався тільки найнеобхіднішим. Ось і виходили всі палаци тих часів невеликими і тісними. Формально палац прописаний в Літньому саду, але знаходиться в декількох метрах від Палацовій набережній.

Адреса: Літній сад, 2

2. Палац принца Ольденбургского (Будинок Бецкого, Університет культури і мистецтв)

До 1770-х років тут знаходилася будівля театру, в якому постійно виступала італійська трупа: на її виступи, як правило, ходили придворні Єлизавети Петрівни. Після смерті імператриці і від'їзду італійців будівлю роботи Растреллі знесли, а в 1784 - 1787 роках тут побудували будинок для Івана Бецкого, який тут проводив заняття для вихованців своїх навчальних закладів, а також поступово збирав колекцію творів мистецтва. Там же жив Іван Крилов, який відкрив в будівлі друкарню і друкував свої журнали.

Друга назва будинок отримав, коли в нього в 1830 році заселився принц Петро Ольденбургский. При ньому архітектор Стасов надстроил і реконструював будівлю. Його син, Олександр Ольденбургский, продав будівлю Тимчасовому уряду за велику на ті часи суму (1,5 мільйона рублів). У 1962 році тут розмістили Ленінградський бібліотечний інститут, а будівлю Будинку Бецького з'єднали з сусіднім Будинком Салтикових. Тепер тут знаходиться Університет культури і мистецтв, знаменитий «кульок».

Адреса: Палацова набережна, 2

3. Мармуровий палац

До того, як за проектом архітектора Рінальді тут почали будувати палац для фаворита Катерини Другої Григорія Орлова, тут спершу знаходився поштовий двір, потім - зверового, де недовго жив перший петербурзький слон, потім будівля згоріла, а тут розчистили місце для площі.

До того, як за проектом архітектора Рінальді тут почали будувати палац для фаворита Катерини Другої Григорія Орлова, тут спершу знаходився поштовий двір, потім - зверового, де недовго жив перший петербурзький слон, потім будівля згоріла, а тут розчистили місце для площі

Граф подарунка цариці не дочекався, а та викупила палац у нащадків Орлова і віддала його онукові Костянтину Павловичу. Після чого він до 1918 року залишався резиденцією для членів Дому Романових. Потім тут був Російська Академія історії матеріальної культури, потім відкрили філію Ленінського музею, а з 1992 року Мармуровий палац став філією Російського музею, де проводяться в основному виставки сучасного мистецтва (Уорхол, музей Людвіга і т. П.).

Адреса: Мільйонна вулиця, 5/1

4. Ново-Михайлівський палац

Третій палац, побудований Штакеншнейдером для дітей Миколи Першого (після Маріїнського і Миколаївського). Його проектування почалося після весілля Михайла Миколайовича. Для зведення будівлі було знесено кілька старіших будівель по сусідству. Сам палац являє собою прекрасний зразок ранньої еклектики і поєднує в своїй зовнішності риси самих різних архітектурних стилів: бароко, рококо, класицизму. Крім того, в будівництві Ново-Михайлівського палацу застосовували рідкісні на ті часи металеві конструкції.

Михайло Миколайович не встиг відразу насолодитися красою палацу, тому як буквально після заселення в 1862 році був змушений вирушити намісником на Кавказ. Повернувся він додому тільки в 1881 році, коли його призначили головою Державної ради. В останні роки він зазвичай нікуди не виходив з палацу і задумливо сидів біля вікон першого поверху. Перехожі часом помічали його і віддавали честь. Після його смерті будівля перейшла в руки його сина Миколи Михайловича. А тепер тут знаходиться бібліотека східних рукописів.

Адреса: Палацова набережна, 18

5. Палац Володимира Олександровича

Володимир Олександрович - третій син в сімействі імператора Олександра Другого. Архітектором палацу виступив Месмахер, який незабаром побудує ще один великокнязівський палац (майбутній Будинок музики на Мойці). Вийшло скромне еклектичне будівлю, через свою кладки трохи не вписується в ансамбль Двірцевій набережній.

Вийшло скромне еклектичне будівлю, через свою кладки трохи не вписується в ансамбль Двірцевій набережній

Згодом, рішенням Петроградського ради, палац великого князя перетворили в Будинок вчених. Тут бував Герберт Уеллс, тут працював (в якості голови ради) академік Вавілов. Під час Блокади тут розміщувався госпіталь. На даний момент тут знаходяться десятки різноманітних наукових секцій із найрізноманітніших напрямів.

Адреса: Палацова набережна, 26

6. Малий Ермітаж

Незважаючи на те, що ця будівля роботи Фельтена і Валлен-Деламота є найменшим в ермітажний ансамблі, саме тут знаходяться одні з найзнаменитіших експонатів Ермітажу: в тому числі, і Павільйонний зал, Годинники з павичем, а також знамениті Висячі сади. Спершу там знаходився «Зимовий сад», але потім, коли з домашньої резиденції будівля перетворилася в музей, концепцію довелося змінити. Дивитися на цей сад можна тільки з вікна.

Адреса: Палацова набережна, 30

7. Зимовий палац

Головний петербурзький палац, один з найважливіших музеїв світу, сховище сотень шедеврів художньої культури - вже п'ятий за рахунком. Перший побудували за Петра, другий - теж, третій повеліла звести Анна Іванівна, четвертий - тимчасовий - побудував Растреллі, поки зводив новий для Єлизавети Петрівни. У нинішній заселилася тільки Катерина Друга: Єлизавета не дожила до закінчення будівництва, Петра Третього скинули незадовго до здачі палацу.

Зимовий палац став свідком практично всіх головних подій історії Росії після XVIII століття. Навколо нього будувалися пам'ятники головним військовим перемогам країни, тут жили майже всі російські імператори, саме тут було скоєно одне з найгучніших замахів на імператора (Халтуріна підірвав бомбу прямо під їдальнею, Олександр Другий не постраждав), біля нього розстріляли мирну демонстрацію в «Кривава неділя », тут засідав Тимчасовий уряд і тут же його скинули більшовики. Нарешті, біля Зимового палацу проходили одні з наймасовіших мітингів 1991 і 1993 років за демократію. Тепер поруч з Ермітажем частіше проходять концерти і фестивалі вуличних видів спорту.

Адреса: Палацова набережна, 32

Читайте схожі матеріали:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация