Палеонтолог, будь пильний! (I)

Псевдофоссілія (помилкова скам'янілість) - природний об'єкт, який, володіючи структурою або мінеральним складом неорганічного походження, може нагадувати викопний органічний залишок і бути прийнятим за нього помилково (Термінологічний словник по палеонтології [1])
Конвергенція ознак - причина багатьох помилок і помилок в різних природних науках (Автори публікації)
Фоссілітізація, тобто перетворення біологічних об'єктів в скам'янілості, починаються відразу після їх відмирання і поховання в осадових утвореннях. Спочатку основним енергетичним фактором геохімічних процесів, що призводять до заміщення первинного, прижиттєвого мінерального складу скелетних залишків іншими новоствореними мінеральними агрегатами є бактеріальні та біохімічні процеси розкладання органічних тканин. Коли ресурси органічного матеріалу виявляються вичерпаними, в справу вступають чисто геохімічні процеси, і формування новостворених ( аутигенних ) Мінералів може продовжитися. В обох випадках мінерали можуть не тільки заміщати структурні елементи колишніх біологічних об'єктів, а й відкладати навколо них, утворюючи конкреції. Так формується основна маса біоморфоз : Зооморфози - по залишкам тварин і фітоморфози - по залишкам рослин.
Коли мінерали виконують «акуратне» псевдоморфное заміщення і, хоча б макроскопически, не порушують первинний вигляд і деталі будови скелетних залишків, діагностика палеонтологічних форм зазвичай не викликає особливих труднощів ні у професіоналів, ні у любителів ( пірітізірованних амоніти , пірітізірованних брахиоподи, США, Зразок: Мін. музей ім.А.Е. Ферсмана РАН. Фото: А.А. Євсєєв , окремненние корали , окремненние брахоподи ). Те ж саме можна сказати про часткове або повне заповнення цими ж мінеральними утвореннями відкритих порожнин, наприклад, будь-яких раковин (мал.1а, б, в). Також не викликає сумнівів абиогенное походження мінеральних агрегатів, розташованих в межах скам'янілостей, але мають чіткі кристалічні обриси (ріс.1г).

1г)

Рис.1. Псевдоморфное виконання (а, б), заміщення (в) і відкладення (г) мінералів в межах органічних залишків.
а. - псевдоморфоз родохрозиту по спочатку кальцитовой спіральної раковини молюска, 4см. Керч, Крим. Мін. музей ім. А.Е.Ферсман РАН (ОП 1 721) ( оригінал )
б. - Халцедон по раковині Fusua (еоцен). Дангуз с., Нижнє Поволжя. Зразок: Мінералогічний музей ім. А.Е. Ферсмана РАН (№35637). Фото: А.А. Євсєєв ( оригінал )
в. - псевдоморфоз благородного опалу по ростри белемніта, Австралія. ( оригінал )
м - Кристали вивианита в раковині двостулкового молюска. Керченське м-ня, Крим. Зразок 8см. ( оригінал )


Однак не все так просто. Найчастіше мінерали утворюють настільки своєрідні по морфології агрегати, що виникає тверда впевненість в їх біогенному походження. І від такої впевненості важко буває позбутися. Часом потрібні дуже тонкі дослідження, щоб одного разу вибудувати для себе наступне зміна поглядів на такі освіти: фоссилий - псевдофоссілія - мінеральний абіогенний агрегат. В першу чергу це можна пояснити часто спостерігається конвергентних вигляду мінеральних тіл, зобов'язаних своїм походженням живій і неживій природі.
І помилково вважати, що проблема помилкових скам'янілостей має масштаб співтовариства палеонтологів-аматорів. Більш того, проблема має «космічні» масштаби. У 1996 році в журналі Science [2] була опублікована стаття Девіда Маккея (David McKay), що досліджував метеорит ALH 84001 і знайшов утворення, що нагадують земні бактерії. Зайве пояснювати, яким великим для науки і людства в цілому значення такої знахідки, виправдай вона очікування автора. Але ... Більш ретельний аналіз і вдумливе осмислення результатів розвіяли ці очікування - освіти виявилися псевдофоссіліямі з Марса. Влітку 2011 року Річард Б. Гувер (Richard B. Hoover) в веб-журналі Journal of Cosmology опублікував електронно-мікроскопічний знімок «скам'янілої бактерії», знайденої їм в вуглистих хондр CI. Однак і в цьому випадку наукове співтовариство відкинуло припущення про те, що була знайдена позаземне скам'янілість [3].
У даній публікації розбирається один окремий випадок псевдофоссілій, знахідки яких звичайні у відкладеннях різних геологічних віків. На нашому сайті зібрана цікава колекція скам'янілостей зі своєрідними концентрично-зональними утвореннями. Зазвичай вони спостерігаються на поверхні ростри белемнитов (рис.2) і на стулках палеозойських брахиопод (рис.3), також їх можна виявити на поверхні будівель губок і на раковинах гастропод (рис.4).
Висловлювалися обережні припущення, що ці утворення можна ідентифікувати як трубки серпул, поздовжні перерізи раковин нуммулитов ...

Рис.4. Концентрично-зональні агрегати: а. - на поверхні губки Chaetetes. Московська обл., Кар'єр Пірочі. фото Smesh , Б. - на раковині Omphalotrochus sp. Московська обл., Гжельский вапняний кар'єр, гжельский ярус. фото YrYashunsky .


За даними мікроскопічних та інших досліджень, такі утворення складені мінералами кремнезему (SiO2). Серед них переважає халцедон [4], присутній кварц, кварцін [5], ряд інших мінеральних видів. Агрегат цих мінералів має складне паралельно-волокниста, радіально-променисте, часто сферолітовие будова. На жаль, переконливих пояснень кристаллохимических особливостей формування таких структур в даний час не існує. Можливо, тут проявляються циклічні, автоколивальні явища в процесі кристалізації, можливо, наявність домішкових структурних дефектів призводить до нерівномірного розщеплення кристалітів [6].
Чи не вдаючись до тонким аналітичним методам, переконатися в кременистої складі таких утворень можна і в польових умовах. Вони повинні залишати подряпини на склі, оскільки всі ці мінерали мають відносну твердість близько 7 одиниць по шкалою Мооса , А скло - близько 5 одиниць.
На рис.5а зображений фрагмент стулки раковини брахіопод зі звичайною ребристою скульптурою. Через напівпрозорий кальцит просвічують темні освіти, зовні схожі на ті, що представлені на рис. 3б і 3в. Після витримування раковини в 10% розчині оцтової кислоти протягом однієї години кальцит своркі частково розчинився, і темні освіти рельєфно виступили на поверхню (ріс.5б). Через 24 години карбонатний матеріал стулки був повністю розчинений і тонкий пластинчастий зросток концентрично зональних агрегатів був витягнутий і сфотографований (ріс.5в). На рис.6 показана деталь будови агрегатів і вид агрегату в прозорому шлифе під мікроскопом (ріс.6б).

Рис.5. Концентрично-зональні агрегати халцедону, частково замістити карбонатную стулку раковини брахіопод, поясненні в тексті. Московська обл., Пріокскій кар'єр, подільський под'ярус. фото YrYashunsky .

фото   YrYashunsky

Рис.6. Будова концентрично-зонального агрегату халцедону, частково заместівшнго карбонатную стулку раковини брахіопод: а. - загальний вигляд, б. - поперечний переріз, прозорий шліф, николи схрещені. Московська обл., Гжельский вапняний кар'єр, гжельский ярус. фото YrYashunsky .


Автори публікації, мінералоги за професією, пропонують три основних критерії, що дозволяють віднести дані освіти до псевдофоссіліям:
1. Критерій чисто логічний. Безсумнівно, що подібні утворення неодноразово потрапляли в руки як вітчизняним, так і закордонним професійним палеонтологам. Навряд чи вони випустили б можливість описати цю форму в ранзі нового роду, виду, загону та інших таксонів.
2. Критерій чисто палеонтологічний. По-перше, як відомо, ні белемніти, ні брахиоподи не використовують кремнезем для створення своїх скелетних форм. По-друге, зовнішній вигляд раковин брахіопод з макроскопічно чітко видимими концентрично-зональними агрегатами показує, що життєвий цикл плеченогих ні затьмарений цими мінеральними утвореннями - ніякої патології не відзначається. З цього випливає, що мінерали кремнезему, частково або повністю замістити кальцит сворок, формувалися вже після смерті цих організмів.
3. Критерій чисто мінералогічний. Подібні концентрично-зональні агрегати мінералів кремнезему в меншому або більшому ступені раскрісталлізаціі утворюють численні конкреції, оболонки жеод, міарол і т.п. у відкладеннях різних геологічних віків і в абсолютно різних геологічних обстановках. Їх можна виявити, наприклад, в осадових карбонатних платформних відкладеннях карбону Підмосков'я (рис.7) і вулканогенних ефузивних силікатних породах різних областей (рис.8).

Рис.7. Конкреції і жеоди, складені концентрично-зональними агрегатами мінералів кремнезему. Московська обл., Р-н Русавкіно. фото Smesh .

фото   Smesh

Рис.8. Моганьі [7], халцедон і опал з вулканічних ефузивних порід: а. - Моганьі. Арц-Богдо, Монголія. Зразок: ФМ (№86822. Годовиков А.А., Ріпінен О.І., 1990). Фото: А.А. Євсєєв. ( оригінал ), Б. - Моганьі з халцедоном і опалом. Арц-Богдо, Монголія. Зразок: ФМ (Годовиков А.А., 1986). Фото: А.А. Євсєєв. ( оригінал ), В. - Моганьі. США. Розмір 6 см. ( оригінал ).


Автори публікації:
YrYashunsky
Smesh
література
1. Термінологічний словник по палеонтології
2. Ancient Life on Mars?
3. Співробітник NASA стверджує, що знайшов інопланетні бактерії в метеориті
4. В.А. Зльотів. Халцедон та інші скритокрісталліческіе різновиди природного кремнезему.
5. В.А. Зльотів. До онтогенії конкрецій і жеод кремнезему.
6. Peter J. Heaney. Передбачуваний механізм росту халцедону.
7. Моганьі


Класифікатори: не вибрані

Додати в обране Додати в обране


Публікація створена 30 жовтня 2011 року

Коментарі:

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#45243"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#45243 </a>

Додати в обране Додати в обране

Цікаво. Хочу сказати, що такі образаванию у мене є на різних фоссилий, але на них я ніколи не звертав уваги. Взимку буду переглядати всі, що маю, тоді і подивіться щось новеньке. Подивіться-виставлю. Дякуємо.

коментар 1 рівня

Коментар створений 30 жовтня 2011 року в 17:01:18
відредагований 30 жовтня 2011 року в 17:01:43

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110833"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110833 </a>

Додати в обране Додати в обране

Питання, що таке псевдофоссілія мені зрозумілий. Чи не скам'янілість і не зліпок. Проте, по ній, як бачу, можна визначити родову приналежність скам'янілості. Думаю, їх треба поміщати в одну групу із ліпниною і ядрами.

коментар 1 рівня

Коментар створений 23 листопада 2012 в 10:08:01

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110839"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110839 </a>

Додати в обране Додати в обране

Судячи з посту, Ви не зрозуміли справжнього змісту терміна "псевдофоссілія".
Приблизно це те ж саме, що по блешні, яка застосовується в якості приманки для лову риб-хижаків, вивчати трофічну (харчову) ланцюг цих самих консументів (споживачів).

коментар 2 рівня

Коментар створений 23 листопада 2012 в 11:27:23
відредагований 23 листопада 2012 в 11:58:29

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110840"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#110840 </a>

Додати в обране Додати в обране

Monks, схоже, що Ви переплутали псевдоморфози і псевдофоссіліі, про які йде мова в тексті. За псевдофоссіліям ніяку родову приналежність визначити не можна, вони не скам'янілості.

коментар 2 рівня

Коментар створений 23 листопада 2012 в 11:42:41

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136127"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136127 </a>

Додати в обране Додати в обране

Мені здається, необхідно додати, що псевдофоссіліямі можна назвати тільки зразки, зображені на останніх двох малюнках (7 і 8), хоча і не без натяжки. Зовнішній вигляд об'єктів, зображених на них не викликає особливих асоціацій з фоссилий. Решта - в більшій чи меншій мірі псевдоморфози. На першому фото - псевдоморфози не по раковин черевоногих, а по ядрах їх внутрішніх порожнин.
І ще питання до шановних авторам: яка природа того самого кремнезему, що утворює псевдоморфози в карбонатних породах?

коментар 1 рівня

Коментар створений 12 квітня 2013 року в 13:51:16

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136132"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136132 </a>

Додати в обране Додати в обране

Шановний Юрію Володимировичу,
як агрегати кварцу виявилися в осадових породах? Як приклад приведу ордовік Лен.області - в ньому кремнезем (в різних видах, відмінних від піску - як саме кварц, опал і т.д.) з'являється на рівні, що збігається з горотворенням на місці нинішньої Норвегії і призвів до утворення знаменитих шарів К бентонитов, знайдених по обом сторонам Атлантики. Тобто причина його появи напевно саме в цьому. А в девоні / карбоні Московського басейну через що з'являються агрегати кварцу в осадових породах?

коментар 3 рівня

Коментар створений 12 квітня 2013 року в 14:28:48
відредагований 12 квітня 2013 року в 14:29:10

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136139"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136139 </a>

Додати в обране Додати в обране

... "в різних видах, відмінних від піску - як саме кварц, опал і т.д." (С) Поява агрегатів кремнію в осадових породах - вторинна мінералізація. Новоутворена в результаті яких тектонічних процесів (в тріщинах жили і кристали кварцу геотермального Генезіз), або геохімічних прцессов, це аморфні і скритокрісталіческіе агрегати (стяжения кременю, опалу, агату). А взагалі є дуже корисна книга "ГЕОЛОГІЧНИЙ СЛОВАРЬ" в 2-х томах, читайте там є практично відповіді на всі питання.

коментар 4 рівня

Коментар створений 12 квітня 2013 року в 15:18:30
відредагований 12 квітня 2013 року в 15:27:23

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136221"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#136221 </a>

Додати в обране Додати в обране

В межах Московської синеклізи основним джерелом кремнезему, що утворив все різноманіття мінеральних форм в породах карбону, були ці ж породи, які зазнали інтенсивного хімічному вивітрюванню під час пермь-тріасового перерви. З механізмом формування широкої гами мінералів кремнезему в Підмосковних вапняках можна познайомитися
тут і тут .

коментар 4 рівня

Коментар створений 13 квітня 2013 року в 8:11:18

<a href="http://www.ammonit.ru/text/273.htm#320042"> http://www.ammonit.ru/text/273.htm#320042 </a>

Додати в обране Додати в обране

Освіти зонального халцедону в англомовній літературі мають назву Beekite. Про природу заміщення в процесі діагенеза, хімії самого процесу можна прочитати ось в такій статті Холдавея і Клейтона: "Preservation of shell microstructure in silicified brachiopods from the
Upper Cretaceous Wilmington Sands of Devon ".
Здивований, що в російськомовній літературі немає аналога англійської найменуванню одного з халцедонов! (Beekite - біікіт)

коментар 1 рівня

Коментар створений 25 березня 2018 року в 22:04:04


І ще питання до шановних авторам: яка природа того самого кремнезему, що утворює псевдоморфози в карбонатних породах?
А в девоні / карбоні Московського басейну через що з'являються агрегати кварцу в осадових породах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация