Палаци фаворитів Катерини II, Єлизавети Петрівни, Павла I: Орлова, Потьомкіна, Шувалова, Лопухиной.

  1. Анічков палац
  2. особняк Шувалова
  3. мармуровий палац
  4. Гатчинский палац
  5. Таврійський палац
  6. Будинок Анни Лопухиной-Гагаріної

У XVIII столітті імператорські фаворити були дуже значущими людьми в державі, нерідко вони впливали на політику і брали участь в палацових інтригах. Фаворитам дарували дорогі подарунки, в тому числі палаци, які будували кращі архітектори Петербурга. «Культура.РФ» згадала найцікавіші особняки імператорських улюбленців.

Анічков палац

У XVIII столітті імператорські фаворити були дуже значущими людьми в державі, нерідко вони впливали на політику і брали участь в палацових інтригах

Фотографія: A.Savin

Будувати Анічков палац почав відразу після коронації імператриці Єлизавети Михайло Земцов , А закінчував будівництво Бартоломео Растреллі . Розкішний особняк в стилі бароко імператриця подарувала своєму фавориту - Олексію Розумовському. Серед сучасників ходили чутки (втім, не підтверджені істориками), що Розумовський був таємним чоловіком Єлизавети і батьком її незаконнонародженого сина. Свою назву Анічков палац отримав через роки, коли неподалік побудували Анічков міст .

Пізніше особняк не раз передаровують. А Катерина II викупила будівлю у родичів Розумовського і презентувала його своєму фавориту - Григорію Потьомкіну. Також вона подарувала Потьомкіну 100 тисяч рублів на перебудову палацу, яку доручили Івану Старова. Архітектор зробив палац більш суворим і монотонним, як диктував модний в ті роки класицизм . Пізніше будівля перебудовували ще багато раз: Джакомо Кваренги за указом Олександра I , Карл Россі - для Миколи I . тут жили Олександр II і Олександр III . Сьогодні в Аничковом палаці знаходиться Палац творчості юних .

особняк Шувалова

Фотографія: Florstein

Особняк іншого фаворита Єлизавети Петрівни, Івана Шувалова, розташований неподалік від Анічкова палацу. Від обох будівель можна було швидко дістатися до Літнього палацу імператриці. Особняк Шувалова спроектував 1749 року Сава Чевакинский. Він спорудив триповерхову барокове будівля, про яке Катерина II писала: «Зовні цей будинок, хоча і дуже величезний, нагадував своїми прикрасами манжети з алансонских мережив, так багато на ньому було різних прикрас». Згодом будівлею володіли князь Іван Барятинский і генерал-прокурор Олександр Вяземський, який розпорядився перебудувати його в класичному стилі. Пізніше особняк належав різним державним відомствам, а сьогодні тут розміщується музей гігієни .

мармуровий палац

Фотографія: A.Savin

Григорій Орлов був одним з фаворитів Катерини II, він став батьком її позашлюбного сина графа Олексія Бобринського. Імператриця дарувала Орлову безліч подарунків, одним з яких став палац. У 1768 році Катерина II наказала архітекторові Антоніо Рінальді звести його неподалік від імператорської резиденції .

Пізніше палац отримав назву мармуровий : При його оформленні будівельники використовували 32 сорти цього каменю - на зовнішніх фасадах і в інтер'єрах. Стіни одного з найкрасивіших залів були облицьовані італійським, грецьким, карельським і уральським мармуром, а також лазуритом. З сріблястого мармуру була виконана Парадні сходи і її декор - скульптури роботи Федота Шубіна.

Григорій Орлов помер ще до закінчення будівництва, і Катерина подарувала палац своєму онукові Костянтину Павловичу. Втім, один з фаворитів Катерини все ж жив у цьому палаці, вже після смерті імператриці. У 1797-1798 роках тут оселився колишній польський король Станіслав Август Понятовський.

Сьогодні в Мармуровому палаці знаходиться філія російського музею .

Гатчинский палац

Фотографія: Литвяк Ігор / фотобанк «Лорі»

Гатчинский палац був ще однією резиденцією єкатерининського фаворита Григорія Орлова. Землю під будівництво імператриця подарувала йому за участь в палацовому перевороті, під час якого вона зійшла на престол. Архітектора також вибрала Катерина: будувати палац запросили італійця Антоніо Рінальді. Він створив незвичайний проект - будівля нагадувала англійський мисливський замок, по боках центрального корпусу розташовувалися п'ятигранні вежі.

Будівництво йшло 15 років і закінчилося в 1781 році. Григорій Орлов жив в особняку недовго, в 1783 році він помер, і Катерина II викупила палац для свого сина Павла Петровича . Пізніше він належав іншим Романовим - Миколі I, Олександру III. Після революції палац був перетворений в музей, але за радянських часів будівля використовувалася і інакше: там розташовувалося Військово-Морське училище, НДІ «Електростандарт». Сьогодні палац належить Державному музею-заповіднику «Гатчина», і його можна відвідувати з екскурсіями.

Таврійський палац

Фотографія: Галина Єрмолаєва / фотобанк «Лорі»

Одним з наймогутніших людей єкатерининського часу був фаворит імператриці Григорій Потьомкін. Він служив губернатором Новоросійської, Азовської і Астраханської губерній і більшу частину року проводив на Півдні Росії. Однак в Петербурзі у Потьомкіна також була своя резиденція - Таврійський палац . Розкішну міську садибу з просторими залами і красивим зимовим садом побудував архітектор Іван Старов.

Свою назву палац отримав вже після смерті господаря. Катерина II розпорядилася так назвати його в пам'ять про те, що Григорій Потьомкін брав участь у приєднанні Криму (Тавриди) в 1787 році. Після смерті імператорського фаворита будівлю використовували по-різному: тут розміщувалися манеж і стайні, а ще через 100 років засідала Державна дума. В даний час Таврійський палац є штаб-квартирою Міжпарламентської асамблеї країн - учасниць СНД.

Будинок Анни Лопухиной-Гагаріної

Фотографія: A.Savin

Анна Лопухіна, якої в кінці XVIII століття був захоплений Павло I, спочатку жила в Москві. Але Павло хотів бачитися з нею якомога частіше і запропонував батькові фаворитки перевезти всю родину в Петербург. Той погодився: на одній чаші ваг лежав титул ясновельможного князя і мільйонне багатство, а на іншій - сибірська посилання.

Для сім'ї Лопухіних Павло I купив будинок адмірала Осипа де Рибаса на набережній Неви. Архітектор Жан Батист Валлен-Деламот побудував його в середині XVIII століття. Коли ж Анна Лопухіна вийшла заміж за князя Гагаріна, благородний Павло I в якості весільного подарунка викупив для сім'ї і сусідній будинок капітана Рогозинського. Архітектор Джакомо Кваренги об'єднав дві будівлі в одне - в результаті вийшов двоповерховий особняк з мезоніном і висячим садом. Пізніше в цьому особняку знімала квартиру сім'я Анни Олениною, де часто бував захоплений нею Олександр Пушкін .

Автор: Лідія Утёмова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация