Пам'ятки міста Орла

  1. місто музеїв
  2. архітектурні пам'ятки
  3. Парки та сквери
  4. Пам'ятники та скульптури Орла

Орел - один з найцікавіших міст Центральній частині Росії . Він розташований на Оці і був заснований в 1566 році, а за довгий час існування, на його території сталося чимало яскравих подій, що відбилися в багатьох пам'ятках міста.

Причина, яка послужила приводом для будівництва Орла - посилення південних кордонів Росії від набігу татар з Криму. Для цих цілей на місці злиття двох річок побудували військову фортецю. З тих пір місто почало активно розвиватися, подарувавши нам свої найкращі пам'ятки.

місто музеїв

Перше, що найбільше вражає при відвідуванні Орла - рясне кількість музеїв, колекції яких присвячені великим письменникам Росії, що народилися або жили в Орлі. Йдеться про письменників, чиї книги знайомі нам ще зі шкільної програми. Тут жили автори російської класики, такі як І.С. Тургенєв, Н.С. Лєсков, І.А. Бунін, М.М. Пришвін і А.А. Фет, тому місто можна сміливо назвати літературною столицею Росії.

Шість з десяти музеїв Орла - це найцінніші сховища історії життя, побуту і розвитку великих умів Росії. Зручність відвідування літературних «пам'ятників» полягає в тому, що всі вони розташовуються на правому березі річки, так що довго планувати складний маршрут не доведеться. Кожен музей розташовується в невеликому старовинному будинку, що дозволяє ще більше перейнятися атмосферою того часу.

Орел - один з найцікавіших міст   Центральній частині Росії

Найцікавішими мені здалися:

  • Державний літературний музей І.С. Тургенєва;
  • Будинок-музей Леоніда Андрєєва;
  • Будинок-музей І.А. Буніна;
  • Літературно-краєзнавчий музей «Тургенівське Підлісся»;
  • Музей письменників орловцев;
  • Будинок-музей М.С. Лєскова.

Неймовірна безліч музеїв в Орлі присвячено різним періодам історії міста, його розвитку та трагічним моментам. Найстаріший з них - Краєзнавчий музей, заснований ще в 1897 році. Серед великої колекції, що складається з більш ніж 170 тисяч експонатів, можна відкрити для себе різноманітні предмети, знайдені під час розкопок або подаровані місцевими жителями.

Експонати музею зручно поділені на 12 розділів, тому кожен відвідувач знайде тут щось цікаве. Кому-то сподобається розділ географії, етнографії та археології, хтось залишається під враженням від цікавої колекції, присвяченій природничих наук, народної освіти або образотворчого мистецтва. Окрему увагу варто звернути на експозиції, присвячені уродженцям Орла - письменникам.

У Краєзнавчого музею кілька корпусів. До нього також відноситься Військово-історичний музей, відкритий в Орлі в 1983 році на честь 40-річного ювілею визволення від фашистських загарбників. У воєнні роки місто сильно постраждало від німецької окупації. В результаті наступальної операції радянських військ все ж вдалося звільнити Орловську область від загарбників, а в музеї цього переломного моменту присвятили діораму величезного розміру (9х33 метра).

Крім центральної діорами, в музеї є 11 залів з предметами, що розповідають про історію міста з давніх-давен і до нашого часу. Перед будівлею розташовується танк «Т-70» і гаубиця 1938 року.

архітектурні пам'ятки

Прогулюючись по Орлу, помічаєш як багато навколо мальовничих вуличок, на яких можна знайти старовинні церкви і храми. Чудові релігійні споруди різних часів є головними визначними пам'ятками міста, зачаровують своєю красою.

Найцікавіший пам'ятник храмової культури - Богоявленський собор - найбільш старе релігійна споруда в Орлі, де збереглися старовинні чудотворні ікони. Давня церква розташовується в самому центрі міста і відразу ж привертає увагу туристів.

На відміну від інших храмів, за час свого 350-річного існування будівля собору не зазнало ніяких стихійних лих і не піддавалося опалі радянської влади. Але його кілька разів перебудовували, тому в підсумку ми можемо спостерігати зовсім три різні стилі в архітектурі: бароко, неорусский і класицизм. Завдяки такому об'єднанню, стиль храму здається унікальним.

Завдяки такому об'єднанню, стиль храму здається унікальним

Набагато менше пощастило Іверської церкви - старовинному храму, розташованому біля залізної дороги. Таке розташування вона отримала не просто так. Її заклали в 1899 р на кошти залізничних робітників. Архітектором церкви став також людина, яка мала відношення до залізниці - інженер Н.І. Орлов, який проектував напрямок на Москву і Курськ .

Іверська церква вийшла дуже красивою і незвичайною, а завдяки дев'яти вінчають її главам, вона вийшла легкою і ошатною. За радянських часів будівля забрали для міських потреб, після чого в ньому влаштовували дитячий сад, поліклініку та залізничну школу. Під час війни церква сильно постраждала і перебувала в жалюгідному стані, але після того, як її повернули віруючим, храм вдалося повністю відновити.

В Орлі привертають увагу не тільки релігійні, а й різноманітні світські будівлі, створені за проектами талановитих архітекторів. Особливо в ті часи було популярно будувати торгові ряди. У Москві це був знаменитий Охотний ряд, а в Санкт-Петербурзі Гостинний двір. Завдяки тому, що місто було утворено на березі Оки - річки, що служила важливим річковим торговельним шляхом, подібні будови тут були особливо актуальні.

Якщо ще в XVI столітті на місці орловського гостинного двору розташовувалися торгові намети з соломи, то в XVII столітті ситуація кардинально змінилася. Оскільки курені постійно згорали і завдавали шкоди іншим будівлям, було вирішено побудувати кам'яне торговий заклад, замінивши їм лавки. У підсумку вийшло велика і симпатична галерея, яка зайняла цілий квартал.

Парки та сквери

Дивно прекрасна і казкова природа Орла, гідно прикрашає міські вулиці і набережну. Серед усієї цієї пишноти особливо цінують місцеві жителі «Дворянське гніздо» - старовинний облагороджений сквер, в якому написав свій роман І.С. Тургенєв. У ті далекі часи це місце було справжнім культурним центром міста. Тут проводили літературні вечори, розігрували п'єси і влаштовували концерти.

З тих пір мало що змінилося. «Дворянське гніздо» стало справжнім надбанням Орла, де повинен побувати кожен, хто вирішив відвідати місто. Родзинка цього місця - біла альтанка, розташована на краю скверу. Сюди приходять городяни та гості міста, щоб відпочити і насолодитися мальовничими краєвидами, а також приїжджають молодята для фотосесії.

Від «Дворянського гнізда» не так далеко до Стрілки - місця, де розташовується ще один сквер в Орлі. Він був побудований там, де зливаються дві головні річки міста - Ока і Орлик. Колись тут стояв городище, а зараз розкинувся сквер і пам'ятна стела, під якою знаходиться послання майбутнім городянам.

Пам'ятники та скульптури Орла

При прогулянці по місту постійно помічаєш, як на вулицях міста багато пам'ятників, присвячених великим класиків, які жили тут у різні роки. При цьому їх розміри дуже вражають.

На привокзальній площі знаходиться скульптура І.С. Тургенєва - масивний пам'ятник з білого бетону та мармурової крихти. Всього в місті є чотири конструкції, які присвячені письменнику. Також в Орлі можна знайти пам'ятники І.А. Буніну, Н.С. Лєскова і навіть бюст Сергія Єсеніна, який жив тут деякий час.

Прогулянка буде неповною, якщо не познайомитися з головним пам'ятником Орла - птахом, чиїм ім'ям було названо поселення. Скульптура з березових гілок розташовується на Привокзальній площі. Вона є візитною карткою міста, тому багато хто намагається зробити фотографії з нею.

Вона є візитною карткою міста, тому багато хто намагається зробити фотографії з нею

Орел - відмінне місце для подорожей. Місто зручний тим, що його можна досліджувати пішки або скористатися зручною екскурсією, прокотившись по Оке на річковому трамвайчику по красивих місцях. У будь-якому випадку, прогулянка буде цікавою, адже це місто протягом довгих років надихав класиків на написання своїх кращих книг.

Ірина Сергєєва, автор.

Стаття не претендує на повне охоплення пам'яток, в ній відбито індивідуальний досвід нашого блогера.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация