Пам'ятки Монголії: кращі туристичні місця, фото і опис

  1. Коротко про Монголії
  2. Географічне положення
  3. Офіційна мова
  4. Валюта
  5. віросповідання
  6. Різниця з московським часом
  7. Монгольські міста, популярні у туристів
  8. Улан-Батор
  9. Відео: Улан-Батор в телепрограмі «Орел і решка»
  10. Ерденет
  11. Головні пам'ятки Монголії
  12. Каракорум
  13. Фотогалерея: будівлі древнього Каракорума
  14. монастир Гандан
  15. Храмовий комплекс Чойжін ламин сум
  16. Монумент Чингисхану
  17. Відео: пам'ятник Чингисхану зовні і всередині
  18. Монгольський національний історичний музей
  19. природні пам'ятки
  20. пустеля Гобі
  21. Фотогалерея: багатолика пустеля Гобі
  22. Відео: експедиція по пустелі Гобі
  23. Національний парк Горхи-Терелдж
  24. Відео: національний парк Горхи-Терелдж
  25. озеро Хубсугул
  26. Коли краще приїжджати на батьківщину Чингісхана
  27. Що подивитися в країні за обмежений час
  28. Їдемо в Монголію з дитиною
  29. Відгуки туристов

Є країни, які притягують туристів своєю давньою історією, первозданною природою, самобутньою культурою. Одна з них - Монголія, спадкоємиця великої імперії Чінгісхана. Держава, яке розташоване в самому серці Азії, багато в чому унікальне. Тут вкрай низька щільність населення (менше двох людей на квадратний кілометр), при цьому приблизно 40% жителів проживають в столиці. Міські висотні будинки співіснують зі степовими юртами, що не змінили свій вигляд за багато століть. Додамо до цього ще 260 бездоганно сонячних днів в році, дуже спекотні літні дні і суворі зими. Мандрівникові забезпечена маса вражень - є чому здивуватися і що надовго запам'ятати.

Коротко про Монголії

Назва «Монголія» походить від назви народу - монголи. Існує ряд гіпотез про походження цього слова. Одна з них: монголи в перекладі з єврейського «рухомі, голі, відкриті» (люди, що не мають стін, міст). За іншою версією, в перекладі з тюркського монгол означає «хоробрий».

Цікаво, що в 1924 році країна стала називатися Монгольської Народної Республікою (при впливі Радянського Союзу) і тільки в 1991 р рішенням парламенту державі було повернуто колишню назву.

Географічне положення

Монголія, що займає площу 1566 тисяч кв.м.. км, знаходиться на північному сході Центральної Азії. Держава не має виходу до моря, межує з півночі з Росією, з південної і західної сторін - з Китаєм. Протяжність кордонів складає понад 8 тисяч км.

Протяжність кордонів складає понад 8 тисяч км

Монголія межує тільки з Росією і Китаєм

У південній частині країни простягається величезна пустеля Гобі, із заходу на південний захід простягається гірська система Монгольський Алтай, її найвища вершина - пік Хуйтен-Оргіл (більше 4 тисяч метрів заввишки). На території держави є кілька досить великих річок.

На півдні країни знаходиться пустеля Гобі, а з заходу на південний захід простягається гірська система Монгольський Алтай

Столицею Монголії з 1924 року є місто Улан-Батор, який був заснований в 1639 році. Населяють його понад мільйон жителів (при загальній чисельності населення країни близько 3 тисяч чоловік).

Слід зауважити, що столиця республіки неодноразово змінювалася. До Улан-Батора головними містами країни були УРГО, Їх Хурее і Нійслел Хурее.

Територіально в Монголії виділяється 21 область (або аймак), кожна складається з сомонов (їх 342). Останні підрозділяються на баги (їх 1539). Однак три монгольських міста - це Erdenet, Чойр і Дархан - являють собою автономні утворення.

Адміністративно Монголія ділиться на 21 область

Офіційна мова

Офіційною мовою республіки є монгольський. Він належить до урало-алтайської сім'ї (туди також включаються фінський і турецька, узбецький і казахський, корейську мови). Цікаво, що з 1944 року в якості монгольської писемності почали використовувати кирилицю.

Століттями в країні створювалася досить багата література, яка практично не знайома носіям виключно європейських мов. Лише недавно був переведений дуже важливий текст «Секретна історія монголів», що описує колишню велич Монгольської імперії.

Валюта

Держава має власну грошовою одиницею - тугрик, який дробиться на 100 мунгу.

Держава має власну грошовою одиницею - тугрик, який дробиться на 100 мунгу

Монголія має свою офіційну валюту - тугрик

віросповідання

Переважна більшість населення республіки сповідують буддизм (близько 80%). Протягом своєї історії країна підтримувала тісні історичні зв'язки з Тибетом. Так, будь-який монгол-буддист хоча б один раз в житті прагне побувати в священному місті Лхасі. У свою чергу, тибетці у монгольських племен завжди шукали підтримки своєї влади.

До 1921 року (момент, коли до влади прийшли комуністи) в Монголії жили понад сто тисяч лам в 700 монастирях, при цьому ченцями були приблизно 30% чоловічого населення країни. Починаючи з 30-х років, розгорнулася антирелігійна кампанія: тисячі служителів храмів були заслані в Сибір, багато пропали без вісті. Настав час наруги святинь, заборон на релігійні обряди.

Свобода віросповідання почала відроджуватися в Монголії лише в 1990 році. Знову відкрилися монастирі, а окремі колишні лідери-комуністи стали ламами. Цікаво, що у всіх монастирів і храмів в країні тибетські назви.

Цікаво, що у всіх монастирів і храмів в країні тибетські назви

Переважна більшість жителів Монголії сповідують буддизм

Під впливом основної релігії в Монголії знаходиться і мистецтво - музика, література, живопис. Так, національні танці тісно пов'язані з шаманизмом і спочатку призначені для вигнання духів зла. Традиційне монгольське спів включає в себе витяг гармонійних обертонів з глибини горла (виповнюється чоловічими голосами).

У країні також є невеликий відсоток християн і мусульман, вони проживають, головним чином на заході Монголії, здебільшого це етнічні казахи.

Різниця з московським часом

Різниця з московським часом в столиці Монголії становить +5 годин (новий день там настає на 5 годин раніше). Тим часом в країні два часових пояси: так, західна частина (алтайська) держави живе в поясі UTC + 7, центральна і східна - в UTC + 8.

Монгольські міста, популярні у туристів

У Монголії не так багато міст, що привертають увагу туристів, проте деякі представляють досить великий інтерес.

Улан-Батор

Багато мандрівники, які прибувають в Монголію, спрямовуються в її столицю - Улан-Батор, що знаходиться в долині річки Тола, поруч з підніжжям священної гори Богдо-Ула.

Історики вважають датою виникнення міста 1639 рік. Спочатку тут була ставка-монастир, встановлена ​​ханом Гомбодоржем (з роду Чігісхана). Він зробив це в честь знаменної події: чотирирічний син правителя був визнаний Далай-ламою V - переродженням одного дуже шанованого буддистського священнослужителя. Хлопчик був посвячений у ченці і згодом став видатним релігійним і політичним діячем, а крім того ще й відомим скульптором (його іменували монгольським Мікеланджело).

Улан-Батор - дивовижний азіатський місто, повний протиріч. Він органічно поєднує в собі традиції древньої монгольської культури і відгомони комуністичної епохи. Так, монгольські намети, майже не змінилися з давніх-давен, є сусідами з висотними будинками, а поряд з автомобілями, мчить по дорозі, місцеві жителі їдуть на роботу на конях.

Так, монгольські намети, майже не змінилися з давніх-давен, є сусідами з висотними будинками, а поряд з автомобілями, мчить по дорозі, місцеві жителі їдуть на роботу на конях

У столиці можна зустріти як сучасні висотні будинки, так і традиційні юрти

У столиці функціонують вищі навчальні заклади: Національна Академія наук, Монгольський міжнародний університет, Буддійський університет ім. Дзанабадзара. Політичне і культурне життя зосереджена в районі головної площі Сухе-Батора, що носить ім'я національного монгольського героя - революційного вождя 1921 року.

Цікаво, що в 2013 році площа перейменували - вона стала носити ім'я великого Чінгісхана. Однак уже в 2016 році рішенням Верховного суду Монголії їй було повернуто колишню назву.

На головній площі знаходиться Дзвін Миру. Тут не так давно розташовувався мавзолей Сухе-Батора. Але в 2004 році монголи розпрощалися з головним символом соціалізму - спорудження знесли, а тіло вождя поховали на одному з кладовищ. Пам'ятник Сухе-Баторі, що сидить на коні, був збережений і реконструйований: ненадійний штучний граніт був замінений натуральними матеріалами (бронза та ін.). Внизу біля пам'ятника розташовується напис, де вказана нульова точка: від неї відраховуються всі відстані в країні.

Не так давно пам'ятник Сухе-Баторі був реконструйований

Цікавим є квартал Віва Сіті. Це безліч сучасних будівель: їх фасади пофарбовані в яскраві кольори. Туристів тут чекає різноманітність магазинів, красиві фонтани, оригінальний ландшафтний декор.

Квартал Віва Сіті в Улан-Баторі цікавий своїми незвичайними високими будинками з різнокольоровими фасадами

Улан-Батор приваблює туристів і своїми буддистськими монастирями. В околицях столиці є унікальні гарячі джерела: бажаючі оздоровитися їдуть сюди з усього світу. Про цілющі властивості одного з них - Ценхер жігуур - ходять легенди. Тут є обладнані купелі, а також маленький туристичний табір, де можна зупинитися на деякий час.

В околицях Улан-Батора є кілька цілющих джерел

Відео: Улан-Батор в телепрограмі «Орел і решка»

Ховд

На заході Монголії поблизу від озера Хара-Ус-Нур знаходиться місто Ховд, що є центром Ховдоского аймака. Заснований в далекому 1685 році як центр землеробського району, зараз він є великим промисловим містом і відмінним місцем для вивчення Монгольського колориту.

Заснований в далекому 1685 році як центр землеробського району, зараз він є великим промисловим містом і відмінним місцем для вивчення Монгольського колориту

Колись Ховд був невеликим сільськогосподарським селищем, сьогодні ж це велике промислове місто

На півночі Ховд можна побачити руїни кремля Сангіін: вони були побудовані у другій половині XVIII століття воєначальниками Маньчжурії, яка в той час захопила Монголію. Спорудження зруйнували після Китайської революції (1911 г.). На північ від руїн знаходяться мальовничі скелясті гори, зручні для прогулянок пішки.

Сухі скелясті гори Ховд розташовують до піших прогулянок

Ерденет

Ерденет - ще один індустріальний центр Монголії, що розташувався в долині між великими річками Селенга і Орхон на північний захід від Улан-Батора. Він знаходиться в центрі гірничорудного району і заснований в зв'язку з розробкою родовищ. Спочатку це було просто поселення геологів, яке поступово перетворилося у велике місто з відповідною інфраструктурою.

Спочатку це було просто поселення геологів, яке поступово перетворилося у велике місто з відповідною інфраструктурою

Місто Ерденет затишно розташувався в мальовничій долині в межиріччі Орхон і Селенга

Як і в столиці, тут є вищі навчальні заклади, а також великий стадіон і Палац спорту.

Візитною карткою міста є Монумент дружбу, побудований на честь відносин монгольського і російського народів. Адже Радянський Союз допомагав республіці в будівництві Ерденет.

Адже Радянський Союз допомагав республіці в будівництві Ерденет

Монумент увічнив дружні відносини монгольського і російського народу

Головні пам'ятки Монголії

Давня Монголія таїть в собі безліч унікальних пам'яток історії та архітектури - спадщина імперії Чінгісхана з його нащадками, а також буддистські святині.

Каракорум

У 350 км від Улан-Батора знаходиться знаменитий археологічний парк Каракорум. Це залишки колишньої монгольської столиці з XIII по XVI ст. Інтерес для туристів викличе Палац хана Угедея, який зберігся досить добре, так само як і руїни міських стін, ремісничий квартал і багато релігійні споруди.

Древній Каракорум заснував легендарний Чингісхан в 1220 році, а добудовував місто вже його син.

Фотогалерея: будівлі древнього Каракорума

Монастир Ердені-Дзу

Поблизу від Каракоруму розташовується найперший буддистський монастир Ердені-Дзу. Закладений в далекому 1586 році, він являє собою унікальний комплекс з трьох будівель - чудові зразки монгольського, тибетського і китайського зодчества.

Закладений в далекому 1586 році, він являє собою унікальний комплекс з трьох будівель - чудові зразки монгольського, тибетського і китайського зодчества

Ердені-Дзу - перший буддистський монастир в Монголії

Раніше в обителі весь час проживали понад десяти тисяч лам. У 30-х рр. XX століття в процесі репресій комплекс був закритий і частково зруйнований. У більш пізні роки його стали реконструювати. Сьогодні тут діє тільки один храм Лабран, а в одному із стародавніх будівель відкритий музей, присвячений буддистської культури. Гостей країни залучають в його стінах стародавні реліквії. Крім цього, у 2004 р на території комплексу відкрилося невелике буддистська училище.

Релігійна споруда було свідком ключових історичних подій в монгольській життя. У зв'язку з регулярними ворожими атаками монастир весь час зміцнювали. У 1743 році в монастирі був побудований ще один храм - присвячений Будді Шак'ямуні, де зберігається однойменна статуя.

У 1743 році в монастирі був побудований ще один храм - присвячений Будді Шак'ямуні, де зберігається однойменна статуя

Статуя Будди Шак'ямуні знаходиться в однойменному храмі на території монастиря Ердені-Дзу

У 2004 р Ердені-Дзу був включений до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сюди з'їжджаються паломники з усього світу.

монастир Гандан

Продовжуючи тему релігійних споруд, слід згадати ще про одне масштабне релігійному комплексі. Це монастир Гандан, розташований недалеко від центральної частини Улан-Батора.

Це монастир Гандан, розташований недалеко від центральної частини Улан-Батора

Гандан - ще один відомий монастирський комплекс Монголії

Ще сто років тому тут неохоче зустрічали іновірців, але сьогодні обитель гостинно приймає гостей з усіх куточків планети. Тут проживають кілька сотень ченців (одні постійно, інші - час від часу), і деякі з них навіть володіють російською мовою.

Гандан традиційно був місцем проживання монастирської еліти, тут був Ламский університет, де здобували освіту діти не тільки монголів, але і з різних районів Азії (Бурятія, Калмикія і ін.). Ченці, які вивчали різні науки (філософію, астрологію, лікарська справа), заробляли вчене звання. У 1904-1905 рр. в стінах монастиря переховувався Далай-лама XIII після того, як Тибет окупували британці.

З 1809 року комплекс почали забудовувати капітальними будівлями. Вони виконані в різних стилях, і в деяких з них видно елементи китайського зодчества.

У Святих воріт туристів зустрічають статуї кам'яних левів, які більше нагадують лютих собак. Своїм страхітливим виглядом (вискалені пасти, вирячені очі, роздуті ніздрі) вони виконують певну функцію - захищають монастир від демонів зла.

Головний храм комплексу (гол-сум) розташовується в його північній частині. Зведений на високому п'єдесталі, він виглядає досить ошатним за рахунок даху з вигнутими скатами. Вона ефектна в своїй багатошаровості і кидком декорі карниза. Гол-сум приховує в собі головну святиню монастиря - фігуру Очірдара (квінтесенція богів буддистського пантеону).

Храмовий комплекс Чойжін ламин сум

На початку XX століття в Улан-Баторі був побудований храмовий комплекс Чойжін ламин сум вже в якості резиденції для державного оракула Чойжін-лами. Він вважався посередником між суворими богами і простими смертними. Оракул повинен був викривати ворогів релігії, «читати» долю людини. Магія вважалася найвищою сходинкою філософії буддизму, тому зведення такого величного архітектурного ансамблю зовсім не дивно в країні.

Будівельні роботи завершилися досить швидко - до 1908 року. Сьогодні храмовий комплекс є музеєм, де знаходиться маса цікавої церковного начиння. Металеві вироби, як правило, декоровані в різних техніках: це різьблення, гравіювання, карбування. Представляють інтерес Ламский дзвіночки з їх чудовим тембром звучання. Вироби виготовлені зі сплаву, склад якого ще не вдалося розгадати. Крім того, в музеї багато ритуальних предметів, призначення яких давно забуте.

Храмовий комплекс Чойжін ламин сум був побудований як резиденція для державного оракула

Монумент Чингисхану

Недалеко від монгольської столиці є селище дулун-Болдог. Світову популярність вона набула завдяки пам'ятника Чингисхану, який став головним символом держави. Це священне місце, яке зобов'язаний відвідати кожен житель Монголії, було відкрито в 2008 році. Монумент будували три роки, і на нього витрачено 250 тонн нержавіючої сталі.

Чингісхан - воістину легендарна фігура Всесвітнього масштабу. Цей жорстокий завойовник заснував Монгольську імперію, мабуть, саму колосальну за всю історію людства. І сьогодні країну пов'язують, перш за все, з ім'ям цього великого полководця.

Монумент є найбільшою в світі кінною статуєю: її висота (без урахування постаменту) становить цілих 40 метрів. Скульптура доповнена 36 колонами, що символізують ханів імперії: вони правили в період від Чингісхана до Лігден-хана.

Скульптура доповнена 36 колонами, що символізують ханів імперії: вони правили в період від Чингісхана до Лігден-хана

Пам'ятник Чингисхану - найбільша кінна статуя в світі

Місце для пам'ятника було обрано невипадково. Саме тут, згідно з легендою, Чингісхан, тоді ще юний Темуджин, знайшов золотий батіг. Це для нього стало знаменням прихильності з боку богів. Майбутній великий завойовник повірив в здійснення своєї мрії об'єднати розпорошені кочові монгольські племена. Задумане збулося: в 1206 році силами Чингісхана була утворена Велика імперія. До речі, копія знаменитого батога знаходиться всередині підстави пам'ятника.

Статуя закріплена на круглому п'єдесталі заввишки 10 метрів (30 метрів діаметру). Всередині його розміщуються культурні та розважальні заклади, включаючи історичний музей, величезну карту, де простежуються всі завоювання Чингісхана, арт-галерею, конференц-зал, ресторани і сувенірні лавки.

Сама кінна статуя є порожнистої і укладає в собі два поверхи. Сходи всередині постаменту веде на оглядовий майданчик (також є ліфт). З неї відкривається чудовий вид на безкрайній степ. Особливо красива вона навесні, коли покрита квітучими тюльпанами. А також вражаюче враження справляють велетенські гори і пустеля, геть позбавлена ​​рослинності.

Всередині постаменту пам'ятника Чингисхану є сходи, яка веде до Оглядовий майданчик

У Сейчас годину вокруг знаменитого пам'ятника будується тематичний парк (за однією з версій, ВІН буде назіватіся «золотий батіг»). Планується спорудити 200 туристичних юрт, театр на відкритому повітрі, басейн, поле для гри в гольф, а також висадити сто тисяч дерев і влаштувати штучне озеро. Крім того, в рамках цього грандіозного проекту сталеве статуя великого завойовника покриють золотом: так його ще краще буде видно зі степу.

Відео: пам'ятник Чингисхану зовні і всередині

Палац Богдо-гегена

У південно-східній частині столиці (Баянзурх) з сучасними будівлями сусідить ще один історичний пам'ятник - Палац Богдо-гегена. Він був великим монгольським реформатором, «живим Буддою», як його називали. Спорудження являє собою прекрасний архітектурний пам'ятник кінця XIX - початку XX століття.

Спорудження являє собою прекрасний архітектурний пам'ятник кінця XIX - початку XX століття

Палац Богдо-Гегена побудований на честь великого монгольського реформатора

Палац вишуканий, як зовні, так і всередині. Його покої прикрашають чудові колекції творів монгольського мистецтва. Комплекс представлений зимовим і літнім палацами. Літній був побудований першим (1893-1903 рр.), Але через недостатню міцність матеріалу збереглася лише його центральна частина, що складається з семи храмів. Зимову резиденцію вже проектували російські архітектори в 1912 р

До речі, в палаці знаходяться музичні крісла, подаровані російським імператором. Вони виконують мелодію кожному, хто в них сідає.

Колись будова було резиденцією Богдо-хана. А він дуже любив оригінальні речі, механічні конструкції. Про це захоплення знали місцеві торговці і знаходили для правителя різні цікаві штуки. В результаті в палаці зібралася колекція майже з восьми тисяч музейних експонатів. На першому поверсі музею знаходиться карета хана, в його лівому крилі - юрта з шкур леопарда.

У 1926 році розкішну колекцію експонатів палацу Богдо-Гегена приєднали до колекції Національного музею Монголії. Сьогоднішній Зимовий палац - це об'єднання експозицій Національного музею Монголії і безпосередньо Музею Богдо-гегена, де зібрані його особисті речі та елементи релігійного культу.

Монгольський національний історичний музей

В Улан-Баторі знаходиться Монгольський національний історичний музей - найбагатший музей республіки. Тут представлена ​​історія Монголії з перших кочових племен до сучасного часу. На першому поверсі представлені експонати кам'яного віку і більш пізні знахідки, в тому числі унікальні вироби з чистого золота. Другий поверх здивує відвідувачів колекцією народних костюмів монгольського народу, а також головних уборів і ювелірних прикрас. До речі, на створення деяких пішло понад 20 кг срібла.

До речі, на створення деяких пішло понад 20 кг срібла

На другому поверсі Національного музею представлена ​​колекція автентичних монгольських костюмів

Третій поверх особливо зацікавить любителів історії, оскільки тут представлено зброю періоду татаро-монгольських завоювань і більш пізнього часу, а також кінна амуніція.

природні пам'ятки

Монголія славиться своєю чарівною природою. Небагато країн зуміли зберегти навколишнє середовище в такому первозданному вигляді: безмежні степи і спекотні пустелі, засніжені гори і кристально чисті озера.

пустеля Гобі

Візитною карткою Монголії є пустеля Гобі, що займає приблизно 1,3 тис. Кв. км. Вона проходить від Алтайських гір і Тянь-Шаню уздовж китайського кордону до гір Алтинтаг і Наньшань. Гобі багатолика: включає в себе кілька районів зі своїм кліматом, флорою і фауною. Це типові пустелі, величезні степи, вкриті травою, улоговини оазисів і саксаулових гаїв. Ґрунти тут зустрічаються піщані, кам'янисті, глинисті.

Фотогалерея: багатолика пустеля Гобі

«Гобі» в перекладі з монгольської означає «спраглий». У цьому краю за 65 мільйонів років, в принципі, нічого не змінилося.

Монголи поділяють Гобі на 33 сектора, які відрізняються один від одного по структурі грунту, кольором, виду рослинності. Звичайно, туристам зрозуміти це не дуже легко.

Цікаво, що в знаменитій пустелі живуть люди, правда, небагато: всього лише 0,28 людини на квадратний метр. На карті можна виявити ряд маленьких селищ, які, по суті, є мігруючими стойбищами з декількох юрт. У пустелі мешкають тварини: дикі верблюди, чернохвостая газелі, бурі ведмеді, сайгаки, вовки, барани-архари тощо.

Однак Гобі - це не тільки дивовижні ландшафти з піску, глини та каменю. Це ще й велике кладовище останків древніх тварин (які населяли ці краї 120-79 млн років тому). І знаходяться вони буквально під ногами. Саме тут вперше в світі були виявлені цілі яйця динозаврів (до цього знаходили тільки фрагменти).

Пустеля Гобі є найбільшим кладовищем доісторичних тварин

Відео: експедиція по пустелі Гобі

Убсунурська улоговина

На кордоні Монголії з Росією розташовується Убсунурська улоговина. Це найбільший закритий водний басейн у Центральній Азії (його довжина з заходу на схід становить 600 км, а з півночі на південь 160 км).

Це найбільший закритий водний басейн у Центральній Азії (його довжина з заходу на схід становить 600 км, а з півночі на південь 160 км)

Убсунурська улоговина - найбільший закритий водний басейн у Центральній Азії

Убсу-нур сьогодні - це частина однойменного заповідника, де складним чином переплітаються різні екосистеми. Його територія площею понад мільйон гектарів включає в себе і дрімучу тайгу, і мертві пустелі, і лісові степи, і суворі льодовики. Одна з особливостей заповідника - піщані дюни.

Цілком природно, що таке різноманіття екосистем породжує велику кількість флори і фауни. Наприклад, це тільки 359 зареєстрованих видів птахів, 80 видів ссавців, в тому числі рідкісні: рись і росомаха, мазав і сніжний барс.

Убсу-нур становить інтерес і з точки зору археології. У стародавні часи тут жили племена скіфів, гунів, юрков, і їх сліди були виявлені вченими. Під час екскурсій туристи можуть побачити безліч стародавніх могильників, пам'ятних каменів (наприклад, в заповіднику знаходиться близько 40 тисяч нерозкопаних курганів).

Національний парк Горхи-Терелдж

У 60 км від столиці в оточенні гранітних скель знаходиться мальовничий національний парк Горхи-Терелдж. Саме скелі принесли цього місце всесвітню популярність: за рахунок їх незвичайної форми людська фантазія малює різних істот. Це людина з книгою, величезна черепаха, заєць, що заснув динозавр. Все це приваблює не тільки туристів, але і численні знімальні групи. Щорічно тут проходять народні монгольські змагання.

Щорічно тут проходять народні монгольські змагання

Саме скелі химерної форми принесли парку Горхи-Терелдж всесвітню популярність

У Горхи-Терелдж також є такі пам'ятки, як буддистський храм і дерев'яний міст через річку Тола. Зусиллями палеонтологів тут відкрито парк динозаврів (їх кам'яних скульптур), з якими мандрівники дуже люблять фотографуватися. Місцеві кочівники вельми гостинні, і будь-хто може заглянути в юрту, щоб перейнятися традиційних монгольських способом життя.

У північній частині парку височить гора Хенто. Якщо на неї піднятися, то можна побачити, як разом з висотою змінюється природа: від засніженій тундри до зелених долин.

Близько ста років тому в цих краях добували кришталь, димчастий кварц та інші напівкоштовні камені. У 1960 р був знайдений цілий шматок кварцу вагою 7,5 тонн.

Через Національний парк проходить асфальтована дорога, яка закінчується в селищі Терелж. У цьому населеному пункті розташовується кілька туристичних баз і готель.

Відео: національний парк Горхи-Терелдж

Національний парк Хустай

Недалеко від Улан-Батора розкинувся ще один національний парк - Хустай. Цей заповідник був створений з метою зберегти популяцію диких коней Пржевальського.

Монголи вважають це тварина священним, називають його «тахи», що в перекладі означає «дух» ( «духовний»). На думку жителів країни, кінь несе богам послання від людей, і вбивство її - табу.

Кожен табун (а їх в парку більше десятка) носить ім'я відповідно до кличкою міститься там жеребця, наприклад, Тамар або Ариес. У заповіднику є цікава традиція - давати ім'я народженому лошам, що є великою честю. Наприклад, одному малюкові ім'я дав монгольський президент Багабанді. Це може зробити і будь-який турист, заплативши 100 доларів.

Це може зробити і будь-який турист, заплативши 100 доларів

Парк Хустай був спеціально створений для збереження популяції коней Пржевальського

Дослідницький центр Хустай, крім роботи над відновленням поголів'я коней, займається дослідженням екосистеми у співпраці з міжнародними науковими інститутами. Сюди регулярно приїжджають студенти і молоді вчені з Європи і Японії.

На території Хустай також є давні історичні пам'ятники і руїни буддійського монастиря.

озеро Хубсугул

Поблизу російського кордону розташоване найглибше озеро Хубсугул, яке славиться своєю кришталево чистою водою і красивим узбережжям, оточеним високими модринами. Воно містить в собі 1-2% світових запасів прісної води. Причому вона має дуже хороший мінеральний склад і придатна для вживання в чистому вигляді.

Хубсугул іноді називають молодшим братом Байкалу. Вони схожі серповидної формою, а також геологічними особливостями (своїм береговим ландшафтом і асиметричними підводними схилами).

Красиве озеро Хубсугул називають молодшим братом Байкалу

Район озера - це ще один національний парк, де мешкає безліч рослин і тварин. Частина з них занесена до Червоної книги. Тут працюють туристичні бази та навіть діє парою. Гідно оцінять водойма і любителі риболовлі: адже деякі види риб (мині, ленки) досягають в озері величезних розмірів.

Коли краще приїжджати на батьківщину Чингісхана

Монголія має різко континентальний клімат, що обумовлює спекотне сухе літо і морозну зиму. Так, середня температура в липні тут досягає + 27-32 ° С, а в січні - майже стільки ж, але зі знаком «мінус» (-25-30 ° С). Опади, в основному, характерні для північної і північно-західній частині країни (в літній період і нетривалі), в той час як південні райони, включаючи пустелю Гобі, можуть не бачити дощів кілька років.

Опади, в основному, характерні для північної і північно-західній частині країни (в літній період і нетривалі), в той час як південні райони, включаючи пустелю Гобі, можуть не бачити дощів кілька років

Зими в Монголії досить холодні

Найсприятливіший час для приїзду в республіку - з травня по жовтень. У першій половині осені добре подорожувати по пустелі Гобі: вдень не так жарко, а вночі ще не дуже холодно. До речі, річні коливання температури в Гобі особливо високі: -50 ° C взимку і +40 ° C влітку. У травні-червні в пустелі дуже ймовірні пилові бурі.

Що стосується ранньої весни і пізньої осені, то в цей час в Монголії за одну добу можна відчути всі пори року: по кілька разів на день доведеться переодягатися з футболки у верхній одяг і назад.

Любителям зимових пейзажів слід мати на увазі, що майже всі туристичні бази в холодну пору року закриваються. Однак шанувальники екстриму можуть покататися по льоду озера Хубсугул на санях, запряжених кіньми або собаками.

Мандрівникові буде дуже цікаво побувати на національних монгольських фестивалях і святах.

  1. Центральною подією року є яскравий фестиваль Наадам. У святі, яке триває три дні (з 11 по 13 липня), бере участь вся Монголія. У країні проводяться змагання з самим «чоловічим» видів спорту: стрибків, стрільбі з лука і боротьбі. Переможців чекає загальне вшанування, а зробити висновок про майстерність учасників можна за кількістю жовтих смужок на його шапці (вони вказують на те, скільки разів він ставав чемпіоном).
  2. Ще один шановний стародавнє свято - сагаалган ( «Білий місяць»). Це святкування Нового року за місячним календарем і прихід весни (кожен раз це різний день, немає фіксованої дати). Триває свято також три дня. Напередодні його монголи моляться в храмах, а в кінці - спалюють в вогнищах старі речі як символ знищення всіх нещасть в старому році. Люди ходять один до одного в гості і дарують подарунки. Цікаво, що зустрічають Новий рік в Монголії рано вранці, а не опівночі, як в більшості країн.
  3. Щорічно в монастирі Ердені-Дзу в липні проводиться релігійна церемонія, що представляє собою костюмовані гуляння. Ченці надягають маски і виконують символічні танці. Свято досить молодий (його початок ведеться з 2012 року від 850-річного ювілею великого Чінгісхана).
  4. На початку жовтня влаштовується фестиваль «Золотий Орел». Це величезна кількість різних змагань: перетягування шкур, сидячи на конях, кінні скачки, перегони на верблюдах. Родзинкою заходу є полювання з беркутами. Птахів спеціально вирощують і навчають різним командам. Видовище виходить дуже захоплюючим.

Яскрава подія року - фестиваль Наадам, коли чоловіки змагаються в різних видах спорту

Що подивитися в країні за обмежений час

Якщо мандрівникові сталося приїхати в Монголію на один день, то можна провести його в столиці - Улан-Баторі, відвідавши місцеві визначні пам'ятки. Інший варіант - відправитися в який-небудь з національних парків, щоб насолодитися красою природи.

Любителі активного відпочинку можуть відправитися на рибалку (наприклад, на озеро Хубсугул), здійснити мотопробіг по пустелі Гобі або ж покататися на конях.

Якщо час перебування в Монголії обмежена трьома днями, варто приурочити поїздку до якого-небудь фестивалю чи святу, наприклад, Наадам або сагаалган. Це дозволить максимально проникнутися монгольської культурою і в той же самий час подивитися місцеві визначні пам'ятки.

Їдемо в Монголію з дитиною

Оскільки ключовий напрямок відпочинку в Монголії - екотуризм, то для дітей подорож в цю країну буде цікавим (звичайно, мова йде про шкільному віці). Хлопцям напевно сподобається огляд місць проживання динозаврів, візити в справжню юрту, відвідування музеїв, розгляд химерних скель в парку Горхи-Терелдж. Незабутнє враження на дитину справить величний монумент Чингисхану, особливо підйом на оглядовий майданчик з її приголомшливим видом.

В Улан-Баторі знаходиться найбільший парк розваг в країні - свого роду монгольський Діснейленд. Звичайно ж, він поступається за масштабністю аналогічним місцях в інших країнах, але дітлахи знайдуть там багато розваг: наприклад, колесо огляду, американські гірки з захоплюючими дух мертвими петлями.

У парку розваг Улан-Батора діти точно не будуть нудьгувати

Відгуки туристов

Безсумнівно, головна цінність Монголії - її первозданна природа, практично не зачеплена людиною. І хоча тут немає розкішних пляжів і достатку архітектурних пам'яток, туристи не оминають країну увагою. Родина Чингісхана вабить своїми безкрайніми степами, за якими так здорово проскакати верхи на коні, засніженими гірськими піками і блакитними озерами, дивує пустелею Гобі з її неповторними ландшафтами. Крім того, в пам'яті мандрівника надовго залишиться величезний монумент легендарному Чингисхану і чудові пам'ятники буддизму.

Вища філологічна освіта. Досвід роботи коректором, редактором, ведення сайту, є педагогічний стаж (перша категорія). Оцініть статтю: поділіться з друзями!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация