Паломництво до Оптиної Пустинь: поради, найголовніше

  1. Паломництво - чим воно відрізняється від туризму?
  2. Оптина Пустинь - чим відома?
  3. Як дістатися до Оптиної Пустині
  4. Мощі Амвросія Оптинського
  5. Оптинський скит: як туди потрапити?
  6. Храми Оптиної Пустелі
  7. Оптина пустинь: коли сповідь і причастя?
  8. Оптина Пустинь: готелі
  9. Коли краще їхати до Оптиної Пустинь?
  10. Що робити в Оптиної Пустелі, якщо приїхав на кілька днів?
  11. Оптина пустинь: харчування
  12. Як себе вести в Оптиної Пустелі?
  13. Оптина Пустинь: святі джерела
  14. Ченці і старці Оптиної Пустелі

Оптина Пустинь - один з головних монастирів Росії. Як краще побудувати паломницьку поїздку в цю обитель? Кожен вибирає за своїми можливостями і ситуації. Хтось приїжджає на кілька годин з екскурсією - «познайомитися». Хтось залишається на ніч - і тоді з'являється унікальна можливість в Оптиної поісповедаться і може бути причаститися. А хтось приїжджає сюди на кілька днів і тоді, можливо, Дух Оптина відкриється людині повніше і він навіть залишиться в ній назавжди - спочатку, як простий трудник, потім як послушник, потім як чернець, монах ...

Ми приїхали до Оптиної Пустинь на кілька днів, як звичайні паломники, без групи. І хочемо розповісти про основних організаційних та інших моментах, з якими ви можете зіткнутися, якщо зберетеся в цей монастир вперше - нічого не знаючи про його розподілі.

Отже, найголовніше, що потрібно знати, відправляючись до Оптиної.

Отже, найголовніше, що потрібно знати, відправляючись до Оптиної

Паломництво - чим воно відрізняється від туризму?

З одного боку, зовні і в деяких своїх формах туризм і паломництво можуть бути не відрізняються. І там, і там люди їдуть за багато кілометрів від дому - поїздом, машиною, автобусом. Хтось - поодинці, хтось з групою. Хтось бере екскурсовода, багато фотографують на пам'ять ... Проте у паломництва інша суть, посил і цілі, з якими людина їде в ту ж Оптиної Пустинь.

Туризм - це розвага. Турист дивиться на світ «зверху вниз». Чи не він щось чекає і на щось сподівається, а йому «повинні» - дати насолодитися, помилуватися, взяти від подорожі «все».

Паломництво - це благоговіння і спрага душі стикнутися зі святинею. Звідси якісь речі в поїздці стають або менш важливими, або взагалі втрачають своє значення. А інші питання, навпаки: виходять на перший план. Наприклад, при паломництві в монастир не так значимо житло і багато хто готовий миритися з воістину спартанськими умовами - аби отримати взамін можливість побути на справжніх монастирських службах або мати попрацювати в монастирі - хоча б кілька днів, хоча б трохи відійти від мирської суєти і виявитися ближче до святих і Богу.

Оптина Пустинь - одне з головних місць православного паломництва в Росії.

Оптина Пустинь - одне з головних місць православного паломництва в Росії

Оптина Пустинь - чим відома?

До революції, - в XIX і початку XX століть, - Оптинський монастир був оазисом старецтва. преподобний Амвросій Оптинський - найвідоміший святий з цієї обителі: до нього стікалися з усієї країни - і малі велика, від бідна до багата. Але не тільки до нього. На сьогоднішній день крім нього канонізовані ще тринадцять Оптинський святих - до них теж збиралися паломники, та й не до них одним, а й до багатьох інших Ієромонахам на сповідь - щоб отримати хоча б краплю чернечого радості і мудрості.

Потім був СРСР, монастир закрили. Повернули його Церкви в кінці 80-х років минулого століття. В обителі відновилося чернече життя, яка ведеться тут за найсуворішим правилам.

Тому, по суті, з XIX століття нічого не змінилося. Люди також приїжджають до Оптиної до великого старця Амвросія (його мощам), мощам інших старців і з метою ближче познайомитися з чернечим життям - хоча б просто трохи побувши на довгих монастирських службах.

Як дістатися до Оптиної Пустині

Ще одна з причин, чому Оптина так популярна у туристів - до монастиря відносно легко добиратися. Це Калузька область, кілька годин на автобусі з Москви.

Якщо точніше: Оптинський монастир знаходиться в декількох кілометрах від міста Козельськ. До Козельська кілька разів на день ходять автобуси, як з самої Калуги, так і з Москви та інших міст.

З самого Козельська до монастиря щогодини відправляються маршрутні таксі. Якщо ви, припустимо, москвич, то - в 8 ранку ви вийшли з дому, а на вечірній службі - вже в монастирі!

З Москви до Оптиної Пустині на автобусі: Час в дорозі - 5-6 годин. Автобуси відправляються з автобусної станції Теплий Стан (3 хвилини ходьби від станції метро Теплий Стан). Потрібні автобуси Москва-Козельськ або Москва-Сосенский (автобуси цього маршруту заїжджають прямо до Оптиної). Точний розклад і вартість квитків можна подивитися тут .

З Москви до Оптиної на електричці: Доїхати до Калуги від Київського вокзалу, а потім - на автобусі до Козельська.

З Москви до Оптиної на машині: Київське шосе. А далі вам краще нас підкаже «Навігатор» 🙂

Мощі Амвросія Оптинського

Головна святиня монастиря - мощі преподобного Амвросія Оптинського. Вони зберігаються в Введенському соборі. Частина дня вони відкриті для поклоніння.

Коли можна прикластися до мощей Амвросія Оптинського:

  1. відразу після полунощніца, перед початком ранньої Літургії - приблизно в 6.15-6.30
  2. в проміжок після закінчення пізньої Службою Божою і початку вечірнього богослужіння (тобто до 17:00)

Вхід в Введенський собор, де зберігаються мощі преподобного Амвросія Оптинського

Оптинський скит: як туди потрапити?

Ще, що всі мріють побачити в Оптиної - скит.

Скит - це територія зі своїми келіями та храмами, яка знаходиться поруч з монастирем (хоча, відокремлювати сам скит від монастиря неправильно, тому що вони є єдиною обителлю, просто територіально відокремлені один від одного).

Саме на території скиту жили і трудилися Оптинські старці. І зараз - це місце, яку Оптина намагається захистити від мирської суєти: територія повної самоти ченців, де, мабуть, встановлений ще більш жорсткий статут.

Загалом, Іоанно-Предтеченський скит для відвідування закритий. Потрапити туди можна тільки за спеціальним благословення начальника Скиту. Наприклад, якщо ви перед цим хоча б кілька днів попрацювали на слухняності для монастиря.

Але ми трохи сфотографували його для вас. Ось таким чином - через шпаринку в дошках 🙂

Ось таким чином - через шпаринку в дошках 🙂

І ще трохи:

І ще трохи:

При цьому, можна потрапити на екскурсію в келію старця Амвросія - вона знаходиться на території скиту, але вхід в неї «зовні». Ченці Оптина постаралися по можливості найбільш точно або повно відновити атмосферу, яка панувала в будиночку, коли там жив і приймав відвідувачів старець.

Монах з скиту проведе для вас цікаву екскурсію - все розповість і все пояснить.

Храми Оптиної Пустелі

Крім скиту і ще однієї невеликої монастирської території, в іншому - Оптина Пустинь повністю доступна для паломників.
Як і більшість монастирів, Оптинський обитель має в собі не один, а кілька храмів. Ось вони.

Введенський собор (1771 рік). Тут зберігаються мощі преподобного Амвросія і преподобного Нестора Оптинського. Тут служиться найраніша монастирська служба, - полунощніца і молебень преподобному Амвросія, - а також в залежності від розкладу рання або пізня Літургії (кожен день в Оптиної служаться як мінімум дві Літургії).

Тут служиться найраніша монастирська служба, - полунощніца і молебень преподобному Амвросія, - а також в залежності від розкладу рання або пізня Літургії (кожен день в Оптиної служаться як мінімум дві Літургії)

Храм на честь Казанської ікони Божої Матері (1811 рік, на фото: справа). Тут зберігаються мощі преподобних Мойсея, Антонія і Ісаакія I Оптинський. У цьому храмі проводяться всі вечірні богослужіння і одна з Літургій.

У цьому храмі проводяться всі вечірні богослужіння і одна з Літургій

Храм на честь Володимирської ікони Божої Матері (в 1998 році відновлений на місці повністю зруйнованого). У ньому зберігаються мощі Оптинський старців Варсонофія, Льва, Йосипа, Макарія, Іларіона, Анатолія (Зерцалова), Анатолія (Потапова). Тут проходить щоденна ранкова сповідь:

Тут проходить щоденна ранкова сповідь:

Храм Преображення Господнього. Одна з нових будівель - 2007 рік. Літургії тут служаться нерегулярно. У храмі можна поклонитися мощам преподобного Рафаїла (Шейченко), сповідника.

У храмі можна поклонитися мощам преподобного Рафаїла (Шейченко), сповідника

Храм преподобної Марії Єгипетської. Знаходиться на тій невеликій території монастиря, яка закрита для відвідування. Звідси починається хресний хід, який братія монастиря влаштовує щовечора - навколо стін монастиря.

Звідси починається хресний хід, який братія монастиря влаштовує щовечора - навколо стін монастиря

Храм на честь Всіх Святих.

Розташований відразу за стінами монастиря, на готельної території / території колишнього монастирського кладовища. Зараз завершується його відновлення.

Храм Іларіона Великого. Теж знаходиться за стінами монастиря на готельної території - в одній будівлі з трапезної і одним з готельних корпусів. У цьому храмі служаться треби для мирян: наприклад, вінчання та хрещення.

А ця каплиця була побудована в 2008 році на місці поховання вбитих оптинских братів: ієромонаха Василя, ченців Трохима і Ферапонта.

А ця каплиця була побудована в 2008 році на місці поховання вбитих оптинских братів: ієромонаха Василя, ченців Трохима і Ферапонта

Ще два храми розташовані в скиту - ми їх не сфотографували.

Ще один храм, - на честь ікони Божої Матері «Спорительница хлібів», - розташований на території підсобного господарства, куди також доступу паломникам немає. У ньому цілодобово читається Псалтир:

Оптина пустинь: коли сповідь і причастя?

Розклад богослужінь в Оптиної Пустелі уточнювати найкраще на офіційному сайті монастиря, але, як правило, воно незмінно і виглядає так:

5:30 - Молебень преподобному Амвросія, ранкове правило і полунощніца
6:00 - Сповідь
: 7:00 - Рання Літургія
9:00 - Сповідь
10:00 - Пізня Літургія
17:00 - Вечірнє богослужіння

У вихідні та великі Церковні свята Літургій буває три: в 6:00, 7:30 і 9:30, а сповідь проходить не тільки перед службами (рання починається о 5:15), але і напередодні ввечері - після Всенощного чування.

Оптина Пустинь: готелі

Якщо ви приїжджаєте до Оптиної на один або кілька днів, то у вас є два варіанти проживання:

  1. Паломницька готель при монастирі;
  2. Кімната в приватних будиночках недалеко від монастиря (наприклад, на вулиці Лермонтова або в селищі Мехзавод, який розташовується в півгодини ходьби від обителі).

Жити в приватному секторі буде комфортніше, але там немає монастирського духу.

Паломницька готель - це пряме зіткнення з монастирем, але в більшості варіантів - абсолютно «паломницькі» умови проживання.

Паломницька готель - це пряме зіткнення з монастирем, але в більшості варіантів - абсолютно «паломницькі» умови проживання

Наприклад, найдешевший варіант - це ліжко-місце в кімнаті на 10-12 чоловік (там двоярусні ліжка); 300 рублів в день. Душ за додаткову плату.

Є місця в кімнатах поменше (4 людини) - це буде в межах 800-1000 рублів.

Здається, є і двомісні номери, але вони, як правило, або заброньовані, або дістаються в порядку «живої» черги, а значить, швидше за все, вже зайняті.

Найкомфортніше варіант - це місця ось в таких невеликих будиночках:

У цих будиночках є і одномісні кімнати, і двомісні. А головне - є великі кімнати для сімей з дітьми. Вартість одномісного номера - від 1000 рублів, вартість двомісного - від 1600 рублів.

Місця в будиночках можна бронювати тільки на будні дні, а у вихідні та великі Церковні Свята кімнати в них розподіляються в порядку «живої черги».

Коли краще їхати до Оптиної Пустинь?

Найбільший наплив паломників до Оптиної - по вихідним. У ці дні монастир і храми в ньому переповнені. Можливо, це будуть не найкращі дні для зосередження.

Плюс на вихідні готель не бронюють місця для одиночних паломників. Без місця ви не залишитеся, але і вибрати відповідний саме вам варіант не зможете - пріоритет в розподілі місць буде віддаватися групам.

Були випадки, коли місць не вистачало і паломників клали на ніч на матраці в храмі. Можливо, до речі, це був би один з найкращих варіантів ночівлі в Оптиної! 🙂

Іншими словами, якщо Ви хочете краще відчути атмосферу і дух цього монастиря, то краще їхати не на один день, а на кілька і по можливості - не в неділю.

Вихідні дні - найбільш багатолюдні в Оптиної. Вся територія монастиря і його храми заповнюються паломниками і туристами.

Що робити в Оптиної Пустелі, якщо приїхав на кілька днів?

У монастирях є давня і мудра традиція. Якщо ти приїжджаєш на кілька днів, то не тільки ходиш на служби і відпочиваєш (тобто, проводиш час «для себе»), але і працюєш під силу для монастиря.

Є трудники, які цілеспрямовано їдуть «надовго» і тоді монастир надає їм безкоштовне житло, але з боку ників мається на увазі повне послух - він беззастережно робить те, що йому доручають. Деякі з таких пізніше стають ченцями.

Деякі з таких пізніше стають ченцями

З «простих прочан» попит менше. Ви можете дізнатися або в готелі, або у священика, як і де вам попрацювати, потім ви отримаєте благословення і швидше за все формат буде таким:

  • Вас визначать на якусь роботу
  • Але гарантують, що ви вільні приходити і йти з послуху тоді, коли вважаєте за потрібне.

Варіанти робіт можуть бути найрізноманітнішими: від прибирання території або храму, до допомоги у виготовленні просфор. Крім того, у монастиря є своє присадибне господарство - там теж потрібні руки.

Але і погуляти по околицях теж треба: навколо Оптина дуже красиво!

Мальовнича річка Жіздра:

Мальовничі російські простори:

Корови і маленькі телята:

Оптина пустинь: харчування

Паломництво має на увазі, що гастрономічні пріоритети в цій поїздці відходять на другий план. І Оптина Пустинь в цьому сенсі не залишає вам вибору.

Все, що потрібно знати про харчування в Оптиної Пустелі, можна вмістити в наступні тези.

  1. Ви можете харчуватися за невелику плату в паломницької їдальнею. Але це 2 рази в день (після пізньої Літургії і після Вечірньої служби) і тільки те, що вам дадуть - а розмір порцій і їх склад досить мізерні.
  2. Ви можете їсти стільки, скільки хочете, і так часто, як хочете в так званій «чайної». Там є чай, кава, різноманітні (але з кожним днем ​​незмінні) рибні страви. Пиріжки. У непостние дні - яйця.
  3. Відстань до найближчого кафе - в Козельську в декількох кілометрах.

Відстань до найближчого кафе - в Козельську в декількох кілометрах

Як себе вести в Оптиної Пустелі?

Як себе вести в Оптиної Пустелі

Ми писали великий текст про те, як потрібно поводитися в храмі . За великим рахунком, в ньому сказано все те, що потрібно враховувати і в Оптиної.

У готельному будиночку на стіні кожного номера висить табличка, яка нагадує основні правила по тому, як потрібно одягатися жінкам і чоловікам і про те, наприклад, що курити можна тільки в спеціально відведених місцях. Не подобається - знімайте кімнату в приватному секторі.

Оптина Пустинь: святі джерела

У Оптинського обителі є три джерела.

Колодязь Амвросія Оптинського. За переказами, місце, де вирити його, вказав сам старець. З нього можна пити воду:

З нього можна пити воду:

Джерело преподобного Пафнутія Боровського. Це купіль приблизно в кілометрі від стін монастиря. При тому, що це вода святая, вона - крижана, тому в жарку погоду людям зі слабким серцем або судинами занурюватися в нього потрібно обережно:

При тому, що це вода святая, вона - крижана, тому в жарку погоду людям зі слабким серцем або судинами занурюватися в нього потрібно обережно:

Святе джерело (джерело) преподобного Сергія Радонезького. У нього майже не буває паломників, хоча розташований він недалеко від Пафнутьевского джерела (в тому ж лісі) і ближче до монастиря:

У нього майже не буває паломників, хоча розташований він недалеко від Пафнутьевского джерела (в тому ж лісі) і ближче до монастиря:

Ченці і старці Оптиної Пустелі

Як потрапити до старця в Оптиної Пустелі? Чи є взагалі старці в цьому монастирі? Самі ченці намагаються на такі питання не відповідати.

Святі і священики радять спеціально старих не шукати, тому що так можна багато чого собі «напридумувати».

Народ стверджує, що старці в Оптиної є - просто вони живуть у скиті і перед народом з'являються рідко: в кращому випадку їх можна побачити на деяких службах або ідушімі по території.

Хто з ченців старець, а хто не старець - сказати не можна. За зовнішнім виглядом їх теж не визначиш. Не обов'язково старцем є всякий літній сивочолий монах. Більш того, не всякий чернець, якого ви зустрінете, саме з Оптиної - може бути, він теж приїхав в гості 🙂

Більш того, не всякий чернець, якого ви зустрінете, саме з Оптиної - може бути, він теж приїхав в гості 🙂

У Оптиної Пустелі у кожного паломника є можливість потрапити на сповідь - вранці перед службою. Це час, коли можна наодинці поговорити з монахом або домовитися з ним про окрему зустріч - якщо для цього має випадок або ситуація.

Прямої залежності між тривалістю вашої поїздки в монастир і тим, зустрінете чи не зустрінете ви духоносного батька, не існує. Але звичайно ж - при тривалій поїздці (тиждень або довше) ймовірність того, що ви поговорите з монахом, чиї слова зворушений вашу душу або направлять в серйозних питаннях, набагато більше, ніж при одноденної або дводенної поїздки ...

Святі преподобні Оптинський старці, моліть Бога за нас!

Цей та інші пости читайте в нашій групі у ВКонтакте

І ще в Фейсбуці !

Приєднуйтесь!

Приєднуйтесь

Паломництво - чим воно відрізняється від туризму?
Оптина Пустинь - чим відома?
Що робити в Оптиної Пустелі, якщо приїхав на кілька днів?
Як краще побудувати паломницьку поїздку в цю обитель?
Паломництво - чим воно відрізняється від туризму?
Оптина Пустинь - чим відома?
Коли краще їхати до Оптиної Пустинь?
Що робити в Оптиної Пустелі, якщо приїхав на кілька днів?
Як себе вести в Оптиної Пустелі?
Чи є взагалі старці в цьому монастирі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация