Пам'ятки Великого Новгорода з фото

  1. Новгородський Кремль - головна визначна пам'ятка міста
  2. Ярославово Дворище в Великому Новгороді
  3. Рюриково Городище в Великому Новгороді
  4. Юр'єв монастир

Новгород, будучи одним з найвідоміших і найвпливовіших міст Стародавньої Русі, став історичним артефактом, повним таємниць, інтриг і героїчних подвигів. Тут, на правобережжі річки Волхов, було засновано варязьке поселення - Хольмгард - резиденція Рюрика, звідки і починалася вся російська історія. Нерідко можна почути, як Великий Новгород інакше називають «Батьком міст руських».

На відміну від Москви та інших північно-східних князівств, не по своїй волі надовго загрузли в перипетіях ординського ярма, Новгород залишався виключно європейським і соборним центром, де сповідалися принципи, нині звані демократичними. Під час мого візиту в це фантастичне місце, немов кожна вулиця і кожен будинок неодмінно нагадували про цю особливість самої першої столиці Росії .

Новгородський Кремль - головна визначна пам'ятка міста

Серце Великого Новгорода - Дитинець - величезний військово-оборонний новгородський комплекс і найстаріша фортеця Росії. Перша згадка про кремлі датується 1044 роком,, але перший дерев'яний прототип споруди, спорудженого на високому валу, з'явилося приблизно на 200 років раніше. Невелику дерев'яну фортецю перебудували за допомогою цегли і значно розширили. У підсумку, загальна протяжність стін досягла 1,5 км.

У підсумку, загальна протяжність стін досягла 1,5 км

В межах Новгородського кремля знаходиться найбільша частина пам'яток Великого Новгорода:

  • Софійський собор. Найстаріший храм Росії є неймовірно величний пам'ятник найдавнішого зодчества. У південній галереї будови поховані і святі Ірина, Володимир і багато інших видатних новгородці.
  • Дзвіниця Софійського собору. Стенообразное споруда з п'ятьма прольотами, що піднімається над однією зі стін кремля. Три з п'яти дзвонів були загублені через численні руйнувань, а що залишилися два мають декоративне призначення.
  • Владична палата. Надзвичайно цікаве будівля з червоної цегли, вибудуване в готичному стилі. Споруда призначалося для цивільних потреб - засідань, прийому послів і для урочистих зустрічей.
  • Пам'ятник «Тисячоліття Росії». У 1862 році на честь славної дати було вирішено спорудити пам'ятник в місті, в якому створювалося Російська держава. Пам'ятник являє собою злиття двох символів стародавньої Русі - шапка Мономаха і дзвін.
  • Вежа Кокуй. З 12 бійниць до нашого часу дожило лише 9. Серед них особливий інтерес для мандрівників представляє найвища вежа, з якої відкривається чудова панорама на новгородські землі.
  • Церква Андрія Стратилата. Незвичайне релігійна споруда, побудована на кошти купця сотку Ситнича - прототипу билинного героя Садко. Церква не схожа на ті будови, що я бачила раніше в інших містах.

Завдяки дбайливому ставленню місцевих жителів, регулярному ремонту та благоустрою, кремль не перестає радувати мандрівників своєю величчю і красою. Також на території дитинця постійно ведуться розкопки, що дозволяють ще більше заглибитися в історію своєї країни.

Ярославово Дворище в Великому Новгороді

Історичний Великий Новгород прийнято ділити на чотири частини: Кремль, Софійська сторона, Торгова сторона і околиці. Якщо Софійську бік прикрашає дитинець, то центральної пам'яткою Торгової боку є Ярославово Дворище - княжа резиденція в древньому Новгороді і місце, де вирувало життя. Тут, починаючи з пристані, куди колись прибували купецькі кораблі і прямо до торгових рядів, розташовувався економічний центр старовинного Новгорода.

У цьому компактному і акуратному районі розташовувалося 1800 приватних будівель для здійснення вигідних угод: намети, комори, таверни і гостьові будинки. Також, завдяки внеску багатих купців, повсюдно зводилися храми і каплиці, що чудово збереглися до наших днів.

На даний момент в районі Ярославового дворища збереглася тільки декоративна аркада Гостиного двору і комплекс з десятка білосніжних старовинних храмів, які дивляться неймовірно мальовничо. Поруч з Торгом знаходиться мальовнича набережна Олександра Невського - відмінне місце для прогулянок і фотографій. Тут же знайдеться чимало сувенірних крамниць, затишних кафе і готелів.

Тут же знайдеться чимало сувенірних крамниць, затишних кафе і готелів

Рюриково Городище в Великому Новгороді

Слідуючи по найцікавішого історичного маршруту, кожен мандрівник повинен зазирнути в Рюриково Городище. Згідно старовинним літописами, саме в цьому місці біля витоків річки Волхов варяги на чолі з великим князем Рюриком заснували своє перше поселення в 862 році, назвавши його Городищем. Уже в XIX столітті, щоб відзначити причетність цього древнього соціально-економічного та культурного центру майбутньої Росії, вкоренилося сучасну назву з приставкою Рюриково.

Завдяки вигідному розташуванню на пагорбі, з усіх боків оточеному природними водними перешкодами, незабаром почалося швидке зростання і розвиток Городища. Аж до XVI століття в цьому місці розташовувалася дерев'яна фортеця, колишня резиденцією князів, а також гридниця, майстерні, церкви і житлові будинки.

Від давньої резиденції князів залишилися лише одні руїни, серед яких найбільш добре зберігся тільки Благовіщенський собор. Можливо, для багатьох мандрівників це місце може здатися непривабливим для відвідування. Однак, потрапляючи на берег, відчувається «дух місця», де починалася Русь.

Також у 2012 році на території Рюрикова Городища був встановлений 40-тонний «Княжий камінь» з вигравіруваним цитатою з Радзивиловской літописі. В майбутньому, поблизу цих місць, планується облаштувати тематичний розважальний комплекс, пов'язаний з історією вікінгів.

[Blockquote_gray »] [Blockquote_gray »]   Великий Новгород - дивовижний історичний і культурний центр Росії, однак російські простори неосяжні, і не варто обмежуватися тільки Новгородом, відкриваючи для себе Росію Великий Новгород - дивовижний історичний і культурний центр Росії, однак російські простори неосяжні, і не варто обмежуватися тільки Новгородом, відкриваючи для себе Росію. Читайте у нас окремі авторські матеріали про визначні пам'ятки інших північних міст, наприклад, про Санкт-Петербурзі або нижньому Новгороді . [/ Blockquote_gray]

Юр'єв монастир

Наступна зупинка після Рюрикова Городища - найбільший новгородський монастир, стіни якого вже видніються з пагорба стародавнього поселення. Юр'єв монастир - найстаріша обитель, заснована в Великому Новгороді в 1030 році князем Ярославом Мудрим, розташовується на місці, де річка Волхов випливає з озера Ільмень. Видатний архітектурний пам'ятник переживав складні часи, але, незважаючи на негаразди, монастир прекрасно зберігся до наших днів.

Спочатку комплекс був дерев'яним, як і належала йому соборна церква, але в 1119 році, завдяки великому князю Мстиславу, був закладений кам'яний храм. Центральне місце обителі займає церква Святого Георгія, яка приваблює своєю красою і величчю. Усередині храму знаходиться усипальниця великих новгородських князів і святих, в тому числі спочивають сини новгородського князя Ярослава - Ростислав і Ізяслав.

Поруч з Юр'євим монастирем розташовується Перинскій скит - обитель, облаштована на колишньому капище бога Перуна.

В інший час, в Великому Новгороді можна помилуватися місцевими пам'ятками, присвяченими вітчизняній війні або познайомитися з сучасними міськими скульптурами. Багатьом мандрівникам особливо подобається «Втомлена туристка», яка відпочиває на парапеті Кремлівського пішохідного моста. Всього по місту заховано близько мережі таких кумедних скульптур.

Любителі релігійних маршрутів можуть влаштувати паломництво по численних старовинних монастирів, церков і соборів, серед яких мені особливо сподобалася прогулянка по монастирю Різдва Богородиці.

Ірина Сергєєва, автор.

Стаття не претендує на повне охоплення пам'яток, в ній відбито індивідуальний досвід нашого блогера.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация