Палати Волкових - Юсупових

пам'ятник архітектури   (Федеральний)   Палати Волкових - Юсупових - будівля-пам'ятка в   Басманном районі   Москви, одне з найстаріших цивільних будівель міста пам'ятник архітектури (Федеральний)

Палати Волкових - Юсупових - будівля-пам'ятка в Басманном районі Москви, одне з найстаріших цивільних будівель міста. Знаходяться за адресою Великий Харитоньевский провулок , Будинок 21, будова 4. Чи є об'єктом культурної спадщини федерального значення.

Юсуповський палац - одна з найстаріших цивільних будівель Москви. Зведення будівлі відносять до XVII століття або початку XVIII, хоча є піддаються сумніву датування, які відносять до кінця XV століття або 1555 році [1] . Згідно з легендою, господарем цих палат був цар Іван IV Васильович , І вони виконували роль мисливського палацу. Однак ніяких джерел, що підтверджують це, немає [2] [3] .

В кінці XVII століття Петро I палац був наданий другого за рангом після Гаврила Головкіна дипломату петровського часу, віце-канцлеру і кавалеру ордена св. Андрія Первозванного (1719) П. П. Шафирову . У 1723 році імператор гостював тут у Шафірова в садибі, про це свідчить похідний журнал государя.

Наступним власником особняка був державний діяч і дипломат, сподвижник Петра Великого , Один з керівників його секретної служби ( Преображенського наказу і таємної канцелярії ), дійсний таємний радник граф Толстой . У 1727 році, за правління Петра II, Толстого відправили на заслання в Соловецький монастир , А будівля була вилучена.

Ділянка ж дістався Олексію Волкову, помічнику Меншикова і обер-секретареві Військової колегії. Завдяки цьому будівля має назву «Палати боярина Волкова», при тому що Волков не має ніякого відношення до боярам. Але господарем палацу він залишався менше року. Меншиков втратив посаду, і у Волкова взяли садибу. Її господарем став князь і генерал-аншеф Григорій Юсупов-Княжев , Підполковник Преображенського полку. На початку XIX століття тут проводилися світські зустрічі. З 1801 року по 1803 рік тут, у другому поверсі лівого флігеля, наймав квартиру Сергій Львович Пушкін , А разом з батьком тут жив і майбутній великий російський поет А. С. Пушкін [2] .

рід Юсупових володів палацом протягом 190 років, аж до Жовтневої революції 1917 року . Потім тут перебували анархісти.

Палати представляють собою кілька будівель на подклетах з сіньми і зовнішніми крильцями уздовж торців.

В сіни другого поверху східних палат палацу вело Червоне ганок. Над входом розміщувалися образи святих князів Бориса і Гліба . В кінці XVII - початку XVIII століття побудована Їдальня палата. З південної та західної сторін до західної частини палацу примикали одноповерхові господарські будови.

У XVIII при Юсупових на ділянці створений фруктовий сад і створена оранжерея , Юсуповський театр. Збільшилася територія, так як до володінь приєдналися нові ділянки і будівлі.

В кінці XIX століття архітектором В. Д. Померанцевим була проведена реконструкція , В ході якої західна частина палацу була розширена, перетворені фасади і внутрішні приміщення, прибудований третій поверх. [2]

У 1892 році східна частина палацу була відреставрована : Збільшилася крутизна дахів і був відновлений їх декор , Вікна придбали скла з малюнками, що нагадують слюдяні, пофарбовані фасади.

У 1895 році з боку двору до палацу було добудовано нове парадне ганок і зведена кам'яна огорожа з воротами. Внутрішні стіни палацу були прикрашені розписами по ескізами Ф. Ф. Солнцева.

До теперішнього часу збереглися фігурні печі початку XVIII століття, камін початку XVII століття з малюнками і написами і частина багатого оздоблення Столовою палати.

В кінці XIX століття в палаці розташовувалася китайська кімната. Розкішною обробкою відрізнялися гербова кімната і кабінет.

З 1929 року в будівлі знаходився президія ВАСГНІЛ . Академія сільськогосподарських наук , Тут були робочі місця Миколи Вавилова і Олександра Чаянова . Згодом в будинку розміщувався музей дворянського побуту і військово-історичний музей, деякий час розміщувався музей «Палати Волкових - Юсупових», проводилися екскурсії . [2]

У 2004 році Академія як власник здала пам'ятник в оренду ТОВ "межрегіон НДІ проект", а в 2005 році продала його тому ж власнику. Новий господар і інвестор-підрядник - ТОВ "Бамо" - почали в інтер'єрах "реставраційні" роботи, що призвели втрати і зупинені органами охорони пам'яток за сигналом громадськості. У 2007 році Арбітражний суд визнав угоду купівлі-продажу недійсною. Пам'ятник повернувся у власність Сільськогосподарської академії, яка в 2015 році об'єднана з Російською Академією Наук (РАН). З того ж року пам'ятник фізично пустує і виморожується, наміри РАН невідомі. Розписи першого поверху страждають від зволоження. Руйнується зовнішнє ганок дворового фасаду, побудоване за проектом Султанова. Палати внесені до Червоної книги Архнадзор (Електронний каталог об'єктів нерухомої культурної спадщини Москви, що знаходяться під загрозою), номінація - запустіння. [4]

  1. Рід князів Юсупових - Відродження Юсуповського палацу , «В книзі А. Потапова« Нарис давньої російської цивільної архітектури », виданої в 1903 році, відомості з історії будівництва палацу в« урочище Городники »украй мізерні. У «Нарисі» згадується про художньому альбомі 1851 року «Русская старина в пам'ятках церковного цивільного зодчества», в якому написано наступне: «У Земляному місті в Б. Харітоньевском провулку вціліли старовинні палати - пам'ятка початку XVIII, а може, кінця XV століття. Перш будинок належав Олексію Волкову ». У виданні про історію палат, що вийшов в 1917 році, вказується, що «цей палац відбудовано був в 1555 році», але багато істориків і архітектори, зокрема, відомий москвовед П. В. Ситін ставить під сумнів дані відомості, так як історичних документів, що підтверджують точність датування, що не знайдено ».
  2. 1 2 3 4 палати Юсупових (неопр.). Дата обігу 8 травня 2015.
  3. Рід князів Юсупових - Відродження Юсуповського палацу .
  4. Архнадзор. [ https://redbook.archnadzor.ru/read#193 Юсупова палати Б. Харитоньевский пров., 21, стр. 4] (неопр.). Червона книга Архнадзор: електронний каталог об'єктів нерухомої культурної спадщини Москви, що знаходяться під загрозою.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация