Пам'ятки міста Саранськ: опису, фото, назви, адреси

  1. Головні пам'ятки Саранська: TOP-5
  2. Кафедральний собор
  3. Пам'ятник «Навіки з Росією»
  4. Меморіал загиблим воїнам
  5. Пам'ятник стратонавтам-героям
  6. Площа Тисячоліття
  7. Пам'ятки історії та архітектури Саранська
  8. Пам'ятник Е. Пугачову
  9. будинок Рад
  10. Будівля національного театру
  11. Пам'ятник Ф. Ушакову
  12. Пам'ятник О. Пушкіну
  13. Саранська музеї і театри
  14. Краєзнавчий музей
  15. Музей бойової і трудового подвигу
  16. Музей образотворчих мистецтв
  17. Музичний театр
  18. Пам'ятники культової архітектури
  19. Храм Миколи Чудотворця
  20. Церква Іоанна Богослова
  21. Троїцька церква
  22. Куди піти з дітьми в Саранську
  23. зоопарк
  24. Республіканський ляльковий театр
  25. Парк ім. Пушкіна

Офіційною датою заснування Саранська вважається 1641 року, коли козаки заклали тут острог, обнесений дерев'яним частоколом. Пізніше навколо фортеці відсипали вал, а її стіни стали захищати 9 масивних веж. Цікаво, що цитадель не змогла встояти перед загонами С. Разіна, а Е. Пугачову її здали добровільно. До кінця XVIII в. фортеця втратила оборонне значення, а поліс перетворився на великий ремісничий і торговий центр Поволжя. З приходом Радянської влади тут почала активно розвиватися промисловість. У 1991 р, після перетворення мордовської автономії в республіку, Саранськ отримав столичний статус. Сьогодні поліс живе насиченим культурним життям. Місцева влада намагаються удосконалювати його інфраструктуру, стимулюють будівництво. Знаком успішності цих зусиль є кілька дипломів різних ступенів, отриманих на конкурсах «Найбільш упорядкований місто Росії».

Зміст статті

Головні пам'ятки Саранська: TOP-5

Серед безлічі цікавого, на що подивитися в Саранську належить його гостям, виділяються пам'ятки, що мають знакового значення. Їх зображення прикрашають буклети, магнітики, іншу презентаційну продукцію, присвячену місту.

Кафедральний собор

Кафедральний собор

  • Графік роботи: щодня, з 7:00 до 21:00.
  • Телефон: +7 834 248-19-59.
  • Сайт: http://www.sobor-ushakova.ru
  • Адреса: вул. Радянська, 53. Зупинка транспорту «Театр опери та балету» або «Головпоштамт».

Чудовий собор в ім'я воїна-праведника Федора Ушакова, зведений на початку нинішнього століття, по праву входить до числа головних визначних пам'яток міста. Велична будівля, позолочені куполи якого підносяться на 60 м. Над землею, справляє приголомшливе враження. Екстер'єр храму еклектичний, поєднує в собі риси ампіру і візантійського стилю. На його дзвіниці встановлено 12 дзвонів, відлитих за старовинними технологіями в Ярославлі . Обряд освячення собору в 2006 р виконував патріарх Алексій II.

Пам'ятник «Навіки з Росією»

Пам'ятник «Навіки з Росією»

  • Адреса: Алея Дружби. Зупинка транспорту «Парк».

Величний пам'ятник, що символізує непорушність дружби народів, що населяють Росію, в Саранську урочисто відкрили в дні святкування 500-річчя входження Мордовії до складу імперії. Чотиригранну колону, облицьовану полірованим мармуром, вінчають дві скульптури, відлиті з бронзи. Вони зображують жінок, одягнених в національні костюми, які тримають в руках позолочений пшеничний колос. Завершує композицію чудовий фонтан, розташований перед монументом.

Меморіал загиблим воїнам

Меморіал загиблим воїнам

  • Адреса: площа Перемоги. Зупинка транспорту «Головпоштамт».

Пам'ять земляків, які віддали життя за визволення Батьківщини від фашистів, в Саранську свято шанують. На честь героїв, які не повернулися з полів битв ВВВ, ще в 1970 р був зведений меморіал. Тоді, перед 18-метровим пілоном з чорного граніту встановили скульптурну композицію, яка зображує Батьківщину-матір, вручає меч став на коліна свої бійцеві. Перед статуєю розміщена чаша Вічного вогню. Вже на початку нинішнього століття архітектурний ансамбль доповнила дугоподібна колонада, протяжністю в 54 м. Між двома рядами стовпів встановили 10 пілонів, на чорному камені яких вибиті імена полеглих героїв.

Пам'ятник стратонавтам-героям

Пам'ятник стратонавтам-героям

  • Адреса: площа Героїв-стратонавтів. Зупинка транспорту «Залізничний вокзал».

Пам'ятник героям - підкорювачам стратосфери, загиблим в результаті краху аеростата «Осавіахім-1», що впав в січні 1934 близько мордовської села Потіж-Острог, є домінантою привокзальній площі Саранська. Статую авіатора в льотному шоломі, хутряних унтах і теплій куртці, накинутій на плечі, височить на постаменті, що має форму циліндра. П'єдестал оброблений лабрадоритом темно-сірого кольору. У нижній його третині вибита пам'ятний напис і поміщений горельєф з портретами героїчно загиблих стратонавтів.

Площа Тисячоліття

Площа Тисячоліття

  • Адреса: Площа Тисячоліття. Зупинка транспорту «Будинок Союзів».

Архітектурний ансамбль площі, відкритою в 2010 р, вважається головною визначною пам'яткою, яку Саранськ знайшов в новітній час. Величезний простір, викладене різнобарвною бруківкою, обрамляють чудові будівлі. У центрі площі створений цілий басейн, що має діаметр в 60 м. З жерл, вмонтованих в дно чаші, б'ють гейзери, що досягають 40-метрової висоти. Увечері, коли включаються прожектори підсвічування і струменя води починають танцювати, площа виглядає фантастично.

Пам'ятки історії та архітектури Саранська

Архітектурні та монументальні пам'ятки Саранська, фото і опису яких представлені в розділі, задовольнять найвибагливішого туриста. На вулицях міста мандрівники побачать колоритні творіння зодчих і скульпторів.

Пам'ятник Е. Пугачову

Пугачову

  • Адреса: вул. Волгоградська. Зупинка транспорту «Пам'ятник Пугачову».

Пам'ятник ватажку найбільшого в історії Росії селянського повстання з'явився в Саранську не випадково. Коли в 1744 р військо бунтівників підійшло до міста, місцева знать, на чолі з архімандритом, зустріла його хлібом-сіллю. Однак очікування заможних купців і дворян зазнали краху. Пугачов звільнив кріпаків, роздав вольниці реквізовані багатства. Висічене з гранітної брили статуя отамана становить єдину композицію з реконструкцією старовинного форту в історичному районі міста - Посоп. На тлі пам'ятника неважко зробити чудове фото на пам'ять.

будинок Рад

будинок Рад

  • Адреса: вул. Радянська, 26. Зупинка транспорту «Будинок Печатки».

Велична будівля, в якому довгий час розміщувалися різні структури міської Ради, є не тільки домінантою однойменній площі, а й пам'ятником архітектури республіканського значення. Масивний п'ятиповерховий особняк виглядає урочисто і солідно. Цьому сприяє кубізм, властивий контурах порталів. З парадної сторони фасад прикрашають чудові колони. Погляд приваблюють чудові барельєфи фронтону, покликані демонструвати непорушність дружби народів СРСР.

Будівля національного театру

Будівля національного театру

  • Адреса: вул. Радянська, 27. Зупинка транспорту «Будинок Печатки».

У 2007 р колектив Мордовського національного драматичного театру отримав чудовий подарунок - справжній палац Муз, який володіє двома залами для глядачів, найбільший з яких здатний вмістити 313 чоловік. Сама будівля відразу увійшло в число архітектурних перлин Саранська. Його фасад облицьований темно-червоним і бузковим цеглою, на тлі якого виділяються позолочені панно, складені з елементів національного орнаменту. Ще більше посилює враження дзеркальне скління палацу з парадної сторони. Перед будівлею зведений витончений трехчашечний фонтан, а безпосередньо перед входом встановлено колоритні бронзові скульптури «Старець», «ерзянкі», «Юнак», «Мокшанка».

Пам'ятник Ф. Ушакову

Ушакову

  • Адреса: Соборна площа. Зупинка транспорту «Головпоштамт».

Ім'я Ф. Ушакова золотими літерами вписано в історію російського флоту. Очолювані ним ескадри, осяяні гордим Андріївським прапором, здобули вікторії в 43 морських боях, ні разу не пізнавши гіркоти поразки. Останні роки життя великий флотоводець провів на мордовської землі в маєтку Олексіївка. Пам'ять Федора Федоровича в місті увічнили монументально в 2006 р Бронзове статуя адмірала, зарахованого до лику святих, підноситься над гранітним постаментом на площі, перед однойменним собором. Федір Федорович одягнений в парадний мундир. Його погляд рішучий, а поза виражає впевненість, як в критичні моменти славних баталій.

Пам'ятник О. Пушкіну

Пушкіну

  • Адреса: вул. Московська. Зупинка транспорту «Будинок Печатки».

А.С. Пушкін ніколи не відвідував Саранськ, але вельми цікавився періодом перебування тут О. Пугачова, згадавши про цей факт в своїй історичній праці. На честь великого поета і письменника, який зробив неоціненний внесок у російську літературу, на фонтанному спуску Саранська в 2001 р урочисто відкрили пам'ятник. Бронзову статую Олександра Сергійовича встановлено під склепіннями арки, що спирається на витончені колони. Поет, охоплений натхненням, притулився до стовпа. Плаває в повітрі Муза, готова покласти на чоло Пушкіна лавровий вінок.

Саранська музеї і театри

Вирішуючи, куди піти в Саранську, щоб заповнити своє дозвілля, мандрівникам належить зробити нелегкий вибір. У місті працює кілька дуже цікавих музеїв, а вечорами для гостей столиці Мордовії розчиняються двері театрів.

Краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей

  • Графік роботи: щодня, крім понеділка, з 10:00 до 18:00.
  • Вартість квитка: дорослий 50 р., Дитячий 15 р.
  • Телефон: +7 834 239-14-97.
  • Сайт: http://www.mrkm.ru
  • Адреса: вул. Саранська, 2. Зупинка транспорту «Парк».

Виставкові зали установи, утвореного в 1918 р, розміщуються в будівлі колишньої Трехсвятской церкви - прекрасному пам'ятнику архітектури XVIII ст. Зібрання музею складають десятки тисяч експонатів, що розповідають про дивовижну природу, самобутню культуру Мордовії. Значна частина експозиції присвячена традицій, обрядів, укладу життя народів, що проживають на території республіки. Відвідувачів напевно зацікавлять колекції старовинної зброї, антикварних меблів, монет і орденів, годин XVIII-XX ст., В яких представлено чимало раритетів.

Музей бойової і трудового подвигу

Музей бойової і трудового подвигу

  • Графік роботи: щодня, крім понеділка, з 10:00 до 17:00.
  • Вартість квитка: вхід безкоштовний.
  • Телефон: +7 834 247-44-95.
  • Адреса: вул. Радянська, 34А. Зупинка транспорту «Вулиця Володарського».

Будівля, в якому розміщені експозиції музею, знайти дуже легко. Його фасад оперізує Георгіївська стрічка, викладена з темних і світлих гранітних плит. У виставкових залах установи демонструється понад 40 тис. Експонатів, що розповідають про подвиг воїнів і трудівників тилу, вчинений у роки ВВВ. Про них можна дізнатися, оглянувши виставки фотодокументів, прочитавши рядки листів, відправлених бійцями з фронту. Увагу відвідувачів привертає мозаїчне панно, що зображують бійців Радянської армії, які замінили їх у верстатів дружин і дітей. Під час екскурсії туристи побачать колекцію бойових нагород, зразки зброї та обмундирування часів війни, присвячені їй твори мистецтва.

Музей образотворчих мистецтв

Музей образотворчих мистецтв

  • Графік роботи: щодня, крім понеділка, з 9:00 до 18:00, по четвергах з 11:00 до 20:00.
  • Вартість квитка: дорослий 150 р., Пільговий 50 р., Діти до 16 років пропускаються безкоштовно.
  • Телефон: +7 834 247-80-94.
  • Сайт: http://www.erzia-museum.ru
  • Адреса: вул. Комуністична, 61. Зупинка транспорту «Музей С. Ерьзі» або «Театр опери та балету».

З моменту відкриття в 1960 р, музей є одним з головних культурних центрів Саранська. Кілька десятків тисяч відвідувачів щороку приходять сюди, щоб помилуватися чудовими витворами живописців, скульпторів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва. В експозиції представлені полотна І. Айвазовського, А. Саврасова, І. Шишкіна, В. Полєнова, А. Бенуа, В. Сєрова, статуї Б. Растреллі, А. Голубкіна. Гордістю зборів є колекції творів уродженців Мордовії - скульптора С. Ерьзі, художників І. Макарова та Ф. Сичкова

Музичний театр

Музичний театр

  • Графік роботи: уявлення даються з середи по неділю включно. Початок вечірніх вистав о 17:00 або 18:30, денних о 11:00.
  • Вартість квитка: від 150 р. до 500 р.
  • Телефон: +7 834 223-21-16.
  • Сайт: https://www.muzteatr-saransk.ru
  • Адреса: вул. Б. Хмельницького, 36. Зупинка транспорту «Театр опери та балету».

Побувати в особняку з колонами і фронтоном, прикрашеному прекрасними барельєфами, неодмінно варто всім шанувальникам муз і грацій. На його сцені дає уявлення музичний театр, заснований в 1935 р До репертуару установи входять постановки різних жанрів - від традиційних оперних і балетних вистав, до легких оперет і сучасних мюзиклів. Досить часто тут ставляться п'єси сучасних мордовських авторів. Незважаючи на те що місткість залу для глядачів становить понад 700 осіб, аншлаги на виставах театру не є рідкістю.

Пам'ятники культової архітектури

У місті з населенням, що перевищує 300 тис. Чоловік, побудовано досить церков і соборів, для того, щоб віруючі відчували себе комфортно. Саранська храми, зведені в різні історичні періоди, не поступаються за красою культових споруд Рязані або Казані .

Храм Миколи Чудотворця

Храм Миколи Чудотворця

  • Графік роботи: щодня, з 7:00 до 19:00.
  • Телефон: +7 834 255-77-45.
  • Адреса: вул. Волгоградська, 90. Зупинка транспорту «Микільська церква».

До кінця XIX в. дві дерев'яні церкви Посопской слободи остаточно занепали. Внаслідок цього і було прийнято рішення про зведення кам'яного храму для численних парафіян. Освятили його в 1906 р, після закінчення будівельних робіт, що тривали 9 років. Будівля з червоної цегли, увінчане масивними куполами з цибулинами, відразу увійшло в число головних визначних пам'яток Саранська. Епоху гонінь на релігію Микільська церква пережила відносно благополучно, оскільки в ній влаштувався Музей рідкісної книги. Віруючим будівлю повернули в 1990 р Після реставраційних робіт воно виглядає чудово.

Церква Іоанна Богослова

Церква Іоанна Богослова

  • Графік роботи: щодня, з 7:00 до 19:00.
  • Телефон: +7 834 247-27-46.
  • Адреса: вул. Демократична, 28. Зупинка транспорту «Музей С. Ерьзі».

Храм, освячений 1693 р в ім'я Іоанна Богослова, є не тільки шанованим культовою спорудою Саранська, але і найстарішим будівлею Мордовії взагалі. Архітектура церкви, яку спочатку відвідували численні мешканці Стрілецькій слободи, традиційна для тієї епохи. П'ять чорнене куполів, увінчаних декоративними главками, підносяться над білокамінним будівлею. Поруч зведено двоярусна дзвіниця, поєднана з основним об'ємом трапезній. Фасад храму прикрашає пояс декор, різьблені кокошники і лиштви вікон. Будівля включено до реєстру об'єктів Культурної спадщини РФ.

Троїцька церква

Троїцька церква

  • Графік роботи: щодня, з 7:00 до 19:00.
  • Телефон: +7 834 224-66-76.
  • Адреса: вул. Володарського, 55. Зупинка транспорту «Троїцька церква.

Троїцька церква, зведена за клопотанням Саранська козаків і освячена в 1700 р, нині є частиною подвір'я Богородице-Різдвяної чоловічої обителі. При проектуванні храму застосували характерне для архітектури того часу рішення, помістивши восьмерик з барабаном, увінчаним витонченої головком, на масивний четверик першого ярусу. Поруч звели триярусну дзвіницю зі світловими арочними вікнами. У 1931 р церква була закрита за рішенням влади. В її стінах розміщувалися цеху різних виробництв. Після реставрації, виконаної в кінці минулого століття, будівля передали у відання монастиря.

Куди піти з дітьми в Саранську

Юних мандрівників, які приїхали в місто з батьками, очікує захоплююча програма. Серед цікавих місць Саранська є чимало таких, де дитина зможе отримати масу яскравих вражень.

зоопарк

зоопарк

  • Графік роботи: щодня, з 8:00 до 17:00.
  • Вартість квитка: дорослий 160 р., Діти до 12 років 80 р., Діти до 6 років 15 р.
  • Телефон: +7 834 247-18-84.
  • Сайт: http://www.zoo13.ru
  • Адреса: вул. Першотравнева, 6. Зупинка транспорту «Парк».

Стикнутися з живою природою юних і дорослих мандрівників запрошує міський зоопарк. Його відвідувачі зможуть побачити тварин, що мешкають на різних континентах. Дуже багато людей за традицією збирається помилуватися кривляннями кумедних мавп, неймовірною граціозністю хижаків з сімейства котячих, міццю клишоногого господаря російських лісів. Дітлахи обожнюють спостерігати за кенгуру і страусами. Час тут пролітає непомітно, адже чудові тварини дарують відвідувачам величезну кількість позитивних емоцій.

Республіканський ляльковий театр

Республіканський ляльковий театр

  • Графік роботи: уявлення даються у вихідні дні. Початок вистав о 11:00 та 13.00.
  • Вартість квитка: від 150 р. до 250 р.
  • Телефон: +7 834 247-41-46.
  • Сайт: http://www.gtkrm.ru
  • Адреса: вул. Володарського, 90А. Зупинка транспорту «Театр ляльок».

Вистави театру, який нещодавно відзначив 75-річний ювілей, допомогли виховати не одного покоління городян. Яскраві і повчальні вистави, що даються на місцевій сцені, пробуджують в юних глядачів найкращі почуття, вчать жити по совісті, а надходити по справедливості. Колоритні ляльки, немов оживають в руках акторів, призводять дітлахів в захват. Трупа театру активно гастролює по країні, запрошується на авторитетні фестивалі - «Веселка», «Робоча конячка», «Чінжарамо», де постійно претендує на призи.

Парк ім. Пушкіна

Пушкіна

  • Графік роботи: щодня, атракціони працюють з 10:00 до 21:00.
  • Адреса: вул. Червоноармійська. Зупинка транспорту «Парк».

Парк, закладений в 1864 р і перейменований в «Пушкінський» до 100-річчя від дня народження великого поета, є улюбленим місцем сімейного відпочинку городян. Безліч атракціонів, в тому числі найбільше колесо огляду, забезпечують розваги на будь-який смак. Для малюків обладнані містечка з безпечними гойдалками і каруселями. Підлітки чудово проводять час на ігрових або спортивних майданчиках. За упорядкованим природним рекреації, котрий обіймав площа близько 40 га, можна просто гуляти, насолоджуючись красою штучних водойм, милуючись пам'ятками, фонтанами, скульптурами.

Читайте також путівники по іншим приволзькі містах:

Ульяновськ , Іжевськ , Кіров , Пенза ,

Чебоксари , Уфа , Перм , Оренбург ,

Нижній Новгород , Самара , Йошкар-Ола .

Відвідування Саранська залишить найсприятливіші спогади у туристів, які вирішили відвідати місто. Тут створені всі умови для комфортного відпочинку, а численні пам'ятки, музеї та театри наповнять яскравими враженнями дозвілля.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация