Палецкіс: закон про подвійне громадянство не зупинить еміграцію з Литви

Тема подвійного громадянства в Литві знову на порядку денному. Прем'єр-міністр Саулюс Скверняліс у вівторок 17 жовтня заявив , Що питання про надання громадянства людям, які виїхали з Литви в країни ЄС і НАТО, буде винесено на референдум. Перспективи надання подвійного громадянства емігрантам з Литви та демографічні тенденції в прибалтійській республіці кореспондент аналітичного порталу RuBaltic.Ru обговорив з литовським політиком, дипломатом, політологом Альгірдасом Палецкіс:

- Г-н Палецкіс, чим викликане прагнення владних кіл надати литовцям право на подвійне громадянство?

- Подібні спроби були і раніше. На мою думку, це прагнення пов'язано з величезною еміграцією з Литви. Але сам метод нейтралізації еміграції не зовсім адекватний (я маю на увазі пропозиції щодо подвійного громадянства).

Чого бажають ініціатори законопроекту про подвійне громадянство? Щоб мільйон громадян Литви, які покинули батьківщину за останні 20-25 років, не втратили зв'язку з країною. І, можливо, навіть скоріше повернулися назад. Це можна зрозуміти. Народ порівняно невеликий: близько 3 мільйонів чоловік по всьому світу.

Фактично це кінець ініціативи, тому що відповідно до закону про референдум проголосувати має більше половини громадян Литви. А як ми знаємо, чверть або третина населення країни вже живе за кордоном - їм буде дуже важко взяти участь в голосуванні. Більш того, щоб результати референдуму були прийняті, більше половини тих, хто прийшов повинні підтримати закон, причому голосують «за» повинні складати не менше третини всіх, хто має право голосу. Ця багатошарова формулювання робить практично неможливим вступ в силу закону про подвійне громадянство.

Також в законопроекті присутній елемент дискримінації. Чим литовці і російські Литви або білоруси Литви, які виїхали на схід - влаштувалися в Білорусії, Росії, на Україні, - гірше тих, хто виїхав на захід (законопроект передбачає право на подвійне громадянство лише з країнами ЄС і НАТО - прим. RuBaltic.Ru )?

- Наскільки актуальна в суспільстві зараз тема подвійного громадянства? Чи є на нього суспільний запит?

- Зараз це не найголовніше питання в Литві, на мій погляд. Воно актуальне для частини емігрантів, але тільки для частини.

Подвійне громадянство не вирішить тих проблем, які стоять перед країною. Світова практика показує, що на батьківщину повертається тільки кілька відсотків тих, хто виїхав.

Тема подвійного громадянства в Литві знову на порядку денному

«Подвійне громадянство не вирішить тих проблем, які стоять перед країною»

Серед жителів Литви прихильників цієї ідеї не так вже й багато. Для деяких людей в країні даний закон - це піар. Політики, які проштовхують законопроект, можливо, розраховують на голоси влаштувалися за кордоном виборців. Такий собі псевдопатріотизм.

Потрібно створювати такі умови життя в Литві, щоб люди не залишали країну. Це було б найдієвіший засіб.

- Чи багато що робиться зараз для того, щоб запобігти або зменшити еміграцію населення з Литви? Скорочується чи зараз міграція або посилюється? Хто в основному їде?

- Люди їдуть незалежно від національності. Структура еміграції за національною ознакою приблизно відповідає структурі населення: близько 80% литовців і 20% людей інших національностей. Звичайно, емігранти - це молодь та люди середнього віку. Їм легше виїхати і освоїтися на новому місці.

Навіть найбільші патріоти серед литовських властей (якщо можна такий термін вжити) визнають, що ситуація виходить з-під контролю, що вона небезпечна для існування литовців як народу.

Головна причина еміграції - це відсутність гідного рівня життя . Нещодавно я спілкувався зі своєю давньою знайомою - жінкою середніх років. У неї є освіту, але вона зараз вночі підмітає приміщення однієї рибної фабрики десь під Лондоном і отримує при цьому вельми серйозну суму - близько 800 або 1000 фунтів на місяць. У Литві вона отримувала б в рази менше. Це головна причина.

Це головна причина

«Головна причина еміграції - це відсутність гідного рівня життя»

- Литва, в порівнянні з іншими країнами, що утворився на території колишнього СРСР, має відносно високий рівень життя. Нещодавно Україні було надано безвізовий режим з країнами ЄС. Чи можна очікувати припливу населення в Литві за рахунок зовнішньої міграції з пострадянського простору? Чи можуть литовців замінити мігранти, наприклад, з України?

- Це малоймовірно. На даний момент в Литві вже живуть сотні, може бути, тисяча українців і білорусів. Але зазвичай люди шукають більш комфортні умови. І це показує нам доля мігрантів, яких за квотами надіслав до Литви Європейський союз. Ці люди не затримуються в Литві. Їх потім фіксують в Німеччині, Швеції. Мігранти використовують Литву як майданчик, а потім знову їдуть.

Так само, в певній мірі, діють українці, білоруси і молдавани. Хоча їм в Литві більш комфортно в цивілізаційному плані, ніж людям, які приїхали з Афганістану, наприклад.

Але українці можуть в'їхати і в Польщу. Польська мова для них не такий складний, а через Польщу можна виїхати далі на захід. Навряд чи Литва буде напрямком масової міграції. Хоча певну нішу ці люди заповнять. Вони згодні працювати за ту зарплату, за яку деякі литовці вже не хочуть працювати.

- Ви згадали про квоти для мігрантів, які є в більшості країн ЄС. Чи є зараз мігранти з Близького Сходу в Литві або ж в Литву вони не їдуть?

- Мігранти є, але квота не заповнена. По-моєму, близько 1200 чоловік Литва зобов'язалася прийняти. Було прийнято кілька сотень, але більшість цих людей просто виїхало з Литви. І поки немає ніяких механізмів затримати мігрантів тут, та й чи потрібні вони ...

І знову ж таки - матеріальні умови. Люди відчувають, що їм буде краще там, де рівень життя вищий, - в країнах Скандинавії, наприклад. Дуже ймовірно, що в майбутньому потоки мігрантів збільшаться. Молоді люди з Африки, у яких немає роботи, будуть рухатися на північ через Південну Європу. Якась частина з них, звичайно, приїде і в Литву.

- До яких країн емігрують литовці? Де вони зараз в основному працюють?

- До Другої світової війни литовці головним чином їхали в США і в Південну Америку, іноді в Австралію. З початку 1990-х популярні стали ті країни, де рівень життя стабільно високий і мова нескладний. Так як англійська стала дуже поширений, головні напрямки - це Ірландія і Великобританія. Дублін і Лондон - це два міста, де скупчення литовців, напевно, більше, ніж в деяких маленьких і середніх містах самої Литви.

Також великий потік еміграції кинувся до Швеції і Норвегії, де дуже високі оклади. У Норвегії литовські будівельники успішно працюють і як наймані робітники, і як власники будівельних фірм.

Три-чотири роки тому Німеччина послабила обмеження, і литовці поїхали туди. У 2000-х роках багато емігрували до Іспанії, але після кризи їхати туди перестали.

Російські Литви їдуть в тому числі в Росію. Є наші, так би мовити, «колонії» в Москві, в Санкт-Петербурзі, в Калінінграді. Але, звичайно, в порівнянні з еміграцією на захід, на схід їде набагато менше.

- Люди їдуть в Росію на заробітки?

- На заробітки, на навчання, до рідних. Люди їдуть в Росію через матеріальні або через психологічних причин. Особливо після останнього витка русофобії, але це невеликий відсоток. Треба визнати, що більшість людей їде на Захід за високими окладами.

- Чи може русофобія якось позначитися на подальшому скороченні чисельності російського населення в Литві? Воно зараз представляє значну вагу в країні або поступається статус другої за чисельністю національністю полякам?

- У 1990 році російських в Литві було 10% населення, зараз їх близько 5%, а поляків - 7%. Русофобія в Литві, особливо після кримських подій, на жаль, посилилася і отримала державну підтримку. Державні ЗМІ, політики і навіть деякі керівники держави підтримують русофобію і створюють з Росії образ ворога, що допомагає згуртувати литовський електорат. Але це вдається тільки частково.

«Печерна» русофобія торкнулася приблизно 25% умів і сердець литовського населення. Стільки ж людей мислить зовсім по-іншому: вони стійкі до пропаганди. І ще третина населення десь посередині і не висловлює ніяких особливих прагнень: вичікує чи це просто її не особливо цікавить.

- Чи має російське населення політичну вагу в Литві?

- Російські організації Литви існують, але вони більше зосереджені на підтримці російської культури, російської цивілізації, російської мови та російських шкіл. Проте російських шкіл стає менше. Це відбувається з двох причин: через скорочення чисельності росіян в країні і через певної політики нашої влади. Викладання в російських школах перекладається на литовську мову. Тільки такі дисципліни, як російська література і мова, може бути, ще продовжують читати російською.

Підписуйтесь на Балтологію в Telegram і приєднуйтесь до нас в Facebook !

Чого бажають ініціатори законопроекту про подвійне громадянство?
Наскільки актуальна в суспільстві зараз тема подвійного громадянства?
Чи є на нього суспільний запит?
Чи багато що робиться зараз для того, щоб запобігти або зменшити еміграцію населення з Литви?
Скорочується чи зараз міграція або посилюється?
Хто в основному їде?
Чи можна очікувати припливу населення в Литві за рахунок зовнішньої міграції з пострадянського простору?
Чи можуть литовців замінити мігранти, наприклад, з України?
Чи є зараз мігранти з Близького Сходу в Литві або ж в Литву вони не їдуть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация